Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Turcja nie ma granic

Autor: Agnieszka Szwajgier

Data publikacji: 23.03.2014 23:52

Liczba odwiedzin: 3787

Tagi: azja, turcja, wywiady, inspiracje, inspiracje wywiady

"Turcja to pewien rodzaj mentalności, patrzenia na świat, kontaktu z naturą…" - mówi Paweł Hadrian, zapalony podróżnik, pasjonujący się kulturą islamu. Paweł jest współzałożycielem Stowarzyszenia Klub Podróżników „Sapay”, współorganizatorem lubelskiego festiwalu podróżniczego "Kontynenty", grafikiem i dziennikarzem muzycznym. Podróżował po Bałkanach, Turcji, Afryce Północnej i Indiach.

Paweł Hadrian opowiada o Turcji
 
Paweł Hadrian opowiada o Turcji
fot. Paweł Hadrian


Opowiadasz ludziom o Turcji. W tej chwili rozmawiamy o Turcji. O czym tak naprawdę myślisz, gdy mówisz: Turcja?

Myślę o Turcji jako wspólnocie, niekoniecznie ograniczonej geograficznie, posiadającej ustalone granice państwa. Mój przyrodni brat, który jest pół-Bułgarem w jednej z naszych rozmów dał mi do myślenia. Powiedział, że nie ma kuchni bułgarskiej, kuchni greckiej, tureckiej, czy serbskiej. To wszystko składa się na kuchnię osmańską, czyli kuchnię dawnego Imperium Osmańskiego. Gdy mówię o Turcji myślę o tym wszystkim, co było w zasięgu Imperium Osmańskiego. Turcja to też pewien rodzaj mentalności, patrzenia na świat, kontaktu z naturą…

I ludzi, którzy tam żyją?

Tak, do Turcji ciągnie mnie głównie ze względu na ludzi. Tak rozumiana przeze mnie Turcja nie ma granic.

A jacy ludzie mieszkają w Turcji?

Pierwsza rzecz, która od razu uderza, to fakt, że oni się nie uśmiechają publicznie. Nie ma czegoś takiego, że uśmiechasz się do kogoś na ulicy, czy w sklepie, tak jak widać to w kulturze zachodniej, gdzie ludzie chodzą z przyklejonym do twarzy uśmiechem. W Turcji pomyślą sobie, że śmiejesz się tak, bo jesteś głupi albo niedorozwinięty, albo robisz sobie z kogoś jaja. Pozornie Turcy z poważną twarzą, z zatroskanym spojrzeniem i krzaczastymi brwiami wyglądają nawet nieco groźnie. W rzeczywistości, kiedy zaczynasz z nimi rozmawiać, okazuje się, że są to ludzie z sercem na dłoni. Wychodzą do Ciebie, są ciekawi, bardzo pomocni. Dużą wagę przywiązują do przyjmowania gości.

Paweł Hadrian opowiada o Turcji
 
Paweł Hadrian opowiada o Turcji
fot. Paweł Hadrian

Możesz opowiedzieć jakimś przejawie gościnności, której - będąc w Turcji - na pewno doświadczyłeś?

Jechaliśmy ze znajomymi wzdłuż wielkiego jeziora Van na wschodzie Turcji. W pewnym momencie przyszła nam do głowy myśl, żeby się zatrzymać, wykąpać w jeziorze i po prostu pobyczyć. Znaleźliśmy miejsce, gdzie zejście do wody było dosyć łagodne. Zaparkowaliśmy, a chwilę później w pobliżu zatrzymał się drugi samochód. Wysiada z niego gość z wielkim nożem, zaczyna się do nas zbliżać i przy tym mówi po turecku. Nie uśmiecha się. Po chwili tego monologu odchodzi, a my kompletnie nic nie rozumiemy. Może chciał nam powiedzieć, że tu nie wolno? Albo poszedł po kolegów... Po chwili z zarośli wychyla się ten sam człowiek i niesie takiego wielkiego melona! I jeszcze pokazuje nam, jak go pokroić.

Czyli czujesz się w Turcji wciąż jako gość, czy raczej już jako stały bywalec?

Zdecydowanie jako gość. Za kilka miesięcy jadę tam po raz piąty, ale zawsze będę tam gościem. Nie jestem Turkiem.

Nie jesteś, ale trochę wyglądasz jak Turek.

To prawda! W Turcji wszyscy się dziwią, że nie rozumiem po turecku, czy po kurdyjsku. Mimo to będę się czuł tam gościem zafascynowanym przez kompletnie inną mentalność, czy religię, choć ten islam turecki jest dosyć swobodny. To, że jest dużo meczetów, to nie znaczy, że Turcy są fanatycznie religijni. Bardzo duża część społeczeństwa jest zlaicyzowana.

Paweł Hadrian opowiada o Turcji
 
Paweł Hadrian opowiada o Turcji
fot. Paweł Hadrian

Ale raczej nie zadeklarują, że nie wierzą…

Na pewno nie, bo ateizm w Turcji jest bardzo dziwną sprawą. Oni się po prostu dziwią, że można nie wierzyć w nic. Dla nich jest religia, jest Allach, jest Koran… okej. Fajnie by było żyć zgodnie z tym – to jest ideał. Najważniejsza jednak rzecz świadcząca o tym, że ten islam jest dość swobodny to sufizm. Turcy uznają na przykład pielgrzymki do grobów świętych, a islam ortodoksyjny tego nie uznaje. Tam wszystkie tego typu rzeczy to jest bałwochwalstwo, podobnie jak przedstawianie wizerunku ludzi. Bardzo dużo elementów szamanistycznych zostało przemyconych do islamu przez ludy koczownicze. Dla zobrazowania sytuacji podam przykład. W mieście Konya, w środkowej Turcji, znajduje się grobowiec Mevlany, myśliciela i poety sufickiego, który założył zakon Wirujących Derwiszy. Dla wielu Turków pojechanie do tego mauzoleum jest równoznaczne z odbyciem pielgrzymki do Mekki. Poza tym Turcy nie czują się skrępowani namiętnie popijając wódeczkę anyżową…

Mają mocne głowy?

Oni piją wysokoprocentowe alkohole, które my byśmy nazwali bimberkiem. Ich wódkę – Raki – raczej się zamawia na butelki. Tradycyjnie miesza się ją z zimną wodą. Pije się w zasadzie przy jedzeniu, do jedzenia, w czasie długiej biesiady… robią niezłe wina, pijalne piwa…

Paweł Hadrian opowiada o Turcji
 
Paweł Hadrian opowiada o Turcji
fot. Paweł Hadrian

Popija się nimi tureckiego kebaba?

Kebab w Turcji to dosyć problematyczne dla nas słowo… kebab to jest każde danie mięsne poddane obróbce cieplnej. Danie z ryby na ciepło to jest kebab. To, co my rozumiemy jako kebab, to jest doner kebab, czyli mięso z tego pionowego rusztu, który się obraca i na który jest nadziane mięso.

Czyli ktoś poprosi o kebab i może dostać rybę!

Albo zapytają się: JAKI KEBAB? To tak, jakby przyjść w Polsce do sklepu z pierogami i powiedzieć: poproszę pierogi. Taki smacznie wyglądający kebab w bułce i z surówką „przyszedł” do Turcji z Europy i… uwaga uwaga: najlepsze doner kebaby są w Berlinie! Za to w Turcji, na przykład w Kapadocji, można zjeść testi kebab (pokrojona w kostki wołowina z cebulą i innymi przyprawami) w glinianym garnuszku, który przed pieczeniem zaklejany jest ciastem. Cały garnek się wkłada do pieca, ale po wyjęciu trzeba się jakoś dostać do tego mięsa. W dobrej knajpce przychodzi facet z szablą i jednym sprawnym, szybkim cięciem sprawia, że garnuszek pęka, nic się nie kruszy, wszystko jest idealnie.

Wpisują fechtunek w CV?

Zdecydowanie! Co ciekawe, Turcy jedzą ogromne ilości surówek. Troszkę ryżu, troszkę mięsa i do tego furmanka surówek, które polewają oliwą i kwaśnym syropem z granatów. Oprócz tego jogurt turecki i ser typu feta, który często je się z miodem i orzechami.

Paweł Hadrian opowiada o Turcji
 
Paweł Hadrian opowiada o Turcji
fot. Paweł Hadrian

Nie wspomniałeś o tureckiej herbatce.

A tak, czaj! Mocna, czarna herbata, gotowana w dwupiętrowym czajniczku, która cały czas jest gorąca. Obrzydliwie słodka. Specjalnością jest herbata jabłkowa. W czajhane, czyli herbaciarniach, przesiadują starsi panowie na emeryturze, grają w backgammon i piją herbatkę. Jest to też element kultury handlowej – wchodzisz do sklepu i zostajesz na wejście poczęstowana herbatą. Wtedy lepiej się rozmawia o interesach. Podobnie w restauracjach – herbata jest w cenie bycia w knajpie. A gdy kelner zobaczy, że zjadłaś tyle, że nie możesz wstać, to przyniesie Ci jeszcze raki i melona, żeby pobudzić soki trawienne. To nie jest nic dziwnego dla tamtych ludzi, którzy traktują siebie z wielkim szacunkiem. Nie lekceważymy się. W przypadku niskich stolików i krzeseł bardzo niegrzeczne jest na przykład skierowanie w czyjąś stronę podeszwy buta. Podobnie w autobusie, nie należy zdejmować butów, już lepiej od razu włożyć sobie klapki…

W Turcji przejazdy autobusem wiążą się z dosyć niecodziennym sposobem podróżowania.

Tak, bo po pierwsze w autobusie jest specjalny personel - jak w samolocie i w cenie biletu jest poczęstunek. Co jakiś czas chodzi też pan i rozdaje specjalne mokre chusteczki. Turcy są bardzo czyści.

Paweł Hadrian opowiada o Turcji
 
Paweł Hadrian opowiada o Turcji
fot. Paweł Hadrian

A jak jest z traktowaniem białych ludzi? W jaki sposób reagują na nas Turcy?

Turcy bardzo lubią blondynki, choć na zachodzie Turcji jest tylu turystów, że to nie robi na nich żadnego wrażenia. Jeśli się pojedzie w regiony nieoblegane przez turystów, owszem, jesteśmy sensacją, ale nie dlatego, że jesteśmy biali. Oni myślą: „O, turysta DO NAS przyjechał. Nie siedzi gdzieś tam nad morzem. Jest u nas!” Chcą pokazać się z jak najlepszej strony. Pytają, jak się podoba Turcja. Oczywiście nie wolno wchodzić na tematy polityczne i zawsze trzeba odpowiedzieć, że bardzo. Europejki budzą sensację, bo to nie jest codzienny widok, ale w postrzeganiu Turków jako porywaczy i gwałcicieli jest sporo przesady. Moja dziewczyna określiła to w ten sposób, że w pożądliwym spojrzeniu Hindusa kryje się coś z napalonego nastolatka, natomiast za spojrzeniem Turka jest mężczyzna, który wie, czego chce, ale ma świadomość konsekwencji. Turcja jest państwem policyjnym.

Kilka dni temu znowu były zamieszki…

Tak, ale jestem pewien, że każdy z tych protestujących, gdyby go zapytać, czy jest dumny z tego, że jest Turkiem, odpowiedziałby, że tak. Oni potrafią oddzielić rząd, czy premiera, którego mogą nazywać bandytą, od swojego ojczystego kraju.

Paweł Hadrian opowiada o Turcji
 
Paweł Hadrian opowiada o Turcji
fot. Paweł Hadrian

Komentarze (3)

  • Nika  (gość)

    Nika (gość)

    28.09.15, 23:43

    Turcy sa nieszczesliwym narodem lecz potrafia sie czesto usmiechac. Usmiech do obcego nie k9niecznie ale czesto oznacza chec blizszego kontaktu, stad mozna byc zle zrozumianym.W dodatku nigdy nie slyszalam o kebabie rybnym..to raczej bulama.Jak reaguja na bi

    Zgłoś

  • Nika  (gość)

    Nika (gość)

    28.09.15, 23:46

    ...jak reaguja na " bialego" czlowieka? A od kiedy to Turcy sa innego koloru ? zdarzaja sie smagli lecz nie czarni i nie zolci...dziwi mnie pytanie o bialych..swoja droga mamy tu blondynow i rudzielcow.Nic nikomu nie dziwne...no za wyjatkiem wschodnich terenow.Tam blond to

    Zgłoś

  • Nika (gość)

    Nika (gość)

    28.09.15, 23:47

    ..blond to turysta i moze liczyc na wyzsza cene ;)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6075

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5703

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8721

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7725

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7891

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6427

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6909

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6227

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34271

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76619

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115189

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze