Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Olśniewająca Sri Lanka

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 25.07.2011 13:24

Liczba odwiedzin: 4216

Tagi: azja, sri lanka, aukana, mihintale, kandy, anuradhapura, park narodowy yala, kolombo, beruwela, artykuły, anna matelska

Wyspa tysiąca nazw, pachnąca przyprawami i herbatą, kraj medycyny tradycyjnej i bajecznie kolorowej egzotyki. Na Sri Lance możesz dosiąść słonia, pokłonić się trzynastometrowemu Buddzie, albo popłynąć łodzią przez dżunglę.

Sri Lanka
Fot. Paul Arps

Państwo Sri Lanka znane jest od wieków pod wieloma różnymi nazwami. Ptolemeusz, uczony ze starożytnej Grecji określał je jako Palai-Simundu, czyli „Miejsce pochodzenia świętego prawa”, gdyż było ono wówczas jednym z głównych ośrodków buddyzmu. Arabowie mówili o niej Tenerism – „Wyspa Rozkoszy”, dla innych była to „Wyspa Nauki”, „Perła Oceanu Indyjskiego”, lub ze względu na swój kształt i położenie – „Łza Indii”. Do niedawna mówiło się głównie o wyspie Cejlon i położone na niej państwo nazywało się dokładnie tak samo. Obecna nazwa Sri Lanka oznacza w sanskrycie „Olśniewający kraj”. Rzeczywiście, miejsce olśniewa różnorodnością i intensywnością oferowanych turystom wrażeń.

W poszukiwaniu świętego zęba

Około 70 proc. mieszkańców Sri Lanki wyznaje buddyzm i na całej wyspie możemy znaleźć interesujące miejsca związane z tą religią. Na przykład w samym sercu wyspy, w miejscowości Aukana, zwiedzający z całego świata podziwiają ponad trzynastometrowy posąg Buddy, wykuty w skale w V wieku n.e. Nieopodal, w pobliżu antycznego klasztoru w Sasseruwa znajdziemy drugi jego posąg, nieukończony, jednak niemal tak samo wysoki.

W tej samej okolicy położone jest Mihintale – kolebka buddyzmu na Sri Lance. Jeśli pokonamy 1840 stopni prowadzących na wzgórze, będziemy mogli do woli zwiedzać tamtejsze starożytne klasztory, śnieżnobiałe zabytkowe świątynie zwane dagobami, liczne posągi i wizerunki Buddy, czy królewskie baseny ozdobione kamiennymi reliefami.

Największa atrakcja czeka jednak wyznawców buddyzmu w miejscowości Kandy, dawnej stolicy Cejlonu położonej wśród nielicznych na wyspie malowniczych gór. W Kandy znajduje się Świątynia Zęba (Dalada Maligawa), gdzie przechowuje się największą relikwię w kraju – ząb Buddy. W tym niezwykłym miejscu regularnie odbywają się barwne pokazy folklorystyczne, przybliżające zwiedzającym kulturę i duchowość Sri Lanki.

Śladami Syngalezów

Lud zwany Syngalezami narodził się według legendy ze związku lwa (sinha) z bengalska księżniczką. W rzeczywistości na Cejlon przybyli oni prawdopodobnie z północy subkontynentu indyjskiego około IV wieku p.n.e. Początkowo zamieszkiwali jedynie żyzne doliny, by później opanować i rozwinąć sztukę nawadniania, a następnie skolonizować wielkie suche równiny w głębi wyspy. Potomkowie ich żyją do dziś, nie tylko na Sri Lance, ale także w Australii, Kanadzie, Tajlandii i USA. Jednak to właśnie na „Wyspie Rozkoszy” możemy do dziś podziwiać ślady ich dawnej świetności.

Ruiny miasta Anuradhapura, pierwszej stolicy królestwa Syngalezów, słyną nie tylko z pozostałości po okazałych niegdyś pałacach i budynkach mieszkalnych. Wyjątkowe miejsce w starożytnym kompleksie zajmuje święte drzewo Bo, zaliczane do najstarszych drzew świata – liczy sobie bowiem aż 2250 lat! Urosło ono ponoć z przywiezionej z Indii gałązki drzewa, pod którym Budda miał medytować i doznać oświecenia.

Po upadku Anuradhapury jej miejsce zajęła Pollonawura – imponujące miasto wzniesione w XII wieku przez króla Syngalezów Parakramabahu I Wielkiego. Do dziś zachowały się przepiękne ruiny pałacu królewskiego, liczne klasztory i buddyjskie świątynie, między innymi Vihara Gal z monumentalnymi posągami.

Na tropie słoni i lampartów

Tropikalna wyspa Cejlon przyciąga rzesze turystów nie tylko bogactwem orientalnej kultury, ale również walorami czysto przyrodniczymi. Malowniczość krajobrazu tworzą zarówno tereny półpustynne, jak i jaskrawozielone puszcze, czy szumiące wodospady. Miłośnicy natury mają do wyboru tysiące dziewiczych zakątków, z których każdy jest ostoją egzotycznej fauny i flory.

Ochrona przyrody ma na Sri Lance bogatą tradycję – król Devanampiyatissa założył tam pierwszy rezerwat jeszcze w starożytności. Jego następcy również w pełni respektowali buddyjski zakaz zabijania zwierząt. Obecnie dwanaście parków narodowych wraz z licznymi rezerwatami przyrody zajmuje prawie dziesiątą część kraju.

Szczególnie atrakcyjny, zwłaszcza dla wielbicieli safari, jest Park Narodowy Yala, położony w południowo-wschodniej części wyspy. Turyści jeżdżąc po Parku Yala, wypatrują przede wszystkim słoni indyjskich, których stada żyją w dużym rozproszeniu. Zwierzę to jest zresztą jednym z symboli Sri Lanki i w wielu miejscach kraju oferuje się przejażdżkę na słoniu jako atrakcję turystyczną. W samym parku nie brakuje również dzikich bawołów, małp i krokodyli, zaś przy odrobinie szczęścia natknąć się można na lamparta. Ornitolodzy mogą liczyć na prawdziwą gratkę – niemal 130 gatunków ptaków zamieszkuje Yala, wśród nich kormorany, pawie, bażanty i czaple.

Zainteresowanym roślinnością polecić należy królewski ogród botaniczny Peradeniya, a także liczne na całej wyspie ogrody przypraw pachnące drzewami cynamonowymi i pieprzowymi, kawą oraz wanilią. Na deser odwiedzić warto zbocza gór w Nuwara Eliya i tamtejsze plantacje herbaty, jednego z głównych produktów eksportowych Sri Lanki, którym delektują się koneserzy na całym świecie.

W niby-stolicy

Kolombo, największe miasto Sri Lanki, było oficjalną stolicą państwa do 1982 roku i przez wielu jest uważane za stolicę do dzisiaj. Wertując aktualne katalogi biur podróży można odnieść wrażenie, że nikt nie zauważył przeniesienia parlamentu do Sri Dźajawardanapura Kotte, miejsca poniekąd mniej atrakcyjnego, nie tylko ze względu na skomplikowaną nazwę. W rzeczywistości Kotte leży na przedmieściach Kolombo, często nie jest więc traktowane jako osobna aglomeracja.

Kolombo pozostało najważniejszym ośrodkiem gospodarczym kraju i głównym centrum biznesowym, w którym do dziś swoją siedzibę ma wiele przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów państwowych. Miasto jest interesujące ze względu na swój wieloetniczny i wielokulturowy charakter. Do jego mieszkańców należą grupy rdzennej ludności jak Syngalezi, Murowie i Tamilowie, a także przedstawiciele mniejszości narodowych – Chińczycy, Portugalczycy, Duńczycy i Malajowie.

W tej nieoficjalnej stolicy Sri Lanki jest co zwiedzać – do punktów obowiązkowych zaliczyć należy fort pochodzący z czasów kolonizacji wyspy przez Portugalczyków, Anglików i Holendrów oraz znajdujące się w neoklasycystycznym gmachu Muzeum Narodowe, którego zbiory obejmują insygnia władców Sri Lanki, sztukę syngaleską oraz zachowane manuskrypty na liściach palmy talipot. Jeśli zaś szukamy dowodów na wielokulturowość Kolombo, powinniśmy pooglądać tamtejsze świątynie – nie tylko buddyjskie, ale również hinduskie i muzułmańskie.

Na złocistych plażach

Intensywne zwiedzanie może wykończyć najwytrwalszego turystę, są też tacy, którzy egzotykę uznają wyłącznie w formie wypoczynku pod palmami. Wiele objazdówek po Sri Lance kończy się więc na słonecznym wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, gdzie jedną z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych jest Beruwela. To w jej okolicach zaczyna się długie na 130 kilometrów pasmo złocistych plaż, na których pogoda dopisuje przez cały rok.

Jak przystało na kurort wielkiego formatu, Beruwela oprócz plażowania i kąpieli w lazurowo błękitnym oceanie oferuje swym turystom również rozmaite formy aktywnego wypoczynku. Wśród nich znajdziemy naprawdę nietypowe atrakcje, jak wizyta w „przechowalni” żółwi czy wycieczka łodzią wzdłuż rzeki płynącej przez dżunglę. W miejscowości tej kwitnie również coraz popularniejsza w ostatnich latach niekonwencjonalna medycyna tradycyjna zwana ayurweda. Składają się na nią kąpiele ziołowe, masaże i zabiegi podobne do tych, oferowanych przez najbardziej luksusowecentraSPA. Coś dla duszy i coś dla ciała – taka jest Sri Lanka!

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Na granicy

    Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Koszt wizy turystycznej (jednokrotnej, ważnej trzy miesiące) wynosi 48 USD; jest ona wydawana przez Ambasadę Sri Lanki w Warszawie. Władze lankijskie udzielają również obywatelom polskim bezpłatnych wiz wjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres jednego miesiąca. Okres ważności wizy można przedłużyć w miejscowych biurach imigracyjnych. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej: paszport, jedna aplikacja i dwa zdjęcia. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum rok. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu. Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Próby przemytu narkotyków karane są pozbawieniem wolności do kary śmierci włącznie.

  • Koniecznie zobacz

    Aukana, Sasseruwa, Mihintale, Kandy, Anuradhapura, Pollonawura, Park Narodowy Yala, Kolombo, Beruwela.

  • Zdrowie

    Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zaleca się wcześniejsze zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi około 30 USD plus wynagrodzenie lekarza i koszt medykamentów.

  • Pieniądze

    Waluta: 1 rupia lankijska (LKR) 1 USD – ok. 114 LKR; 1 PLN – ok. 40 LKR.

  • Pogoda

    Południowa część Sri Lanki położona jest w strefie oddziaływania klimatu równikowego, a północna zwrotnikowego. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 26-30°C a na obszarach górskich 15-20°C. W zasadzie o sezonie można mówić przez cały rok. Także monsun nie jest zbyt dokuczliwy. Jeśli chcemy jednak go ominąć, warto odwiedzić zachód i południe kraju między wrześniem a majem, zaś zachód i północ – od maja do września. Mając na uwadze temperatury na wyspie oraz występujące tam opady, warto zabrać ze sobą zarówno lekkie, bawełniane ubrania, jak i ubrania przeciwdeszczowe.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5577

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14185

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7009

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8584

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7671

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7755

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6287

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6755

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5547

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6076

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4870

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33169

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74351

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6239

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112341

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze