Dziś jest 20.07.2024

Imieniny obchodzą Czesław, Hieronim, Eliasz, Czesława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Buildering – zdobywanie miastowych szczytów

Autor: Ada Uchmańska

Data publikacji: 25.01.2014 21:25

Liczba odwiedzin: 6582

Tagi: europa, ameryka północna, urban climbing, buildering, ekstremalnie, artykuły, ada uchmańska, ekstremalnie artykuły

Maksymalnie ekstremalny sport, który budzi wiele kontrowersji. „Umiesz liczyć – licz na siebie”, bo na kim możesz polegać, gdy wspinasz się bez asekuracji 200 metrów nad zakorkowaną ulicą? Prędzej wszyscy będą chcieli Cię powstrzymać, bo przecież postradałeś zmysły.

urban climbing, Calgary, Canada
urban climbing, Calgary, Canada. Fot. Semm Christian


Ostatnio w sieci natrafiłam na filmik Mustang Wanted, w Polsce nazywanego „wiszącym Ukraińcem”. Nazwa bardzo adekwatna, ponieważ sport uprawiany przez MW polega na wspinaniu, wchodzeniu na przeróżne budynki i konstelacje: mosty, dźwigi, wieże radiowe, bloki itp. i dosłownie wiszeniu (nie raz trzymając się jedną ręką albo do góry nogami!). Można śmiało przyznać, iż tego typu aktywność jest przesunięciem granicy sportów ekstremalnych. Dlaczego? Wszystkie swoje wyczyny Mustang Wanted robi bez asekuracji. Na jego filmikach możemy na przykład zobaczyć jak wspina się na most w Kijowie, a później schodzi po kolei po linach podtrzymujących jego płytę.

Odsyłam do jego strony, gdzie znajdziecie emocjonujące nagrania i zdjęcia (ciężko spokojnie i bez emocji oglądać te materiały oraz na kanał Youtube.

Urban climbing, znany również np. jako buildering (połączenie słowa „building” oraz znanego we wspinaczce terminu bouldering) to sport polegający na wspinaczce po budynkach i innych konstrukcjach.

Jednym z jego rodzajów jest night climbing, którego nazwy chyba nie muszę tłumaczyć. Wspinaczka w ciemnościach jest ponoć praktykowana od wielu lat na uniwersytetach Oxford i Cambridge.

Dla oglądających na pewno przerażający jest free solo climbing/ free soloing, gdzie osoba wspinająca nie używa żadnego zabezpieczenia. Tak więc: żadnych lin, uprzęży czy innego sprzętu. Liczy się wyłącznie siła i umiejętności wspinaczkowe. Dla porównania, we free climbingu używa się uprzęży, aczkolwiek tylko w celach bezpieczeństwa, nie pomocy. Za to w soloingu wspinamy się bez osoby nas asekurującej.

Czemu część osób wybiera ten sposób wspinaczki? Głównie za sprawą adrenaliny, istotna też jest dla nich łatwość i szybkość wspinania oraz wzmożona koncentracja, której wymaga free soloing. Uprawiający ten sport polegają wyłącznie na sobie, tak więc dosłownie są kowalami swojego losu – może też dlatego tak kochają ten sport?

Wszystko zaczęło się w Anglii (1985), dokładniej na budynkach uniwersytetu w Cambridge. To po nich jako pierwszy wspinał się alpinista, Geoffrey Winthrop Young. Napisał on później pierwsze wydanie wspinaczkowego przewodnika po Trinity College.
Za to Harry H. Gardiner zapoczątkował i rozpowszechnił buildering w innych regionach świata. Ubrany w normalne ciuchy, bez specjalnego sprzętu wspinał się na budynki w Europie i Ameryce Północnej. Wtedy dla przechodniów musiał uchodzić za szaleńca.

Nietypowo swoją karierę rozpoczął George Polley, który za wspinaczkę na dach budynku dostał od właściciela sklepu... garnitur. Od tego momentu, Polley mógł zdobywać kolejne budowle pełen szyku.

W okresie między 1915-1920 buildering w pełni rozkwitł. Wcześniej w Nowym Jorku nie było tylu drapaczy chmur, tak więc wielu śmiałków podejmowało próbę ich zdobycia, niekiedy ze śmiertelnymi skutkami. Po 1920 roku, władze miasta zakazały tego sportu. Od tego czasu wciąż powstają nowe rekordy w tym nielegalnym sporcie.

Jeśli mowa o rekordach, to wiedzieliście, że Spiderman istnieje?

Alain Robert wspina się po najwyższym budynku świata- Burj Khalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 
Alain Robert wspina się po najwyższym budynku świata- Burj Khalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie
fot. neekoh.fi (Flickr.com)

Nazywa się Alain Robert, jest 52-letnim Francuzem i równocześnie jednym z najpopularniejszych wspinaczy. Lista jego „zdobyczy” jest dosyć długa. Jeśli chodzi o wysokość, to Alain może pochwalić się wejściem na najwyższy budynek świata, czyli Burj Khalifa (828 m). Rekordu Guinessa w szybkości dokonał wspinając się na Aspire Towel (1h 33 min 47 sekund). Podczas jego wyczynów parę razy został aresztowany, np. we Francji, Portugalii, Malezji czy w Chinach. Najwyższa wysokość, z której spadł to 15 metrów, czego skutki były bolesne – 5 dni w śpiączce, obrzęk mózgu, złamania, zwichnięcie łokcia, które spowodowało uszkodzenie nerwu. Niestety, tego typu obrażenia są wliczone w ten sport.

Kolejnym mistrzem jest Dan Goodwin, zwany SpiderDanem. W 1981, 25 Maja Dan w stroju spidermana wspiął się na Sears Tower w Chicago (w tamtych czasach najwyższy budynek na świecie). Wspinaczka nie była łatwa, Goodwin zmagał się z silnym wiatrem, śliskim szkłem. Nie pomagała mu też straż pożarna, która wielokrotnie usiłowała go zatrzymać. Parę metrów pod szczytem Dan, aby uhonorować swojego ojca, walczącego w wojnie koreańskiej przyczepił amerykańską flagę. Taką flagę również mocował zdobywając północną wieżę World Trade Center w hołdzie Amerykanom, którzy zginęli przez wojnę. Ten budynek zdobył, aby zwrócić uwagę na niemożność uratowania uwięzionych ludzi z górnych pięter drapaczy chmur.

Podobna akcja miała również miejsce, kiedy zdobywał Millennium Tower. Dan znów podkreślił niezdolność prowadzenia akcji ratunkowych w górnych piętrach wysokich budynków. Oprócz tego, jako że sam pokonał wykryty w 4 stadium nowotwór, inspirował ludzi z rakiem do walki z tą chorobą. Dan jest przykładem, że uprawianie sportu może mieć nie tylko wpływ na samego sportowca, ale i zmieniać życie innych. Chwała tym, którzy potrafią poprzez swoją sławę pomagać i zwracać uwagę na ważne problemy.

Pewne jest, że buildering nie jest dla każdego. Oprócz siły fizycznej, umiejętności wspinaczkowej, dobrej świadomości swojego ciała i jego równowagi trzeba mieć stalowe nerwy. Tutaj ryzyko tragicznego wypadku jest naprawdę wysokie. W dodatku od większości przechodniów słyszysz, że jesteś nieodpowiedzialny lub chory umysłowo, a szczęśliwy po zdobyciu nowego budynku nieoczekiwanie musisz odbyć spotkanie z policją. Filmy wstawiane przez wspinaczy też wywołują skrajne reakcje. Wiele osób jest pod wrażeniem i wspiera ich wyczyny, jednak spora część uważa, że jest to bezmyślność, igranie ze śmiercią i brak wyobraźni. Owszem, każde zawiśnięcie, może się skończyć tragicznie, jednak decydują się na ten sport ludzie w pełni świadomi jego konsekwencji.

W builderingu są potrzebne determinacja, ogromna odwaga i odporność psychiczna. Wielu osobom ciężko jest zrozumieć, że za narażaniem życia kryje się coś więcej, dlatego też urban climbing raczej nie stanie się mainstreamowy.

Wracając do początku, czytając o Mustang Wanted znalazłam informacje o Jamesie Kingstonie. Dla Jamesa zdobywanie nowych budynków jest ekscytującą przygodą. Jego życiową filozofię można streścić w jednym zdaniu: „Moment, w którym spacerujesz nie mając właściwie nic pod sobą uświadamia Ci, że jesteś jedyną osobą, która ma wpływ na Twoje przeznaczenie”.

Link do strony James'a Kingstone'a strony Jamesa oraz do jego kanału na Youtube.

James będąc w Ukrainie, poznał i wspólnie wspinał się z Mustang Wanted. Obaj przesuwali granice swoich możliwości, nielegalnie wspinali się na nowe budynki, spacerowali po krawędzi życia, polegając jedynie na sile swoich mięśni, koordynacji i wierze w siebie. Dla tych, którym nie wystarczają nagrania na Youtube powstał film dokumentalny „Don't Look Down” opowiadający o Jamesie, jego życiu i miłości do przygody.

Osobiście jestem pełna podziwu dla osób uprawiających ten sport, jednak oglądając filmiki z ich punktu widzenia, raczej na ten rodzaj adrenaliny się nie skuszę.

Komentarze (2)

 • XSprzemi (gość)

  XSprzemi (gość)

  24.04.14, 19:16

  Rusek by na trzeźwo wszedł:)

  Zgłoś

 • Lenar (gość)

  Lenar (gość)

  04.02.14, 13:19

  Nie widzę w tym nic trudnego, parę głębszych i do przodu;)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7477

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6609

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27091

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8246

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10289

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9668

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7367

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8762

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7838

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6056

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50641

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128577

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7273

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195232

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze