Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Targowiska Bliskiego Wschodu

Autor: Marta Rozbicka

Data publikacji: 08.08.2011 09:37

Liczba odwiedzin: 10660

Tagi: azja, afryka, syria, turcja, egipt, iran, damaszek, stambuł, kair, tabriz, teheran, zakupy, marta rozbicka

To miejsce odczuwa się wszystkimi zmysłami. Świeże przyprawy oszałamiają kolorami i zapachami, lokalne przysmaki roztaczają zachęcające wonie. Sprzedawcy zachwalają swój towar – fantazyjnie zdobione dywany, biżuterię, fajki wodne, ubrania i starają się przekrzyczeć innych kupców. Hałas utrudnia zebranie myśli. Wystawione na straganach przedmioty po pewnym czasie zlewają się w jedną barwną masę.

Kryty Bazar w Stambule
Kryty Bazar w Stambule. Fot. Frank Kovalchek

Witajcie na jednym w wielu suków, tradycyjnym targowisku Bliskiego Wschodu! Tutaj kupicie niemal wszystko. Można rozsmakować się w lokalnych potrawach, słodyczach, owocach, nabyć aromatyczne przyprawy, z których słyną orientalne bazary. Znajdziecie tutaj na przykład Za'atar, czyli mieszankę arabskich ziół, kardamon, kwiaty hibiskusa i rumianek na herbatę. Woda różana i woda z kwiatu pomarańczy nadaje się na dressing do sałatek czy syrop do deserów. Można dodać je też do aromatycznej kąpieli. Amatorzy sziszy znajdą tu duży wybór fajek i tytoni. Należy uważać na tandetę i nie kupować czegokolwiek. Dzban powinien być z grubego szkła, żaden z elementów fajki nie może być wykonany z plastiku.

Szkatułki ozdobione masą perłową, figurki, biżuteria, dywany. Tradycyjne, a także bardziej nowoczesne stroje i perfumy. Oczywiście stragany oferują także przytłaczającą ilość kiczowatych i mało wartościowych pamiątek, jakie można zakupić w każdym odwiedzanym przez turystów miejscu. Swoje usługi oferują także fryzjer, rozmaite warsztaty, miniaturowe lokale gastronomiczne. A wszystko to w labiryncie wąskich korytarzy, zwykle zadaszonych. Zazwyczaj bazar stanowi ciekawy obiekt architektoniczny, którego historia sięga wieków wstecz.

Suk tradycyjnie stanowi centrum miejskiego życia. Nierzadko znajduje się tuż obok meczetu, albo wręcz wokół niego. Pierwsze targowiska powstawały na skrzyżowaniach szlaków handlowych i w miejscach, gdzie kupcy zatrzymywali się, by sprzedawać swój towar.

Trudna sztuka zakupów

Zabieganie o klienta rozpoczyna się jeszcze przed tym, kiedy zatrzyma się on przy konkretnym stoisku. Handlarze krzykliwie zachwalają swój towar, potrafią zaczepiać przechodniów i na różne sposoby zwracać ich uwagę. Turysta wyróżnia się z tłumu i często jest pożądanym (bogatym i/lub niedoświadczonym) klientem. Sprzedawcy znają często kilka słów w najbardziej popularnych europejskich językach i wykrzykują je w stronę przyjezdnego, aż ten na coś zareaguje. Kiedy już zatrzyma się przy jednym ze stoisk, zaczyna się prawdziwa zabawa – dobijanie targu. Targowanie się jest tu obowiązkowe, a pierwsza cena potrafi być kilka razy wyższa od realnej.

Jest to prawdziwy rytuał. Bo handel to nie tylko wymiana dóbr, ale także spotkanie z człowiekiem, okazja do rozmowy i zaprezentowania całego swojego towaru. Każdy ze sprzedawców ma wypracowane sposoby targowania się i zachęcania do zakupu. Wszystkie chwyty są tu dozwolone. Można usłyszeć teksty typu: „dam ci cenę specjalną, jak dla przyjaciela”, „jeszcze na tym stracę”, „nigdzie nie kupisz taniej” itp. Sprzedawcy reagują teatralnym gniewem, ironicznym śmiechem albo smutkiem na propozycje obniżenia ceny. Opowiadają niestworzone historie, które mają przekonać do zakupu. Zapraszają na kawę czy herbatę, przy których toczą się rozmowy niekoniecznie związane z handlem. Należy pamiętać, że nie zobowiązuje to do zakupu.

Ze swojej strony kupujący też ma szansę dać popis pomysłowości i zdolności aktorskich. Udawanie oburzenia, ostentacyjna chęć odejścia od stoiska, opowiadanie o konkurencyjnej niższej cenie na stoisku obok, należą do typowych strategii. Warto wyraziście gestykulować, by zminimalizować barierę językową. Niektórzy radzą podkreślać, że to ostatni dzień pobytu i nie ma się już pieniędzy, albo wspominać o odwiecznym braterstwie Polski i Turcji oraz trudnej sytuacji materialnej obu krajów. Pomaga obecność kilku przyjaciół, którzy odradzają zakup i zachęcają do przejścia dalej. Warto uruchomić wyobraźnię i potraktować zakupy jako zabawę i swego rodzaju przedstawienie. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz po prostu powoli podwyższać cenę, którą jesteś w stanie zapłacić za towar. Zakupy ułatwia wcześniejsze zorientowanie się w realnych cenach.

Czego nie należy robić? Śpieszyć się, bo jest to odbierane jako lekceważenie. Pokazywać jak bardzo zależy nam na zakupie, demonstrować bogatej zawartości portfela. Lepiej płacić drobnymi, bo zdarza się, że sprzedający „nie ma wydać”. Jeśli już zaczniemy się targować i uda nam się ustalić cenę satysfakcjonującą dla obu stron, nie należy rezygnować z transakcji. Jest to uznawane za bardzo niekulturalne.

Czasem może powstać problem z porozumiewaniem się po angielsku. Wielu sprzedawców zna przede wszystkim... liczebniki. A rozmowa na tematy inne niż cena towaru może być prowadzona tylko na migi.

Sprzedawcy potrafią trafnie ocenić klienta. Zwracają uwagę na strój, kraj pochodzenia, a nawet opaleniznę (niewielka oznacza, że osoba jest w kraju od niedawna). Na tej podstawie szacują jego możliwości finansowe i wiedzę o realnych cenach produktów. Niestety turysta to często osoba, którą łatwo oszukać i zmanipulować. Nie należy raczej wierzyć w „specjalne oferty” i „jedyne takie okazje”. Może okazać się, że kupiliśmy za drogo, markowa torebka to podróbka, a nazwa perfum różni się od oryginalnej jedną literą. No i jakością. Najwięcej straganów nastawionych na przyjezdnych jest przy głównych placach, przy wejściu, niedaleko atrakcji turystycznych. Jeśli chcesz poznać prawdziwy targ dla mieszkańców, odejdź nieco od głównych alejek.

Największe, najsławniejsze, najstarsze

Damaszek, suk al-Hamidijja, Syria

To najważniejsze centrum handlowe w Syrii i jedna z głównych atrakcji miasta. Bazar jest relatywnie mało turystyczny i wciąż zachowuje swój unikalny charakter. Można nabyć tu ręcznie haftowane tkaniny i misternie zdobione srebra. Wyroby ze szlachetnych kruszców są sprzedawane na wagę. Targ znany jest ze słodyczy – lodów, czekolady i orzechów, a także z bakławy, czyli deseru z ciasta półfrancuskiego przekładanego orzechami z miodem lub cukrem. Sprzedawcy oferują wielką różnorodność towaru. Popularnymi pamiątkami są mydełko z oliwy z oliwek czy szklane buteleczki wypełnione kolorowym piaskiem. Warto poprzechadzać się alejkami targowiska. Można zaobserwować najdziwniejsze obrazki, jak kobiety ukryte pod burkami kupujące bieliznę erotyczną.

Niewielkie światełka na ciemnym dachu targowiska przypominają gwiazdy. W rzeczywistości są to dziury po kulach, które powstały w czasach, kiedy Syria była kolonią francuską.

Stambuł, Kryty Bazar – Kapaliçarşi, Turcja

Ten ogromny bazar odwiedza codziennie niemal 350 tysięcy osób. Znajduje się tu około czterech tysięcy stoisk, oferujących wielką różnorodność towaru, targ jest też jednym z większych pracodawców w mieście – na jego terenie pracuje około 20 000 osób! Stragany są zgrupowane zależnie od wystawianych dóbr, aby kupującym łatwiej było znaleźć to, czego szukają. Bazar jest znany z wysokiej jakości wyrobów skórzanych, biżuterii, dywanów i przypraw, antyków, ceramiki, wyrobów z miedzi, cyny, alabastru i oczywiście pianki morskiej, z której powstają m.in. fajki wodne o fantastycznych kształtach i kolorach.

A wszystko to pod czujnym Okiem Proroka (tur. Nazar Bonjuk), które sprzedawcy często dołączają do zakupionych towarów, jako prezent, mający chronić przed złym spojrzeniem. Zresztą bądźmy przygotowani na to, że z niebieskim Okiem Proroka spotkamy się niemalże wszędzie: w środkach transportu, w wystrojach wnętrz, w miejscach publicznych i prywatnych.

Obecny kształt targowisko zyskał w XIX wieku, choć jego początki sięgają XV stulecia. Jest to cała handlowa dzielnica o powierzchni 30 hektarów, z dwoma meczetami, fontannami i kilkoma budynkami. Dawniej służyło jako giełda i miejsce zawierania transakcji bankowych. Handlowano tu także niewolnikami.

Kair, Chan Al-Chalili, Egipt

Najsławniejszy bazar w Kairze oferuje mnóstwo turystycznych pamiątek wątpliwej wartości, takich jak skarabeusze z cukru, piramidy pod każdą postacią i figurki Nefretete. Aby znaleźć coś bardziej interesującego, trzeba nieco się wysilić i wejść w głąb targowiska, gdzie znajdują się stragany dla lokalnych klientów. Można tu znaleźć kolorowe tkaniny, plansze do gry, szisze, talerze i tygle z mosiądzu, odzież i biżuterię. Ceny w części „turystycznej” są wyższe i trudniej się tu targować. Bazar jest otwarty dwanaście godzin, a czasem nawet dłużej. Spacer po Chan Al-Chalili po zmierzchu jest przyjemny – mniejszy tłok, zgiełk i upał. Całe życie sprzedawców toczy się właśnie tutaj, przy własnym stoisku. Można obserwować znajomych, rodzinę i „sąsiadów” jedzących razem i rozmawiających. Kupcy są zazwyczaj ciekawi przyjezdnych i jeśli ma się ochotę, można przeprowadzić z nimi interesującą dyskusję przy kawie.

Bazar w Tabriz, Iran

To jedno z najstarszych targowisk Bliskiego Wschodu. W 2010 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Składa się z kompleksu ceglanych budynków i jest podzielone na strefy, w których sprzedaje się określone produkty – dywany, biżuterię, buty itd. Odbywają się tu także niektóre uroczystości religijne, na przykład Aszura, muzułmańskie święto obchodzone głównie przez szyitów.

Teheran, Wielki Bazar, Iran

Jest uważany za największe targowisko na świecie. W ciągu swojej długiej historii grał wiele ról – znajdowały się tu hotele, meczety, centra finansowe. Niewiele pozostało ze starych murów bazaru, który wciąż był przebudowywany. Nadal jest najważniejszym centrum handlowym miasta, ale nowoczesne instytucje przenoszą się w inne miejsca i tworzą mu konkurencję. W każdym z licznych korytarzy sprzedaje się inne towary. Targowisko jest znane z dobrej jakości ubrań, przypraw i biżuterii.

Wielki Bazar to także centrum konserwatywnej myśli, a sprzedawcy często są zaangażowani w politykę. Kupcy bazarowi określani wspólnym mianem „bazari”, sceptycznie nastawieni do Zachodu, stanowili podporę rewolucji islamskiej w 1979, w wyniku której obalono rządzącego Iranem szacha. Kupcy potrafią się świetnie zorganizować, przede wszystkim w obronie własnych interesów, jak wtedy gdy prezydent Republiki chciał podnieść podatek VAT. Związkowcy wszystkich krajów mogą im tylko pozazdrościć solidarności.

Wymienione wyżej targowiska to tylko nieliczne przykłady bogactwa Bliskiego Wschodu. Bazarów, większym i mniejszych, bardziej i mniej turystycznych jest mnóstwo. Warto spędzić choć kilka godzin poznając ich zaułki, bo można znaleźć tam prawdziwe skarby.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5692

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7145

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6899

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6209

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34266

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76461

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 114989

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze