Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Mały kraj wielu możliwości

Autor: Martyna Świątek

Data publikacji: 06.02.2012 22:52

Liczba odwiedzin: 8411

Tagi: europa, andora, pireneje, artykuły, góry, zadanie 1, góry artykuły

Gdyby zapytać Polaków, gdzie znajduje się Andora, zapewne odsetek poprawnych odpowiedzi nikogo by nie powalił na kolana. A to maleńkie księstwo rokrocznie przyciąga ponad dziewięć milionów turystów. Biorąc pod uwagę, że Andora może zaspokoić potrzeby osób o różnych upodobaniach turystycznych, może warto byśmy zainteresowali się tym krajem trochę bardziej?

Zimowy krajobraz w Andorze.
Zimowy krajobraz w Andorze. Fot. arty.gera/Flickr.com

Andora i dwóch Goliatów

Andora, a właściwie Księstwo Andory, wciśnięta pomiędzy terytoria dwóch dominujących sąsiadów, Francji oraz Hiszpanii, może pochwalić się powierzchnią 468 km kwadratowych, czyli niewiele mniejszą niż polska stolica. Powiązania Andory z Hiszpanią i Francją nie kończą się na wspólnej granicy. Głowami państwa są dwaj współksiążęta, pełniący raczej funkcje reprezentatywne, hiszpański biskup z La Seu d'Urgell oraz osoba będąca prezydentem Francji, czyli obecnie… Nicolas Sarkozy.

W Andorze mieszka łącznie około 85 tysięcy ludzi, czyli dwadzieścia razy mniej niż w Warszawie. Zaludnienie powierzchni kraju jest bardzo nierównomiernie, a znaczne obszary wciąż są niezamieszkane i dziewicze. Andorczycy we własnym kraju tworzą mniejszość, ponad połowę mieszkańców stanowią imigranci, głównie Hiszpanie, Portugalczycy oraz Francuzi, którzy przybyli do pracy w turystyce i handlu. Tak duża liczba cudzoziemców związana jest również z trudnością uzyskania andorskiego obywatelstwa. O status obywatela można ubiegać się dopiero po dwudziestu latach pobytu w Andorze, jednocześnie zrzekając się obywatelstwa kraju pochodzenia.

Księstwo Andory administracyjnie dzieli się na siedem parafii. Co ciekawe, w różnych źródłach podawane są rozbieżne dane na temat ich powierzchni. Jerzy Żebrowski pisząc przewodnik po Andorze, zwrócił się do tamtejszego Urzędu Statystyki w celu uzyskania miarodajnych informacji. W odpowiedzi dostał taką oto wiadomość: „Z powodu nierozstrzygniętych sporów terytorialnych między parafiami nie istnieją oficjalne dane na ten temat. Możemy poinformować Pana jedynie, że całkowita powierzchnia kraju wynosi 468 km kwadratowych”.

Narcissus poeticus
Narcissus poeticus. Fot. julben23/flickr.com

Przyrodnicza potęga

Andora położona jest we wschodniej części Pirenejów, a średnia wysokość w tym kraju wynosi prawie dwa tysiące metrów nad poziomem morza. Najwyższym szczytem jest Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.), najniżej położony punkt Andory znajduje się w pobliżu granicy z Hiszpanią (838 m n.p.m.). Najdłuższa rzeka to Valira będąca dopływem hiszpańskiej rzeki Segre. W Andorze znajdziemy również liczne doliny, łąki, lasy, jeziora polodowcowe (z największym Juclar o powierzchni ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych) oraz… całe mnóstwo świeżego powietrza.

W Andorze panuje klimat śródziemnomorski górski, który przez przewodniki określany jest jako suchy oraz zdrowy. Wiosną i jesienią jest stosunkowo ciepło, ale w tym czasie mogą występować duże rozpiętości temperatur, nocami w niektórych rejonach zdarzają się nawet przymrozki. Latem temperatura powietrza wynosi maksymalne 25-30 °C, natomiast zimą jest bardzo mroźnie, ale mała wilgotność powietrza powoduje, że niskie temperatury nie są aż tak bardzo odczuwalne.

Jednym z charakterystycznych zwierząt Andory jest świstak, który występuje w licznych koloniach na górskich łąkach. Do gatunków zwierząt żyjących na wysokości ponad 2000 m n.p.m. należy el rebeco, czyli odmiana górskiej kozicy. Na wyżej położonych obszarach można również zobaczyć drapieżne ptaki: orła królewskiego oraz orłosępa, po hiszpańsku nazywanego „łamaczem kości”. Natomiast w niższych partiach napotkamy kuropatwy, wiewiórki, króliki, zające, dziki, głuszce oraz nutrie.

Andorska flora jest bardzo zróżnicowana. Zobaczymy tutaj zarówno drzewa iglaste w wyższych partiach gór (m.in. sosnę czarną i czerwoną), jak i drzewa liściaste: brzozę, dąb, buk, leszczynę, które jesienią nadają krajobrazowi fantastycznych kolorów. Mimo że w Andorze trwał przez wieki intensywny wyręb drzew dla potrzeb kuźni, do dnia dzisiejszego istnieją ogromne zalesione obszary. Na łąkach można zobaczyć liczne gatunki ziół, krzewów i kwiatów, m.in.: mirt, rododendron, jałowca, górską margerytkę, poziomkę czy goryczkę alpejską. Warta uwagi jest również roślina, która stała się symbolem Andory – la grandalla (Narcissus poeticus), czyli andorski narcyz.

Na dużej części terytorium Księstwa Andory znajdują się rezerwaty przyrody oraz obszary chronione. Rezerwat Dolin Madriu-Perafita-Claror zajmuje 10% obszaru kraju i od 2004 roku jest wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W Rezerwacie Doliny Sorteny występuje ponad 700 gatunków roślin, aż 50 z nich to gatunki endemiczne. W będącej obszarem chronionym Dolinie Enclar znajdują się szlaki ekoturystyczne, na których profesjonalni przewodnicy towarzyszą zwiedzającym turystom.

Kultura i tradycje

Dolina Incles w Andorze.
 
Dolina Incles w Andorze.
fot. geographyalltheway.com / http://www.flickr.com/photos/geographyalltheway_photos/

Virtus unita fortior, z łaciny Zjednoczona moc jest silniejsza, to motto państwowe Andory. Hymnem jest El Gran Carlemany:

Karol Wielki, mój Ojciec, od Arabów mnie wyzwolił
I z nieba zesłał mi pannę z Meritxell, wielką Matkę.
Urodziłam się Księżniczką, Dziewicą neutralną między dwoma krajami.
Jestem jedyną córką Imperium Karolińskiego.
Wierząca i wolna od jedenastu wieków, wierzącą i wolną pozostanę.
Odwieczne prawa są mymi nauczycielami, a Książęta są mymi obrońcami!

Językiem urzędowym w Księstwie Andory jest język kataloński. Andorę łączą z Katalonią również wspólne korzenie kulturowe.

Andorskie stroje ludowe są bardzo podobne do katalońskich. Mężczyźni noszą białą koszulę przewiązaną w pasie szeroką wstęgą, welurową kamizelkę, katalońską czapkę (barretina), spodnie pod kolana, wełniane pończochy oraz płócienne buty. Z kolei kobiecy strój ludowy składa się z szerokiej spódnicy z fartuchem, obcisłego kaftana, siateczki na włosach, wełnianych pończoch oraz ze sznurowanych butów z płótna i słomianymi podeszwami.

Kościół Santa Coloma w Andorra la Vella.
Kościół Santa Coloma w parafii Andorra la Vella. Fot. Patrimoni. Generalitat de Catalunya./Flickr.com

Tradycyjnym tańcem w stolicy Księstwa, Andorra la Vella, jest contrapás, który przypomina katalońską sardanę. Do słynnych andorskich tańców należy również La Marratxa tańczony wyłącznie raz w roku, w ostatni weekend lipca, z okazji święta miasta Sant Julià de Lòria.

Andorra la Vella obchodzi swoje trzydniowe święto w pierwszy weekend sierpnia. Wtedy też można zobaczyć widowisko oparte na legendzie o założeniu Andory. Legenda ta opowiada o wygnanej z nieznanego kraju księżniczce przybyłej do Pirenejów, gdzie spotkała wydziedziczonego wędrowca i otoczyła go opieką. Ich dzieci miały potem założyć sześć parafii Kraju Dolin.

Wartym uwagi jest również widowisko Ball de l’Ossa (Taniec Niedźwiedzia). Ten pantomimiczny spektakl opowiada o rycerzu i damie, którzy zostali zaskoczeni w lesie podczas zalotów przez niedźwiedzia szukającego w dziupli miodu. Opowieść nawiązuje do pogańskich tradycji o zakończeniu zimy oraz odradzającym się na wiosnę życiu.

Turystyczne możliwości

Warunki geograficzne oraz klimat Andorczycy wykorzystali, tworząc 300 km nartostrad z dobrze rozbudowaną bazą noclegową oraz gastronomiczną. Zimą amatorzy białego szaleństwa nie mają więc prawa się tutaj nudzić. Po tych samych górach turyści mogą latem wędrować lub jeździć rowerem, nasycając się do woli widokiem górzystych terenów, lasów oraz jezior. Przy okazji warto również odwiedzić jeden z kilkudziesięciu uroczych, kamiennych kościołów zbudowanych pomiędzy IX a XIII wiekiem.

Gdyby jednak nasze organizmy nie wytrzymały takiej dawki andorskiej aktywności fizycznej (i świeżego powietrza!), zawsze możemy trochę zwolnić i pobiegać… po sklepach. No właśnie, Andora to również raj dla łowców okazji w licznych sklepach bezcłowych. Alkohol, sprzęt elektroniczny i sportowy, markowa odzież, perfumy czy biżuteria – dla każdego coś się znajdzie. A wszystko to za bajecznie niskie ceny.

Andorczycy nie muszą mieć kompleksów wobec swoich wielkich sąsiadów. Mimo że ich państwo jest bardzo małe, mogą zaoferować turystom ogromne bogactwo przyrodnicze i kulturowe, różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu oraz stosunkowo tani zakupowy szał. W przypadku Andory powiedzenie „Małe jest piękne” sprawdza się w stu procentach.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (1)

 • Broń-dla-uczciwych-TAK (gość)

  Broń-dla-uczciwych-TAK (gość)

  07.10.13, 12:54

  Ciekawy kraj. Kraj kochający wolność. Kraj ludzi walecznych. Podatki są znikome ceny zadziwiająco niskie. Każdy ma bron w domu, a przestępczość drobna, tak uciążliwa dla zwykłego obywatela nie istnieje- zupełnie nie występuje w statystykach! Nie masz broni?- Państwo udostępni Ci własną z magazynu. Dlaczego? Bo kraj ma być wolny- tak postanowiły władzy i zaufały obywatelowi!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7661

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4860

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73839

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111591

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze