Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Socjalistyczna Republika Chaosu – Wietnam

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 28.07.2011 14:46

Liczba odwiedzin: 5195

Tagi: azja, wietnam, dolina mekongu, ho chi minh, hanoi, can tho, ha long, artykuły, anna matelska

Nie jest nowoczesny jak Japonia, nie ma zabytków na miarę Wielkiego Muru Chińskiego ani gór dorównujących Himalajom. A jednak fascynuje, porywa i wciąga z butami, jak zgodnie twierdzą podróżnicy. Wietnam oferuje nam prawdziwą egzotykę, czasem trudną w odbiorze, ale za to autentyczną. To jedno z niewielu miejsc, gdzie wciąż jeszcze można doświadczyć tradycyjnego, dzikiego, azjatyckiego chaosu.

Wietnam, Delta Mekongu
Delta Mekongu. Fot. anjči

Położony na Półwyspie Indochińskim Wietnam to kraj iście zwariowany. Wszechobecna dezorganizacja dotyczy nie tylko ruchu drogowego, ale także całego życia Wietnamczyków, którzy – choć sympatyczni – reprezentują zupełnie inną mentalność niż przeciętny obywatel Europy. Delikatnie mówiąc, niespecjalnie poruszają ich problemy dnia codziennego i wszystko skłonni są odkładać „na potem”.

Jak większość azjatyckich krajów, Wietnam jest pełen kontrastów, ujawniających się nawet w kwestiach geograficznych. Leżące w tropikalnej strefie państwo pokryte jest gęstymi lasami równikowymi, a 70 proc. jego powierzchni to góry i wyżyny. Jednak większa część tego kraju pozostaje niemal całkowicie bezludnym pustkowiem – jedynie Delta Mekongu jest obszarem tak gęsto zaludnionym, że przedzieranie się przez wielokolorowy tłum może przyprawić o zawrót głowy. Miasta, jak Sajgon, są niesamowicie zatłoczone, ale i tak większość Wietnamczyków mieszka na prowincji i właśnie odwiedzając tamtejsze wioski, można prawdziwie wczuć się w wietnamską kulturę

Socjalistyczna Republika Wietnamu ma bogatą i niestety dość dramatyczną historię, której najbardziej wstrząsającym epizodem jest tzw. II wojna indochińska – traumatyczna nie tylko dla Amerykanów. Odcisnęła niezatarte piętno również na Wietnamie, który do dziś nie podniósł się całkowicie z wojennej pożogi, a panujący od czasu wojny ustrój komunistyczny utrzymuje się tam do dziś. Choć władze nie „gnębią” turystów, a system nie jest tak morderczy jak na przykład w Korei Północnej, podróżując po Wietnamie łatwo zauważyć jego niską wydajność, skazującą często pracowitych mieszkańców tego kraju na życie w biedzie. Widoczne na każdym kroku symbole komunistyczne stanowią jednak niewątpliwie część lokalnego folkloru, tworzącego pewien unikalny klimat Wietnamu.

Na klimat ten, ku utrapieniu zwiedzających, składa się również brud i nieprzyjemny zapach, unoszący się często nad ulicami miast. Egzotyka wietnamska nie jest łatwa i przyjemna, a jednak ma swój urok i pozwala poczuć się nie turystą, lecz odkrywcą, penetrującym sekrety dzikiej i nieokiełznanej Azji. Gdzie warto pojechać, by odkryć odrobinę prawdziwego Wietnamu?

Ale Sajgon!

Wszystko zaczęło się od małej wioski rybackiej położonej w bagnistej prowincji kambodżańskiej, do której od XVII wieku zaczęli przybywać chińscy uchodźcy. Już wkrótce jednak Chińczycy zostali zepchnięci na margines przez Wietnamczyków, którzy przejęli osadę i zaczęli ją rozwijać na swój sposób. Decydujący wpływ na wygląd miasta mieli jednak Francuzi – w okresie kolonialnym nadali mu nazwę Sajgon i uczynili je stolicą Indochin. Po wojnie indochińskiej zostało ono ponownie zajęte przez Wietnamczyków, ci zaś nazwali je imieniem swego komunistycznego wodza „wujka Ho”.

Miejscowość, dziś oficjalnie zwana Ho Chi Minh, jest niezwykła i spacerując jej ulicami, możemy snuć liczne przypuszczenia na temat źródeł polskiego rozumienia słowa „sajgon”. Być może chodzi o skomplikowane korzenie miasta i jego wielokulturowość, choć najbardziej chaotyczny w Sajgonie wydaje się jednak panujący tam ruch uliczny. Siedem milionów motorynek, gigantyczne korki i zasada „kto silniejszy, ten lepszy” powodują, że przeciętny turysta niekiedy boi się przejść przez ulicę. Specyficzne zasady poruszania się w tamtejszej miejskiej dżungli trzeba zapewne ćwiczyć od kołyski.

Mimo to, w centralnej części miasta, czyli w Dzielnicy nr 1 możemy poczuć się jak w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Francuskie skarby architektury kolonialnej takie jak zadbane kamienice, zabytkowy budynek poczty, neoklasycystyczny gmach Teatru Miejskiego, czy strzelista Katedra Notre-Dame czynią miasto niezwykle atrakcyjnym turystycznie.

Gdy już nacieszymy oko eleganckimi zabytkami, warto przejechać się kilka kilometrów dalej, by w dzielnicy Cho Lon doświadczyć klimatu radykalnie odmiennego. To enklawa chińskich uchodźców, stworzona ponad trzy wieki temu. Dziś zachwyca między innymi kolorowymi świątyniami buddyjskimi, które możemy spotkać co kilkadziesiąt metrów – najstarsze z nich pochodzą jeszcze z XIX wieku. Na chińskim targu Benh Thanh aromaty suszonych ziół przyprawiają o zawrót głowy, w centrum tego Chinatown możemy dać się przewieźć rikszą, a na każdej z ulic znaleźć dziesiątki zabytkowych kamieniczek. Tak unikalny klimat starych Chin trudno dziś znaleźć w samych Chinach, a co dopiero mówić o innych częściach świata!

Najmniej interesująca na pierwszy rzut oka może się paradoksalnie wydać wietnamska część Sajgonu. Ma jednak swój urok. Specyficzny sposób budowania wąskich budynków, pozbawionych na najniższym poziomie okien i tradycyjnych drzwi, a zaopatrzonych jedynie w otwarte niemal przez cały dzień wielkie wrota, pozwala przechodniom podpatrywać toczące się na parterze życie wietnamskich rodzin.

Stolica Wujka Ho

Chociaż to dawny Sajgon nosi dziś imię Ho Chi Minha, atmosferę komunizmu odnajdziemy przede wszystkim w Hanoi, obecnej stolicy Wietnamu. Miasto niewiele mniejsze od Sajgonu, choć o zdecydowanie bardziej prowincjonalnym charakterze, pełne jest emblematów systemu: sierpów, młotów i czerwonych flag.

Warto pobłądzić po tamtejszej starówce, autentycznej niemal w stu procentach i praktycznie nie odnawianej, by w bocznych uliczkach odkryć prawdziwe cuda. Wśród punktów obowiązkowych zwiedzania znaleźć się powinna Pagoda na Jednej Kolumnie, czyli jedna z najstarszych budowli sakralnych w Wietnamie, otoczona przepięknymi ogrodami Świątynia Literatury i Cytadela Cesarska, która od XI do XVIII wieku była siedzibą władz państwowych. Pasjonaci z pewnością docenią zbiory bogato zaopatrzonego muzeum historycznego oraz muzeum etnograficznego ze skansenem.

Wieczorami możemy przysiąść w jednej ze starych kawiarenek i uciąć sobie pogawędkę z miejscowymi, pijąc znakomite lokalne piwo bia hoi. Ale uwaga – impreza tylko do 22! O tej godzinie policja zamyka wszystkie sklepy i lokale.

Na deser można pokusić się o wycieczkę do Mauzoleum Ho Chi Minha, gdzie w głębi ponurej budowli spoczywa w pokoju wiecznym sławny wódz, wystawiony wbrew swej wcześniejszej woli na widok publiczny. Były premier i prezydent Wietnamu, w propagandzie znany jest jako dobry Wujek Ho, w rzeczywistości bezwzględnie prześladował opozycję, stosował terror na szeroką skalę i w przymusowych obozach „reedukacji” zamknął ponad 300 tysięcy osób – studentów, intelektualistów, zakonników, polityków i żołnierzy.

Życie na wodzie

Są miejsca w Wietnamie tak malownicze, że nawet największym malkontentom zapierają dech w piersiach. Takim regionem jest położona na południu kraju Delta Mekongu o powierzchni 39 000 kilometrów kwadratowych, gdzie życie autentycznie toczy się na wodzie. Plątanina kanałów, odnóg i jezior stała się miejscem zamieszkania dla tysięcy Wietnamczyków, ich domy, szkoły i urzędy stoją na palach, a jedynym sposobem przemieszczania się jest komunikacja rzeczna. Podmokłe obszary wykorzystywane są pod uprawę ryżu, która stanowi obok rybołówstwa drugie główne źródło dochodów dla mieszkańców Delty.

Sercem tego niezwykłego rejonu jest miasto Can Tho, słynące z Uniwersytetu, Instytutu Hodowli Ryżu i licznych wodnych bazarów. To swoista „wietnamska Wenecja”, stanowiąca znakomitą bazę wypadową dla wycieczek po Delcie Mekongu.

Na drugim końcu Wietnamu, w jego północnej części znajdziemy miejsce równie cudowne – zatokę Ha Long, zwaną Zatoką Tysiąca Wysp, choć tak naprawdę skalistych wysp i wysepek jest w jej rejonie około 1900. Na roślinność w Ha Long składają się głównie tropikalne lasy, a w turkusowych wodach zatoki znajdziemy także rafy koralowe.

W Ha Long, oprócz kajakarstwa, kąpieli i biwakowania możemy również doświadczyć innych form rozrywki, na przykład obejrzeć spektakl tradycyjnego wietnamskiego teatru lalek odgrywany, a jakże, na wodzie! Wodny teatr, niegdyś powiązany z kultem religijnym, ma bardzo bogatą tradycję i z pewnością warto go zobaczyć, choć spektakle dziś odbywają się w zwyczajnych klimatyzowanych budynkach, wyposażonych w sztuczne zbiorniki wodne, nie zaś na bagnach czy jeziorach, jak to miało miejsce pierwotnie. Mówią jednak wiele o wietnamskim folklorze i tradycji, więc jeśli nie mamy czasu, by dłużej podróżować po kraju i lepiej poznać jego kulturalne oblicze, nawet tego typu atrakcja turystyczna może być interesująca.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Dojazd i transport

    Do Wietnamu dolecieć można (często przez Bangkok lub Hongkong) m.in. z Francji, Niemiec i Rosji.

    Możliwe są też bezpośrednie loty z Warszawy do Hanoi. Rejsy wykonuje LOT, dwa razy w tygodniu, choć ich częstotliwość ulega zmianie, dlatego warto śledzić ją na bieżąco.

    Drogą lądową dostać się można z Chin, Kambodży i Laosu. Z Pekinu kursuje pociąg.

    W samym Wietnamie duże odległości można pokonywać pociągami lub autobusami, w miastach natomiast korzystać z komunikacji miejskiej (słabo rozwinięta). Jednak popularnym sposobem poruszania się po kraju jest podróż jednośladem – motocykl lub skuter można wypożyczyć na miejscu za niewielkie pieniądze i nie jest wymagane do tego nawet prawo jazdy.

  • Na granicy

    Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. W Polsce Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu znajduje się w Warszawie, przy ul. Resorowej 36. Otrzymanie jej na granicy państwa możliwe jest tylko w wyjątkowych przypadkach.

    Zdecydowanie najszybszym i najtańszym sposobem na wyrobienie wizy jest wcześniejsze uzyskanie promesy wyjazdowej. Załatwienie wszelkich formalności oferuje wiele biur podroży i agencji turystycznych. Dokument jest autoryzowany przez wietnamskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Po przylocie do Wietnamu należy udać się do okienka Landing visa, wypełnić kartę wjazdową do kraju, uiścić opłatę skarbową w dolarach amerykańskich, załączyć dwa zdjęcia i wydrukowaną wcześniej promesę.

    Ograniczenia celne nie odbiegają specjalnie od ogólnie przyjętych norm w innych krajach. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola tzw. kulturalna: przywożone i wywożone płyty CD i DVD, książki czy czasopisma są sprawdzane i ewentualnie mogą zostać zatrzymane. Przy przekroczeniu granicy Wietnamu należy wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu z Wietnamu.

  • Co warto zobaczyć

    Ho Chi Minh (Sajgon), Hanoi, Delta Mekongu, zatoka Ha Long
    Hue – dawna stolica Wietnamu, niewielkie miasto położone nad Perfumową Rzeką. Główne atrakcje to: Cesarska Cytadela – dawna siedziba władców Hue, grobowce cesarzy, liczne pagody z efektowną Chua Thien Mu na czele.
    Sapa – klimatyczne miasteczko połozone w górach, na tamtejszych targach można spotkać plemiona Dao i Hmong w ich tradycyjnych, różnobarwnych strojach, generalnie: przepiękne widoki i kameralna atmosfera.

  • Czego nie warto

    Wiele kurortów, jak Vung Tau koło Sajgonu, czy Nha Trang nie oferuje turystom niczego poza brudem i zgiełkiem, więc zdecydowanie nie warto tracić na nie czasu. Nie powinniśmy również dać się skusić zbyt wielu ofertom miniwycieczek organizowanych w każdym hotelu. Programy wielu z nich są pobieżne i mało interesujące, dużo bardziej wartościowe mogą się okazać wyprawy na własną rękę.

  • Zdrowie

    Obecnie nie ma informacji o występowaniu jakiejkolwiek epidemii. WHO zaleca szczepienia na żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, encefalitis, dengę i tężec. Generalnie poziom opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług medycznych jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty transportu do kraju w przypadku hospitalizacji.

  • Pieniądze

    nazwa waluty: dong (VND)
    10000 VND = 1,56 PLN
    1 USD = 18999.42 VND
    1 EUR = 25384.91 VND

[/align]

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (1)

  • M (gość)

    M (gość)

    04.08.17, 06:46

    Chciałbym zwrócić uwagę, że artykuł zawiera bardzo dużo poważnych błędów rzeczowych. Jest to kolejny materiał, który czytam na niniejszym portalu i który napisany jest w sposób mocno nieprofesjonalny. Liczę, że redakcja podniesie poziom publikacji i przestanie wprowadzać w błąd nieświadomych czytelników. Z poważaniem, M

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5580

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14188

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7011

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8585

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7673

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7757

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6288

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6758

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5552

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6077

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4871

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33171

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74361

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6242

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112347

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze