Dziś jest 23.09.2023

Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Oman – najnowsze artyluły i relacje

Brak artykułów

Oman

Oman położony jest w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Jemenem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską. Stwierdzenie, iż w Omanie można znaleźć niemalże wszystko, wcale nie wydaje się przesadzone: z jednej strony ogromne połacie wydm i pustyń, z drugiej długie, niezatłoczone wybrzeże, które zadowoli nawet najbardziej wybrednego plażowicza.

Intrygująca, orientalna kultura, przez wieki opierająca się zewnętrznym wpływom, skrupulatnie przestrzegana tradycja i surowe reguły wynikające z islamu oraz państwo bezpieczne i przyjazne dla turystów, wobec których gościnność i życzliwość są pewnym standardem – to właśnie Oman.

Największą atrakcją cieszą się obszary pustynne, a do tych najbardziej polecanych należy pustynia Sahiba Sands. Na jej łagodnych wzgórzach uformowanych przez wiatr, mieniących różnymi odcieniami żółci, można spróbować przejażdżki jeepem, na wielbłądzie czy też desce. Tam też poznamy codzienne życie Beduinów. Dla wytrwałych i chcących zakosztować prawdziwego klimatu pustyni, czekają specjalnie przygotowane obozowiska z koczowniczymi namiotami.

W Omanie warto zobaczyć miasteczka portowe. Jednym z nich jest Sur – położone na wybrzeżu we wschodniej części kraju, miejsce, które słynie ze stoczni produkującej tradycyjne dhows – dwumasztowe, niewielkie statki, którymi niegdyś Omańczycy wyprawiali się do Indii lub afrykańskich wybrzeży. W okolicach Sur można też podglądać niecodzienny spektakl. Po zmierzchu lub o świcie dziesiątki żółwi wychodzą z morza i spacerują po plaży, np. Ras Al Jinz, w poszukiwaniu dogodnego miejsca, żeby złożyć jaja. Wędrówki żółwi znacznie nasilają się w lipcu i sierpniu, kiedy w Omanie jest najgoręcej – zdarzają się temperatury powyżej 50°C!

Drugim miasteczkiem godnym polecenia jest dawna stolica Omanu – Sohar, w której według legendy, miał urodzić się Sindbad Żeglarz. To wyjątkowo żyzny teren, kilometrami ciągną się tam plantacje bananów, daktyli i mango. Najbardziej charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu jest fort, położony na wzgórzu, zbudowany około I wieku naszej ery. Całe miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Zresztą fortów, świeżo odrestaurowanych, w Omanie jest znacznie więcej: w Nizwie, Bahil, Jabrin – to tylko niektóre z nich.

Maskat – stolica Omanu – leży we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Szczególnie interesująca jest tamtejsza zabudowa: wysokie mury stwarzają wrażenie niezwykłej tajemniczości. Warty zobaczenie jest Wielki Meczet, jeden z największych na Bliskim Wschodzie (trzeci co do wielkości na świecie). Wzornictwo, dekoracje, olbrzymie kryształowe żyrandole, ręcznie robiony dywan (o powierzchni około 4300 m kwadratowych) – tamtejszy przepych jest czymś, co trzeba koniecznie zobaczyć, dotknąć i poczuć. Drugim takim bajecznym miejscem jest Pałac Sułtana, niestety można go podziwiać jedynie z zewnątrz.

To przyjazny, bezpieczny i bardzo ciekawy kraj. Zróżnicowanie terenu (góry Jebel, Morze Arabskie) powoduje, że każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie. To idealne miejsce do aktywnego wypoczynku: nurkowania, chodzenia po górach, żeglowania, zwiedzania, ale także leniuchowania na plaży. Oman nie jest jeszcze skażony przez masową turystykę, choć posiada sprzyjające ku temu warunki. Dlatego warto się pospieszyć.

Oman – najczęściej czytane

Brak artykułów

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Omanie

Brak artykułów

Jedziesz do Omanu? Przeczytaj też o sąsiadach!

Brak artykułów

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Omanu w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Azji