Dziś jest 23.09.2023

Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Timor Wschodni – najnowsze artykuły i relacje

Timor Wschodni (tekst konkursowy)

Gdy dziesięć lat temu Timor Wschodni uchwalał swoją niepodległość, był jedynie biednym, nieznanym nikomu krajem na końcu świata. Dziś, dekadę później, „kraj wschodzącego słońca” kusi tych, którzy zechcą słuchać i widzieć.

Mimo tylko dziesięciu lat niepodległego istnienia, dzieje i historia tego kraju to przeszło pięćset lat zapierającej dech w piersiach podróży w przeszłość. Ta przedstawia się nam tutaj w sposób zjawiskowy i nietuzinkowy.

Znajdujący się w Archipelagu Malajskim Timor Wschodni, to miejsce zdobione złocistymi plażami, monumentalnymi górami i tropikalnymi lasami. Wszystko w towarzystwie ludzi chętnych zawładnąć twoim sercem. Pełnymi wiary, nadziei, wiodącymi życie trudne, oczekującymi lepszych czasów, których my turyści jesteśmy zwiastunem.

Jeszcze dwie dekady temu swobodna wyprawa do Timoru Wschodniego graniczyła z cudem. Okupacja indonezyjska i związanie z nią restrykcje, skutecznie odcinały Timor wraz z jego pięknem od reszty świata.

Z tego powodu timorska flora i fauna są czyste i nietknięte wielkim turystycznym biznesem znanym choćby z Egiptu.
Leżący około pięciuset kilometrów od Australii Timor Wschodni, przyciąga coraz większe rzesze podróżników szukających niespotykanych smaków i doznań.

Zacząć można od straganów uginających się od orzechów, czerwonej fasoli, manioku i ziemniaków i pokusić się o skosztowanie którejś z przygotowywanych w wielkich, kipiących garach potraw.

Rozkoszować się harmidrem wokół popularnych, kogucich walk i pokusić się o postawienie na któregoś z dumnych wojowników, by na koniec dnia wypić filiżankę wyśmienitej kawy w cieniu monumentalnego Chrystusa z Dili. Timor Wschodni to eklektyczny tygiel. Miejsce spotkań wielu odmiennych kultur, wierzeń czy przyzwyczajeń, które tworzą swoisty i niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Wystarczy oddalić się od Dili, by zauważyć jak znacznie stolica różni się od reszty kraju. Uderzy was ogrom różnorodnych rytuałów stanowiących miksturę chrześcijaństwa, islamu oraz miejscowych wierzeń, odbywających się w jednym z piętnastu języków używanych na tej niedużej wyspie.

Mimo, że Timor Wschodni jest państwem bardzo małym, to jego bogactwo naturalne zadowoli najbardziej wymagających. Poszukujący przygód mogą bez reszty zatracić się w tropikalnych lasach i odkryć znajdującą się między chaszczami zapomnianą Timorska budowlę. Miłośnicy wody dostaną jej najczystszą i pełną życia wersję, natomiast zdobywcy szczytów będą mogli spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Mimo całego swojego piękna nie jest to perspektywa łatwa. Nacechowana swoistą nieufnością, której przecież trudno się dziwić. Właśnie dlatego Timor ma w sobie ten magnetyzm. Nieufny przez swoja chęć zaufania. Chcący przemówić do tych którzy chcą słuchać. /Tekst: Mateusz Pannert/

Timor Wschodni – najczęściej czytane

 • Timor Wschodni z małżeńskiej perspektywy. Wywiad z Krzysztofem i Salomeą Mielnik - Kośmiderskimi

  Timor Wschodni z małżeńskiej perspektywy. Wywiad z Krzysztofem i Salomeą Mielnik - Kośmiderskimi

  Autor: Mateusz Pannert

  Data publikacji: 04.04.2012 10:31

  Liczba odwiedzin: 7376

  Kiedy pierwszy raz trafiłem na blog Sali i Krzyśka byłem prawdziwie zachwycony. Nie przypuszczałem, że nasi rodacy zawędrowali, oferując swoją pomoc do tak odległych zakątków jak Timor Wschodni. To tylko kolejny dowód na to, że nasz świat codziennie się kurczy, a my jesteśmy bliżej siebie niezależnie od odległości. »

  Tagi: azja, timor wschodni, zadanie 8, wywiady, podróżnicy, wolontariat, mateusz pannert

 • Timor Wschodni – zapomniany świat

  Timor Wschodni – zapomniany świat

  Autor: Mateusz Pannert

  Data publikacji: 08.02.2012 02:22

  Liczba odwiedzin: 7364

  Przyglądając się Timorowi Wschodniemu można odnieść wrażenie, że patrzymy na państwo i ludzi zapomnianych przez resztę świata, którzy dzięki swoim usilnym staraniom w końcu skupili na sobie odrobinę uwagi. To jak dziś odbierzemy Timor zależy tylko od naszego punktu widzenia i chyba jedynie taki truizm tu pasuje. Natężenie emocji, historii, obrazów, wspomnień związanych z tym miejscem jest tak duże, że wymyka się jednoznacznym ocenom. Tak czy inaczej spotykamy się dziś z państwem ekstraordynaryjnym i wyjątkowym pod każdym względem, którego dusza aż prosi się o odkrycie. »

  Tagi: azja, timor wschodni, dili, manatuto, baucau, artykuły, zadanie 1

 • Kulinarne siódme niebo

  Kulinarne siódme niebo

  Autor: Mateusz Pannert

  Data publikacji: 09.03.2012 18:10

  Liczba odwiedzin: 3471

  Mimo że Timor Wschodni leży godzinę lotu od Darwin w Australii, dla większości obcokrajowców kulinarne przysmaki tego pięknego miejsca to wciąż zagadka. Najwyższy czas odkryć, czy kuchnia kraju wschodzącego słońca jest tak pasjonująca jak jego historia i przyroda. »

  Tagi: azja, timor wschodni, dili, kuchnia, zadanie 5, mateusz pannert, kuchnia artykuły

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Timorze Wschodnim

Jedziesz do Timoru Wschodniego? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • 24.11. Australijska awantura? Nie bez wina

  24.11. Australijska awantura? Nie bez wina

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 30.11.2012 08:36

  Liczba odwiedzin: 16237

  Moja wyprawa do Australii nie byłaby jednak pełna bez choćby próby zbadania tutejszych winnic i posmakowania ich owoców. Jak podczas wielu innych moich przygód tutaj, nie obyło się bez kilku niespodzianek i ciekawych spotkań. »

  Tagi: awantura w kraju kangurów, prosto ze szlaku, australia, melbourne, blog

 • 20.11. Lakes Entrance

  20.11. Lakes Entrance

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 23.11.2012 09:28

  Liczba odwiedzin: 25369

  Z Gór Śnieżnych wracaliśmy drogą szutrową znaną jako Snowy River Road. W okresie deszczy i zimą jest ona dostępna tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Na wielu odcinkach droga jest na tyle wąska, że wymijanie samochodów jadących z naprzeciwka nie jest możliwe. Od czasu do czasu pokazywały się kangury, a raz ku naszemu zaskoczeniu tuż przed maską przebiegł nam jeleń. Duży byk z pięknym porożem. Szczęśliwie wyhamowaliśmy, ale w całej tej sytuacji było więcej ekscytacji niż adrenaliny. »

  Tagi: awantura w kraju kangurów, prosto ze szlaku, australia, australia i oceania, blog

 • Pogrzeb w Tana Toraja

  Pogrzeb w Tana Toraja

  Autor: Piotr Kloczkowski

  Data publikacji: 07.11.2012 22:45

  Liczba odwiedzin: 6871

  Podróż do Indonezji zaplanowałem z zamiarem zrealizowania materiałów reportażowych w kilku konkretnych lokacjach, co udało się mimo wielu przeciwności. Powstał między innymi materiał o charakterystycznych dla regionu Tana Toraja obrzędów pogrzebowych na Celebesie. »

  Tagi: azja, indonezja, celebes, tana toraja, relacje, religia, podróżnicze hardkory, turystyka religijna, turystyka religijna relacje

 • 29.10 Ostatnie przygotowania

  29.10 Ostatnie przygotowania

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 29.10.2012 10:40

  Liczba odwiedzin: 11195

  Przygotowania się nieco przeciągnęły, ale wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Zabieramy ze sobą wszystko co potrzebne na odludziu: wodę, zapasy prowiantu i paliwo. Dziś pozostały detale – napełnienie zbiornika na wodę, uzupełnienie apteczki o brakujące medykamenty. Wszystko zmierza do upragnionej chwili zmierzenia się z prawdziwym australijskim outbackiem. »

  Tagi: awantura w kraju kangurów, australia i oceania, australia, prosto ze szlaku

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Timoru Wschodniego w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Azji