Dziś jest 15.01.2025
Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa
Autor: Anna Sygnarek
Data publikacji: 28.07.2011 10:14
Liczba odwiedzin: 6815
Tagi: azja, mongolia, ułan bator, artykuły, anna sygnarek
Mongolia kojarzy się z jurtą, a jurta z... Mongolią. Nawet w miastach są wydzielone tereny, gdzie szybko można rozbić ger (tak właśnie jurtę nazywają mieszkańcy stepów). Z wyglądu przypomina odwróconą do góry nogami miskę. Na szczycie posiada otwór dymny. Ger jest całorocznym schronieniem Mongołów, w zimie ciepłym, w lecie zaś dającym przyjemny chłód. Przemieszczając się, mieszkańcy stepu zabierają jurtę ze sobą. Dwóch silnych mężczyzn jest w stanie rozłożyć ją w ciągu dwóch godzin, choć do lekkich nie należy.
Fot. Mario Carvajal
Mongołowie od wieków prowadzą koczowniczy tryb życia. W wyprawach już od ponad 3 tys. lat towarzyszy im właśnie jurta. Schronienie jest łatwe w montażu, przystosowane do trudnych warunków klimatycznych. Swój złoty wiek jurty przeżywały za czasów Czyngis-chana. Na płótnach jurt zaczęły się wtedy pojawiać piękne ozdoby, same jurty też znacznie się powiększyły. Benedykt Polak, jeden z franciszkańskich posłów wysłanych w XIII w. z misją na dwór mongolskiego chana, opisywał jurtę mieszczącą 2 tys. osób. Dziś są one o wiele skromniejsze, ale na pewno robią wrażenie na każdym, kto w nich zagości. W centrum Ułan Bator, na dziedzińcu kompleksu budynków rządowych można podziwiać oficjalną jurtę prezydenta Mongolii. Kolorowe płótna i luksusowe wnętrze sprawiają, że ger przypomina trochę 5-gwiazdkowy hotel.
Szybki kurs z rozstawiania mongolskiego namiotu
Najpierw rozstawia się lekki, drewniany szkielet, na który nakłada się spodnią warstwę pokrycia, potem dodaje ocieplenie z wojłoku i okrycie zewnętrzne (często zdobione), zaś na koniec całą konstrukcję wzmacnia się przy pomocy lin. Jurta ma od 4 do 12 ścian. Całość waży około 240 kg. W środku jest niewiele miejsca.
Tradycyjnie, wejście do jurty znajduje się od strony południowej, piec (albo ognisko) na środku, część wschodnia przeznaczona jest dla kobiet, zachodnia dla mężczyzn. Gości zazwyczaj przyjmuje się w części zachodniej.
Savoir vivre w jurcie
Na stepie bardzo ważna jest gościnność, zatem podróżnik może liczyć na ciepłe przyjęcie. Szczególnie jeśli ma biały kolor skóry i mnóstwo ciekawych przedmiotów do pooglądania. Choć Mongołowie przez palce patrzą na zachowania turystów, obowiązuje kilka zasad, których warto przestrzegać, by uszanować lokalną kulturę.
Dla Mongoła jurta to nie tylko schronienie w sensie materialnym, ale także swoisty mikrokosmos pełen symbolicznych znaczeń, które dla osób postronnych mogą być początkowo nieczytelne. Dlatego zanim damy się zaprosić, zapoznajmy się z etykietą, tworzoną przez kilka ważnych zasad, od których przestrzegania zależy powodzenie naszej wizyty.
Wchodząc do jurty kategorycznie nie wolno nadepnąć na próg (symboliczne znaczenie progu pojawia się także w innych kulturach: stanowi granicę między światem domowym, oswojonym, a zewnętrznym – obcym). Za czasów imperium mongolskiego było to karane śmiercią, dziś panują łagodniejsze zwyczaje, po prostu możemy zrazić do siebie naszych gospodarzy. Jeśli ten wyciągnie w naszą stronę ręce na znak powitania, powinniśmy uczynić ten sam gest. Uważając jednak, by nasze dłonie znalazły się niżej niż ręce Mongoła.
Przed wejściem mężczyźni mogą zostać poczęstowani tabaką, czego nie należy odmawiać. Kobiety nie muszą asertywne w takich sytuacjach – nie są częstowane. W jurcie poruszamy się zgodnie z uchem wskazówek zegara, a więc po przestąpieniu progu kierujemy się na lewo, czyli w kierunku zachodnim, zaś kiedy udajemy się do wyjścia, przechodzimy przez tzw. stronę kobiecą, czyli wschodnią część jurty.
Zachowanie się we wnętrzu jurty jest również obwarowane wieloma zakazami. Nieeleganckie jest gwizdanie (Mongolia nie jest w tym wypadku odosobniona). Nie powinniśmy się również opierać o ściany jurty. Szczególnie trzeba uważać na ogień (bądź piec), gdyż ten w wierzeniach mongolskich jest uważany za święty i nie wolno w jego stronę wyciągać nóg, wskazywać go ręką (tym bardziej ostrym przedmiotem), wrzucać do niego nieczystości.
Bardzo ważnym miejscem w mongolskim namiocie jest ołtarz, na którym składa się ofiary bóstwom. Lepiej unikać siadania w jego kierunku. Delikatną kwestią jest także poruszanie się po jurcie. Nie przeskakuje się nad nogami siedzących bądź leżących osób, nie kieruje w ich stronę ostrza noża, nie dotyka się ich głów. A jeśli już przez przypadek to zrobimy, po prostu podajmy rękę w ramach przeprosin.
Przywileje gościa w jurcie
Mam nadzieję, że ilość nakazów i zakazów nie odstraszy nikogo przed odwiedzeniem stepu i mongolskiej jurty. Mongołowie są bardzo gościnni i tolerancyjni wobec turystów, co wynika głównie z ich tradycji. Wybaczą nam drobne faux pas, których pewnie będziemy – przynajmniej na początku – popełniać co niemiara.
Zaś przywilejów, jakie wynikają z bycia gościem, jest o wiele więcej niż kulturowych restrykcji. Jako biały człowiek zza granicy wywołamy na stepie nie lada sensację. Na pewno możemy się spodziewać wyjątkowego powitania i poczęstunku, ba, uczty w jurcie, na którą przybędą sąsiedzi z okolicy. Jadąc w dalszą drogę, zostaniemy zapewne obdarowani licznymi podarunkami. Przyjmujemy prezenty zawsze dwiema rękami. Pamiętajmy, by zabrać jakieś ciekawe, drobne przedmioty z Polski (choćby balony). Wręczając je, wyrazimy wdzięczność naszemu gospodarzowi. I możemy ruszać dalej w step, odwiedzić kolejną jurtę.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16917
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12124
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 182453
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 213651
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8587
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7494
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42931
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9361
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11770
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9072
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11188
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8530
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10438
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6950
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9083
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7064
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 73049
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 185766
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8478
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 295163
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 182453
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 05.04.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 165226
Dziesięć minut – tyle trwało podjęcie decyzji o podróży do Ameryki Południowej. Czterotygodniowa podróż przez Chile, Boliwię z metą w stolicy Peru – Limie okazała się również spontaniczna i nieprzewidywalna, jak decyzja, by w nią wyruszyć. »
Powered by Webspiro.