Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wyprawa „Szpik na szczyt”

Autor: Ada Uchmańska

Data publikacji: 04.02.2014 00:09

Liczba odwiedzin: 4231

Tagi: afryka, kilimandżaro, ekstremalnie, ada uchmańska, szpik na szczyt, tanzania, ekstremalnie artykuły

Każdy z nas w swoim życiu zdobywa szczyty. Czasem są one bardzo trudne do osiągnięcia, a nieraz, aby osiągnąć cel musimy walczyć przez długi czas. Co jeśli tym szczytem jest życie?

jeden z obozów

Jeden z obozów. Fot. Robert Jędrych

Niedawno, 26 lutego z wyjątkowej wyprawy wrócili uczestnicy „Szpiku na szczyt” zorganizowanej przez fundację „Przeciwko Leukemii”. Ich celem było zdobycie Kilimandżaro, choć tak naprawdę wejście na szczyt było tylko pewnym symbolem, a cały wyjazd posiadał głębsze znaczenie.

W wyprawie wzięli udział transplantolodzy, dawcy i biorcy szpiku. Na pięciotysięcznik poprowadziła ich Ania Czerwińska, polska himalaistka, która również oddawała szpik. Już jako dawca zrealizowany zapragnęła zabrać swoją biorczynię w góry, aby razem zdobywać „szczyt marzeń”. Tak właśnie zrodził się pomysł na wyprawę łączącą te 3 ogniwa. Ofiarowanie życia jest największym darem, który można podarować drugiemu człowiekowi. Ten czyn łączy na zawsze dwie osoby niewidzialną, ale bardzo silną więzią. Dlatego też powstaje chęć wzajemnego poznania, wspólnej radości z życia i jak widać wspólnej przygody. To wszystko nie miałoby jednak miejsca gdyby nie transplantolodzy, którzy całym sercem poświęcają się swojej pracy, wspierając chorych i dbając o ich zdrowie. Nieraz stoją przed trudnym zadaniem, przekonując urzędników instytucji, które powinny pomagać chorym, że przecież chodzi o najwyższą wartość, o życie.

Robert Jędrych wraz Anią Czerwińską

Robert Jędrych wraz z Anią Czerwińską

Ci, którzy pokonali tą śmiertelną chorobę mają za sobą naprawdę ciężkie chwile. Musieli wykazać się olbrzymią siłą i wiarą, aby teraz powrócić do normalnego życia i robić niesamowite rzeczy, które wcześniej uważali za niemożliwe.

Moment postawienia stopy na szczycie i ujrzenia roztaczającego się wokół nich afrykańskiego krajobrazu było udowodnieniem, że chcieć, to móc. Już decyzja o wzięciu udziału w wyprawie i podjęcie walki jest ogromnym sukcesem.

Wiele osób uważa Kilimandżaro za stosunkowo łatwą górę do pokonania. Faktycznie, nie potrzebujemy do jej zdobycia ciężkiego sprzętu wspinaczkowego ani wieloletniego doświadczenia wspinaczkowego, jednak nie możemy bagatelizować tego, co może nas po drodze spotkać. W końcu tylko ok. 25 % atakujących szczyt zdobywa górę.

Aby zapewnić jak najlepsze warunki dla członków wyprawy została wybrana droga

kolejny obóz, już we mgle
 
kolejny obóz, już we mgle
fot. Robert Jędrych

Machame, która obejmowała
7-dniowy trekking. Na trasie było pięć obozów, w których ekipa mogła odpocząć i zebrać siły na kolejny etap wchodzenia. Głównie chodziło o to, aby choroba wysokościowa nie pokrzyżowała planów uczestnikom. Wysokość nie dała się jednak tak we znaki, jak wzmożony wysiłek i niska temperatura.

Atak na szczyt rozpoczął się w poniedziałek przed północą. Ekipa szła całą noc, przy odczuwalnej temperaturze około -15 stopni Celsjusza.
Z biorców szpiku Uhuru Peak zdobyli: Izabela Malicka, Sławek Piłat i Marcin Bujniewiczi. Pozostali pacjenci (Zosia Marciniak, Paulina Kałęka i Robert Jędrych) zakończyli trekking w piątym obozie. Możliwe, że niedosyt im został, jednak powinni być z siebie dumni – pokonali już tyle szczytów w swoim życiu, a na tej wyprawie dali z siebie wszystko. Na szczycie stanęli również dawcy, lekarze, wolontariusze.

Po zdobyciu dachu Afryki ekipa skorzystała z okazji i zwiedziła Park Narodowy „Lake Manyara” i krater Ngorongoro.

krater Ngorongoro
Krater Ngorongoro. Fot. Robert Jędrych

Wspaniałym uwieńczeniem tej wyprawy był powrót w Dzień Transplantacji – w rocznicę wykonania pierwszego udanego przeszczepu nerki w klinice w Warszawie.

Warto bowiem pamiętać, że to dzięki transplantologom możliwe jest połączenie dwóch ogniw: tych ludzi, którzy walczą o życie oraz tych, którzy chcą je podarować.

O wyprawie udało mi się porozmawiać z jednym z biorców, Robertem Jędrychem:

Adela Uchmańska: Dlaczego zdecydowałeś się na udział w wyprawie?

Robert Jędrych:Ponieważ chcieliśmy pokazać ludziom, którzy walczą z chorobą, że można z nią wygrać i zdobywać szczyty.

A.U: Czy po pokonaniu choroby bałeś się o powrót do normalnego życia? Miałeś wątpliwości czy to w ogóle możliwe?

R.J.:Nie, nie bałem się, niecałe 1,5 roku po przeszczepie poszedłem na pierwszy trening kickboxingu. Było bardzo ciężko ale dałem radę.

A.U.: A jak Kilimandżaro? Zdobywanie wysokich gór to nie lada wyczyn – miałeś rozterki przed wyjazdem?

R.J.:Hmmm, może dziwnie to zabrzmi, ale nie. Po pokonaniu choroby uświadomiłem sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych, zawsze podejmuję każde wyzwanie, jakie się w życiu przytrafia. W mojej ocenie zawsze może nas to tylko wzmocnić.

Marcin Bujniewicz, Tomasz Kobielski i Robert Jędrych w drodze
Marcin Bujniewicz, Tomasz Kobielski i Robert Jędrych w drodze na szczyt

A.U.: Co było dla Ciebie najtrudniejsze podczas wchodzenia na Dach Afryki?

R.J.: Okropne zatrucie. Od 3 dnia walczyłem z bardzo silnym zatruciem, biegunka z dnia na dzień odbierała mi siły. czwartego dnia już prof. Kałwak widział, że coś jest nie tak, ale udało mi się trochę oszukać – powiedziałem, że jestem niewyspany i stąd moje osłabienie. Chciałem mimo wszystko podjąć probę ataku na szczyt. W sumie podczas wyprawy schudłem ok. 8 kg.

A.U.: Podczas wyjazdu dostawaliście sporo wsparcia, nie tylko od najbliższych. Dużo osób śledziło Wasze poczynania. Jakie to uczucie nie tylko zmieniać swoje życie, ale także uczestniczyć w projekcie, który inspiruje, wpływa na innych, dając im siłę do walki, nadzieję?
R.J.:Podczas wyprawy o tym nie myśleliśmy, najważniejsze było wsparcie od bliskich.

Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, było to, żeby ktoś z „biorców” na szczyt się dostał. Mnie się niestety nie udało, ale jestem bardzo dumny z Marcina, Izy, Slawka. Bo ludzie, którzy zwyciężyli z chorobą dają najwiekszą nadzieję innym chorym i ich rodzinom.

A.U.: Jednym z celów Szpiku na Szczyt jest zintegrowanie dawców i biorców szpiku oraz transplantologów. Opowiedz mi, jak było – czy wspólna przygoda Was zbliżyła? Zawarłeś na niej nowe przyjaźnie?

R.J.: Tak oczywiście, nasza „ekipa” bardzo się zgrała. Nie było granic, kto jest pacjentem, kto profesorem, a kto dawcą. Razem walczyliśmy ramię w ramię, kiedyś w klinikach, dzisiaj na Dachu Afryki.

Safari w kraterze Ngorongoro
Safari w kraterze Ngorongoro. Fot. Robert Jędrych

A.U.: Jaki moment wyprawy najmilej wspominasz?

R.J.: Jak biegunka ustąpiła :) Poza tym każdy dzień był niezwykły.

A.U.: Wiemy, że na tej wyprawie się nie skończy i Szpik na szczyt, Fundacja Przeciwko Leukemii będzie działać dalej. A jakie Ty masz plany – zdobywanie następnych szczytów, przesuwanie granic swoich możliwości? Będziesz dalej uczestniczył w projektach Fundacji?

R.J.: Tak, oczywiście mi ten projekt bardzo się spodobał i zamierzam go kontynuować. W najbliższych planach mam kurs spadochronowy, a po wykonaniu określonej liczby skoków chciałbym skakać na Wingsuit :)

Jeśli chodzi o góry to też jak najbardziej rozmawiałem już z Tomkiem Kobielskim i być może za rok albo dwa będę atakował Aconcague.
Mnóstwo planów, zobaczymy jak czas i oczywiście finanse pozwolą, ale na pewno będę je konsekwentnie realizował.

Wspaniale, że Robert dalej będzie realizował swoje marzenia –czekamy zatem na „odlotowe” filmiki z jego udziałem.

Szpik na Szczyt pokazał biorcom szpiku, że mogą mieć teraz szczęśliwe życie pełne przygód. Każdy szczyt, który będą chcieli zdobyć, jest możliwy. To, co zrobili uczestnicy wyprawy jest na pewno inspiracją i motywacją do walki dla osób przed przeszczepem. Mam nadzieję, że dzięki nim inni biorcy uwierzą, że po tej chorobie da się stanąć na nogi i dokonywać wielkich rzeczy.

Dla dawców i transplantologów była to niezwykła wyprawa, gdyż pokazała im jak ważny dar podarowali drugiej osobie. Możliwe, że ta wyprawa zachęci kolejnych ludzi do oddawania szpiku, a lekarzom uświadomi, że wykonują wspaniałą pracę.

Szpik na Szczyt na pewno nie zaprzestanie na tej wyprawie i dalej będzie pomagać w pokonywaniu zarówno życiowych, jak i tych górskich szczytów.

Trzymam za nich mocno kciuki i na koniec gratulacje dla wszystkich uczestników wyprawy:
Ani Czerwińskiej, Tomka Kobielskiego, prof. Alicji Chybickiej, prof. Mirosława Markiewicza, prof. Krzysztofa Kałwaka, Zofii Marciniak, Sławomira Piłata, Pauliny Kałęki, Izabeli Malickiej, Marcina Bujniewicza, Roberta Jędrycha, Ani Jawoszek, Pawła Szczepaniaka, Michała Czerneka, Joanny Lipińskiej, Bogdana Nowosada, Krzysztofa Kacprowskiego, Niny Karczmarewicz, Dariusza Załuskiego, Andrzeja Chmielowskiego, Jarosława Nestorowicza, Krzysztofa Zawadzkiego.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (1)

  • 10.02.14, 10:14

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34268

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76519

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115048

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze