Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Koleją Transsyberyjską

Autor: Mateusz Surdacki

Data publikacji: 17.02.2014 23:47

Liczba odwiedzin: 8301

Tagi: rosja część azjatycka, moskwa, transsyberia, irkuck, olchon, chużyr, mongolia, ułan bator, chiny, pekin, wielki mur, szanghaj, podróż na medal

Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. Spaliśmy w jurcie, wędrowaliśmy po Murze Chińskim i zadzieraliśmy głowy obserwując drapacze chmur w Szanghaju.

mapka Transsyberia
 
mapka Transsyberia
fot. Mateusz Surdacki


MOSKWA
MOSKWA

Już dwa dni spędzone w stolicy Rosji mogą wyczerpać. Miasto jest tak ogromne, że nawet jeżdżąc metrem człowiek się męczy. Samo przesiadanie się na inne linie zajmuje sporo czasu: trzeba rozszyfrować zapisane cyrylicą nazwy, szybko zdecydować, który kierunek obieramy i – zanim tłum porwie nas w drugą stronę – rozpocząć długi marsz niekończącymi się korytarzami, aby przejść na inny peron. Oczekiwanie na przyjazd metra mija na podziwianiu niezwykłego wystroju stacji. Robotnicy i robotnice, kłosy zbóż, kilofy, sierpy i młoty błyszczą w mozaikach nad naszymi głowami lub wyrastają niespodziewanie w postaci pełnoplastycznych rzeźb. Pies jednego z partyzantów ma zupełnie wytarty nos, głaskany codziennie „na szczęście” przez tysiące wychodzących z metra ludzi.

Moskwa, matrioszki na targu
 
Moskwa, matrioszki na targu
fot. Mateusz Surdacki



WAGON NR 5
Na cztery dni i cztery noce wagon nr 5 pociągu nr 350 relacji Moskwa - Błagowieszczeńsk staje się naszym domem. Dostajemy pryczę, prześcieradło i poszewkę na poduszkę. I pięćdziesięciu czterech współlokatorów, wagon plackartnyj bowiem nie ma przedziałów. Nie ma też pryszniców, możliwości otwarcia okna ani prywatności. Jest za to nieograniczona ilość gorącej wody, po którą chodzi się do ogrzewanego węglem samowaru, znajdującego się na początku wagonu. Są inni podróżni, wysiadający i wsiadający na kolejnych stacjach: Rosjanie, Mongołowie, Chińczycy. Niektórzy trzymają się na dystans, inni zagadują, częstują swoim prowiantem, kupują kartoszki i solone ryby od babuszek sprzedających na peronach nie zawsze świeże jedzenie… Jest dużo czasu na czytanie, rozmowę, grę w karty czy po prostu spanie lub patrzenie przez okno. A krajobraz coraz bardziej monotonny i zimowy…

Wagon nr 5 pociągu z Moskwy do Irkucka
 
Wagon nr 5 pociągu z Moskwy do Irkucka
fot. Mateusz Surdacki

IRKUCK

Budowane rękami polskich zesłańców drewniane domy coraz bardziej pochylają się, garbią i zapadają pod ziemię. Dawne parapety okien na parterze teraz niemalże leżą na chodniku. Błękitne i zielone okiennice nierzadko są zamknięte, ale przez niektóre można podejrzeć życie mieszkańców Irkucka.

Irkuck
 
Irkuck
fot. Mateusz Surdacki


Miasto wydaje się być spokojne i nieco zapomniane, tkwiące trochę w innej epoce. Socrealistyczny, ponury gmach Domu Sowietów (obecnie siedziba władz okręgu) sąsiaduje z niewielkim kościołem, wybudowanym przez polskich zesłańców. Widoczny z daleka bar „ссср чебуречная” zaprasza na smażonego w głębokim tłuszczu dużego pieroga, nadzianego mięsem, serem lub kapustą. Do tego koniecznie piwo w plastikowym kubku. Z baru niedaleko jest na dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają marszrutki zmierzające do wsi Chużyr.

CHUŻYR

Na jeziorze Bajkał, największym zbiorniku słodkiej wody na świecie jest tylko jedna większa wyspa – Olchon. Pośrodku niej znajduje się Chużyr - niewielka wieś, w połowie października sprawiająca wrażenie zupełnie zapomnianej. Dotrzeć do niej można marszrutką z Irkucka. W cenie biletu znajduje się szalona jazda po krętych i wyboistych drogach oraz przeprawa promowa przez przesmyk „Olchońskie Wrota”

Port w Chużyrze
 
Port w Chużyrze
fot. Mateusz Surdacki


Chużyr to skupisko małych, drewnianych domków z kolorowymi okiennicami – żółtymi, niebieskimi, zielonymi. W sezonie źródłem utrzymania dla mieszkańców są turyści, którym można wynająć kwatyry, a także zaproponować banię. Poza sezonem pozostają połowy omula - endemicznego gatunku ryby, która żyje jedynie w wodach Bajkału. Małe, słone, zimne rybki idealnie nadają się jako zakąska do kieliszka wódki.

Olchon, Skała Szamana
 
Olchon, Skała Szamana
fot. Mateusz Surdacki


Kto nie chce wynajmować kwatyry, może zdecydować się na nocleg w namiocie, chociaż wbijanie szpilek w syberyjską wieczną zmarzlinę nie należy do najprzyjemniejszych momentów biwaku. Porywisty wiatr oraz wzrastający po zachodzie słońca mróz uczyniły noc na Olchonie naprawdę niezapomnianą.

KOLEJ KRUGOBAJKALSKA

Kto po kilku dniach ma już dosyć nieustannej jazdy pociągiem, nad Bajkałem ma okazję opuścić wagon i przespacerować się torami. Tzw. kolej krugobajkalska to biegnąca tuż nad brzegiem jeziora trasa łącząca miejscowości Sludianka z Irkuckiem. Stanowiła niegdyś część trasy transsyberyjskiej biegnącej z Władywostoku do Moskwy,
Obecnie jeździ tu tylko jeden pociąg, wahadłowo kursujący pomiędzy Sludianką i Portem Bajkał.

kolej krugobajkalska
 
kolej krugobajkalska
fot. Mateusz Surdacki


Wędrówka torami daje możliwość podziwiania myśli inżynieryjnej sprzed ponad 100 lat, objawiającej się w kamiennych lub żelaznych wiaduktach oraz wysokich i szerokich tunelach, którymi mógł przejechać pociąg wiozący czołgi.
Czasami za tunelem niespodziewanie pojawia się wioska, składająca się z kilku małych, drewnianych domków oraz pomalowanej na granatowo budki, stojącej obok torów. Zamiast nazwy miejscowości (której te małe osady często po prostu nie mają) widnieje na niej liczba kilometrów, dzielących stacyjkę od Irkucka.

UŁAN BATOR

Ułan Bator określane jest przez niektórych jako „najbrzydsza stolica świata”. Wystarczy wdrapać się na jedno ze wzgórz i spojrzeć na leżące w dole miasto, aby zgodzić się z tą opinią, i zapuścić się w głąb, żeby się w niej utwierdzić.
Wczesnym rankiem mieszkańcy jurtowych osiedli porastających wzgórza dookoła centrum, opuszczają swoje domostwa i schodzą do głównych ulic. Gdy wracają wieczorem, nad miastem unosi się gęsta, ciemna chmura smogu oraz nieustanny, głośny i jednostajny dźwięk klaksonów tysięcy samochodów – stojących w korku, stojących na światłach, przejeżdżających przez skrzyżowanie.

Ułan Bator
 
Ułan Bator
fot. Mateusz Surdacki


Centrum Ułan Bator pilnuje ogromny pomnik Czyngis-Chana, siedzący przed imponującym gmachem Parlamentu. Spogląda na nowoczesne budynki, tuż za plecami mając niekończące się jurtowe osiedla.
Jeśli ktoś w tym dalekim mieście zatęskni za rodzimymi produktami, w każdym sklepie spożywczym może znaleźć słodycze, soki a nawet bakalie(!) importowane z Polski.

PEKIN

Znany z Ułan Bator dźwięk klaksonów tutaj ma swoje apogeum. Trąbią kierowcy samochodów, trąbią kierowcy tuk-tuków, trąbią kierowcy motorów i motorowerów. Gdyby mogli, trąbiliby nawet rowerzyści, ale z braku laku zadowalają się dzwonkiem. Pekin jest głośny i barwny – kolorowe mury Zakazanego Miasta i Świątyni Pokoju, stragany z egzotycznymi owocami, drzwi domów w hutongach… A w tym wszystkim dochodzące zewsząd zapachy. Jedzenie przyrządzane dosłownie na ulicy, na wózkach, na skleconych nie wiadomo z czego kuchenkach. Kanapki składane z naleśnika, świeżo wyciskany sok z trzciny, przekąski z sezamu, nadziewane pierożki gotowane na parze… a wszystko to tanie i pyszne.

Pekin
 
Pekin
fot. Mateusz Surdacki


Zmęczeni gwarem pekińskich ulic mogą udać się do Pałacu Letniego, gdzie wśród starych drzew i tajemniczych altanek można odnaleźć chwilę spokoju.

WIELKI MUR CHIŃSKI W JINSHANLING

Schody w górę, schodki w dół, chwilę po płaskim i znowu do góry. Tym razem stopnie są tak wysokie, że wchodząc trzeba pomagać sobie rękami. To jedno z wielu stromych wzniesień, na które wspina się człowiek wędrujący grzbietem Wielkiego Muru. Pomimo ogólnego wyobrażenia, jakie ma się wcześniej, dopiero po wejściu na Mur dostrzega się rozmach, z jakim setki lat temu twórcy budowli wprowadzali swój zamysł w czyn.

Wielki Mur, Jinshanling
 
Wielki Mur, Jinshanling
fot. Mateusz Surdacki

Mur wije się między wzgórzami, opada i wznosi się, niknie z oczu, aby pojawić się za kolejną górą. Nie ma końca, sięga aż po horyzont i niesamowicie wciąga. Ma się ochotę iść dalej, pokonać kolejne schody, wejść na kolejną wieżę, przejść przez jeszcze jedna bramę.
Niestety trzeba wracać, bo na parkingu na dole czeka taksówkarz, a wytargowana rankiem kwota jest zbyt korzystna, żeby ryzykować spóźnienie.

SHANGHAJ

Szanhgaj można zwiedzać na wiele sposobów. Miasto jest ogromne i różnorodne, każdy więc znajdzie coś dla siebie.
Warto spędzić trochę czasu, buszując po sklepikach i straganach Starego Miasta, gdzie po okazyjnych cenach można kupić jedwabne szale i eleganckie zestawy pałeczek.
Można skusić się na przejażdżkę maglevem – magnetycznym pociągiem, kursującym z lotniska Shanghai Pudong do centrum miasta, który rozwija prędkość 431 km/h!

Szanghaj
 
Szanghaj
fot. Mateusz Surdacki


Ale nade wszystko trzeba odwiedzić Pudong – nowoczesną dzielnicę, która cały czas się rozrasta. Niemalże gołym okiem widać jak rosną kolejne imponujące drapacze chmur: Shanghai World Financial Center (492 m.), Jin Mao Tower (431 m.) i Shanghai Tower (docelowo: 632 m.).

Budżet i podsumowanie

posumowanie kosztów
 
posumowanie kosztów
fot. Mateusz Surdacki

Komentarze (7)

  • niktla (gość)

    niktla (gość)

    18.02.14, 21:26

    Tylko pozazdrościć takiej podróży!!!

    Zgłoś

  • dan (gość)

    dan (gość)

    20.02.14, 13:35

    zajebista sprawa!

    Zgłoś

  • Ania (gość)

    Ania (gość)

    21.02.14, 10:35

    Genialne przedsięwzięcie, popieram i trzymam kciuki za następne, bo mam nadzieję,że bakcyl został połknięty :-)

    Zgłoś

  • 24.02.14, 15:01

    Komentarz usunięty

  • Anka (gość)

    Anka (gość)

    28.02.14, 14:01

    Dobra robota kolego !!!!!

    Zgłoś

  • rudaelka1 (gość)

    rudaelka1 (gość)

    03.03.14, 15:23

    Ta podróż to moje marzenie, wiem , że się spełni

    Zgłoś

  • Ilona (gość)

    Ilona (gość)

    07.03.14, 17:09

    Jest czego pozazdrościć. Podziwiam i mam nadzieje, że może i mi kiedyś uda się iść w wasze ślady. Pozdrawiam Ilona

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6076

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5704

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8721

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7725

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7891

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6427

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6909

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6228

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34271

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76629

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115198

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze