Dziś jest 10.09.2024
Imieniny obchodzą Łukasz, Mikołaj, Pulcheria, Aldona
Autor: Ada Uchmańska
Data publikacji: 12.02.2014 23:10
Liczba odwiedzin: 4508
Tagi: europa, ameryka północna, ekstremalnie, ada uchmańska, artykuły, ekstremalnie artykuły
Już powoli tegoroczna zima odchodzi w niepamięć, jednak ja pomimo roztopów mam jeszcze w głowie parę ekstremalnych pomysłów, aby dobrze się bawić w śnieżną pogodę. Wybór jest duży, tak więc jeśli znudziły Was standardowe narty albo zjeżdżanie na jabłuszku, to możliwe, że znajdziecie coś dla siebie. Pozostanie tylko czekać na kolejny śnieg.
Skoro już wspomniałam o nartach, to na początek opowiem o ich ciekawszym wykorzystaniu.
Carving
Niby też dwie narty bez żadnego nadzwyczajnego dodatku, jednak są to narty wcięte w „talii”. Technika jazdy na nich polega na szusowaniu po ich krawędzi, przez co podczas półkolistych skrętów nie tracimy szybkości. Coraz częściej ten sport wykonywany jest bez użycia kijków, narciarz próbuje maksymalnie się wychylić, dotykając tym samym ręką śniegu i skręcając biodra w bok. Podczas skrętu przesuwa on swój środek ciężkości do wewnątrz skrętu.
Na początku największą uwagę skupia się na przełamaniu lęku. Dużo osób boi się upadku, tak więc przełamanie strachu jest kluczem do rozpoczęcia właściwego treningu.
Tor: Półkoliste skręty przypominają kolejno litery „C”, które tworzą sekwencję w postaci „S”, zamiast normalnie „Z”. Promień skrętu to 15 metrów, a szybkość jazdy waha się między 5 a 15 m/s.
Carving jako dyscyplina ma dwie konkurencje: slalom i speed carving.
Carvingowe ślady na stoku. Fot. Stella Blu (Flickr.com)
Heliskiing
Jeśli lubicie najpierw z lotu ptaka obejrzeć górę, po której planujecie zjechać to coś dla Was. Heliskiing polega na zjeżdżaniu po stoku, na który zabiera Was... helikopter. Wykonywany jest jedynie przy obecności licencjonowanych przewodników alpejskich, obowiązkowo trzeba mieć pełne wyposażenie lawinowe. Sporo osób uprawia heliskiing wczesną zimą, kiedy utrzymuje się niska temperatura i puszysty śnieg. A gdzie najlepiej się zjeżdża? Najpopularniejsze miejsca to Kanada, Alaska, Szwajcaria, Rosja (Elbrus), Włochy, Hiszpania. We Francji i Austrii ze względu na przepisy przeciwlawinowe i o ochronie przyrody heliskiing jest zakazany.
Skijoring
Czyli śnieżny wyścig. Narciarzy/maszerów ciągną zwierzęta (koń, zaprzęgi psów) albo pojazdy (motocykle, skutery śnieżne). Popularny zwłaszcza w Ameryce Północnej (Kanada), ale uprawiany również na polskim Podhalu. W Szwajcarii za to od 1907 roku co roku organizowane są wyścigi „White Turf”na zamarzniętej tafli jeziora St. Moritz.
Skijoring. Fot. Bob Denaro (Flickr.com/CC BY 2)
Teraz trochę o stylu, czyli Slopestyle
Jest to zarówno snowboardowy, jak i narciarski freestyle. Jeśli już się martwicie o swój styl i szukacie najmodniejszych kombinezonów, to lepiej zacznijcie trenować! W slopestyle chodzi bowiem o styl jazdy, w której musisz popisać się widowiskowymi i trudnymi ewolucjami, czy to na stoku, czy też na przeszkodach.
Jeśli chodzi o freeskiing dzieli się on na:
slopstyle – wykonywanie ewolucji na stoku z paroma skoczniami,
big air – skoki z dużej skoczni,
jibbing – jazda po przeszkodach takich jak np. boksy, poręcze,
halfpipe – wykonywanie trików po wybiciu się z krawędzi śnieżnej rynny.
Slopestyle to również zawody, w której zawodnicy pokazują swoje umiejętności na skoczniach lub przeszkodach. Aby mieć spore szanse na wygranie takich zawodów, triki muszą być wykonywane bez upadku, a ich stopień trudności powinien być naprawdę zaawansowany (najlepiej jeśli nikt inny takiego nie umie). Jeśli czujecie się na siłach, to możecie spróbować swoich sił The North Face Polish Freeskiing Open w zimowej stolicy Polski, czyli w Zakopanem.
Skibob
Czy też snowbike, snowbiking. Zamiast kół, nasz rower ma... narty. Skibob powstał jako środek transportu w Alpach. Na przełomie lat snowbike ewoluował. Na początku jako
Velocopide rower posiadał nartę zamiast przedniego koła. Później wynalazek zamiast obu kół posiadał narty, następnie dodano do niego siedzenie. Dodatkowo, do butów przyczepiane są też dwie małe narty, pomagające utrzymać stabilność podczas jazdy. Zawody rozgrywane są w slalomie, gigancie i supergigancie. Warto spróbować na stromych stokach Tatr, czy też Alp.
Icebike dla tych, którzy wolą pozostać przy swoich dwóch kółkach
Icebiking to jazda rowerem po lodzie, oblodzonych i ośnieżonych powierzchniach. Warto być ostrożnym i sprawdzać lód przed przejażdżką. Zanim wskoczymy na rower, musimy wyposażyć go w opony z kolcami oraz specjalne wkręty/łańcuchy, dzięki którym utrzymamy się na lodzie czy też śniegu. Ten sport posiada długą tradycję, bowiem w czasach, kiedy samochód nie był tak powszechnie dostępny, to rower służył do docierania w dzikie, zaśnieżone rejony.
Zawody w Polsce najczęściej mają miejsce w górach, np. na trasach tatrzańskich w okolicach Zakopanego. Rozbudowaną odmianą icebike'u są zawody hokejowe na lodzie. Coś w stylu gry w polo i hokeja, jednak zamiast na łyżwach, jeździmy na rowerach.
Snowkiting
Dla tych, którzy nie potrafią wytrzymać zimowej rozłąki z kitem. Śnieżna wersja łączy narty lub snowboard z latawcem pociągowym. Jeśli nie wychodziły Wam próby na wodzie, to tutaj powinno pójść łatwiej, ze względu na twarde podłoże i możliwość jazdy przy niedużym wietrze.
Do snowkitingu potrzebujemy rozległej, otwartej przestrzeni pokrytej śniegiem lub lodem (wtedy należy przed treningiem sprawdzić jego wytrzymałość). Możemy trenować zarówno na płaskim, pofałdowanym, jak i na górzystym terenie.
Ze względu na powierzchnię najlepiej zakładać ochraniacze i kask. Latawcem znajdującym się ok. 20 metrów od nas, wpiętym w uprząż kierujemy za pomocą drążka sterowniczego lub manetki.
Rekordowe prędkości przekraczają 100km/h, za to skoki mogą sięgać kilkudziesięciu metrów i trwać po kilkadziesiąt sekund.
Dla szukających sporej dawki adrenaliny Speed Flying
Jest to jeden z najbardziej ekstremalnych sportów zimowych. Łączy on w sobie elementy paralotniarstwa, wyczynowego spadochroniarstwa i narciarstwa, tak więc używa się tutaj specjalnie zaprojektowanego spadochronu, szybowca i nart.
W tym sporcie zdobywa się szczyty, aby potem wykonać z nich zlot, podczas którego możemy wybrać idealne miejsce na zjazd nartami. Startować można również bez nart (foot launch), jednak wymaga on wyjątkowo dobrych umiejętności przy lądowaniu i zwiększa dodatkowe zagrożenia. Speed flying jest popularny zwłaszcza wśród osób uprawiających dyscypliny, których jest mieszanką. Daje on bowiem nowe możliwości, otwiera niedostępne wcześniej miejsca i dostarcza niesamowitych wrażeń.
Skialpinizm
Coś zarówno dla miłośników narciarstwa, jak i wspinaczki, którzy szukają nowych możliwości. Jest to połączenie wędrówki, wspinaczki i zjazdu na nartach. W sam raz dla osób nie lubiących tłoku stoku. Skialpinizm uprawia się z dala od popularnych tras i wyciągów. Możemy cieszyć się swoją pasją w pięknym i dzikim krajobrazie górskim.
Aby uprawiać ten sport potrzebujemy specjalnych butów, nart, wiązań oraz czekanów, oprócz tego musimy posiadać wiedzę i umiejętności narciarskie, wspinaczkowe, dobrą kondycję i odporność psychiczną. Jest to zatem sport dla bardziej zaawansowanych.
W naszym kraju istnieje kilka klubów skialpinistycznych (KANDAHAR, Polski Klub SkiTurowy), najwięcej znajdziemy w Tatrach. Popularne trasy poza Polską to Masyw Sella w Dolomitach, alpejska dolina Aosty i Gross Verdinger.
Iceclimbing
Podobnie do speed flyingu, bardzo ekstremalny sport, głównie ze względu na
niebezpieczeństwo wiążące się z jego uprawianiem. Jest to niezwykle trudna wspinaczka po różnych formacjach lodowych, w której bez odpowiedniego sprzętu i umiejętności, kondycji i treningu nie będziemy w stanie z sukcesem wspiąć się na górę. Oprócz tego, wymagana jest tutaj wiedza technik, które uzależniamy od nachylenia i tekstury lodu.
Ze sprzętu potrzebujemy uprzęży, kasku, raków, śrub lodowych oraz czekana. Dwa główne typy tego sportu to wspinaczka po zamarzniętej, płynącej wodzie (np. wodospady) oraz wspinaczka po stromym śniegu/lodzie wysoko w górze.
Dabl Snowboar
To dwie deski snowboardowe, przypominające te tradycyjne, jednak skrócone tak, aby każdą przyczepić do nogi. Styl jazdy pozostaje taki sam, jednak podwójny snowboard daje nam większą swobodę ruchu. Oprócz tego, otwiera nam możliwości do wykonywania nowych trików.
A na koniec zorbing na śniegu, dla tych, którzy nie chcą za bardzo się wysilać, a przy tym mieć zapewnioną niezłą frajdę.
Przy uprawianiu każdego esktremalnego sportu czy to na śniegu, czy na lodzie bądźmy ostrożni. Dobrze, jeśli ktoś bardziej zaawansowany będzie z nami, aby nas nie tylko uczyć, ale też dbać o nasze bezpieczeństwo.
Żałuję, że zima się skończyła, jednak mam teraz więcej czasu na wybranie którejś z opisywanych wyżej dyscyplin, mam nadzieję, że i coś Wam przypadło do gustu.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16066
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11298
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 143503
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 168356
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 7763
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 6853
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 28585
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8532
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 10778
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8500
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10058
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 7671
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9195
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6423
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8150
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6358
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 56483
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 146276
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 7595
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 237351
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16066
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11298
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.