Dziś jest 25.04.2024

Imieniny obchodzą Jarosław, Marek, Elwira, Kaliksta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Transport

Albańskie drogi

O albańskich drogach krążą legendy, które zazwyczaj w samym negatywach opisują ich stan. W ciągu ostatnich kilkunastu lat sytuacja jednak zmieniła się (i ciągle zmienia się) na lepsze. Co do ruchu samochodowego – cóż, przyzwyczajeni do innych standardów poruszania się po drodze możemy mieć początkowo problemy, by jako kierowcy odnaleźć się wśród Albańczyków.

Główne drogi w Albanii:

SH2 Tirana – Duresz – dwupasmowa droga (37 km), która formalnie nie jest autostradą, nieformalnie jednak za nią uchodzi
Duresz – Fier – 80-kilometrowy odcinek autostrady w pełnym znaczeniu tego słowa
SH1 Szkoda – Tirana – ekspresowa droga jednopasmowa o długości ok. 100 km
SH7 Elbasan – Rrogozhine
SH3 Tirana – Elbasan
SH8 Vlora – Himarë – Saranda –

Jak podróżować po Albanii? Oto krótki praktyczny przewodnik dla mobilnych:

Autobusy w Albanii – oprócz prywatnych mikrobusów (zazwyczaj vany mieszczące 12 pasażerów i wyjeżdżające w trasę dopiero po zapełnieniu całego pojazdu, stąd trudno o ich rozkład jazdy), które krążą między miejscowościami, podstawą komunikacji w Albanii są autobusy. Te docierają nawet do odległych wiosek górskich, o ile droga jest aktualnie przejezdna (zimą z przejezdnością dróg bywa różnie). W zasadzie nie ma dworców autobusowych w typowym znaczeniu tego słowa. W miastach są miejsca, które na skutek długoletniej praktyki stały się punktami odjazdu tychże autobusów (place, główne ulice miasta). Zawsze dobrze jest zasięgnąć języka u miejscowych.

Podstawa komunikacji w Albanii to obok mikrobusów autobusy

Fot. savagecat/Flickr.com (CC BY)



Pociągi w Albanii – Hekurudha e Shqipërise, czyli albańska kolej jest słabo rozwinięta (powstała dopiero po wojnie, w 1947 r.), nie jest też w najlepszym stanie: wagony, niedoinwestowane i zaniedbane straszą rozbitymi oknami i brakiem toalet, zaś prędkość z jednej strony pozwala kontemplować widoki, z drugie – doprowadza do szału). Niekwestionowanym plusem są ceny przejazdów – bardzo niskie.
Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na stronie albańskiej kolei: http://www.hsh.com.al/

Linie kolejowe są trzy i mają następujący przebieg:

Szkoda-Vorë – Duresz – Rrogozhine – Fier – Vlorë
Duresz – Tirana
Rrogozhinë – Elbasan – Librazhd

Pociąg w Albanii, relacja Pogradec - Kukes
Pociąg relacji Pogradec – Kukeš

Samochodem po Albanii – dobry sposób na podróżowanie po Albanii, na początku problemem może być przyzwyczajenie się do tamtejszego chaotycznego ruchu drogowego, ale gdy już to nastąpi, wiele miejsc stanie dla nas otworem. Przy czym wjeżdżając do Albanii samochodem nie trzeba mieć jakiś specjalnych pozwoleń, wystarczy prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest także honorowane) oraz OC Stacji benzynowych jest stosunkowo dużo – w większych miastach, przy wylotówkach z miast oraz przy głównych drogach. Dla orientacji podajemy ceny paliw (1 zł = 33 leki):

benzyna bezołowiowa (95-oktanowa) – 182 leki/l, 100-oktanowa – 195 leków
diesel – 180 leków/l
LPG – 90 leków

Niestety praktycznie nie ma w Albanii autoryzowanych stacji obsługi samochodów, (w Tiranie jest tylko Opel i oczywiście Mercedes), pomocy należy więc szukać w małych warsztatach, prowadzonych przez tzw. złote rączki. Sporo jest natomiast myjni samochodowych, zagęszczenie szyldów z napisem „lavazh” na 1 metr kwadratowy jest niebywałe.

Promy w Albanii – w kraju o tak długim wybrzeżu nie może zabraknąć także tego środka transportu. Popularne wśród turystów są wycieczki z Sarandy na grecką wyspę Korfu. Są to wyłącznie promy pasażerskie. Podróż trwa trochę ponad godzinę (wodolotem szybciej – 30 minut), kosztuje 15 euro w jedną stronę, w sezonie letnim jest kilka połączeń dziennie. Promem z Sarandy nie można przewozić samochodów, jest to możliwe z greckiego portu Igoumenitsa, położonego za południową granicą Albanii (66 km od Sarandy).

Ponadto z Koman codziennie wypływa prom płynący do Fierzë, to jedna z największych atrakcji przyrodniczych i komunikacyjnych Albanii, dlatego warto się skusić na 3-godzinną wycieczkę, która kosztuje 300 leków za osobę, natomiast 2000 za pojazd (który jest zabierany na prom tylko w sezonie, poza nim pływa wyłącznie pasażerski, niewielki prom)

Albania – najciekawsze miejsca

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące