Dziś jest 23.07.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Sławosz, Żelisław, Apolinaria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Karakorum Highway – ósmy cud świata

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 18.07.2011 10:13

Liczba odwiedzin: 10530

Tagi: azja, chiny, pakistan, karakorum highway, karakorum, artykuły, anna wiśniewska

Polska posiada niecałe 1000 km autostrad (stan na 2010 rok). Żyjemy w kraju nizinnym, gdzie nie ma większych przeszkód naturalnych do budowania dróg. Są jednak miejsca na ziemi, w których nawet żadne góry i doliny nie przeszkadzają w realizacji naprawdę ambitnych projektów drogowych.

Karakorum Higway w prowincji Xinjiang, Chiny
Karakorum Highway w prowincji Xinjiang, Chiny. Fot. taylorandayumi

Przykładem tego jest Karakorum Highway, czyli droga o długości około 1300 km, łącząca Chiny i Pakistan, która biegnie przez cztery pasma górskie – Himalaje, Karakorum, Hindukusz i Pamir. Trzeba pamiętać, że są to najwyższe góry świata, a droga wiedzie krętymi ścieżkami, po części wykuta jest w skale, a czasem widać z niej pięćsetmetrowe przepaście. „Highway” może być nieco mylące, nie jest to bowiem autostrada we właściwym tego słowa znaczeniu. To po prostu droga na dużej wysokości. Spektakularna – dodajmy.

Początki

Tego ogromnego wzywania inżynierskiego podjęły się Pakistan i Chiny już na przełomie lat 60. i 70. Postanowiono wytyczyć trasę, która łączyłaby pradawne trakty, stanowiące odnogi Jedwabnego Szlaku. Niegdyś droga ta pozwalała na wymianę handlową między Cesarstwem Chińskim a Zachodem. Prace realizowano niezależnie od siebie, po obu stronach granicy.

Budowa najwyżej położonej drogi na świecie trwała przez ponad dwadzieścia lat. Ukończono ją w 1980 roku, jednak dopiero w 1982 roku odbyła się oficjalna inauguracja, zaś cztery lata później mogli pojawiać się już na niej turyści. Przez cały okres budowy brało w niej udział około 20 tysięcy chińskich i 15 tysięcy pakistańskich robotników. Ponad 500 osób straciło życie. W takich okolicznościach powstawała jedna z ciekawszych dróg na świecie, która połączyła Kaszgar w Chinach z Islamabadem w Pakistanie.

Niestety mimo ogromu energii i istnień ludzkich, które pochłonęła ta budowa, Karakorum Highway nie należy do najtrwalszych dróg. Osuwiska czy powodzie nieustannie atakują różne odcinki, odcinając je od reszty trasy. Głównie chińscy robotnicy próbują naprawiać zerwane mosty i zniszczoną nawierzchnię. Jest to jednak wciąż syzyfowa praca. Pomimo niewygód i wielu przeszkód można spotkać dużo samochodów, autobusów i rowerzystów.

Część chińska

Około pięćsetkilometrowy odcinek Karakorum Highway znajduje się po stronie chińskiej, w prowincji Xinjiang. Oficjalnie nazywa się China National Highway 314 „G314”. Prowadzi przez 80 km z Kaszgaru na południowy-zachód, by później skręcić ku kanionowi rzeki Ghez, znajdującej się pomiędzy górami Chakragil na północy i Kongur na południu. Region zamieszkują głównie Kirgizi. Droga wspina się w górę doliny i skręca na południe od góry Kongur, Jeziora Karakul i szczytu Muztagh Ata. Ten ostatni jest zaliczany do 50 najwyższych gór świata, zajmuje dokładnie 43. miejsce. Uznawany jest za najłatwiejszy do zdobycia siedmiotysięcznik.

Dalej droga prowadzi do miasta Tashkurgan, gdzie zobaczyć można zamek i ruiny fortecy pochodzące z dynastii Yuan (XIII-XIV wiek). Autostrada biegnie na zachód przez Przełęcz Wachdżir na wysokości 4923 m n.p.m. do Korytarza Wachańskiego. Stanowi on naturalną górską granicę między Chinami, Tadżykistanem, Pakistanem i Afganistanem. Droga wiedzie do Przełęczy Khunjerab, za którą rozciąga się już Pakistan.

Część pakistańska

Dłuższy odcinek Karakorum Highway znajduje się po stronie pakistańskiej. Ponad osiemset kilometrów wiedzie z Przełęczy Khunjerab aż do Abbottabad. Zaraz po przekroczeniu granicy można się znaleźć w najpiękniejszej części gór Karakorum. Wysokie szczyty i wspaniałe lodowce ciągną się wzdłuż rzeki Hunza, a później w dolinie rzeki Nagar. Droga prowadzi do miasta Gilgit, które jest stolicą części kaszmirskiego obszaru Gilgit-Baltistan.

Trasa wiedzie dalej aż do styku trzech wielkich pasm górskich: Hindukuszu, Himalajów i Karakorum. Z drogi widoczny jest dziewiąty na liście najwyższych szczytów świata – Nanga Parbat. Dalej wzdłuż rzeki Indus „autostrada” prowadzi aż do miasta Abbottabad. Nazwa całej pakistańskiej części Karakorum Highway to N-35.

Turystyka

W ostatnich latach Karakorum Highway stała się popularnym kierunkiem turystycznym. Droga ta daje łatwy dostęp do wysokich gór (Nanga Parbat, Rakaposhi, Diran), lodowców (Minapin, Passu, Ghulkin, Khunjerab), rzek (Indus, Hunza, Gilgit) i jezior (Karakul) w tym regionie. Dla rowerzystów jest to zaś niesamowita okazja do odbycia podróży w regionie najwyższych gór świata.

Istnieje kilka firm przewozowych, które kursują pomiędzy większymi miastami na trasie Karakorum Highway. Trzeba się jednak liczyć z tym, że droga jest wyboista, kierowcy stosują inne reguły niż te znane nam z kodeku drogowego, a na dodatek niektóre zjawiska pogodowe mogą wyłączyć niektóre odcinki z ruchu.

Pogoda

W podróż do Karakorum najlepiej wybrać wiosną bądź wczesną jesienią. Zimowe śniegi i letnie monsuny często blokują drogę. Przejście graniczne jest zaś otwarte tylko od 1 maja do 31 grudnia. Przed wybraniem się w trasę warto sprawdzić aktualny stan i przejezdność Karakorum Highway. Niektóre zniszczenia są bowiem tak duże, że naprawa trwa nawet do kilku lat. A w tym czasie ruch jest wyłączony.

Karakorum Highway jest przez niektórych nazywana Ósmym Cudem Świata. Zaklasyfikowanie „autostrady” do tak zaszczytnego rankingu nie wydaje się na wyrost. Piękne krajobrazy, piękni ludzie, niesamowita przyroda i dreszczyk emocji przy mijaniu kolejnych przeszkód na trasie – cuda jednak się zdarzają.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • Pompiarz (gość)

  Pompiarz (gość)

  22.08.18, 22:26

  7 lat i bez komentarzy? Dziękuję za przybliżenie tego cudu, właśnie dostałem filmik w mp4 pot takim samym tytułem i zacząłem szukać.Byłem Pekin , Szanghaj- a o tym cudzie nie słyszałem.Szkoda, że bez zdjęć, ale są na ,,Bez granic przez świat". Pozdrawiam, Jurek

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7490

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6620

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27280

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10302

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8337

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9691

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7374

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8782

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6277

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7848

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6063

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51110

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129438

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7285

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196774

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze