Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Samarkanda

Samarkanda

Mieszkanki Samarkandy przed Shah-i-Zinda. Fot. Arian Zwegers (CC BY/Flickr.com)



Pod względem liczby mieszkańców Samarkandę przebija tylko Taszkent – miasto zamieszkuje 500 tysięcy osób, które na co dzień spacerują ulicami jednego z najstarszych miast na świecie (Samarkanda liczy 2500 lat), tak „leciwego” jak na przykład Rzym lub Ateny.

W Samarkandzie z historią spotkamy się na każdym kroku – miasto było jednym z najważniejszych punktów Jedwabnego Szlaku, starożytnego traktu handlowego, łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, którym transportowano dobra materialne i niematerialne – idee, prądy kulturalne, nowinki religijne etc. praktycznie od III w p.n.e. do XVII w n.e. (wtedy to odkryto drogą morską do Chin i Indii, która okazała się szybsza i wygodniejsza, Jedwabny Szlak stracił tym samym na znaczeniu). Samarkanda, podobnie jak i Buchara i Chiwa, które również leżały na Jedwabnym Szlaku bogaciły się dzięki handlowi, co z kolei miało wpływ na rozwój miast, ich architektury i sztuki. Te ostatnie rozkwitły w Samarkandzie zwłaszcza za czasów panowania Amira Timura szerzej znanego jako Tamerlana, któremu w XIV wieku udało się odeprzeć najazd mongolski. Na glebie tego zwycięstwa szybko wyrósł kult Tamerlana, widoczny gołym okiem do dziś – w południowym i centralnym Uzbekistanie trudno spotkać miasto, w którym nie stałby pomnik wodza, a raczej Wodza.

Niektórzy skłonni byliby przyznać Samarkandzie prymat najpiękniejszego miasta w Uzbekistanie, czy tak jest w istocie, trudno jednoznacznie ocenić, dość łatwo jednak znaleźć kilka niezbitych dowodów świadczących na korzyść tego twierdzenia:

Registan – to centrum a zarazem serce Samarkandy, ogromny plac z trzema monumentalnymi medresami: medresą Uług Bega, medresą Tallya Kari, medresą Shir Dor. Wejście na teren Registanu jest płatne i kosztuje 12 000 UZS (18 PLN), przy czym Uzbecy płaca 5 razy mniej – to akurat praktyka znana z wielu krajów byłego ZSRR. Za dodatkową opłatą można spróbować wejść na jeden z minaretów, ale to wymaga negocjacji z pilnującym obiekt strażnikiem.

Samarkanda, Registan

Registan, centrum Samarkandy i najważniejszy zabytek w mieście. Fot. Allan_Grey (CC SA/Flickr.com)



Meczet Bibi Chanum – rozległy kompleks świątynny, który Tamerlan kazał wznieść na cześć swojej małżonki, z charakterystyczną widoczną z każdego miejsca w Samarkandzie 44-metrową niebieską kopułą.

Obserwatorium astronomiczne Uług Bega – Uług Beg był wnukiem Timura, nazywano go „naukowcem na tronie”, a to ze względu na nieprzeciętne zainteresowania naukowe, zwłaszcza w zakresie astronomii, która zawdzięcza mu niemały wkład (Uług Beg jest autorem tablic astronomicznych określających położenie ponad 1000 gwiazd). To z jego rozkazu wybudowano obserwatorium astronomiczne w Samarkandzie, w którego zbiorach znalazły się nadzwyczaj nowoczesne, jak na wiek XV, przyrządy. Obserwatorium można zwiedzać we wszystkie dni tygodnia między 9 a 18, wstęp to ok. 4200 UZS (6 PLN).

Gur Emir – mauzoleum, w którym pochowano Timura oraz członków jego rodziny.

Bazar Siab – znajduje się tuż obok meczetu Bibi Chanum, największy a zarazem najbarwniejszy bazar w Samarkandzie. Świetne miejsce nie tylko na zakupy, ale i na podglądanie „normalnego” życia.

Informacje praktyczne: do Samarkandy dostaniemy się bez żadnego problemu i na kilka sposobów: samolotem (rejsy Uzbekistan Airways z Taszkentu, a nawet z Moskwy i Sankt Petersburga), pociągiem – z Taszkentu kursuje kilka pociągów dziennie, rano i wieczorem, podróż trwa ok. 3 h, taksówką – tak jak pisaliśmy w innym miejscu przewodnika po Uzbekistanie, taksówka w tym kraju oznacza zarówno pojazd kursujący po mieście, jak i jeżdżący na długie międzymiastowe trasy np. Taszkent – Samarkanda, które dzieli ok. 290 km. W Samarkandzie jest spory wybór hoteli od niskobudżetowych po kilkugwiazdkowe w zasięgu raczej majętnych turystów.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące