Dziś jest 23.07.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Sławosz, Żelisław, Apolinaria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Praca w podróży po Azji

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 27.07.2011 10:13

Liczba odwiedzin: 8391

Tagi: azja, praca w podróży, anna wiśniewska, praca w podróży artykuły

Podróżowanie dla wielu osób przestaje być już tylko sposobem na spędzenie urlopu czy poznawanie nowych miejsc. Staje się ono wręcz sposobem na życie. Jednym z częstych kierunków globtroterów jest Azja. I bywa, że właśnie tam podróżnik dostrzega pustkę w swojej sakiewce. Co robić, jeśli dzieje się to właśnie na azjatyckim kontynencie? Oczywiście trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy. A tej wbrew pozorom wcale nie brakuje

Laos
W Azji nauczyciele angielskiego są mile widziani i potrzebni. Fot. Margherita J. L. Lisoni

Nauczanie języka angielskiego

Nauczyciele języka angielskiego są mile widziani w wielu azjatyckich państwach. A już szczególnie w Chinach, gdzie język ten stał się ostatnimi czasy bardzo modny. Pracę można znaleźć na uniwersytetach i w szkołach publicznych, prywatnych szkołach językowych, biznesowych czy międzynarodowych. Oczywiście wymagane są kwalifikacje do nauczania. Obcokrajowcy, ale nie native speakerzy, muszą najczęściej posiadać certyfikaty CAE lub TEFL oraz poświadczone doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego. Mile widziane jest także wykształcenie wyższe, a szczególnie anglistyka. Część pracodawców przymyka oko na niektóre rzeczy, ale mimo wszystko lepiej spełniać wszystkie wymogi.

Planując wyjazd do Państwa Środka warto zastanowić się wcześniej na jaki okres zamierza się wyjechać. Jest to istotne przy załatwianiu wizy, gdyż jest ich kilka rodzajów. Wiza turystyczna (L) pozwala jedynie na zwiedzanie, wizyty u rodziny i znajomych oraz załatwianie spraw prywatnych. Wiza służbowa (F) przeznaczona jest na wyjazdy służbowe trwające krócej niż pół roku. Wiza studencka (X) pozwala na naukę, szkolenia i kursy trwające ponad 6 miesięcy. Wiza pracownicza (Z) jest dla osób podejmujących pracę w okresie ponad pół roku, a wiza tranzytowa (G) pozwala na przejazd przez Chiny w trakcie podróży do innego kraju. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ambasady http://pl.chineseembassy.org/pol/.

Pozostałe państwa azjatyckie, jak choćby Tajlandia, Wietnam czy Kambodża posiadają mniej restrykcyjne przepisy wizowe. Trzeba jednak zadbać o legalność pobytu i pozwolenie na pracę, które pozwolą uniknąć problemów.

Przed wyjazdem można także znaleźć przyszłego pracodawcę. W Internecie istnieje wiele serwisów z ogłoszeniami, gdzie szkoły jak i organizacje zamieszczają swoje oferty. Na początku można się kontaktować elektronicznie z pracodawcami, wysyłając im odpowiednie dokumenty. Potem należy czekać na odpowiedź e-mailową bądź telefoniczną, która może być jednocześnie rozmową kwalifikacyjną. Gdy wszystko pójdzie dobrze trzeba jedynie uzgodnić sprawy formalne, czyli wizę, długość kontraktu i zakres obowiązków. Zazwyczaj pracodawca zapewnia mieszkanie, ale bywają w różnym standardzie, więc dobrze wcześniej dowiedzieć się szczegółów. Lekcje prowadzi się najczęściej według narzuconych schematów, a chiński nauczyciel bądź praktykant pomaga w realizacji zajęć. W wielu szkołach nie istnieje coś takiego jak ogrzewanie bądź klimatyzacja, dlatego trzeba być przygotowanym na pracę w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Turystyka

Azja Południowo-Wschodnia, a szczególnie wysepki rozsiane w wielu archipelagach przyciągają rzesze turystów. Wraz z nimi przyjeżdżają ludzie, którzy chcieliby tam pracować. Hotele, restauracje czy bary często poszukują personelu. Na dużych wyspach, czy w bardziej turystycznych regionach jest trudniej o pracę. Zazwyczaj nie ma tam rotacji pracowników. Wynika to przede wszystkim z dużych możliwości jakie istnieją w takich miejscach. Tamtejszy personel ma gdzie spędzać czas wolny, może podróżować i nie przebywać wciąż w tym samym gronie osób. A tak jest właśnie na małych wyspach. Większość ludzi tam pracujących nie wytrzymuje izolacji wyspy i pewnej nudy, gdyż brak tam rozrywek poza miejscem pracy. Dlatego też łatwo się tam „zahaczyć” na pewien czas.
Płetwonurkowie

Nurkowie posiadający 3 stopień CMAS śmiało mogą ruszać na wyspy rozsiane na Pacyfiku. Tajlandia, Indonezja czy Filipiny są coraz częstszym celem wyjazdów turystycznych. Poza leniuchowaniem na plaży urlopowicze chcą też aktywnie spędzać czas, stąd pomysł na nurkowanie. Wykwalifikowani instruktorzy są potrzebni, a szczególnie ci, którzy znają język angielski. Wśród miejscowych jest wielu nurków, ale często brakuje im znajomości języków obcych. Dlatego też cenieni są płetwonurkowie z innych części świata. Osoba posiadająca licencję instruktorską może zarobić do 3000 zł miesięcznie. Zazwyczaj nie trzeba załatwiać formalności przed wyjazdem, jedynie powinno się zgłosić w danym miejscu i pytać o możliwość pracy. Należy wtedy zalegalizować swój pobyt, ubiegając się o pozwolenie na pracę i wizę biznesową „Non Immigrant B”. Można je uzyskać w Polsce w ambasadzie danego kraju bądź na miejscu w Departamencie Pracy.

Biura podróży

Również Polacy coraz częściej wybierają kierunek azjatycki, by tam spędzić urlop. Biura podróży, które zajęły się organizacją tego typu wyjazdów potrzebują pilotów wycieczek, rezydentów czy animatorów czasu wolnego. Te osoby mają okazję pracować i zwiedzać Azję. Piloci wycieczek mają największą szansę na podróżowanie po wielu zakątkach Orientu. Rezydenci i animatorzy są bardziej związani z jednym miejscem i mają mniej czasu na zwiedzanie. Mimo to jest to jeden z łatwiejszych sposobów na wyjazd do pracy zagranicę.

Programy stażowe i wolontariackie

Dla studentów i nie tylko zostało stworzonych wiele możliwości wyjazdów do Azji. Najbardziej znanym i popularnym są programy organizacji AIESEC, czyli Discover India i Discover China. Dzięki tym programom można wyjechać na praktyki, staże i wolontariaty. Część osób po zakończeniu pracy, zostaje dłużej w Azji, by podróżować bądź zaangażować się w inny projekt. Poza AIESEC także wiele firm organizuje specjalne staże bądź poszukuje pracowników na kontrakty, głównie w Indiach. Jest więc wiele możliwości, by nawet w ramach studiów wyjechać do pracy, a później na włóczęgę po Azji.

Drobne prace

Będą już w trakcie podróży można imać się różnych prac, by trochę dorobić. W Indiach niektórym udaje się załapać na stażystów w bollywoodzkich filmach. W dużych turystycznych miastach uzdolnieni artystycznie podróżnicy rysują karykatury, śpiewają bądź grają na instrumentach. Bardziej obrotni próbują swych sił w handlu przedmiotami z Azji, jednak jest to dość trudny biznes i dobrze jest znać wszelkie szczegóły związane z możliwością importu bądź eksportu. Można także pisać relacje ze swoich podróży czy sprzedawać zdjęcia na portalach typu iStock.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7490

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6620

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27267

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10302

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8337

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9691

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7374

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8782

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6277

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7848

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6062

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51098

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129411

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7285

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196753

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze