Dziś jest 01.01.2025

Imieniny obchodzą Mieczysław, Mieszko, Masław, Konkordiusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nepal – kraj zdobywców i świrów

Autor: Alan J. Mazur

Data publikacji: 09.02.2012 23:48

Liczba odwiedzin: 27753

Tagi: azja, nepal, katmandu, góry, himalaje, artykuły, zadanie 1, bgóry główna, góry artykuły

Nepal czyni podróżnika wybitnym lub szalonym. Trzeciej opcji nie ma.

Jeśli nie słyszeliście o Nepalu przez ostatnich kilka lat, to nie jest to przypadek. Dzięki zawirowaniom najnowszej historii kraj ten stał się dobrze strzeżoną tajemnicą. Obecnie sytuacja w tym kraju się ustabilizowała, a modernizacja postępuje w coraz szybszym tempie. To oznacza, że właśnie teraz – póki ceny są atrakcyjne, a Himalaje nie tak zatłoczone jak Gubałówka – jest najlepszy czas, by odwiedzić ten urokliwy zakątek ziemi.

Trudno się dziwić, że miejsce to owiane jest legendą. Buddyjski czorten na tle Mt. Everestu. fot. McKay Savage http://www.flickr.com/photos/mckaysavage/497617014/ CC BY
Buddyjski czorten na tle Mt. Everestu. Fot. McKay Savage 

Nepal zawsze był bardziej legendą niż rzeczywistym miejscem. Najpierw były to legendy mistyczne, związane z Buddą i joginami, potem za zasługą sir Edmunda Hillary'ego – legendy alpinistyczne i wreszcie backpackerskie, w niemałym stopniu dzięki entuzjastycznym relacjom każdego, kto odwiedził to małe, górzyste państewko u podnóża Himalajów.

Nepal – zbyt dziwny, by być prawdziwym?

Nepal to nie tylko góry – na obszarze mniej więcej połowy Polski mieści niebywałą różnorodność krajobrazów. Wystarczy rzut oka na mapę, by się przekonać – nizinny, tropikalny Teraj na południu, poprzecinane gościnnymi kotlinami Małe Himalaje w centrum i ośnieżone szczyty najwyższych gór na świecie na północy – i to wszystko na długości nie większej niż 200 km!

Nepal to jakby całe bogactwo Azji w miniaturze. To daje nieprzebrane możliwości dla entuzjastów przyrody. Mało kto nie pokusi się wyprawę do dżungli w Chitwan (uwaga na tygrysy!). Dla żądnych jeszcze mocniejszych wrażeń czekają spływy po rzekach, rafting czy paralotnie. No i wreszcie aktywność, dzięki której Nepal jest znany na całym świecie – trekking po Himalajach.

Trekking po najwyższych górach świata

Aż osiem z dziesięciu najwyższych gór świata znajduje się na terenie Nepalu. Tras jest zatrzęsienie, zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących (oczywiście z odpowiednim przygotowaniem). Dech w piersiach odbierają nie tylko przepiękne widoki, ale także rozrzedzone powietrze na dużych wysokościach.

Nie ma się co oszukiwać, Himalaje to nie Tatry, a przejście niektórych szlaków to nie kaszka z mleczkiem w schronisku nad Morskim Okiem. Góry trzeba przechodzić stopniowo, inaczej choroba wysokościowa wykończy nawet najbardziej dziarskiego globtrotera. Może dlatego kiedy w końcu uda się pokonać wybrany szlak, czuć tak wielką satysfakcję.

Nepalscy bacowie

Do trekkingu, oprócz wytrwałości, potrzebni są przewodnicy i to nie byle jacy. A tak się akurat składa, że Nepal nazywają swoim domem Szerpowie, znani na całym świecie jako najwięksi znawcy Himalajów. To właśnie Szerpa, Tenzing Norgay, towarzyszył Edmundowi Hillary'emu w pierwszym zdobyciu Mt. Everest.

Niegdyś tragarze niestrudzenie transportujący towary między Tybetem a Nepalem, obecnie Szerpowie wyspecjalizowali się w obsługiwaniu turystyki w swoim rejonie. Wielu podróżników chwali ich za odporność na niepogodę, niestrudzoność i wielką życzliwość. Z cierpliwym i doświadczonym przewodnikiem nawet najwyższe góry zdają się nie być takie groźne.

Czym chata bogata

Szerpowie to tylko jedna z wielu grup etnicznych Nepalu, kraj ten stanowi bowiem mozaikę tak warunków naturalnych, jak i ludów i języków (lingwiści szacują liczbę tych ostatnich na ponad 120!). Urbanizacja jest niska, dlatego wędrując po górach co rusz można się natknąć na małe wioski, gdzie warto przystanąć, napić się herbaty i porozmawiać z mieszkańcami. Wielu trekkerów decyduję się zagościć w takich urokliwych wioseczkach na więcej niż jedną noc i nigdy tego nie żałuje!

Mieszkańcy Nepalu, choć biedni według polskich standardów, są bardzo gościnni i mili. Nie słyszy się tu o kradzieżach czy oszustwach. Nawet podczas zakończonej kilka lat temu wojny domowej, partyzanci nie wstrzymywali podróżników, a jedynie pobierali skromne opłaty za trekking (poświadczone specjalnym bilecikiem), tudzież nonszalancko pozowali im do zdjęć. Niektórzy agenci organizowali nawet sfingowane porwania ku uciesze turystów.

Kultura równie bogata jak natura

Obecnie wojna domowa należy do przeszłości, podobnie jak ryzyko, że król ogłosi stan wojenny i nagle nie będzie można poruszać się po kraju. Powód jest prosty – król został zdetronizowany, a kraj stał się republiką. Niegdysiejszy pałac królewski można zwiedzać jako muzeum.

Ostatnie wydarzenia stanowią jedynie epizod w długiej i bogatej historii Nepalu. Kraina ta jest wspominana już w najdawniejszych tekstach Indii, Wedach. Zawsze stanowiła pomost między wielkimi cywilizacjami Indii i Chin. To tutaj spędził młodość Siddharta Gautama, znany potem jako Budda – można odwiedzić miejsce jego narodzin.

Z nimi lepiej nie zadzierać

Kraina ta odegrała też niemałą rolę w podboju Półwyspu Indyjskiego przez Wielką Brytanię. Brytyjczycy długo walczyli z Gurkhami, którzy władali ówczesnym Nepalem, nie mogąc nadziwić się dzielności górali. W końcu, po czwartej ekspedycji sił brytyjskich podpisano pokój. Najważniejsza była jego klauzula, która pozwalała Brytyjczykom na rekrutację Gurkhów.

Nie upłynęło wiele wody w Gangesie, nim Gurkhowie zdobyli sobie sławę jako najbardziej hardzi z hardych w całym korpusie sił Jej Królewskiej Mości (wtedy także pani Imperator Indii). Fakt, że lepiej z nimi nie zadzierać ilustruje niedawne wydarzenie: pewien emerytowany Gurkha uratował kobietę przed gwałtem przez 40 (słownie: czterdziestu) bandytów, gdy ci napadali na pociąg. Dokonał tego uzbrojony tylko i wyłącznie w tradycyjny nóż – khukri.

Jak ty komu, tak on tobie

Obok tych bitnych wojowników Nepal gości u siebie pokojowych buddyjskich mnichów, uchodźców z Tybetu. Motywem przewodnim tego kraju zdaje się być współegzystowanie pozornie sprzecznych ze sobą elementów, nie inaczej jest i tutaj. Hinduiści, buddyści, chrześcijanie i muzułmanie żyją tu bez konfliktów.

Często powtarzana historia mówi, że gdy zapytać Nepalczyka, czy jest hinduistą czy buddystą, ten odpowie po prostu "tak". Te dwie religie mieszają się tu wzajemnie i korzystają z tych samych świątyń. Godne polecenia jest ich odwiedzenie, szczególnie słynnej Świątyni Małp na zachód od Katmandu.

Podobnie jak w Indiach, ulice są zasłane sadhu, świętobliwymi mężami w szafronowych szatach. Jednak specyfika lokalnej religijności to nie tylko mantry i medytowanie w pozycji lotosu. Dobitnie pokazuje to Dakshinkali, świątynia przeraźliwej bogini Kali, mieszcząca w sobie pełny wachlarz rytuałów, łącznie z krwawymi ofiarami z kogutów i baranów...

Oświecenie lub szaleństwo – a najlepiej oba

Nie ma niespodzianki w tym, że Nepal przyciąga także wielu szukających oświecenia w rozumieniu wschodnim. Dodaje to smaczku i kolorytu miejscu już i tak pełnemu kolorów jak parada z okazji urodzin Kriszny.

Małe, górzyste państewko, a tyle różnych krajobrazów, ludów, religii, języków, takie bogactwo historii i kultury, taka witalność. Wyjątkowa kraina, którą warto odwiedzić choćby tylko po to, żeby się zadziwić i zapytać: „Jak to jest możliwe?”

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (1)

  • onna (gość)

    onna (gość)

    06.02.13, 06:47

    Świetny artykuł! Mam zamiar w tym roku odwiedzić Nepal :)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8292

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7259

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42384

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9251

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11539

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9046

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10912

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8392

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10272

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6785

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8818

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6853

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 71118

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 181660

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8374

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 289759

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze