Dziś jest 26.12.2024
Imieniny obchodzą Szczepan, Dionizy, Wrociwoj
Autor: Mateusz Pannert
Data publikacji: 08.02.2012 02:22
Liczba odwiedzin: 8941
Tagi: azja, timor wschodni, dili, manatuto, baucau, artykuły, zadanie 1
Przyglądając się Timorowi Wschodniemu można odnieść wrażenie, że patrzymy na państwo i ludzi zapomnianych przez resztę świata, którzy dzięki swoim usilnym staraniom w końcu skupili na sobie odrobinę uwagi. To jak dziś odbierzemy Timor zależy tylko od naszego punktu widzenia i chyba jedynie taki truizm tu pasuje. Natężenie emocji, historii, obrazów, wspomnień związanych z tym miejscem jest tak duże, że wymyka się jednoznacznym ocenom. Tak czy inaczej spotykamy się dziś z państwem ekstraordynaryjnym i wyjątkowym pod każdym względem, którego dusza aż prosi się o odkrycie.
Zraniona dusza
Dusza ta ma na sobie wiele blizn. Kolonializm portugalski, okupacja indonezyjska i w końcu liczne wojny domowe zatarły linie tworzące kulturowy obraz Wschodniego Timoru, a w konsekwencji więzy, które łączyły naród.
Masakra urządzona przez indonezyjskie wojsko na cmentarzu „Santa Cruz” w 1991 roku, zostawiła po sobie dużo więcej niż setki zakrwawionych ciał i wciąż silnie rzutuje na społeczeństwo, tym bardziej, że niektórzy zbrodniarze wojenni nigdy nie zostali osądzeni. Dziś, dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości, Timorczycy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Stworzyć swoją tożsamość narodową. Wyleczyć duszę Timoru i zainspirować dusze innych.
W poszukiwaniu inspiracji
Mówi się, że świat nie ma przed nami tajemnic. Trudno bardziej minąć się z prawdą, patrząc na Wschodni Timor. Mimo swoich niedużych rozmiarów, Timor to skrzynia pełna tajemnic czekających za każdym rogiem, na każdej dzikiej plaży, dwustumetrowym urwisku, czy w słowach wypowiadanych przez przewodnika prowadzącego nas górskim szlakiem.
Mamy okazję spotkać się z naturą, prawie nietkniętą ludzką ręką. Zatapiamy się w kraj dziewiczy, czysty i niezwykle urokliwy. Czekają na nas rozbrzmiewające kanonadą dźwięków lasy tropikalne. Kilkusetmetrowe wodospady kończące swoją podróż w źródle zapraszającym do kąpieli. Chmury zasłaniające szczyty monumentalnych gór, stalaktyty zwisające nad głowami w przybrzeżnych moczarach i całe mnóstwo... barw, smaków i kolorów z równoległego wymiaru. Niby znajome, a przy tym tak inne.
Relikty przeszłości
Piękno natury uzupełniają niesamowite konstrukcję z okresu kolonialnego. Czterystuletnia obecność portugalska w Timorze pozostawiła po sobie prawdziwe architektoniczne perełki. W samej Dili przykładów jest masa, jednakże miłośnik architektury nie może pominąć miasta Manatuto (uratowanego dzięki biskupowi, który opłacił indonezyjskie wojsko, ratując tym samym miasto przed zniszczeniem), do którego prowadzi jedna z najpiękniejszych przybrzeżnych dróg na świecie. Opadająca i wznosząca się niczym fale huczącego w dole morza, szosa odsłania przed nami coraz to nowe skrawki oceanu i pełne życia rafy koralowe.
Architektura portugalska wtapia się w etniczną zabudowę Timoru na czele z tradycyjnymi drewnianymi domami wspartymi na palach.
Nie trudno spotkać przed nimi hasające wesoło dzieci, pozdrawiające podróżników w języku tetum. Niektórym mającym szczęście, chłopcy prezentują dopiero co zerwane z drzewa orzechy lub za dolara oferują butelkę miejscowego fermentowanego wina palmowego.
Najpopularniejszym tutejszym przysmakiem jest kukurydza, do której należy dołożyć ryż, ziemniaki, fasolę, sałatę, maniok, orzechy, banany czy czerwoną fasolę.
Smaków i mikstur do poznania jest co nie miara, a budu tasi to jedna z tradycyjnych potraw godnych polecenia.
W poszukiwaniu kolejnych egzotycznych smaków, trzeba się zapuścić na jeden z licznych rynków, na których można się natknąć na najróżniejsze rarytasy. Za oferujący najlepszy wybór, uznaje się znajdujący się w stolicy Dili Hali Laram. Znaleźć tam można wszystko, czego podniebienie zapragnie i jak głoszą miejskie legendy – dużo więcej.
Od sali tortur do hotelu
Jeszcze w 1998 roku Hotel Flamboyan w Baucau był salą tortur i przesłuchań opozycjonistów antyindonezyjskich. Dziś pod zmienioną nazwą: „Pousada Baucau” możemy tam spróbować orientalnych przysmaków przy akompaniamencie portugalskiego wina i rozgościć się w hotelowych pokojach.
Przemysł turystyczny pojawia się w Timorze powoli i stopniowo. To jedna z największych zalet tego miejsca. Zapomnijcie o tłumach i zorganizowanych wycieczkach. Nastawcie się raczej na spotkania z miłośnikami ekoturystyki, wspinaczki, kitesurfingu czy nurkowania. Trudno tu o wielkich touroperatorów pracujących na masową skalę. Wszystko kręci się głownie wokół drobnych miejscowych układów.
Mimo, że 80%* Timorczyków to zdeklarowani katolicy, spokojnie można podzielić tę liczbę przez dwa, a biorąc pod uwagę liczbę praktykujących, odjąć jeszcze połowę. Timor to mieszanka kultur ze wszystkich stron świata. Zaczynając od Portugalii, na Australii kończąc.
Dlatego nie trudno zauważyć ludzi modlących się do Boga po portugalsku i odprawiających przy tym „pogańskie” rytuały. Ta wybuchowa, na pierwszy rzut oka, mikstura kultur ma jednak smak łagodny i orzeźwiający.
Rozentuzjazmowane tłumy zgromadzone wokół krwawych walk kogutów. Mężczyźni przepychający i przekrzykujący się nawzajem próbują dostrzec wynik walki. Kobiety odziane w tais (tradycyjna timorska tkanina) przyglądające się z rozbawieniem męskim rozrywkom i jednocześnie przygotowujące się do kolejnej wieczornej uroczystości przy ognisku.
Już niedługo wszyscy zbiorą się wokół płomieni i przy dźwiękach etnicznych, ręcznie wykonanych instrumentów zaczną śpiewać, tańczyć i cieszyć się wzajemnym towarzystwem.
„Kocham tę wolność!”
Pomimo całego piękna jakiego pełen jest Wschodni Timor, najbardziej urzekający są jego obywatele. Nie zważając na ciężar historii spoczywający na ich barkach, mieszkańcy tej małej wyspy wydaja się kochać swoje ubogie życie bardziej, niż krezusy oglądane w telewizji swoje luksusy.
Mimo odzyskania tak upragnionej niepodległości droga to stabilizacji i jedności narodowej jest daleka. Potwierdzają to liczne gangi panoszące się po ulicach, zorganizowane bojówki, z którymi rząd nie potrafi sobie poradzić. Timorczycy to nacja młoda i niezaznajomiona z „demokracją”. Nie zna sposobu na skuteczne wyrażanie swoich opinii i żądań. Tak tworzą się miejsca na bunty, rewolty a w końcu (jak miało to miejsce w 2008 roku) strzały w kierunku prezydenta.
O poczucie wspólnoty narodowej również jest niezwykle trudno. Społeczeństwo pochłonięte codzienną walką o przetrwanie swoje dobro stawia nad dobrem niezdefiniowanego narodu. Około piętnastu różnych języków i dialektów, którymi posługują się grupy społeczne, jest kolejną przeszkodą na drodze do integracji.
Skąd więc w tych ludziach tyle optymizmu? Wydaje się, że mają to w genach i choć ostatnie lata dla Timoru to droga trudna, wyboista i krętą dziś na krótkiej prostej jego mieszkańcy krzyczą „Kocham tę wolność!” Wydaje się, że w Timorze Wschodnim wolność ma smak tak wyjątkowy, jak wyjątkowe jest to miejsce.
*Przed okupacją Indyjską ok 30% Timorczyków deklarowało katolicyzm jak swoje wyznanie. Wraz z pojawieniem się okupantów wprowadzone zostało prawo, mówiące, że osoby nie posiadające wyznania, traktowane będą jako komuniści i zagrożenie dla kraju. Co to oznaczało nie trzeba tłumaczyć. W ciągu dwóch lat populacja urosła do liczb pomiędzy 80-90% i do dziś występuje w statystykach, które powielają te nieprawdziwe informacje.
Bibliografia:
1.
Andrew Perrin. Land That Time Forgot, „Time Magazine” 11 sierpnia 2002
2. Henrique Botequilha. Timor a espera de ser um pais, „Visão” 10 lutego 2000
Vasco Pulido Valente.
3. Timor, „O independente” 29 listopada 1991
4. Rory Calinan. East Timor: Dark Days in Dili, „Time Magazine” 6 sierpnia 2007
5.
A trobuled land, „Time Magazine” 8 marca 2007
6. Film „Timor Lorosae - O massacre que o mundo não viu”,Lucélia Santos, 2001 Brazylia
07.02.14, 11:51
jak to na stałe? jedziesz do pracy? na wolontariat? Wieczne wczasy? :-)
04.03.12, 20:59
Po Tym opisie nie sposób oprzeć się pokusie zobaczenia tego miejsca osobiście.
19.02.12, 22:18
Świetny Artykuł , inspirujący , ciekawy. Teraz chcę koniecznie odwiedzić to miejsce !!!!!! Gratuluję lekkiego pióra , kunsztownego doboru słów , oraz lapidarnego języka. !!!
13.02.12, 22:04
Ciekawe zwroty jak i cały materiał w tym zawarty. Tytuły kryją w sobie tą tajemniczość że aż chce się czytać dalej. Na prawdę świetny artykuł. Oby tak dalej!
13.02.12, 21:19
O mundo incrivel!atraente no momento e e mato fundo no realidade.Simples bonito.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16596
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11874
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 177136
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 206762
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8265
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7227
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42176
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9159
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11518
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8908
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10807
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8326
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10256
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6752
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8787
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6824
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 70634
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 180984
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8270
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 287781
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16596
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11874
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.