Dziś jest 25.04.2024

Imieniny obchodzą Jarosław, Marek, Elwira, Kaliksta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kotlina Fergańska

Kotlina Fergańska znajduje się we wschodniej części Uzbekistanu między górami Tienszan i Ałaju. Uzbekistan „dzieli” kotlinę z Kirgistanem i Tadżykistanem, dodajmy, że jest to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów w Azji Centralnej, nazywany też „spichlerzem Azji”. To nazewnictwo nie zostało nadane na wyrost – Syr-darii, rzeka przepływająca przez Kotlinę Fergańską, która umożliwiła rozwinięcie rolnictwa, a zwłaszcza uprawy bawełny (dobra narodowego Uzbekistanu, które jest zarazem jedną z przyczyn zguby Jeziora Aralskiego), co z kolei spowodowało wzrost gęstości zaludnienia „ogrodów Uzbekistanu”, bo tak poetycko bywa określana Kotlina. Jadąc z Taszkentu do Kotliny Fergańskiej szybko zorientujemy się, że wjeżdżamy do najbardziej zielonego regionu w całym kraju – po drodze mijamy ciągnące się kilometrami pola uprawy bawełny, sady owocowe i grządki obsadzone warzywami, które potem można kupić na bazarach uzbeckich miast. To miejsce, zielone, pełne bujnej, soczystej zieleni zdecydowanie różniące się od reszty Uzbekistanu, gdzie panuje raczej pustynny lub półpustynny jałowy krajobraz.

Mapa Kotliny Fergańskiej

Mapa Kotliny Fergańskiej z zaznaczonymi głównymi miastami regionu: Kokand, Fergana, Margilan, Andiżan, Namangan. Fot. Alon 68 (CC SA/Wikimedia Commons)


Głównym miastem jest Fergana, administracyjne centrum regionu, ponad 200-tysięczne miasto leżące w odległości 420 km od Taszkentu (Ferganę nazywa się także „małym Taszkentem”, a to ze względu na łudząco podobną zabudowę architektoniczną, nawiązującą do wzorców socrealistycznych), założone przez Rosjan, którzy obok Koreańczyków stanowią znaczącą mniejszość narodową aglomeracji. Fergana jest przede wszystkim miastem przemysłowym, dlatego najlepiej po krótkim pobycie szybko wyruszyć dalej na przykład do Margilanu.

Margilan (14 km od Fergany) jest znany wśród turystów przede wszystkim z fabryki jedwabiu. W Yodgorlik – bo tak nazywa się owa fabryka – można podejrzeć cały proces produkcyjny, którego efektem końcowym są zwoje pięknych, misternie wykonanych materiałów. Szyte z nich wyroby można zakupić w pobliskim sklepie (jeśli chcemy kupić pamiątki, to warto rozważyć to miejsce; bazary, jeśli chodzi o kupowanie jedwabiu nie do końca się sprawdzają, bo jeśli nie jesteśmy znawcami tematu, możemy zostać łatwo oszukani). Manufaktura Yodgorlik jest miejscem unikalnym w Uzbekistanie z racji ręcznego wykonywania wszystkich produktów (otwarta codziennie od poniedziałku do piątku do godziny 16).

Manufaktura w Margilan

Fabryka w Margilan. To tutaj wyłącznie za pomocą rąk i tradycyjnych narzędzi powstają tradycyjne wyroby z jedwabiu. Fot. peretzp (Flickr.com/CC SA)



Rishtan to kolejne ważne miasto na trasie uzbeckiego rękodzieła, a jednocześnie jedno z ciekawszych miejsc Kotliny Fergańskiej. Położone w odległości 50 km od Fergany słynie przede wszystkim z ceramiki wyrabianej od czasów antycznych. Charakterystyczne, misternie wykonane z czerwonej gliny naczynia, ba, całe zastawy, można zakupić przede wszystkim w niewielkich, ale zasobnych w rękodzieło sklepach-pracowniach prowadzonych przez samych artystów, których w Rishtan żyje i tworzy około 250.

Kokand to obok Fergany drugie największe miasto regionu (ok. 230 km od Taszkentu, 88 km od Fergany), które stanowi jednocześnie węzeł przesiadkowy – osoby zmierzające w głąb Kotliny Fergańskiej z pewnością zawitają do tego miasta. Kokand jest zdominowane przez przemysł spożywczy, tekstylny i chemiczny, w którym nie brakuje jednak zabytków i miejsc interesujących także dla turystów. Zresztą, trudno się dziwić – początki Kokand sięgają X wieku, miasto leżało na karawanowym szlaku handlowym prowadzącym z Chin do Indii, co miało z kolei wpływ na jego multikulturowość. Warto wspomnieć, że Kokand był niegdyś głównym ośrodkiem religijnym regonu, w którym w okresie największej prosperity istniało 300 meczetów! W Kokand warto zobaczyć Pałac Chanów (ogromny, mieszczący 113 pokojów), meczet Djami, kompleks Dakhman-Shakhon (meczet, medresa i mauzoleum chanów znajdujące się w centrum Kokand).

Kokand, Uzbekistan
Kokand, Pałac Chanów. Fot. upyernoz (CC BY/Flickr.com)



Będąc w Kotlinie Fergańskiej przede wszystkim warto zapuścić się do wiosek i niewielkich miast, by podejrzeć codzienne życie Uzbeków, które jest może nawet bardziej interesujące niż kolejny meczet czy pałac „zaliczone” w trakcie podróży po tym kraju. W każdym razie Kotlina Fergańska jest warta kilkudniowej eksploracji.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące