Dziś jest 18.04.2024

Imieniny obchodzą Apoloniusz, Bogusława, Alicja, Bogusław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Koleją transsyberyjską, cz. II

Autor: Mateusz Surdacki

Data publikacji: 28.02.2014 21:24

Liczba odwiedzin: 6127

Tagi: wschodnia rosja, syberia, moskwa, irkuck, olchon, mongolia, jurta, ułan bator, chiny, wielki mur, pekin, maglev, szanghaj, shfc, jin mao tower, shanghai tower, podróż na medal ii, rosja część azjatycka

Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku.

RELACJA: KOLEJĄ TRANSSYBERYJSKĄ

Eksploracja Moskwy zajęła nam dwa pierwsze dni podróży. Po stolicy Rosji poruszaliśmy się metrem, w mknących pod ziemią wagonach spędzając niemal tyle samo czasu co na powierzchni. Zobaczyliśmy wszystko, co należało zobaczyć: Placu Czerwony, Sobór Wasyla Błogosławionego, Kreml, Uniwersytet im. M. Łomonosowa i Moskiewskie City. Niestety nie mogliśmy odwiedzić Lenina – jego Mauzoleum było zamknięte.

Przytłaczający gmach Uniwersytetu im. M. Łomonosowa
 
Przytłaczający gmach Uniwersytetu im. M. Łomonosowa
fot. Mateusz Surdacki
Stacja Partyzanckaja
 
Stacja Partyzanckaja
fot. Mateusz Surdacki


Drugi etap naszej podróży to jazda pociągiem z Moskwy do Irkucka, która zajęła cztery dni. Z racji braku przedziałów wagon plackartnyj daje duże możliwości integracyjne. Podpatrywaliśmy pociągowe zwyczaje pasażerów różnych narodowości, a jako jedyni Europejczycy w wagonie sami też byliśmy obiektem – nie zawsze dyskretnej – obserwacji. Zaprzyjaźniliśmy się z młodym chłopakiem z Permu, który przedstawił się jako „administrator cyrku”. Wysiadając, zostawił nam swój prowiant: gotowane kartoszki, jajka i kiszone ogórki.

kolacja z "administratorem cyrku"
 
kolacja z "administratorem cyrku"
fot. Mateusz Surdacki
Jest gwiazda, jest jazda
 
Jest gwiazda, jest jazda
fot. Mateusz Surdacki


Irkuck powitał nas mrozem i zimnym wiatrem. Jeden dzień wystarczył, aby dokładnie zwiedzić starą część miasta z piękną, drewnianą zabudową. Tam też uporaliśmy się z tzw. obowiązkiem meldunkowym, czyli haraczem w wysokości 500 RUB, który musi zapłacić każdy turysta przebywający w Rosji dłużej niż 7 dni.

rosyjski Starbucks
 
rosyjski Starbucks
fot. Mateusz Surdacki


Następnego dnia pojechaliśmy na wyspę Olchon, gdzie pierwszą noc spędziliśmy w namiocie. Wraz z zapadnięciem zmroku wzmógł się wiatr od Bajkału, a mróz wkradał się do namiotu, przenikając przez karimaty, śpiwory i polary. Kilka razy rozkładaliśmy kuchenkę i gotowaliśmy herbatę, grzejąc się przy gazowych płomieniach. Przetrwaliśmy tak do rana, żeby przekonać się, że woda w termosie zamarzła… Drugiej nocy na Olchonie wynajęliśmy „komnatę” w jednym z drewnianych domków z kolorowymi okiennicami.

pierwsze spojrzenie na Bajkał
 
pierwsze spojrzenie na Bajkał
fot. Mateusz Surdacki
poranek nad Bajkałem
 
poranek nad Bajkałem
fot. Mateusz Surdacki


Nad brzegiem Bajkału spędziliśmy kolejne dwa dni, jadąc i idąc torami kolei krugobajkalskiej. Poza sezonem na tej trasie jeżdżą tylko miejscowi, urozmaicający sobie podróż kawałkiem chleba i łykiem spirytusu. Pojechaliśmy ze Sludianki do Portu Bajkał, podziwiając z okien leniwie toczącego się pociągu błękitne wody Bajkału, a następnego dnia wracaliśmy pieszo, idąc po torach.

autochton
 
autochton
fot. Mateusz Surdacki
jeden z wielu wiaduktów na trasie kolei korugobajkalskiej
 
jeden z wielu wiaduktów na trasie kolei korugobajkalskiej
fot. Mateusz Surdacki
z wiaduktu do tunelu, z tunelu na wiadukt
 
z wiaduktu do tunelu, z tunelu na wiadukt
fot. Mateusz Surdacki


Kolejnym przystankiem było Ułan Bator, którego nie wspominamy najlepiej. Już kilka godzin po przyjeździe ukradziono nam jeden z aparatów, razem ze zdjęciami z dwóch tygodni podróży. Na domiar złego z powodu braku biletów na pociąg utknęliśmy w mieście na kolejną, nieplanowaną dobę.

dzieci Czyngis Chana
 
dzieci Czyngis Chana
fot. Mateusz Surdacki


Kiedy wreszcie wydostaliśmy się z Mongolii okazało się, że dalsza jazda pociągiem jest niemożliwa. Musieliśmy więc skorzystać z autobusu sypialnego, który zamiast siedzeń ma trzy rzędy metalowych, piętrowych łóżeczek (długości około 120 cm). Wbrew pozorom okazały się wygodne, więc usnęliśmy smacznie, a rankiem naszym oczom ukazał się Pekin. Przez trzy dni zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki, robiąc też wypad na Wielki Mur.

wnętrze chińskiego autobusu sypialnego
 
wnętrze chińskiego autobusu sypialnego
fot. Mateusz Surdacki
na Wielkim Murze
 
na Wielkim Murze
fot. Mateusz Surdacki


Ostatnim etapem podróży był Szanghaj, gdzie nowoczesność z zadziwiającą harmonią przeplata się z miniona epoką. Stąd już samolotem – niemalże po swoich śladach – wróciliśmy do Warszawy.

budki telefoniczne
 
budki telefoniczne
fot. Mateusz Surdacki

TOP 5

Ruska bania.
Szukając noclegu w prywatnych domach (najlepiej pytać o komnaty - комната) warto zapytać o możliwość skorzystania z bani (баня). Jest to coś w rodzaju sauny, zwykle mieszczącej się w osobnym, małym, drewnianym budynku. Baniowicz najpierw rozgrzewa ciało a później okłada się brzozowymi witkami, zmoczonymi w gorącej wodzie. Wraz z potem ciało pozbywa się toksyn. Banię można znaleźć w wielu domach syberyjskich miasteczek. Koszt wynajmu kwatery z możliwością skorzystania z bani to około 500 RUB.

raźnym krokiem przez wieś
 
raźnym krokiem przez wieś
fot. Mateusz Surdacki

Przechadzka torami.
Miłośnicy nietypowego trekkingu koniecznie powinni skusić się na wędrówkę wzdłuż brzegu Bajkału pomiędzy miejscowością Sludianka a osadą o nazwie Port Bajkał. Dobrym pomysłem jest pojechanie w jedną stronę pociągiem, a powrót na piechotę po torach. Pociąg jeździ tamtędy raz lub dwa razy dziennie, nie ma więc obawy, że w którymś z tuneli zaskoczy nas pędząca lokomotywa.
Aby dostać się do Portu Bajkał należy wsiąść do pociągu "Мотаня" (nr 6201/6202), który odjeżdża ze Sludianki w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele o 13:40. Wrócić można we wtorek, piątek, sobotę lub niedzielę o godz. 01:50. Podróż trwa około sześciu godzin, a bilet kosztuje jedynie 61 RUB.

spacerem po torach
 
spacerem po torach
fot. Mateusz Surdacki
częściej jeździ tu drezyna, niż pociąg
 
częściej jeździ tu drezyna, niż pociąg
fot. Mateusz Surdacki

Nocleg w jurcie.
Pierwsze wyobrażenie na hasło „nocleg w jurcie” to bezkresne zielone przestrzenie, kilka charakterystycznych, okrągłych namiotów i pasące się obok nich konie. Aby znaleźć się w takiej scenerii trzeba jednak zapuścić się w głąb Mongolii. Dla tych, którzy nie mają na to czasu, pozostaje hostel Gana’s Guesthouse. Znajduje się on w centrum Ułan Bator (Gandan Tuul-2-22, Ger District, Ulanbataar). Oferuje miejsce w jurcie. Opłata za jedną noc w jurcie wynosi 6500 MNT/1os. (ok. 15 zł). W cenie mamy wiaderko drewna na opał i rozległy widok na miasto.

jurty w Gana's Guesthouse
 
jurty w Gana's Guesthouse
fot. Mateusz Surdacki

Transrapid Maglev Szanghai.
Shanghai może pochwalić się pierwszą publicznie dostępną na świecie linią kolei magnetycznej. Chińczycy podróżują nim już od 10 lat, ale dla przyjezdnych jest to wciąż duża nowość. Dzięki unoszeniu elektromagnetycznemu pojazd porusza się praktycznie bez styku z torami, co umożliwia rozwijanie naprawdę dużych prędkości.
Maglev kursuje wahadłowo pomiędzy lotniskiem Shanghai-Pudong a stacją Longyang Road (w dzielnicy Pudong). Trasę o długości 30,5 km pokonamy w 8 minut i 10 sekund. Zazwyczaj rozwija prędkość 300 km/h ale w godzinach szczytu (między 9:00 a 10:45 i między 15:00 a 15:45 rozpędza się nawet do 431 km/h. Bilet na jeden przejazd kosztuje 50 juanów (ok. 25 zł) Wrażenie lotu ponad ulicami miasta jest niesamowite. Naprawdę warto!

maglewik <3
 
maglewik <3
fot. Mateusz Surdacki

Wjazd na taras widokowy Shanghai World Financial Center.
Ciągłe zadzieranie głowy w czasie spaceru między wieżowcami Pudongu nadwyręża szyję. Może czas na zmianę perspektywy? Wystarczy wjechać na setne piętro budynku, aby spojrzeć na Szanghaj z wysokości 474 metrów. Przyjemność kosztuje 150¥ (studenci do 23 roku życia zapłacą 100 ¥). To doskonałe miejsce obserwacyjne kończącej się właśnie budowy Shanghai Tower - najwyższego budynku w Chinach (docelowo 632 m).

widok na wieżowce szanghajskiego Pudongu
 
widok na wieżowce szanghajskiego Pudongu
fot. Mateusz Surdacki

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6151

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5758

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 17994

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7192

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8817

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7794

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8039

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6482

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7043

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5698

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6274

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5038

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35853

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78568

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6435

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 117401

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze