Dziś jest 27.02.2024

Imieniny obchodzą Gabriel, Anastazja, Honoryna, Aleksander

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Some Journeys are made for the soul and żółtaczka

Autor: Paweł Szpala

Data publikacji: 02.03.2014 21:25

Liczba odwiedzin: 15948

Tagi: azja, tajlandia, laos, kambodża, trekking, speed boat, kajaki, podróż na medal ii

Opis wyprawy do Azji południowo - wschodniej plus 5 ulubionych przez ze mnie aktywności na przebytej przez ze mnie trasie.

Widok podczas trekkingu.
 
Widok podczas trekkingu.
fot. Paweł Szpala

Moja podróż po krajach Azji południowo-wschodniej trwała 30 dni. Uważam, że miesiąc to minimum czasu jakie należy poświęcić takim krajom jak Tajlandia, Laos i Kambodża . Jak każda wyprawa, moja podróż była częściowo zaplanowana – miałem wytyczne co koniecznie chcę zobaczyć w danym miejscu/kraju ale też parę dni w zapasie jakby wyskoczyło miejsce warte uwagi. Przy takich wypadach trzeba być elastycznym i spontanicznym.
Początek mojej trasy był w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Dalej prowadziła na północ do Chiang Mai bym tam mógł uczestniczyć w sławnym na cały świat trekkingu. Po drodze odwiedziłem Kachanaburii i most na rzece Kwai a raczej jego replikę, boskie wodospady Erawan Waterfall oraz Ayutthaya - miasto świątyń, a stamtąd skoczyłem do pobliskiego Lop Buri – miasta, w którym rządzą małpy. Po trekkingu w Chiang Mai udałem się na wschód do granicy, w kierunku złotego trójkąta, gdzie łączy się granica Tajlandii, Birmy i Laosu, a stamtąd przeprawiłem się do Laosu, skąd podróżowałem Speed Boatem aż do Luang Prabang i cały czas sukcesywnie kierowałem się na południe lokalnymi środkami transportu, aż do Vientiane, by potem udać się do Pakse, a stamtąd zafundowałem sobie odpoczynek w Don Det, gdzie rzeka Mekong rozszerza się na 30 km szerokości. Don Det leży niedaleko granicy z Kambodżą i tam można ją przekroczyć. Moje pierwsze kroki powędrowały nie do Świątyń Angkoru, ale do stolicy Kambodży, odwiedzając Pola Śmierci i więzienie S-21 aby poznać i zrozumieć historię Kambodży. Z Phnom Penh starym, rozklekotanym busem ruszyłem do Sieam Reap gdzie zostałem przez tydzień czasu zwiedzając świątynie Angkoru oraz jezioro Tonle Sap (jest ono największym jeziorem półwyspu indochińskiego i źródłem pożywienia dla paru milionów ludzi zamieszkujących wokół niego lub na nim).
Z Kambodży ruszyłem z powrotem do Tajlandii aby nabrać sił na kolorowej, tropikalnej wyspie – wybór padł na wyspę słonia Koh Chang . Spędziłem tam moje ostatnie dni zwiedzając i poznając wyspę i okolice. Z perspektywy czasu sądzę, że był to strzał w dziesiątkę. Oczywiście bardzo żałuję, że nie mogłem zostać tam dłużej bo nie od dziś jest wiadomo, że jak się spędza w jednym miejscu więcej czasu to się je bardziej poznaje, ale tak jak wspomniałem na początku-czasu miałem akurat na styk aby nacieszyć się tymi trzema pięknymi i wyjątkowymi krajami.

Mortal Kombat ;)
 
Mortal Kombat ;)
fot. Paweł Szpala
Zachód słońca na Wyspie Słonia
 
Zachód słońca na Wyspie Słonia
fot. Paweł Szpala
Gdzieś w Kambodży
 
Gdzieś w Kambodży
fot. Paweł Szpala

Aktywności, które mogę polecić na trasie, którą odbyłem jest tak wiele, że sam jeszcze pisząc ten tekst nie wiem na co się zdecyduję… Myślę, że zacznę od symbolu Tajlandii czyli słonia i trekkingu - odwiedzenie Jumbo Campu jest obowiązkowe, tak jak i sama przejażdżka na słoniu. Koszt takiego trekkingu jest uzależniony od wielu czynników takich jak: długość trekkingu, liczebność grupy, miejsce i co jest w pakiecie np. odwiedziny farmy orchidei, spływ pontonem, bamboo rafting albo zjazd na linie z drzewa. Każda dodatkowa rozrywka podnosi cenę. Koszt 3 dniowego trekkingu po negocjacjach to 1200 – 1500 BHT. Zawiera on 3 dni, 2 noclegi, jeden przeważnie w Jumbo Camp połączony z przejażdżką na słoniu, drugi w jednej z wiosek plemion górskich. W pakiecie jest również odwiedzenie farmy orchidei, trekking, spływ pontonem, wyżywienie i parę pomniejszych atrakcji, które wychodzą przewodnikom w trakcie trekkingu dość spontanicznie i śmiesznie. Jeśli chodzi o trekking polecam albo wspomniane wcześniej Chiang Mai albo Koh Chang – wyspę słonia, gdzie trekking jest porównywalny do tego, co jest na północy kraju.

Widok podczas trekkingu.
 
Widok podczas trekkingu.
fot. Paweł Szpala
Jumbo camp
 
Jumbo camp
fot. Paweł Szpala
Trekking
 
Trekking
fot. Paweł Szpala


Aktywnością numer dwa jest podróż wypożyczonym skuterem bądź rowerem po określonym rejonie. Po prostu wyjechać poza miasto, być nieszablonowym i spotkać kogoś na swej drodze. Kogoś, kto pokaże rzeczy, których w żadnym przewodniku nie znajdziemy. Plusem jest również, że jedziemy tam, gdzie mamy ochotę i nie jesteśmy uzależnieni od godziny odjeżdżającego autobusu, ale raczej od czasu, jaki mamy przeznaczony na podróż w danym miejscu. Ta forma aktywności jest nieodłącznym elementem każdej mojej podróży bo to jest jej kwintesencją – poznawanie nieznanego.
Aktywność numer trzy
Na każdej wyspie w Tajlandii można zrobić wszystko na co mamy ochotę np. nurkować, pływać między rybami i obserwować rafę koralową. Ja uwielbiam za to „Parasailing” czyli lot ze spadochronem podpiętym do motorówki. Koszt po negocjacjach 80 zł za 15 minut.
Wygląda to tak, że wywożą nas jakieś 300-400 metrów od brzegu gdzie podpinają nas pod spadochron. W ciągu 30 sekund Taj objaśnia zasady lotu, które wyglądają mniej więcej tak „3,2,1 You go and Jump” co też czynisz i w odpowiednim momencie lina się napina i lecisz za motorówką.
Jedyną rzeczą, jaką sobie uświadamiasz w powietrzu jest to, że zapomnieli Ci powiedzieć jak się ląduje. Doświadczenie ciekawe i zabawne, no i przy tym niesamowite widoki.

Przygotowania do lotu
 
Przygotowania do lotu
fot. Paweł Szpala
Lot
 
Lot
fot. Paweł Szpala


Aktywność numer cztery
Marzyliście o prywatnej wyspie? To będąc na Koh Chang Wasze marzenie może się spełnić - zachodnią część wyspy otaczają małe wysepki, które od brzegu oddalone są o 500 metrów. Polecam spakować zapas jedzenia i wody, wziąć całą butelkę olejku do opalania, wypożyczyć kajak na cały dzień i udać się na jedną z wysp. Jest cisza i spokój, dookoła nie ma żywej duszy, a każdy wie jak bardzo może być irytujący sąsiad na plaży, który siedzi obok i pali papierosa. A jeśli prywatna wyspa Wam się już znudzi to nie pozostaje nic innego jak wsiąść ponownie do kajaku i popłynąć eksplorować inną wyspę.

kajaki
 
kajaki
fot. Paweł Szpala
Plaża VIP
 
Plaża VIP
fot. Paweł Szpala


Aktywność numer pięć
Definitywnie polecam podróż Mekongiem – szczególnie z Houy Xai do Luang Prabang Speed boatem. Wrażenia gwarantowane gdy pędzimy po wodzie manewrując między skałami wystającymi z wody z rykiem silnika, takim, że aż trzeba mieć zatyczki do uszu albo mp3 playera z listą ulubionych piosenek. Koszt takiego kursu w dół Mekongu kosztuje około 40 dolarów i trwa 6 godzin. Strasznie rzuca, siedzenia nie mają oparcia, więc jak będziecie z tego korzystali, proponuję poprosić motorniczego o dodatkową kamizelkę aby dać ją za plecy, no i obowiązkowo siedzieć na dziobie łodzi dla zwiększenia wrażeń. Po drodze mijamy dziewicze tereny Laosu, w których raczej nikt nie mieszka, od czasu do czasu z porastającej po bokach dżungli wyrasta jakaś stara chata, jeszcze rzadziej da się zaobserwować bawiące się dzieci przy rzece, rybaków czy kobiety piorące pranie. W tej podróży dominuje głównie kolor zielonego Laosu.

Speed Boat
 
Speed Boat
fot. Paweł Szpala
Nad brzegiem Mekongu
 
Nad brzegiem Mekongu
fot. Paweł Szpala

Podsumowując moje Top 5 na trasie, którą przedstawiłem – wygląda jakbym był adrenaline junkie, może nim jestem, ale z ręką na sercu mogę Wam polecić wszystko co wyżej zostało przedstawione

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5916

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5552

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14153

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8548

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7655

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6254

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6701

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5532

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32907

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73717

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111446

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze