Dziś jest 24.05.2024

Imieniny obchodzą Joanna, Maria, Zuzanna, Cieszysława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Expedition Croatia 2014 – Rope Jump in Red Lake

Autor: RopeJump.pl

Data publikacji: 21.03.2014 10:17

Liczba odwiedzin: 7055

Tagi: europa, chorwacja, ekstremalnie, patronat medialny, artykuły, rope jump, ekstremalnie artykuły

Różne osoby, diametralnie różne odczucia, wiele celów – ale jedna idea – skakać! Bo, powiedzmy sobie szczerze, to przecież bardzo głupi pomysł, nie? Stoisz, opięty ciasną uprzężą, w śmiesznie plastikowym i sprawiającym niepoważne wrażenie kasku, dajesz się podpiąć pod coś, co wygląda na chaotycznie montowane jedna do drugiej kłębowisko lin i ledwo słuchasz tego gościa mówiącego coś o jakimś punkcie wybicia i odliczaniu, bo twój własny mózg wrzeszczy do ciebie „Stary, jak mogłeś dać się w coś takiego wmanewrować?!”.

...

Fot. Ropejump.pl

Kiedy już nie ma nic do dodania, do podpięcia czy wyjaśnienia, cała twoja świadomość kurczy się do tej jednej myśli, do jednego punktu absolutnej paniki, kiedy część twojego umysłu po prostu nie rozumie dlaczego chcesz zrobić tak cholernie głupią rzecz. Skok, czasem krok, i lot. Bezwładność. W przypadku wielu osób to w tym momencie decyduje się to, czy ich pierwszy skok nie będzie zarazem ostatnim, i wcale nie chodzi mi tutaj o niezawodność rozłożonego układu.

Już od jakiegoś czasu, jeszcze stojąc twardo na ziemi, jesteś „na wtrysku”, ale dopiero w tym krótkim momencie adrenalina pokazuje, co potrafi. I w twoim ogarniętym paniką umyśle pojawia się ta iskierka niepohamowanej radości, uczucia absolutnej świadomości, że żyjesz, tu i teraz. Uczucie śmiania się śmierci w twarz, które spycha, zgniata do wielkości punktu, wszystkie twoje bieżące, ważne i arcyważne problemy. Cóż, zapewniam, że w żaden inny legalny sposób nie uda wam się wpakować sobie tylu środków psychoaktywnych do krwiobiegu. A najlepsze jest chyba to, że ta chwila zostaje z tobą.

..

Fot. Ropejump.pl

Świadomość, że twoja wola pozwoliła ci nagiąć najbardziej pierwotne instynkty rządzące twoim mózgiem pozwala ci spojrzeć na swoje działania inaczej, pozwala ci działać inaczej, pewniej, z nieosiągalną wcześniej determinacją i odwagą w innych sytuacjach jakie przyjdzie ci skonfrontować w swoim życiu. Wiedząc o tym wszystkim, dużo więcej przyjemności, satysfakcji daje mi patrzenie nie na osoby, którym skoki, te idealne, akrobatyczne, przychodzą bez najmniejszego problemu ale na skaczących po raz pierwszy, po których widać jak walczą ze sobą i jak ciężko im ta walka idzie. To prawda, że umożliwiając bliskim przeżycie czegoś co jest nam znane, niejako przeżywamy to raz jeszcze.

Oczywiście nie wszyscy (ba, nawet nie większość osób) przeżywa skok w taki sposób. Niemożliwe jest też, by każdy kolejny był tak intensywnym przeżyciem, jednak to właśnie chęć doświadczenia tego konglomeratu wrażeń pcha nas, żeby skakać z coraz to wyższych, bardziej wymagających miejsc. I ta właśnie potrzeba dążenia do stawiania sobie poprzeczki coraz wyżej zaniosła nas aż do Chorwacji…

Rok temu byliśmy w Rumunii gdzie oddaliśmy skoki z zapory wodnej o wysokości 60 metrów a w tym roku mamy prawdziwe wyzwanie – chcemy oddać skok z niebagatelnej wysokości 240 metrów! Tegoroczna ekspedycja przerosła nasze oczekiwania! Podnosimy poprzeczkę czterokrotnie w porównaniu do zeszłego roku. Tym razem czeka na nas piękny, bałkański kraj zwany Chorwacją. Mamy okazję być drugą ekipą w Polsce, która przełamie granicę 200 metrów skoku na linach.

...

Fot. Ropejump.pl

Ekspedycja na ten rok nosi nazwę: Expedition Croatia 2014 – Jump in Red Lake.

Wyzwanie przed nami wielkie – gdyż będziemy pierwszymi osobami, które podjęły się skoku na linach w tym miejscu. Logistycznie będzie to bardziej skomplikowane niż jakakolwiek nasza wyprawa do tej pory a liny, które będziemy wykorzystywać będzie można liczyć w kilometrach, a z kolei szpej, który będziemy musieli przewieźć będzie liczony w dziesiątkach kilogramów.

Red Lake, czyli po Chorwacku – Crveno jezero – jest to trzeci co do wielkości lej krasowy na świecie. Znany jest z licznych jaskiń z niezwykle wysokimi klifami, który w najwyższym miejscu sięga wysokości około 241 metrów. Czerwone jezioro jest położone obok przepięknej miejscowości Imotski, a zaledwie 35-40 km dalej są najpiękniejsze nadmorskie miejscowości w Chorwacji – jak Baska Voda czy przepiękna chorwacka riwiera w miejscowości Makarska. Nie mogło nam się chyba trafić bardziej rajskie miejsce do skoku.

...

Fot. Ropejump.pl

Kim jesteśmy? Polska ekipa RopeJump to przede wszystkim przyjaciele. Ludzie z różnymi ekstremalnymi pasjami. Są wśród nas nurkowie, do których należy rekord najgłębszego nurkowania w Polsce – 119 metrów, są grotołazi i speleologowie, ludzie, którzy pasjonują się podziemnymi obiektami wydrążonymi przez naturę, jak i tymi stworzonymi ręką ludzką jak opuszczone kopalnie. Są ratownicy medyczni – ludzie, którzy innym ratują życie tworząc wspaniałe stowarzyszenie Medyk 4x4. Tworząc taką ekipę wiemy, że możemy na sobie polegać – a razem możemy przenosić góry! Wszystkich nas też łączy wspólna pasja – Rope Jump.

Ekipa Ropejump
 
Ekipa Ropejump
fot. Ropejump.pl

Rope Jump jest to technika wykonywania skoków z wysokości przy pomocy alpinistycznych lin statycznych i dynamicznych oraz w niektórych przypadkach z wykorzystaniem lin stalowych. Jest to dyscyplina zaliczana do sportów ekstremalnych a w skoku najważniejszym czynnikiem jest Free Fall. Free Fall jest to po prostu swobodne spadanie – im go więcej, tym lepiej. Układy, które się tworzy – robi się tak, aby możliwie jak najbardziej wykorzystać układ do bezpiecznego, swobodnego lotu. A tutaj wszystko ma znaczenie. Sposób naciągnięcia lin, ilość lin użytych do pracy układu, rodzaj przyrządów służących do wyhamowania skoczka a później do opuszczenia go bezpiecznie na ziemię.

Do tej pory przez ostatnie lata skakaliśmy w różnych krajach i z różnych obiektów. A miejsc do skoków jest na prawdę wiele. Tak na prawdę ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, bo skakać można z dowolnego obiektu, na którym można zamontować układ. My skakaliśmy już z: mostów i wiaduktów, stadionów piłkarskich, kamieniołomów, opuszczonych budynków, z zapory wodnej, kominów i dźwigów. Skaczemy głównie w Polsce, ale żeby skakać z wyższych obiektów wyjeżdżamy do sąsiadujących krajów. Skakaliśmy m.in. z wiaduktu kolejowego w Niemczech, w podziemiach czeskiej kopalni, z zapory wodnej w Rumunii czy z kanionu na Ukrainie.

...

Fot. Ropejump.pl

Nie ograniczamy się do jednego rodzaju skoku – oddajemy skoki wahadłowe – tzn. swing jump, skoki typu rope jump oraz bardzo popularny układ do skoku w Polsce zwany Dream Jump. Działamy niekomercyjnie – wszystko robimy przez wgląd na naszą pasję, więc i wszystko musimy finansować sami dlatego na portalu PolakPotrafi utworzyliśmy wydarzenie, w którym każdy z Was może pomóc nam zrealizować nasz plan.

Nasza przygoda rozpocznie się 14 czerwca i będzie trwała minimum 9 dni. W tym czasie zamierzamy zbudować układ, oddać paręnaście skoków w Red Lake oraz ostatnie dni wyjazdu spędzić nad morzem Adriatyckim świętując z Chorwatami wspólny sukces obu ekip. Przygotowania do wyprawy jak i jej późniejszy przebieg można śledzić bezpośrednio na naszym kanale na Facebooku: https://www.facebook.com/RopeJumpPL lub bezpośrednio na naszej stronie: http://ropejump.pl a jeśli chcesz pomóc nam w przygotowaniach to koniecznie odwiedź serwis:

https://polakpotrafi.pl/projekt/expedition-croatia

Romania – Expedition 2013 – Trailer Full HD

http://www.youtube.com/watch?v=T69rQDo2yY8

Bruckenspringen in Deutschland – Swing Jump 2013 (Full HD)

http://www.youtube.com/watch?v=vsG1CdU6K-A

Srebrna Góra – Snow jumping from bridge – HD

http://www.youtube.com/watch?v=MfcRQBDYeIo

Wyprawa pod patronatem Etraveler.pl.

...

Komentarze (1)

 • ja (gość)

  ja (gość)

  25.03.14, 21:50

  Nieźle trzeba mieć zrytą banię by tak skakać... grunt, że pozytywnie zakręceni ;)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6631

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6095

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22245

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7592

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9263

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7998

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8589

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6774

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7653

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5946

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6873

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5298

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41637

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 98800

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6697

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 146218

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze