Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zdrowie

Himalaje to nie przelewki, ale przy odpowiednim przygotowaniu ryzyko choroby jest zminimalizowane. Aby być w jak najlepszym zdrowiu podczas podróży do Nepalu warto odpowiednio wcześniej (na przykład pół roku przed) zasięgnąć porady lekarza, najlepiej specjalisty chorób tropikalnych.

Szczepienia

Zaleca się zrobienie szczepień na tężec, polio, dyfteryt, dur brzuszny, wściekliznę oraz zapalenie wątroby typu A i B, a także na japońskie zapalenie opon mózgowych A/C jeśli wybieramy się do Teraju w okresie monsunu.
Należy zadbać, by wszystkie szczepienia zostały odnotowane w międzynarodowej książeczce szczepień, którą zabiera się ze sobą na miejsce.

Malaria


Malaria jest niestety ciągle realnym zagrożeniem, w szczególności na południu kraju i w czasie trwania monsunu. Należy unikać pogryzienia przez komary używając kremów i innych odstraszaczy. Oprócz tego, zaleca się osłaniać ciało, szczególnie o świcie i zmierzchu, a także spanie pod moskitierą. Przed podróżą warto zapytać lekarza o leki przeciwmalaryczne - niestety mają one nieprzyjemne skutki uboczne i źle wpływają na wątrobę.

Woda i jedzenie

Nie wolno pić nieprzegotowanej ani nieoczyszczonej wody (przydają się tu tabletki oczyszczające). Na trekach woda oznaczona jako 'safe drinking water' jak najbardziej nadaje się do picia.
Picie dużej ilości wody to podstawa utrzymania ciała w dobrej formie. Należy zadbać, by ciało miało wystarczające ilości soli i cukru, w czym pomagają zawczasu kupione saszetki z glukozą i elektrolitami.
Należy unikać surowych warzyw, ryb i owoców morza, a owoce dokładnie obierać przed zjedzeniem.

La turista


Problemy żołądkowe mogą się pojawić, ale powinny zniknąć po kilku dniach. Jeśli są uporczywe, należy udać się do lekarza. Zapakowanie odpowiednich preparatów do podróżnej apteczki jest tu nieocenione.

Inne zagrożenia

Nawet małe rany i otarcia skóry trzeba dezynfekować. Oprócz tego należy chronić głowę przed słońcem i unikać kontaktów z bezpańskimi kotami, psami i dzikimi zwierzętami.

Choroba wysokościowa


Brutalną prawdą jest stwierdzenie, że nie da się wejść bardzo wysoko w krótkim odstępie czasu. Na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza nie ma twardzieli - każdy jest narażony na chorobę wysokogórską. Zwykle przebiega łagodnie, jednak jeśli się ją zlekceważy, może okazać się groźna nawet dla życia.

Głównym sposobem zapobiegania jest zwyczajne danie organizmowi czasu na przystosowanie się do wysokości. Wchodzenie zbyt wysoko zbyt szybko to proszenie się o kłopoty.
Środki zapobiegawcze są następujące:
-pić, pić i jeszcze raz pić. 4L dziennie na wysokościach to nie jest dużo, a minimum. niżej zaleca się 3L, więcej jeśli organizm się poci.
-zorganizować odpoczynek na wysokościach 3700 i 4300 m n. p. m
-powyżej 3700 rozbijać obozy w odstępach nie większych niż 450m
-uważać na wysoko położone lotniska – przylatywanie z doliny prosto w góry to ryzykowna sprawa
-pozostać na niedużych wysokościach, jeżeli cierpi się na choroby serca lub płuc
-czasem sensowną opcją może być rozdzielenie się grupy - nie każdy aklimatyzuje się tak samo szybko, a nie warto ciągnąć chorujących wyżej, narażając ich na pogorszenie.

W wypadku zachorowania należy:
-znać objawy; im wcześniej się je rozpozna, tym lepiej: bóle głowy, nudności, utrata apetytu, bezsenność, zatrzymywanie płynów w organizmie i opuchlizna
-jeśli ktoś czuje się źle, idealnie byłoby, gdyby odpoczął na tej samej wysokości; nie powinien wchodzić wyżej dopóki objawy nie ustąpią, co zwykle zajmuje 1 lub 2 dni
-w przeciwnym wypadku, bądź jeśli choroba się nasili, trzeba po prostu zejść niżej

Zlekceważona choroba wysokogórska może owocować obrzękiem płuc i/lub mózgu. Obrzęk płuc objawia się bezdechem nawet podczas odpoczynku i uporczywym kaszlem, a także uciskiem w klatce piersiowej.
Obrzęk mózgu to nie przelewki. Objawy: uczucie wielkiego zmęczenia, wymioty, silny ból głowy, trudności z chodzeniem (jak po alkoholu), dezorientacja, zaburzenia mowy i zachowania, senność i utrata przytomności. przy tych objawach osoba powinna zostać przetransportowana na niższą wysokość. nie wolno tego opóźniać, nawet gdy słońce już zaszło. pacjent nie powinien zostawać sam - nie jest zdolny do podejmowania decyzji (zdarza się, ze odmawia zejścia).
Leki pomaga tylko w ograniczonym zakresie. Lekarz poda preparaty i tlen, ale nawet wtedy nie zastąpi to zejścia niżej.

Ubezpieczenie

Warto zadbać, żeby wykupione ubezpieczenie podróżne pokrywało koszty transportu helikopterem do Katmandu, a także samolotem medycznym do szpitala w razie wypadku na szlaku trekingowym.

Opieka medyczna

Po karetkę należy dzwonić do Czerwonego Krzyża (4228094), Chamber of Commerce (4230213, 4222890) lub szpitala Norvic (4258554).
Doświadczenia podróżników wskazują, że lepiej trzymać się z dala od rządowego szpitala Bir w pobliżu Tundhikelu.

Apteki

Dostępność potrzebnych leków jest duża, zwłaszcza w Katmandu. Można je kupić łatwo, tanio i bez recepty. Nawet antybiotyki są szeroko dostępne, często są wydawane w miejsce leków przeciwzapalnych
Najlepiej zaopatrzone apteki są umiejscowione przy szpitalach. Można szukać leków dobrze znanych firm, jednak trzeba się liczyć z faktem, że mogą mięć inny skład od tych europejskich - należy zawsze czytać informacje, a także sprawdzać daty ważności.
Wiele osób poleca sklep medyczny Aushandhi Pasal w Thamelu. Warto zasięgnąć opinii lekarza o lekach, jakie zamierza się brać.

Medycyna alternatywna


W Nepalu roi się od praktykantów wielu szkół medycyny alternatywnej, głównie indyjskiej Ajurwedy i medycyny tybetańskiej. Wiele z dobroczynnych ziół wykorzystywanych przez te tradycje rośnie tylko w Himalajach.

Dla zdrowia

W miejscach często odwiedzanych przez turystów łatwo można zapisać się na zajęcia jogi - Wystarczy przejrzeć ogłoszenia w Thamelu. Wiele hoteli oferuję swoim klientom naukę jogi, medytacji i technik relaksu.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące