Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bezpieczeństwo

Ogólnie Tajlandia jest krajem bezpiecznym dla turysty, choć oczywiście sytuację trzeba monitorować na bieżąco. Będąc już na miejscu w razie jakiegokolwiek zagrożenia można zwrócić się o pomoc do policji turystycznej, która została powołana w związku z rozwojem ruchu turystycznego w Tajlandii. Funkcjonariuszy policji turystycznej spotkamy na najpopularniejszych plażach, patrolujących ulice w centrach miast, w parkach, w okolicach atrakcji turystycznych. Z policją można się kontaktować dzwoniąc pod numer telefonu 1155.


Policja turystyczna
Zachęta, by turysta w razie zagrożenia szukał pomocy u turystycznej policji.
Fot. Marshall Astor - Food Fetishist



Na co należy uważać, będąc w Tajlandii?

kradzieże, które zdarzają się zwłaszcza w turystycznych miejscach, gdzie jest duży przepływ ludzi. Powinniśmy zabezpieczyć pieniądze i dokumenty – na przykład wkładając je do saszetki, którą koniecznie umieszczamy z przodu. Może nie nagminnie, ale jednak zdarza się, że kosztowności są wykradane z sejfów hotelowych, po czym trudno dociec kto za tym stoi i czy nie jest to przypadkiem hotelowa obsługa.

oszustwa i wyłudzenia – szczególnie powinniśmy uważać na nie w Bangkoku (słynna ulica Khao San, gdzie nie brakuje osób, która chciałyby się łatwo wzbogacić kosztem naiwnego turysty), Phuket, Pattaya, Samui. Najpowszechniejszym trikiem jest oczywiście zawyżanie ceny, z czym jako turyści musimy się liczyć. O ile kilkanaście przepłaconych bahtów pewnie nas dotkliwie nie zaboli, o tyle kilkaset już tak – a takie oszustwa często mają miejsce. Jeśli sprzedawca zbyt długo zastanawia się nad prostym pytaniem „Ile to kosztuje?”, poszukajmy innego stoiska. Trzeba też uważać, kiedy wypożyczamy skuter. Czasem za drobne uszkodzenia nie do końca uczciwi właściciele żądają wysokiego odszkodowania. Tutaj przydaje się asertywność na bardzo wysokim poziomie.

Do kanonu przeszły oszustwa z biżuterią w roli głównej. W bardzo korzystnej, niemal niespotykanej nigdzie indziej na świecie cenie, są oferowane turyście drogocenne kamienie, rzadkie, szlachetne, a przy tym wyjątkowo tanie. Wydawany przez sprzedawcę certyfikat jakości czy nawet podpisywana z klientem umowa cywilnoprawna mają uwiarygodnić całą operację. Wszystko jest oczywiście fikcją, a turysta zostaje z garścią bezwartościowych kamieni. Konieczna jest interwencja policji, co daje nadzieję na odzyskanie pieniędzy.

kradzież karty kredytowej – niestety zdarza się to często, często też karta jest później użytkowana przez nowego „właściciela”, czego konsekwencje są katastrofalne dla naszego konta. Kiedy wypłacamy pieniądze z bankomatu, zachowajmy ostrożność i zakryjmy ekran ręką – wcale nie tak rzadko zdarza się, że w bankomacie jest zamontowana mikrokamera, która sczytuje numery PIN-u.

wypadki drogowe – statystyki nie pozostawiają żadnych złudzeń – w 70 procentach śmiertelnych wypadków drogowych w Tajlandii uczestniczą kierowcy jednośladów. By prowadzić skuter czy motorower konieczne jest posiadanie międzynarodowego lub tajskiego prawa jazdy, czego jednak właściciele wypożyczalni często nie wymagają. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może, i często to robi, odmówić wypłaty ubezpieczenia. A wiec skuter lub motocykl – tylko z prawem jazdy.

...

Wypadki z udziałem jednośladów stanowią 70 procent wszystkich wypadków drogowych w Tajlandii, wypożyczając skuter trzeba więc liczyć siły na zamiary. Fot. Kullez (CC BY)



narkotyki – posiadanie narkotyków w jakiejkolwiek choćby najmniejszej ilości jest w Tajlandii surowo karane, czasem nawet karą śmierci. Bywa, że turyści padają ofiarą samej policji, która podrzuca narkotyki albo urządza prowokacje, w których zachęca do ich kupna i przemytu, co może skończyć się albo więzieniem, albo wręczeniem pokaźnej łapówki funkcjonariuszowi, który wówczas „zatuszuje” sprawę.

Informacje o aktualnej sytuacji w Tajlandii oraz o potencjalnych zagrożeniach można znaleźć na stronie MSZ:

http://bangkok.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_praktyczne/bezpieczenstwo_w_tajlandii/

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące