Dziś jest 16.08.2022

Imieniny obchodzą Joachim, Roch, Domarad, Ambroży

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kawa po wiedeńsku

Autor: Angelina Sielewicz

Data publikacji: 18.07.2011 11:18

Liczba odwiedzin: 5496

Tagi: europa, austria, wiedeń, artykuły, angelina sielewicz

Wiedeń jest jak ta kawa. Intensywny w smaku, z dodatkiem słodyczy, finezyjny. Gdy napój okaże się za mocny, zawsze możemy popić go szklanką świeżej wody. Tradycja kawiarni wiedeńskich jest bardzo stara, ale jej obecność nigdy tutaj nie gaśnie. Wiedeń jest jak ta kawa…

Kawowe rozkosze podniebienia
Kawowe rozkosze podniebienia. Fot. Johanna Kollmann

Zaparzona kawa

Początki dynastii Habsburgów sięgają X wieku. Duch cesarzy nadal jest obecny w stolicy Austrii. Ich śladem warto rozpocząć zwiedzanie Wiednia, bo to oni stanowią esencjonalną podstawę tego miasta – gorzką kawę.

Hofburg to pałac władców, barokowo-klasycystyczny z elementami pamiętającymi czasy renesansu, rozległy kompleks z placami, parkami, kawiarniami. Można tutaj zwiedzać apartamenty zamieszkałe przez cesarza Franciszka Józefa I i jego żonę Elżbietę Bawarską, już od dzieciństwa zwaną Sissi. Była ona osobą pod wieloma względami przypominającą księżną Dianę. Piękna, kochająca wolność, nie potrafiła odnaleźć się w sztywnych ramach konwenansów, udzielała się charytatywnie i również tragicznie zmarła. W pałacu znajduje się muzeum poświęcone cesarzowej, zobaczymy tu m.in. jej portrety, suknie, biżuterię. Podziwiać możemy także imponujące zbiory sreber, szkieł, fajansów, wschodnio-azjatyckiej porcelany, złotych naczyń. Warto też odwiedzić Skarbiec, w którym jest pełno insygniów królewskich, ich wartość historyczna, jak i materialna jest nie do przecenienia.

Sissi spędzała lato w pałacu Schönbrunn. W tym miejscu urodził się jej mąż Franciszek Józef. Olbrzymi pałac mieści aż 1441 komnat! Uważa się, że wnętrza Pokoju Milionowego są najpiękniejszymi rokokowymi wnętrzami na świecie. To w Schönbrunn koncert dawał 6-letni Mozart, to tutaj konferował Napoleon, to tutaj tańczono podczas Kongresu Wiedeńskiego, to tutaj cesarz Karol I podpisał abdykację, kończąc wieloletnie rządy monarchii. Pałac znajduje się na liście UNESCO, a w jego pobliżu położone jest zoo, założone przez małżonka cesarzowej Marii Teresy – cesarza Franciszka I Stefana Lotaryńskiego. Zoo uchodzi za najstarsze, najnowocześniejsze i najlepsze na świecie. Odtworzony przed 13 laty labirynt z żywopłotu, który pierwotnie powstał pod koniec XVII wieku, stanowi również stały punkt odwiedzin. Znajdują się tu również największe w całej Europie palmiarnia i glorietta (rodzaj ozdobnego pawilonu ogrodowego). Po 160-hektarowym kompleksie kursuje kolejka.

Belweder wykupiony przez cesarzową Marię Teresę to kolejny pałac, który należy odwiedzić. W jego barokowych wnętrzach zagościły muzea. Pałac ucierpiał podczas wojny, ale dzięki pracom rekonstrukcyjnym nie stracił nic ze swojej dawnej świetności. To w tym miejscu znajduje się największa kolekcja dzieł Gustava Klimta, w tym słynny „Pocałunek”. Ogrody Belwederu uchodzą za jedne z najwspanialszych w Europie.

Słynny Prater swoje początki ma w czasach dynastii habsburskiej, której członkowie udawali się na zielone łąki w celu polowania. Syn cesarzowej Marii Teresy Józef II przeznaczył te tereny pod funkcje rozrywkowe. Zaczęły powstawać tu kawiarnie. Pod koniec XIX wieku pojawił się słynny Diabelski Młyn, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Prater jest najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Jest tu wiele atrakcji dla każdej grupy wiekowej: karuzele, samochodziki, a nawet „rakieta” wystrzeliwująca w górę (dzieci, z którymi tu byłam, czyhały pod atrakcją, zbierając wypadające monety).

Wzdłuż bulwaru Ringstraße biegną kluczowe dla tego miasta budynki m.in. wyżej wspomniany pałac Hofburg, piękny gmach Poczty Kasowej Oszczędności, Park Miejski, opera, ratusz, wszelkie muzea, parlament, uniwersytet, giełda i prywatne pałace. Bulwar ten to reprezentacyjna ulica w centrum miasta o długości ponad 5 kilometrów. Pomysłodawcą powstania tej ulicy był Franciszek Józef I. Po Ringstraße jeżdżą dostojne dorożki, co wizualnie sprowadza to miejsce do XIX wieku.

Pełnotłuste mleko

Mleko to chyba najbardziej pożywny składnik kawy po wiedeńsku. Takim mlekiem są dla mnie tereny zielone w tym mieście. Można by rzec, że Wiedeń to kraina mlekiem i miodem płynąca; połowę powierzchni miasta zajmuje zieleń! Miasto zajęło po raz kolejny pierwsze miejsce w rankingu miejsc, w których warto zamieszkać. Każdy człowiek intuicyjnie potrzebuje zieleni, a miasta – osiągnięcia naszej cywilizacji, skutecznie nas od niej odgradzają. Pacjenci szpitali z widokiem na drzewa szybciej wracają do zdrowia, a spacery po lesie wpływają nie tylko na nasz system odpornościowy, ale i zdrowie psychiczne. Ranking ten jest więc całkiem nie od rzeczy.

W Wiedniu jest prawie 300 parków i ogrodów. W samym tylko parku Volksgarten wiosną kwitnie 400 gatunków róż. Park Augarten jest najstarszym barokowym parkiem w Wiedniu zaaranżowanym w stylu francuskim. W Parku Zygumnta Freuda wiedeńczycy uwielbiają leżakować i opalać się. Park Miejski, czyli Stadtpark to pierwszy wiedeński park publiczny, który odnajdziemy w samym centrum Wiednia, znajdują się tu pomniki licznych postaci np.: kompozytorów Antona Brucknera i Fanza Schuberta. W Türkenschanzpark możemy wypocząć, oddając się sportom: jest boisko do gry w siatkówkę plażową, rampy dla jeżdżących na deskorolce, poza tym są tu stawy i wodospady. Podsumowując: Wiedeń – zielono mi.

Łyżeczka cukru

Słodki smak cukru przełamuje gorzki smak kawy, to on, choć jest go w niej niewiele, nadaje całemu napojowi pewną dozę doskonałości. Podobnie jest z muzyką w Wiedniu. Wiedeń bez klasyki nie byłby tym samym.

Noworoczny koncert nadawany z filharmonii wiedeńskiej to już tradycja, która sięga ponad 70 lat! W Złotej Sali czerwonego budynku Musikverein grają znamienici artyści, głównie muzykę stworzoną przez rodzinę Straussów. Nie braknie więc nigdy „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Miejsca rezerwuje się na kilka miesięcy wprzód. Koncert jest nadawany na żywo w wielu zagranicznych stacjach telewizyjnych. W secesyjnym Konzerthaus – drugim słynnym miejscu koncertów gra się nie tylko muzykę klasyczną, repertuar obejmuje szerokie spektrum brzmień: od średniowiecznych aż po współczesne.

Opera wiedeńska to kolejna gratka dla melomanów. W końcu to miasto trzech klasyków wiedeńskich (Mozart, Haydn, Beethoven). Wszyscy pragnący wybrać się do opery muszą liczyć się z tym, że ceny biletów zaczynają się zazwyczaj od 40 euro w górę i sięgają aż 240 euro, a nawet więcej. Prawdziwym melomanom wręcz nie wypada tutaj nie być, to jedna z najlepszych scen świata, gdzie repertuar zmienia się każdego dnia. Neorenesansowy budynek, w którego foyer znajduje się popiersie Jana Kiepury, jest jednym z piękniejszych na świecie.

Sproszkowana czekolada

Być w Paryżu i nie kupić perfum? Być w Mediolanie i nie przywieźć ze sobą ubrań? Być w Wiedniu i nie wybrać się do kawiarni? O nie! Idealnym zwieńczeniem wizyty w Wiedniu, czekoladową posypką na kawie, jest wizyta w kawiarni. Kawę podaje się tutaj na srebrnej tacce, zawsze w towarzystwie wody; gdy szklanka jest już opróżniona, podchodzi kelner i ponownie ją napełnia. W Wiedniu kawę sączy się leniwie, przeglądając poranną prasę.

Dodam, że bardzo leniwie, bo śniadania serwuje się tu często do godzin popołudniowych. Na śniadanie zamawiamy koniecznie świeże bułeczki, jajka na miękko, a może na bekonie, w otoczeniu orzechów, grzanek lub kawioru. Do wyboru mamy też omlety, wafle, wiedeńskie kiełbaski, a nawet gulasz, polecany na kaca. W niektórych wiedeńskich restauracjach śniadanie popija się lampką szampana. (Stąd pochodzi określenie wiedeńskie śniadanie, które może ma niewiele wspólnego z kuchnią austriacką, ale jest na pewno podane w elegancki sposób). Polecane kawiarnie to: Café Sperl, Meinl am Graben, Die Halle Café-Restaurant. Poza kawą koniecznie trzeba zamówić czekoladowo-marmoladowy Tort Sachera.

Ubita śmietanka

Śmietanka, crême de la crême, to wielcy bywalcy tego miejsca. Wiedeń jest miastem artystów i intelektualistów. Związane z nim były takie wybitne postaci jak malarz Alfons Mucha – kto nie uwielbia jego dam z belle epoque? Gustav Klimt – najdoskonalszy przedstawiciel secesji, którego liczne obrazy znajdziemy właśnie w Wiedniu. Franz Kafka, autor „Procesu” to kolejny urodzony w Czechach znany człowiek, od którego nazwiska pochodzi wyrażenie sytuacja kafkowska, czyli poczucie niepewności i zagrożenia spowodowanego byciem pod kontrolą irracjonalnej, nieokreślonej siły. Zygmunt Freud – twórca psychoanalizy, to następna osoba związana z Wiedniem. Jeśli się przejęzyczysz – zdaniem Freuda – dokładnie to właśnie miałeś na myśli. W Wiedniu urodził się i umarł Johann Strauss II, który skomponował walc „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Zmarł tutaj także inny wspaniały kompozytor – Wolfgang Amadeusz Mozart – jeden z trzech klasyków wiedeńskich obok Haydna i Beethovena, również związanych z tym miastem. Mozart jest autorem takich oper jak „Wesele figara”, „Don Giovani” czy „Zaczarowany flet”.

Jeśli po kolei odczytasz śródtytuły, otrzymasz gotowy przepis na kawę po wiedeńsku.

Komu w drogę, temu poradnik!

 • Dojazd

  Ceny biletów lotniczych są naprawdę okazjonalne. Jeśli planujesz wakacje w Wiedniu, zamów bilet już teraz, za niespełna 600 złotych.

 • Co jeszcze warto zobaczyć

  – imponująca gotycka katedra Św. Szczepana, jedna z największych świątyń na kontynencie europejskim,
  – barokowa Kolumna morowa na placu Graben wzniesiona pod koniec XVII wieku na pamiątkę ocalenia mieszkańców i papieża Leopolda I przed zarazą. Plac Graben to miejsce ekskluzywnych butików,
  – najstarszy w Wiedniu kościół im. Św. Ruprechta z godnymi uwagi witrażami i ołtarzem,
  – warto wybrać się również na zwiedzanie Hiszpańskiej Dworskiej Szkoły Jazdy i pokazy dostojnych lipicańskich białych ogierów, szkoła znajduje się w Hofburgu,
  – kościół Kapucynów, w którym chowano cesarzy austriackich.
  – wiele galerii i muzeów, a w tym: Albertina czy Kunsthalle.

 • Przydatne informacje

  Ceny noclegów w hotelach zaczynają się od 60 euro za noc, w hostelach od 16 euro.
  Bilety w muzeach wahają się pomiędzy kilkoma a nawet 20 euro. Wiedeń jest drogi.
  Najlepiej jest kupić Wien Karte, która kosztuje 18,5 euro, ważna jest przez trzy doby, upoważnia do przejazdu komunikacją miejską i do zniżek w wielu punktach (muzea, kawiarnie, teatry). Można ją nabyć w hotelach lub punktach turystycznych.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (3)

 • 30.01.20, 14:15

  Komentarz usunięty

 • 29.12.19, 13:44

  Komentarz usunięty

 • 21.01.13, 09:11

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 4345

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4171

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 10258

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5643

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 6853

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6353

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6235

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4739

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4970

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4307

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 4557

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3656

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 19800

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 35578

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4864

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 54667

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze