Dziś jest 20.04.2024

Imieniny obchodzą Agnieszka, Czesław, Amalia, Berenika

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Muzeum w Nukus

Na obrzeżach pustyni Kyzył Kum, w Karakałpakstanie, jednym z najbiedniejszych regionów Uzbekistanu zgromadzono niezwykłą kolekcję – 90 tysięcy obrazów sowieckiej sztuki awangardowej. Autorem największego w Azji Centralnej zbioru malarstwa jest Igor Sawicki, który całe życie poświęcił Muzeum w Nukus.

Muzeum w Nukus

Muzeum w Nukus, z zewnątrz wygląda mało zachęcająco, ale w środku kryje prawdziwe skarby. Fot. Martijn Munneke (CC BY)



W czasach Związku Radzieckiego sztuka awangardowa była zakazana jako oderwana od rzeczywistości, nie będąca w służbie jedynego słusznego systemu, wywrotowa. Igor Sawicki, malarz (zresztą malarstwo dość szybko porzucił na rzecz kolekcjonowania dzieł sztuki), etnograf, archeolog, przybył do Nukus w latach 30. Oczarowany regionem karakałpackim, jego unikalną kulturą i sztuką, postanowił ocalić artefakty miejscowej kultury i założył w 1966 roku Państwowe Muzeum Sztuki Republiki Karakałpackiej, które szybko stały się schronieniem nie tylko dla lokalnej sztuki, ale także dzieł pochodzących z całego ZSRR. Tym samym Igor Sawicki rozpoczął trwające do 1984 r., czyli aż do śmierci regularne podróże, głównie na trasie Moskwa – Taszkient – Nukus, z których przywoził obrazy artystów skazanych przez komunistyczny reżim na niebyt. Przekazywali mu je sami artyści, ich bliscy lub spadkobiercy, trzymane w ukryciu, często na strychach i w piwnicach w Nukus znalazły w końcu miejsce, gdzie mogły w końcu ujrzeć światło dzienne. W Uzbekistanie, z daleka od administracyjnego centrum ZSRR Sawicki mógł sobie pozwolić na więcej niż gdyby przebywał bliżej „Wielkiego Brata”.


Igor Sawicki, założyciel Muzeum w Nukus, człowiek, który całe życie poświęcił kolekcjonowaniu dzieł zakazanych w ZSRR artystów awangardowych. Źródło: www.savitskycollection.org<br>
Igor Sawicki, założyciel Muzeum w Nukus,
człowiek, który całe życie poświęcił
kolekcjonowaniu dzieł zakazanych
w ZSRR artystów awangardowych.
Źródło: www.savitskycollection.org



Dziś, kiedy kolekcja liczy prawie 90 tysięcy obrazów, jest niemożliwe, by w tak niewielkim muzeum pokazać choć połowę z nich. W skład zbiorów wchodzą obrazy malowane w latach 1920 – 1930.

Informacje praktyczne:

Gdzie szukać muzeum: K. Rzaev Street, Nukus, 230100,tel: +998 61 222 2556, e-mail: museum_savitsky@intal.uz, strona www: http://www.savitskycollection.org/

Muzeum jest czynne codziennie, od poniedziałku do piątku między 9 a 17 (13 a 14 – przerwa obiadowa) oraz w weekendy między 10 a 16.

Bilety: dorośli – 15 000 UZS (ok. 23 PLN), studenci – 15 000 (15 PLN).

Poza Muzeum trudno mówić o innych atrakcjach turystycznych w Nukus, dużym 270-tysięcznym mieście położonym ok. 160 km na północ od Urgencz. To raczej baza wypadowa do Muynaq i nad Jezioro Aralskie. Do Nukus możemy dostać się szybko – lecąc z Taszkientu narodowymi liniami Uzbekistan Airways lub wolno – pociągiem, którym przejazd z Taszkientu do Nukus zajmuje 20 godzin. W Nukus można przenocować w jednym z nielicznych hoteli: droższym Jipek Joli i w tańszych – Hotelu Nukus lub Hotelu Taszkient.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące