Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Święta, święta...

Autor: Natalia Stecka

Data publikacji: 08.03.2012 23:43

Liczba odwiedzin: 5055

Tagi: azja, wietnam, hanoi, religia, zadanie 5, natalia stecka, turystyka religijna artykuły

... czyli kiedy pojechać do Wietnamu, aby zobaczyć coś ciekawego, a jednocześnie rezerwacji noclegów czy przejazdów dokonywać dużo wcześniej.

Dzieci świętujące Tet.
 
Dzieci świętujące Tet.
fot. flicr.com

Wietnam, jak każdy inny kraj, posiada szereg świąt i festiwali, które hucznie obchodzi i świętuje. Część z nich jest ogólnokrajowa, natomiast część ma zasięg lokalny lub jest związana z konkretnym miejscem. Chciałabym przedstawić kilka najważniejszych świąt, które warto zobaczyć jeżeli akurat będziecie w Wietnamie. Przed wyjazdem należałoby również sprawdzić listę uroczystości przewidywanych na czas naszego pobytu w tym kraju aby uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z brakiem wolnych miejsc w autobusach czy w guest house’ach.

Pierwszym świętem w roku jest Tet Nguyen Dan (w skrócie Tet), czyli księżycowy Nowy Rok. Wypada tego samego dnia co chiński Nowy Rok, czyli na przełomie stycznia i lutego, a trwa trzy dni. Jest to święto przede wszystkim rodzinne, w trakcie którego Wietnamczycy spotykają się z krewnymi w swoich domach. Przygotowanie do tego święta polega na posprzątaniu domu, kupieniu nowej odzieży, zmianie swojego wyglądu czy spłaceniu długów, a wszystko po to, aby Nowy Rok rozpocząć z nową energią i bez niepowodzeń z ubiegłego roku. Do tego wszystkiego należy jeszcze przygotować się wewnętrznie, czyli przede wszystkim wybaczyć wszystkie winy, a także prosić o wybaczenie za wszelkie przewinienia jakich się dopuściliśmy w mijającym roku. Domy i ulice dekoruje się kwitnącymi gałązkami brzoskwiniowymi, kolorowymi lampionami i czerwonymi banerami ze złotym napisem „Chuc Mung Nam Moi", czyli „Szczęśliwego Nowego Roku”.

Noworoczne stragany z dekoracjami w kolorach czerwieni i złota.
 
Noworoczne stragany z dekoracjami w kolorach czerwieni i złota.
fot. flicr.com

Na tydzień przed Tet Wietnamczycy składają ofiary z karpi (żywych) oraz listków złota aby zyskać przychylność Boga Kuchni, który na koniec roku składa sprawozdanie Nefrytowemu Cesarzowi z poczynań danej rodziny. O północy, gdy stary rok zamienia się w nowy, wita się nowego Boga Kuchni fajerwerkami, uderzaniem w bębny oraz szczekaniem psów, które zachęca się do tego, gdyż symbolizuje to pewność siebie.
Pierwsza osoba, która wejdzie do domu w Nowym roku obrazuje przyszłoroczne szczęście rodziny, do której przychodzi. Dlatego zdarza się w tym dniu zapraszać sławne osoby. Inny przynoszący szczęście zabieg to jedzenie owoców takich jak arbuz, kokos czy pomarańcza.
Jedzenie na święto Tet jest podawane zarówno przodkom w ofierze, jak też częstuje się nim rodzinę, która nas odwiedza. Dania są wyszukane i luksusowe. Najważniejszą potrawą pierwszych dni Nowego Roku jest Banh Chung, czyli specjalny ryżowy pudding z fasolą i kawałkami wołowiny.

Parada z okazji święta Tet
 
Parada z okazji święta Tet
fot. flicr.com

Jest to bardzo kolorowe święto z licznymi paradami i warto odwiedzić Wietnam właśnie w tym okresie, jednak możemy napotkać pewne utrudnienia. Rezerwacji noclegów i przejazdów musimy dokonać wcześniej, gdyż w tym czasie Wietnamczycy jeżdżą po kraju odwiedzając krewnych i środki komunikacji mogą być zapchane. Należy także pamiętać, że część biur podróży może być zamkniętych w trakcie trzech dni tego święta, a nawet na kilka przed nim. Mimo wszystko z wcześniejszą rezerwacją powinniśmy bez dodatkowych stresów rozkoszować się pięknymi i kolorowymi widokami w każdym mieście Wietnamu.

Kolejnym świętem, które warto zobaczyć to festiwal Perfumowanej Pagody. Obchody tego święta zaczynają się w styczniu (bądź w lutym, w zależności od daty księżycowego Nowego Roku) i trwają aż do marca. Jest to najdłuższe święto Wietnamu. Organizowane na wielką skalę, przyciągające miliony ludzi. Perfumowana Pagoda znajduje się około 70 kilometrów od Hanoi. Aby dostać się do niej należy wynająć jedną wielu łódek, które oferują przeprawę do miejsca, w którym zaczyna się wspinaczka do świątyni. Główne uroczystości odbywają się między piętnastym a dwudziestym dniem drugiego miesiąca festiwalu. W trakcie trzech miesięcy ludzie zjeżdżają do Perfumowanej Pagody w celach religijnych, ale także po to aby podziwiać nadzwyczajne widoki otaczające świątynię. Wietnamczycy w trakcie festiwalu modlą się o córkę lub syna dotykając „Góry synów” lub „Góry córek”.

Tłok łódek przed Perfumowaną Pagodą w trakcie festiwalu.
 
Tłok łódek przed Perfumowaną Pagodą w trakcie festiwalu.
fot. flicr.com

Następnym bardzo ważnym świętem dla Wietnamczyków jest festiwal Króli Hung, odbywający się w ich świątyniach. Zacznijmy jednak od tego kim są Królowie Hung. Otóż są oni założycielami pierwszego wietnamskiego państwa o nazwie Văn Lang. Festiwal odbywa się w rocznicę śmierci pierwszego Króla. Najważniejsze uroczystości odbywają się w świątyni Hung oddalonej o 85 kilometrów na północny zachód od Hanoi. W trakcie tego święta Wietnamczycy ucztują jedząc pięć rodzajów owoców oraz ryżowe pierożki. Mają one przypominać o osiemnastu Królach Hung, którzy wprowadzili je na tereny Wietnamu. W trakcie festiwalu odbywają się także liczne parady.

Kilka kolejnych świąt i festiwali opisanych skrótowo:

Festiwal Lim – odbywa się trzynastego dnia pierwszego miesiąca księżycowego w wiosce Lim oddalonej od Hanoi o 18 kilometrów. Jego sława związana jest z specjalnym folkowym rodzajem pieśni o nazwie Quan Ho, polegających na dialogach między męskimi i żeńskimi piosenkarzami. W trakcie festiwalu od rana do wieczora odbywają się konkursy na najlepszego wokalistę.
Wyścigi słoni – odbywają się w trzecim księżycowym miesiącu w południowym Wietnamie, na przykład w prowincjach Dak Lak czy Lam Dong. W jednym wyścigu bierze udział dziesięć słoni i każdy z nich kierowany jest przez dwójkę jeźdźców. Zwycięscy otrzymują świnię oraz wino, natomiast słoń dostaje trzcinę cukrową.
Pełnia księżyca – ma miejsce piętnastego dnia księżycowego września. Jest to jedna z najpiękniejszych nocy w Wietnamie. Wietnamczycy świętują ten dzień paradą smoków, puszczaniem lampionów oraz zajadaniem się ciasteczkami księżycowymi. Ten jednodniowy festiwal przeznaczony jest głównie dla dzieci, które same tworzą swoje lampiony, a także inscenizują taniec smoka.

Parada z okazji pełni księżyca.
 
Parada z okazji pełni księżyca.
fot. flicr.com

Istnieją także święta związane z współczesnym państwem. Najważniejsze z nich to:

3 II - Dzień utworzenia Komunistycznej Partii Wietnamu
30 IV - Dzień Zwycięstwa (rocznica wyzwolenia Sajgonu)
1 V - Dzień Pracy
27 VII - Dzień Pamięci Poległych za Wolność Wietnamu
2 IX - Dzień Niepodległości

Ich obchody wiążą się z wywieszeniem flagi narodowej, festynami z wieloma straganami sprzedającymi pamiątki czy organizowaniem występów tanecznych, wokalnych lub teatralnych. Osobiście z nich wszystkich widziałam jedynie Dzień Niepodległości, który łączy w sobie datę końca okupacji japońskiej z dniem śmierci Ho Chi Minha. Na te dni do Hanoi zjeżdżają tłumy Wietnamczyków chcących wziąć udział w tak ważnym dla siebie święcie. Ceny noclegów w okresie tego święta mogą być trochę wyższe, a transport należy rezerwować co najmniej z trzydniowym wyprzedzeniem. Samo Hanoi staje się zatłoczone, za to oferuje wiele atrakcji kulturowych po zmierzchu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7661

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4860

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111586

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze