Dziś jest 25.04.2024

Imieniny obchodzą Jarosław, Marek, Elwira, Kaliksta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Transport

Czym przemieszczać się po Tajlandii?

Tajlandia samolotem – wygodny i szybki sposób dotarcia do wielu zakątków Tajlandii. W Tajlandii operuje kilku krajowych przewoźników:

Thai Airways – oferuje przeloty do następujących miejscowości: Chiang Mai, Chiang Rai, Koh Samui, Hat Yai, Krabi, Phuket, Khon Kaen, Surat Thani, Udon Thani. Za lot w jedną stronę z Bangkoku do Chiang Mai rezerwowany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w klasie ekonomicznej zapłacimy ok. 2300 THB (ok. 230 PLN).

Na pokładzie linii Thai Airways

Na pokładzie linii Thai Airways. Fot. kalleboo (Flickr.com/CC BY)



Bangkok Airways – przeloty do Trat, Chiang Mai, Krabi, Lampang, Pattaya, Pukhet, Samui, Sukhothai, Udon Thani. Za lot w jedną z Bangkoku do Phuket rezerwowany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w klasie ekonomicznej zapłacimy ok. 2700 THB (276 PLN).

Air Asia – największa low costowa linia w Azji, operująca do 12 miast w Tajlandii.

Nok Air – tajskie linie lotnicze mające siedzibę w Bangkoku, operujące głównie na trasach krajowych. Wśród międzynarodowych destynacji są Laos (Vientiane) i Malezja (Penang).

PB Air – linia lotnicza z siedzibą w Bangkoku, gęsta siatka połączeń krajowych.

Tajlandia pociągiem – tani a jednocześnie ciekawy sposób na przemieszczanie się po Tajlandii. Ciekawy ze względu na widoki roztaczające się z okien pociągu i kontakty z miejscowymi, których z pewnością nie zabraknie na długich trasach. Możemy wybierać spośród 3 klas pociągów, przy czym klasa trzecia oznacza raczej marny komfort podróżowania. Co innego pierwsza klasa – zamknięty, klimatyzowany przedział z rozkładanymi fotelami-łóżkami, stolikiem i umywalką. Bilety, zwłaszcza w klasie drugiej i trzeciej, najlepiej rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli podróżujemy w trakcie weekendów i świąt oraz do popularnych turystycznych miejsc jak Bangkok czy Chiang Mai.

Strona tajlandzkich linii kolejowych: http://www.railway.co.th/.

...

Pociąg sleeper (kursujący na długich trasach) w II klasie. Fot. Ilya Plekhanov (CC SA)



W Tajlandii są 4 główne linie kolejowe:

1. północna: Bangkok – Ayutthaya – Lobpuri – Lamphun – Chiang Mai,
2. północno-wschodnia: Bangkok – Ayutthaya – Saraburi – Khon Kaen – Udin Thani – Nong Khai (tuż przy granicy z Laosem, 20 km od Vientiane),
3. wschodnia – biegnie przez Chachoengsao, Prachinburi, Kabinburi do Aranya Prathet. Linia rozgałęzia się i prowadzi na południe do Pattai i Sattahip,
4. południowa – biegnie wzdłuż wybrzeża do granicy z Malezją: Prachuap, Chumphon, Hat Yai, Yala.

Przydatna strona dotycząca podróżowania koleją w Tajlandii: http://thailandbytrain.com/.

Autobusem po Tajlandii

Podróżowanie autobusem po Tajlandii jest bardzo praktycznym rozwiązaniem – siatka połączeń autobusowych jest bardzo gęsta, docierają one praktycznie wszędzie, nawet do najmniejszych wiosek na obrzeżach kraju.

Autobusy w Tajlandii


Autobus prywatnej linii kursujący na krótkiej trasie.
Fot. Ilya Plekhanov (CC SA)


Autobusy kursują na krótkich trasach oraz na długich, których dystans przekracza 150 km. Połączenia obsługują zarówno prywatni, jak i państwowi przewoźnicy. Autobusy dalekobieżne są przeważnie komfortowe, wyposażone w klimatyzację, czasem łazienkę, a nawet barek z napojami. Na niektórych trasach spotkamy się także z autobusami VIP – to superluksusowe autobusy, które mieszczą dwa razy mniej osób niż zwykły autobus. Komfort jest jednak kosztowny – autobusy VIP są dwa razy droższe.

BKS – Baw Khaw Saw, państwowe przedsiębiorstwo autobusowe, do którego należy cała infrastruktura autobusowa.

rot thamada – zwykłe autobusy, rozpoznamy je po kolorze pomarańczowym.

rot air – klimatyzowane autobusy sprawdzające się na długich trasach, zazwyczaj w kolorze niebieskim.

Sathanee rot bus/sathanee rot meh – dworzec autobusowy. Dworce BKS – państwowych linii autobusowych – są zwykle zlokalizowane na przedmieściach dużych miast (w dużych miastach jak na przykład Bangkok jest kilka dworców, które obsługują konkretne kierunki. Przykład – dworce autobusowe w Bangkoku: Mo Chit – autobusy jadące na północ i północny wschód np. do Chiang Mai, Chiang Rai i Nong Khai; Sai Tai Taling – zachód i południe, np. Krabi, Phuket, Kanchanaburi, Koh Samui; Ekamai, wschodnie wybrzeże, np. Ko Chang, Trat, Pattaya.

Autobusów prywatnych przewoźników należy wypatrywać tuż obok dworców BKS.

Przydatna strona: http://home.transport.co.th/en.html.

Songthaew

Songthaew to nic innego jak mała ciężarówka z ławkami po obu stronach, która służy za wieloosobową taksówkę. Songthaew jest podstawowym środkiem komunikacji miejskiej. Zatrzymuje się go na „żądanie”. Wystarczy stanąć przy drodze i pomachać ręką, jeśli jedziemy w tym samym kierunku co inni pasażerowie songthaew, możemy wsiadać.

Songthaew

Songthaew to pick-up lub ciężarówka zaadaptowana na taksówkę z dwoma rzędami siedzeń po bokach. Fot. David McKelvey (Flickr.com/CC BY)



Tuk-tuk

Tuk-tuk to trzykołowy pojazd, który podobnie jak songthaew jest podstawowym środkiem komunikacji miejskiej i, co ważne, szybkim, bo tuk-tuk sprytnie omija korki, które w Tajlandii są raczej normą niż rzadkością.

Tuk tuk

Tuk-tuk, popularny trzykołowiec, który ma tę przewagę nad innymi środkami lokomocji, że łatwiej mu ominąć korki. Fot. dibaer (Flickr.com/CC BY)


Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące