Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Upalne Akdeniz

Autor: Michał Lutowierski

Data publikacji: 31.03.2014 23:44

Liczba odwiedzin: 10813

Tagi: autostop, azja, turcja, akdeniz, morze śródziemne, riwiera turecka, antalya, oludeniz, michał lutowierski, autostop relacje z podróży

Turcja – oczywiście Stambuł – ale co poza tym? Polacy znają jeszcze wczasy na Riwierze Tureckiej. A co jeszcze kryje wybrzeże Turcji? Najlepiej przekonać się z relacji autostopowiczów, którzy byli na Wybrzeżu Białym, czyli Akdeniz.

Błękitna laguna Ölüdeniz.
 
Błękitna laguna Ölüdeniz.
fot. Dominika Toporek

Choć tym razem to nie ja osobiście przemierzałem tureckie wybrzeże, mam doskonałą relację, z pierwszej ręki od autostopowiczki nie mniej zapalonej niż niejeden z nas. Opowiastka jest więc na podstawie podróży Dominiki, która miała okazję poznać nieco tureckie zwyczaje i zakątki tureckiego wybrzeża.

Baza wypadowa – Antalya

Po pierwsze: najlepiej wszystko zacząć w Antalyi. Jest to największe miasto na wybrzeżu i miasto, które oprócz Stambułu przyciąga najwięcej turystów.

Po drugie: Złapanie stopa w centrum Antalyi jest proste. Tak. W samym centrum. Ktoś od razu Cię zabiera i wywozi poza miasto, na pożądaną przez Ciebie trasę. Ogólnie złapać stopa jest bardzo łatwo – zatrzymują się zawsze i wszędzie. Jednak jest tu haczyk – im więcej dziewczyn, tym łatwiej, im mniej – tym trudniej. Dwie dziewczyny (najlepiej blondynki) złapią stopa w 10 sekund. Ale trzeba dodać, że zdecydowanie nie polecam dziewczynom jeździć samotnie. Niestety Turcy należą do narodów, które w podrywaniu i „zdobywaniu” kobiet nie krępują się nawet w najmniejszym stopniu, a o pojęciu romantyczności i kurtuazji zapomnijmy od razu po wjechaniu do tego kraju. Może się zdarzyć tak, że kierowca będzie szukał okazji do „romansu” (niestety innych słów użyć nie wypada) nazbyt nachalnie i w końcu bez krępacji pokaże to, co – w swoim tylko mniemaniu – ma najlepszego. Tacy perwersyjni romantycy nie są nachalni – Myślą po prostu, że ktoś się może skusi… No cóż… Może pozostawmy to bez komentarza i dodajmy, że do normy to nie należy, ale zdarzyć się może. Najlepsze rozwiązanie? Wyśmiać.

Na zachód

Z Antalyi można wyruszyć wzdłuż wybrzeża w dwie strony – na wschód do Alanyi i na zachód w kierunku Fetye. Ta druga trasa możliwa jest do przebycia na dwa sposoby – krótszą przez góry Taurus oraz nieco dłuższą, ale pozostawiającą trwały ślad w pamięci – wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Powiedzieć o tej trasie, że jest widokowa, to tak jakby powiedzieć, że tureckie lato jest w miarę ciepłe. Droga jest przyklejona do skalistej ściany gór i serpentynami wije się wzdłuż fantastycznie błękitnego morza. Choć zatrzymać się tu trudno (część kierowców gna sobie środkiem jezdni nie bacząc na innych, swoją drogą warto dodać, że sporo samochodów w przeszłości poleciało „na skróty” w dół), naprawdę warto to zrobić i na chwilę stracić głowę dla tego widoku. A po trzech godzinach drogi serpentynami – szczerze mówiąc – robi się nie miło na żołądku.

I tu warto zaznaczyć typowo południowy styl jazdy. Dla autostopowiczów może to być gratka, bo ilość pasażerów nie ma najmniejszego znaczenia. Ile osób się zmieści – tyle jedzie, choćby leżeli na sobie piętrami.

Najpierw gościmy w Olympos, gdzie zobaczymy coś zupełnie niespotykanego – Ognie Chimery. Miejsce z iście księżycowym widokiem oświetlone jest dziesiątkami płonących języków wyłaniających się z ziemi. Tajemnicze zjawisko ma prostą przyczynę – ulatnia się tu gaz ziemny, który od razu się spala tworząc mistyczne widowisko.

W dalszej drodze zajrzyjmy do Kaş. Jest tam terrarium delfinów oraz widok na grecką wyspę Megisti, która może być celem wypadu promem po… alkohol ponieważ tureckie trunki są niesamowicie drogie. Miłośnicy napojów wyskokowych mogą w Turcji poczuć się dyskryminowani.

Nie, to zdjęcie nie jest "kolorowane" komputerowo. To właśnie Ölüdeniz.
 
Nie, to zdjęcie nie jest "kolorowane" komputerowo. To właśnie Ölüdeniz.
fot. Dominika Toporek

Laguna nad lagunami

Tuż przed Fethiye docieramy do jednej z największych atrakcji wybrzeża Turcji – laguny Ölüdeniz. Patrząc na zdjęcia można nabrać pewności, że wszystko to rola grafiki i programu Photoshop. Na miejscu można się przekonać, że Photoshop to program o możliwościach Painta i żadne, absolutnie żadne zdjęcie nie oddaje tego, jak wygląda laguna na żywo. A nocleg na plaży to już odlot zupełny. Warto wspomnieć tu o nocowaniu „na dziko” – w Turcji dozwolone absolutnie wszędzie. Zwróćmy tylko uwagę, czy będzie bezpiecznie i spokojnie, aby nie obudzić się w namiocie z boskim Adonisem wpatrującym się głęboko w nasze zdziwione oczy.

Obok Ölüdeniz znajduje się miejsce dla którego kompletnie stracimy głowę dla tej części świata – Butterfly Valley. Wąska dolina wcinająca się w góry, jest dosyć trudno dostępna, ale warto poświęcić kilka lir, aby dopłynąć tam małym stateczkiem. Kto ją zobaczy na zdjęciu jest pewny, że tam pojedzie.

Podobnie jest z Patarą – najdłuższą i najpiękniejszą turecką plażą położoną obok miejscowości Gelemiz. Przebywanie na plaży jest możliwe jedynie za dnia, gdyż nocą jest to miejsce lęgowe rzadkich żółwi Carretta.

Po drodze mijamy jeszcze Dalyam i Bodrum, które warto zobaczyć, ale trzeba stamtąd uciekać, gdy zaczyna się sezon urlopowy.

Antyczne miasto Patara.
 
Antyczne miasto Patara.
fot. Dominika Toporek

Dla ambitnych jest to dopiero połowa trasy – stąd można jechać dalej na wybrzeże egejskie, do wielkiego Izmiru oraz Stambułu, ale to jest historia na kilka następnych artykułów, a żeby pozostać w akwenie Morza Śródziemnego powróćmy do Antalii i pojedźmy we wspomnianą wcześniej stronę wschodnią.

Na wschód

Droga z Antalyi do Alanyi jest nie mniej widowiskowa niż droga do Fetihye. Warto zajrzeć do jednego z najbardziej popularnych kurortów Riwiery Tureckiej – typowo masowego Side, gdzie na jeden z pierwszych turnusów wakacyjnych udała się niejaka Kleopatra. A od imienia owej Kleopatry nazwano plażę w Alanyi, która ma zachwycający bialutki kolor.

Sama Alanya również oferuje wiele atrakcji – zamek, z którego zobaczymy obie strony cypla, na którym leży miasto, jaskinia Dalmatas (turecka jaskinia Raj) oraz jaskinia Dim – jedna z największych w Turcji.

Przy okazji jaskini Dim warto powiedzieć, że tam gdzie nie można zabrać się na stopa i w miejscach gdzie rządzi turystyka masowa z pomocą przyjdą nam dolmuş (czyt. dolmuż), czyli tureckie „marszrutki”, które za kilka groszy zaoszczędzą nam sporo czasu. Trzeba tu poznać kluczowy zwrot słyszany od kierowcy „para para”, czyli w wolnym tłumaczeniu „kasa, kasa”. Oznacza to, że jesteśmy na miejscu i trzeba uszczuplić portfel o kilka lir.

Jeśli już jesteśmy przy komunikacji trzeba wiedzieć, że Turek nie zawsze odbierze kręcenie głową jako „nie”. Aby pokazać sprzeciw, zamiast kręcić głową, wykonuje się gest zadarcia głowy z „cyknięciem językiem” – taki jak byśmy chcieli zagadać do cwaniaczka wpychającego się w kolejkę. A parę podstawowych słów po turecku nie tylko niewyobrażalnie usprawni komunikację, ale również przysporzy tyle sympatii, że nagle otworzą się nam setki możliwości jazdy „na gapę”.

Dalej na zachód, w Anamur, znajduje się malowniczy zamek. Nocne widoki z warowni w połączeniu z noclegiem na plaży znów pozwalają stracić głowę dla Turcji.

Jedną z największych atrakcji południowego wybrzeża jest jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów, którego akustyka zwala z nóg. Amfiteatr jest wciąż czynny i odbywają się tam koncerty. Warto tam zajrzeć i poczuć klimat antycznego teatru.

Butterfly Valley. Potrzebny komentarz?
 
Butterfly Valley. Potrzebny komentarz?
fot. Dominika Toporek

Całe wybrzeże południowe jest zachwycające. Może nie warto szukać atrakcji w każdym większym mieście, ale lista ciekawych miejsc od Bodrum do Gazantiep musiałaby liczyć kilkadziesiąt pozycji.

Trochę strasznie, trochę śmiesznie

Turcy bardzo chętnie służą autostopowiczom – okazję złapiemy prawie wszędzie i prawie zawsze, a kierowca chętnie doradzi, pokaże okolicę i poleci nocleg. Należy uważać na „kolegów biznesmenów”, którzy chcą za wszelką cenę umieścić Cię w hotelu własnym lub hotelu znajomego.

Prawdziwym świętem autostopowicza jest święto muzułmańskie – Bajram. Każdy prawdziwy muzułmański Turek ma wtedy obowiązek pomóc człowiekowi w potrzebie. Autostopowicz jest więc wożony jak gość w taksówce i zapraszany od domu do domu na obiad. Gwarancja, że przy piątym obiedzie masz serdecznie dość!

Jeżdżąc po Turcji bądźmy otwarci, ale uważajmy na to, żeby nie naruszyć miejscowych zwyczajów, szczególnie jeśli chodzi o ubiór w miejscach kultu. No i kobiety – odradzamy zdecydowanie samotną podróż, w szczególności blondynkom. Unikajmy też tureckich „wariatów drogowych”, zwłaszcza tzw. „apaczi”, czyli tureckich szpanerów, którzy zawsze przemieszczają się starymi ładami z turecką flagą i są gwarancją kłopotów. Wsiadając do ich samochodu będziemy jeździć od wioski do wioski kręcąc starą ładą bączki w najmniej spodziewanych miejscach.

A na koniec – co tu dużo gadać – weźmy ze sobą dobrą mapę i pytajmy o wszystko, co możemy zobaczyć. Nikt nie pokaże nam więcej wspaniałości niż prawdziwy Turek.

Bajkowy zamek w Anamur.
 
Bajkowy zamek w Anamur.
fot. Dominika Toporek
  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5696

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14410

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34268

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76529

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115062

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze