Dziś jest 14.11.2024
Imieniny obchodzą Roger, Serafin, Agata, Damian
Autor: Aleksandra Hołowienko
Data publikacji: 25.07.2011 09:21
Liczba odwiedzin: 112617
Tagi: góry, góry poradnik turysty
Wakacje zbliżają się dużymi krokami, a wraz z nimi letni sezon wyjazdów w góry. Niezależnie jednak od pory roku, zanim zaczniemy zdobywać kolejne szczyty, warto zastanowić się, co ze sobą zabrać, by przygotować się na każdą ewentualność.
Fot. Cristian Ordenes
Buty
Przede wszystkim – buty. To podstawowy element wyposażenia naszego plecaka, gdyż bez odpowiedniego obuwia wyprawa może się po prostu nie udać. Muszą one spełniać dwa kryteria: zapewniać bezpieczeństwo oraz wygodę. Buty powinny chronić stopę przed urazami, o które łatwo w nierównym terenie i zabezpieczać przed poślizgnięciem, nie uwierając jednocześnie w żaden sposób. Dobierając je, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nie uciskają palców ani kostki oraz czy będziemy w stanie włożyć w nie stopę w grubszej skarpecie. Nie wolno też zakładać, że buty sie rozejdą czy dopasują, dlatego już w sklepie muszą idealnie leżeć na stopie. Ważne, by sięgały za kostkę, co ochroni ją przed skręceniem, poza tym but wiązany wysoko nie rozwiązuje się tak często w terenie. Buty do trekkingu powinny też posiadać gumową, grubą podeszwę z odpowiednim obieżnikowaniem, która zabezpieczy nas przed poślizgnięciem. Najnowsze modele wykonane są z takich materiałów jak goretex oraz vibram.
Vibram to rodzaj podeszwy, idealnie nadającej się do wyjścia w góry, nie spełni on jednak swojej funkcji w mieście, bowiem ściera się na betonowym podłożu. Goretex to natomiast bardzo cienka membrana umieszczona pomiędzy materiałem zewnętrznym a podszewką – wodoodporna, wiatroszczelna i jednocześnie oddychająca. Buty trekkingowe zrobione z takich materiałów są idealne do wyjścia w teren, ich cena jest jednak odpowiednio wyższa. Warto też zabrać ze sobą dodatkowe obuwie, np. wygodne adidasy czy sandały⁄klapki, dzięki którym podczas pobytu na polu namiotowym czy w schronisku, stopa będzie miała okazję odpocząć. Można również wejść w nich pod prysznic, nie ryzykując zarażeniem chorobami skórnymi.
Odzież
Podczas wypadu w góry najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Bardzo istotną rolę odgrywa kurtka. Nie może być to jednak zwykły płaszczyk zakupiony w pobliskim kiosku. Kurtka, podobnie jak buty, musi chronić przed deszczem i wiatrem oraz zapewnić ciepło. Jednocześnie, podobnie jak spodnie, powinna być oddychająca, co oznacza, że umożliwi transport wyparowanego potu na zewnątrz. Funkcję tę sprawuje wspomniana już wcześniej membrana goretexowa. Pod warstwą zewnętrzną mieści się warstwa termiczna, której zadaniem jest utrzymywanie wytworzonego ciepła i najlepiej w tej roli sprawdza się polar.
Są trzy rodzaje polarów: najcieńszy oznaczany jako 100, średniej grubości – 200 i najgrubszy – 300. Polar 200 jest najbardziej uniwersalny i nadaje się na każdą porę roku. Aby jednak warstwa zewnętrzna i termiczna spełniły swoje zadanie, ważne jest abyśmy posiadali także oddychającą bieliznę, gdyż standardowa bawełniana zatrzymuje pot i nie pozwala na odprowadzenie go na zewnątrz.
W górach niezbędne okazują się także rękawiczki – latem mogą być to rękawiczki typu kolarskiego, przydatne podczas podtrzymywania się zimnych zabezpieczeń, zimą jednak konieczne są rękawice ciepłe, najlepiej dwie pary noszone warstwowo. Ostatni niezbędny elementem wyposażenia stanowi czapka – w zimie chroniąca przed utratą ciepła (przez głowę tracimy nawet 70 proc. ciepła wytwarzanego przez organizm), latem – przed przegrzaniem.
Namiot, plecak, śpiwór
Wybierając się w góry na dłuższy trekking, trzeba zabrać ze sobą te 3 elementy. Należy pamiętać, że namioty dwuosobowe są faktycznie przeznaczone dla dwóch osób i nie ma w nich miejsca na plecaki. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, czy nasz namiot posiada przedsionek, który przydatny jest także do gotowania podczas złej pogody. Gdy wybieramy się w góry w parach, można wyposażyć się w namiot trzyosobowy. Powinniśmy się również upewnić, czy szwy są podklejone, bo to zabezpieczą go przed przeciekaniem. Przed wyjazdem można też namiot zaimpregnować.
Plecak, w którym będziemy przenosić nasz górski dobytek, musi być dopasowany do wzrostu i budowy ciała. Najlepiej, aby wyposażony był w wewnętrzny stelaż, dzięki któremu mniej obciąży kręgosłup. Powinien mieć też wygodny pas biodrowy, dzięki któremu część ciężaru zostanie przeniesiona na biodra, dobrze też by jego waga nie przekraczała 20 proc. ciężaru naszego ciała. Warto zwrócić uwagę na to, czy boczne kieszenie są odpinane, aby na ich miejsce można było dopiąć karimatę lub namiot. Plecak na wyprawę kilkudniową powinien mieć co najmniej 60 – 70 litrów pojemności, na wycieczkę krótszą – 20 do 35 l. Ważne, aby każdy wyposażony był w kilka praktycznie rozmieszczonych kieszeni oraz uchwytów czy troczków.
Ostatni element – śpiwór. Istnieją dwa rodzaje śpiworów – wypełnione naturalnym puchem i włóknem poliestrowym. Naturalny puch ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, niewiele waży i łatwo go skompresować, szybko jednak przyswaja wilgoć. Śpiwory z włóknem sztucznym są bardziej odporne na wilgoć, łatwiej jest je też wysuszyć. Przy zakupie śpiwora, pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres temperatur, w jakich konkretny śpiwór się sprawdza. Producent zakłada, że śpiący człowiek jest wypoczęty i osłonięty od wiatru, dlatego też warto kupować śpiwór z zapasem temperaturowym. Najlepszym rodzajem śpiwora jest tzw. mumia, wyposażona w kaptur. Dobrze, żeby na zamku błyskawicznym znajdowała się specjalna nakładka, bowiem tą drogą ucieka znaczna ilość ciepła. W końcu lepiej, żeby było za ciepło niż żebyśmy zmarzli.
Nie wolno zapomnieć
Jest kilka rzeczy, o których po prostu nie można zapomnieć planując wyjazd w góry. Do takich należy apteczka. Podczas trekkingu może się zdarzyć, że skaleczymy się o wystające gałęzie czy kamienie. Dlatego warto mieć przy sobie różnego rodzaju plastry, bandaż zwykły oraz elastyczny, wodę utlenioną, jałowe opatrunki, aluminiową folię termiczną oraz koniecznie – co najmniej jedną parę ochronnych lateksowych rękawiczek. Może się bowiem zdarzyć, iż będziemy musieli pomóc nieznajomej osobie i dla własnego bezpieczeństwa należy zakładać rękawiczki chroniące na przykład przed zarażeniem wirusem HIV.
Innym ważnym elementem naszego wyposażenia powinna być mapa, która dostarczy informacji o przebiegu szlaków turystycznych i położeniu schronisk. Opuszczając miejsce pobytu, warto również zostawić wiadomość o trasie wycieczki i planowanym czasie powrotu. W razie wypadku ułatwi to sprowadzenie pomocy w odpowiednie miejsce. Nie wolno zapomnieć też o telefonie komórkowym z naładowaną baterią.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16439
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11726
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 166149
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 195190
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8155
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7127
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 35325
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8995
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11232
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8700
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10615
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8119
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9991
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6691
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8664
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6716
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 65847
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 170438
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8005
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 270571
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 08.07.2013 10:40
Liczba odwiedzin: 109403
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na piąte spotkanie z cyklu PODRÓŻE Z ANTROPOLOGIĄ czyli prelekcję oraz pokaz fotografii z BOŚNI I HERCEGOWINY. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 17.06.2013 14:48
Liczba odwiedzin: 100892
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na drugie spotkanie z cyklu PODRÓŻE Z ANTROPOLOGIĄ, czyli prelekcję oraz pokaz fotografii z ESTONII. »
Powered by Webspiro.