Dziś jest 26.04.2024

Imieniny obchodzą Marzena, Klaudiusz, Marcelina, Artemon

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Ekspedycja Amazonia

Autor: Tomasz Zakrzewski

Data publikacji: 12.09.2012 13:54

Liczba odwiedzin: 146086

Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, inspiracje, inspiracje artykuły

Ekspedycja Amazonia to wyjazd survivalowo-poznawczy. Ciężki „uniwersytet” przetrwania w lesie deszczowym, dotarcie do wiosek Indian Jivaro znanych z dawnych praktyk ”kurczenia głów”, poznanie środowiska dżungli w stopniu nieznanym żadnemu turyście, test własnych możliwości i zaradności w ekstremalnych warunkach. Poznanie świata odmiennego od naszej rzeczywistości niczym inna planeta. Nie jest to zwykła wyprawa, wymagania postawione uczestnikom są znacznie większe.

Naszym celem jest osada Indian Jivaros, znanych w przeszłości z praktyk zmniejszania i konserwowania głów.

To jedna z najbardziej tradycyjnych grup etnicznych dzisiejszej Amazonii i współczesnego świata. Nasza ekspedycja to unikalna szansa poznania oryginalnej indiańskiej kultury i obyczajów zanim nie zostanie ona wchłonięta przez cywilizację, proces który w ostatnich latach toczy się szczególnie intensywnie. Zatrzymamy się w ich wiosce, będziemy wspólnie polować, łowić ryby, czy obserwować ich codzienne życie.

Po wizycie u Jivaros czeka nas droga powrotna, przez szereg jezior, rzek i spore obszary gęstej dżungli. Wędrówka skończy się w wiosce Indian Omagua nad Amazonką. Stąd powrócimy do Iquitos.

Codzienność w Amazonii
 
Codzienność w Amazonii
fot. www.darien.pl

Uczestnicy Ekspedycji Amazonia:

Tomasz Zakrzewski – lider, współzałożyciel Klubu Przygody Darien, pasjonat przygody i wypraw ekstremalnych, działał w ponad sześćdziesięciu krajach świata.

Bartosz Balski – nie stroniący od wyzwań chłopak, który od lat marzy o włóczędze po południowoamerykańskim kontynencie. Na ekspedycję zgłosił się dlatego, że zawsze chciał uczestniczyć w wymagającym projekcie, w którym swoje miejsce mogą znaleźć wyłącznie wybrańcy.

Damian Cieślar
– nigdy nie mógł spokojnie usiedzieć na tyłku, coś go ciągle gnało po świecie. Jednak od momentu kiedy wybrał się na Papuę, nic już nie było dla niego takie samo, zaczął marzyć o podróżach w dzikie miejsca, nieskażone komercją, dlatego właśnie trafił do naszego składu.

Tomek Zakrzewski z Juanem Carlosem
 
Tomek Zakrzewski z Juanem Carlosem
fot. www.darien.pl

Przewodnikiem i liderem w etapie ekspedycyjnym będzie Juan Carlos Palomino Berndt, legendarny i szeroko uznany przewodnik wypraw i ekspedycji dziennikarskich i naukowych w rejonie peruwiańskiej Amazonii (m.in. dla SAEC i NatGeo). Były żołnierz sił specjalnych, weteran akcji bojowych. Obecnie mikrobiolog i największy specjalista od wypraw w rejon południowoamerykańskich dżungli, z wieloletnim doświadczeniem. Urodzony lider, którego historie słucha się z wypiekami na twarzy.

W etapie będzie towarzyszyć kilku sprawdzonych ludzi Juana, których zadaniem będzie zapewnienie sprawnego marszu, bezpieczeństwa, rozkładania i składania obozowisk, zdobywania i przygotowywania jedzenia, etc.

Nasze doświadczenie:

Sok z liany – Tomasz Zakrzewski
 
Sok z liany – Tomasz Zakrzewski
fot. www.darien.pl

Klub Darien co roku organizuje przynajmniej jedną ekspedycję na obszary słabo bądź nigdy niezbadane. Dotychczas przeprowadziliśmy trzy tego rodzaju wyjazdy w Ameryce Łacińskiej:

„Antisuyo” w 2010 – Tingo Maria, gdzie uczestniczyliśmy w patrolu policji antynarkotykowej niszcząc ukryte w dżungli fabryki kokainy. Przeprawialiśmy się przez góry w najbardziej dzikich ostępach Peru (drogami, które jak się potem okazało, są na mapach ale nie w rzeczywistości), dojechaliśmy do Pataz, miasta poszukiwaczy złota. Naszym głównym celem był rejon Chachapoyas, gdzie poszukiwaliśmy nieodkrytych jeszcze pozostałości prekolumbijskich kultur. Największym osiągnięciem i zarazem ukoronowaniem ekspedycji było odkrycie ruin zaginionego miasta ludu Chachapoyas.

Prelekcja z ekspedycji odbyła się na „Kolosach” w Gdyni 2011.

„Qeros” w 2011 – dotarcie do izolowanego, żyjącego wciąż w świecie swoich przodków ludu Qeros w Andach. Jest to jedno z tych miejsc, w którym czas się zatrzymał. Ludzie Ci żyją bardzo wysoko w górach, w małych i bardzo wyizolowanych społecznościach. To tutaj najlepiej można dostrzec to, jak kiedyś żyli Inkowie i zrozumieć, jakimi zasadami się wtedy kierowali, co było dla nich ważne a co mniej istotne.

Prelekcja na „Kolosach” w Gdyni 2012.

„Do Jądra Ciemności” – Dżungla Darien w Panamie na wiosnę 2012.
Ekstremalna przeprawa przez jedną z najbardziej dzikich i niezbadanych dżungli planety. Spotkania z żyjącymi tradycyjnie Indianami ludu Embera-Wonuaan i intensywne, ocierające się o walkę o przetrwanie działania w dżungli.

Ekipa Darien
 
Ekipa Darien
fot. www.darien.pl

Więcej informacji na: http://darien.pl/

Komentarze (15)

  • 19.10.16, 20:58

    Komentarz usunięty

  • 04.09.16, 19:14

    Komentarz usunięty

  • 03.10.15, 07:56

    Komentarz usunięty

  • darien.pl (gość)

    darien.pl (gość)

    13.10.12, 16:14

    Zawsze jezdzimy w innym skladzie i jestesmy otwarci na nowe osoby. Serdecznie zapraszamy. Jesli idzie o udzial w ekspedycji to zawsze wczesniej organizujemy zjazd selekcyjno'zapoznawczy gdzies w Polsce.

    Zgłoś

  • darien.pl (gość)

    darien.pl (gość)

    14.09.12, 18:22

    Na wiosnę przyszłego roku wracamy do Darien, tym razem w nieco inne miejsce niż ostatnio, a naszym głównym celem będzie dotarcie do dziko żyjących Indian, na których ślady natrafiliśmy podczas ostatniej naszej ekspedycji w tamtym rejonie. Dziś jest niestety o dzikie plemiona coraz trudniej, cywilizacja wdziera się wszędzie a świat staje coraz mniejszy, co nie oznacza, że takich miejsc nie ma w ogóle. Po prostu żeby się do nich dostać, trzeba się bardziej niż kiedyś wysilić, co w porównaniu z o wiele większymi możliwościami niż mieli nasi poprzednicy, mniej więcej wyrównuje szanse powodzenia :)

    Zgłoś

  • darien.pl (gość)

    darien.pl (gość)

    14.09.12, 18:22

    Ostatnio trafiłem na ciekawą relację dwójki Polaków, którzy wybrali się w Peru do dziki żyjących Indian Matses przy granicy z Brazylią. Kwintesencją tej wyprawy było spotkanie z plemieniem dzikim, choć wcześniej mającym kontakt z białymi przybyszami i w związku z tym bardzo nastawionym na kasę. Do tego stopnia, że za jedno zdjęcie chcieli 50 soli. Niemniej jednak przygoda samego dotarcia do takie społeczności jest nielada wyzwaniem i przeżyciem - z resztą przeczytajcie sami: http://www.peron4.pl/zdradliwa-monotonia-peruwianskiej-dzungli-czesc-2/

    Zgłoś

  • darien.pl (gość)

    darien.pl (gość)

    14.09.12, 18:21

    River - jak jest z Jivaro to będę Ci mógł powiedzieć jak już stamtąd wrócę. Każdą ekspedycję organizujemy w rejon dla nas nowy i nigdy tras nie powtarzamy. Jednak unikamy z daleka skomercjalizowanych rozrywek. To o czym piszesz oczywiście jest bez trudu do załatwienia i na miejscu w Iquitos praktycznie każda agencja może to załatwić. Jednak Ci Indianie mieszkają specjalnie blisko cywilizacji, bo żyją praktycznie tylko i wyłącznie z turystów. Coś w podobie do tych z wysp Uros na jeziorze Titicaca. Ci do których my się wybieramy nie są taką skomercjalizowani na pewno, prowadzi nas tam zaufany człowiek, z którym wybieramy się w las nie po raz pierwszy. Nie są to również tacy Indianie, którzy nigdy wcześniej nie widzieli białego, oczywiście go widzieli, niemniej jednak żyją dalej w zgodzie ze swoją tradycją i w oderwaniu od cywilizowanego świata.

    Zgłoś

  • River (gość)

    River (gość)

    14.09.12, 15:38

    Jak to jest z tymi Indianami Hiwaro? Wiadomo że tsantsa to już przeszlosc i ze żadnego skalpowania głow nie ma, ale czy to znaczy ze wyjazd do tej strefy jest faktycznie bezpieczny? Musicie mieć specjalne pozwolenia? Nie orientuje się w tych klimatach, ale zastanawiam się czy nie jest to taka skomercjalizowana rozrywka ze przewodnik prowadzi turystow do wioski i tam już jest zaaranżowane spotkanie z tubylcami? cos jak martyna wojciechowska na krancach swiata hehe

    Zgłoś

  • darien.pl (gość)

    darien.pl (gość)

    14.09.12, 10:42

    Dokładnie - determinacja jest bardzo ważna, jak również świadomość podjętego wyboru. Jeśli ktoś jest przygotowany na trudny, chce się z nimi zmierzyć, choć wie że będzie ciężko, to ma ogromną szanse powodzenia. Gorzej jak ktoś myśli tylko o celu, a zapomina o drodze do niego prowadzącej.

    Zgłoś

  • Ewelina (gość)

    Ewelina (gość)

    14.09.12, 09:48

    dzieki za link, troche poczytałam o selekcji i faktycznie moze nie jest to takie straszne zlo, 10 kilomterow po trudnym terenie... pewnie i tak kondycja fizyczna to jedno, a ale pełnego sukcesu nigdy nie będzie bez prawidłowo dzialalajacej psychiki:) w kazdym razie zyczę wam powodzenia!!! ide pobiegac:)

    Zgłoś

  • Kasia (była uczestniczka wyprawy z Darien) (gość)

    Kasia (była uczestniczka wyprawy z Darien) (gość)

    13.09.12, 23:54

    Dziewczyny, wystarczy dobra ogólna kondycja fizyczna i determinacja :-)

    Zgłoś

  • darien.pl (gość)

    darien.pl (gość)

    13.09.12, 15:17

    Roni, dzięki za zainteresowanie. Drzwi są otwarte dla fajnych ludzi i owszem, dziewczyny też uczestniczą w ekspedycjach (w bardzo ciężkiej Strefie Darien" tej wiosny były dwie i radziły sobie znakomicie, lepiej niż część facetów).

    Zgłoś

  • darien.pl (gość)

    darien.pl (gość)

    13.09.12, 15:11

    Witaj Ewelina, Wymogi są proste i jasne - Kondycja, przyjazna osobowość, odporność na trudy i gotowość na rozmaite sytuacje jakie mogą wystąpić. Trzeba być gotowym na to, że to ekspedycja a nie wycieczka. Jak to wygląda - każda selekcja jest trochę inna ale ostatnia wyglądała tak: http://klubdarien.blogspot.com/search?updated-max=2012-09-07T05:48:00-07:00&max-results=7

    Zgłoś

  • Ewelina (gość)

    Ewelina (gość)

    13.09.12, 14:25

    dołączam się do pytania! a jak wyglada selekcja na taki wyjazd? czy trzeba byc jakims super hardkorem zeby do was dołaczyć czy wystarczy dobra kondycja fizyczna i ogolne ogarniecie?

    Zgłoś

  • Roni (gość)

    Roni (gość)

    13.09.12, 12:37

    Zapowiada się ciekawie. Będę śledziła Waszą wyprawę :) Czy zawsze wyruszacie w stałym gronie (i tylko męskim) czy jest szansa na dołączenie do Was przy okazji kolejnych ekspedycji ???

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące