Dziś jest 21.07.2024

Imieniny obchodzą Daniel, Dalida, Benedykt, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Belgia – jak stare małżeństwo

Autor: Marta Nogas

Data publikacji: 28.06.2011 11:32

Liczba odwiedzin: 6518

Tagi: europa, belgia, bruksela, antwerpia, brugia, artykuły, marta nogas

To kraj mały, nawet jak na europejskie standardy. Niewielkie królestwo wciśnięte między Francję, Niemcy a Holandię. Jego rozmiarową reputację ratuje chyba tylko sąsiedztwo jeszcze mniejszego Luksemburga.

Bruksela
Brukselska uliczka. Fot. Jan Jelinek/sxc.hu

Z drugiej strony, to liczący się gracz na arenie międzynarodowej. Gościna instytucji Unii Europejskiej robi wrażenie, wszędzie słychać, że w Brukseli powiedziano, zatwierdzono, spotkano się, debatowano itp. Mimo tego rozgłosu o samej Belgii mówi się niewiele w naszej części Europy. Poza kilkoma skojarzeniami (z Unią oczywiście, z czekoladą i może jeszcze z Herkulesem Poirot), kraj i jego mieszkańcy pozostają nieznani. Zobaczmy, jaka Belgia jest naprawdę, co myślą i mówią o sobie sami Belgowie i jaką opinię mają wśród innych nacji Europy.

O sobie samych

Wydawać by się mogło, że Belgowie są pozbawieni tego narodowego zacięcia, tak powszechnego wśród innych dumnych narodów np. Francuzów, Norwegów, Niemców czy Polaków. Zdają się zupełnie nie przejmować kwestią swojej narodowej tożsamości. Być może, dlatego, że o poczucie narodowości u Belgów dość ciężko.

Belgia jest jak stare małżeństwo, które nie może zdecydować się na rozwód. Podział na frankofońską Walonię i flamandzką Flandrię zaznacza się niemalże w każdym obszarze życia publicznego. Mieszkańcy Flandrii narzekają na „utrzymywanie” przynoszącej mniej zysków Walonii, co najmniej tak, jakby łożyli na inne państwo. Normalną sytuacją jest kryzys polityczny, ponieważ partie pochodzące z obu części kraju rzadko mogą dojść do jakiegokolwiek porozumienia.

Teoretycznie Belgia jest krajem trójjęzycznym (język mniejszości niemieckiej również posiada status języka urzędowego), jednak turyści mogą odnieść wrażenie, że to dwa osobne państwa. W Walonii mówi się po francusku, w tym języku są napisy, szyldy oraz nazwy ulic. We Flandrii ─ po flamandzku i nikt nie łamie tego niepisanego prawa. Dwujęzyczna jest jedynie Bruksela, ale i tu widać ścieranie się tych nieprzepadających za sobą grup. Prawo belgijskie daje regionom szerokie uprawnienia do samostanowienia, z odmiennym system szkolnictwa i osobnym handlem zagranicznym na czele.

Inni o Belgach

Występowanie stereotypów narodowościowych jest tak naturalne jak samo istnienie różnic międzyludzkich. Zwykle sąsiadujące kraje nie mają o sobie najlepszego mniemania. Nic więc dziwnego, że Belgowie uważani są przez Holendrów za odrobinę… przygłupich. Z kolei według mapy stereotypów Polaków – zabawnej grafiki Europy ilustrującej przekonania Polaków na temat bliższych i dalszych sąsiadów, Belgowie to „urzędasy”. Zapewne ma to związek z brukselską siedzibą władz UE i biurokratyzacją przepisów unijnych. Może też wynikać ze słabej znajomości Belgów i rozciągnięcia na nich stereotypu unijnego urzędnika.

W 2010 roku Bruksela otrzymała niechlubne miano najnudniejszego miasta Europy. Każdy, kto widział stolicę Belgii osobiście lub co nieco o niej słyszał, z pewnością będzie zdziwiony.

Obiektywne i subiektywne prawdy

Wszystko można bowiem Belgom zarzucić, ale na pewno nie brak luzu czy nudę. To kraj zdecydowanie miejski ─ ponad 90 proc. populacji żyje w miastach. A w nich kwitnie życie, kultura i zabawa. Codzienność zdaje się przemykać krótkimi odcinkami między coraz to huczniejszymi świętami i festiwalami. Być może to skojarzenie ma coś wspólnego z czekoladą, ale wydaje się, że do całej Belgii pasowałby slogan reklamowy naszego rodzimego Wedla ─ „wyprodukowano dla przyjemności”.

Miasta belgijskie – subiektywny przewodnik po krainie zabawy

Miasto nudy i unijnych gryzipiórków? To na pewno nie Bruksela!
 
Miasto nudy i unijnych gryzipiórków? To na pewno nie Bruksela!
fot. iStockphoto

Zacznijmy od Brukseli, by rozprawić się raz na zawsze z mitem nudy i unijnych gryzipiórków. Jako świadectwo luzu i dystansu mogą posłużyć „siusiające figury” – bardziej znane spośród brukselskich atrakcji turystycznych. Pierwszy był chłopiec, Manneken Pis, i to właśnie przed nim ustawiają się tłumy z aparatami. Z okazji przeróżnych świąt chłopiec bywa przebierany. Wart również wiedzieć, że siusia nie wodą, lecz… piwem.

Co wytrwalsi poszukują dziewczynki, Jeanneke Pis, która ma symbolizować równouprawnienie (bo skoro facet może sikać w miejscu publicznym, to w tolerancyjnej Belgii kobieta również). Ostatni z kontrowersyjnych posągów, pies (Zinneke Pis), postawiony został już chyba tylko po to, by bawić przechodniów.

Fala festiwali rokrocznie przetacza się przez całą Belgię, wiele z nich ma miejsce właśnie w Brukseli. Kunsten Festival of the Arts w maju, Festival Couleur Café w czerwcu, Ommegang w lipcu ─ to tylko niektóre z nich. Beldzy kochają zabawę i wykorzystują każdą okazję, żeby miło spędzić czas.

Nie tylko imprezy, ale też muzea i galerie stanowią kulturalny i turystyczny potencjał miasta. Do ważniejszych z nich należy kompleks Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych, gdzie można podziwiać m.in. dzieła Picassa, Chagalla i Rubensa. W Brukseli znajduje się również Belgijskie Centrum Komiksu, chętnie odwiedzane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Spotkamy tu Smerfy, Lucky Luke’a, ale też mniej znane w Polsce postacie. W Belgii, podobnie jak we Francji, komiks jest ważną dziedziną kultury, niekiedy wręcz sztuki. Zyskuje coraz więcej miejsca w przestrzeni miejskiej, powszechne są murale zdobiące elewacje budynków.

Następnie możemy przenieść się do Antwerpii ─ miasta diamentów. Tu panuje klimat bardziej surowy, industrialny. Choć zubożone i zniszczone budowle to bardzo rzadki widok w kraju, w Antwerpii możemy się na takie miejsca natknąć. Jednak mimo pozornego zaniedbania i uprzemysłowienia miasto trzyma poziom, życie kulturalne i rozrywkowe (zwłaszcza nocne) nie naraża na szwank belgijskiej reputacji. W Antwerpii żył i tworzył Rubens, możemy więc spodziewać się solidnej dawki kultury i sztuki.
[===]
Fascynującym miejscem jest dzielnica diamentów – największe na świecie zagłębie produkcji diamentów ozdobnych. Znajdują się tu szlifiernie, zakłady jubilerskie i inne firmy związane z brylantowym przemysłem. W Muzeum Diamentów możemy zapoznać się z całym procesem produkcji. I choć może ich „wytwarzanie” w takiej skali traci odrobinę na romantyzmie, wystawy prezentujące biżuterię najlepszych projektantów bądź należącą do legend kina to widok niezapomniany. Magia diamentów robi swoje, nie bez powodu są one najlepszym przyjacielem dziewczyn. Antwerpia uwodzi brylantami.

Brugia to jedno z najlepiej zachowanych, średniowiecznych miast w Europie Zachodniej. Jest często porównywana do Wenecji ze względuna kameralne uliczki, dawną architekturę i kilometry kanałów przecinające miasto. Cała starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z miejsc mniej standardowych ─ w Brugii znajduje się muzeum koronkarstwa (swego czasu miasto było ważnym ośrodkiem wytwórstwa i handlu koronkami właśnie). Tam można podpatrzeć, jak robiło się niegdyś koronki, a w okolicznych sklepach zakupić gotowe dzieła.

Inne, warte uwagi miejsca to Muzeum Frytek i Muzeum Czekolady. Frytki i czekolada to chyba najsłynniejsze (prócz piwa) belgijskie potrawy. W wyrobie czekolady specjalizuje się wiele miast, a w niezliczonej ilości sklepów można zakupić wszystko, co tylko da się zrobić z czekolady. Hitem zeszłorocznych Walentynek była czekoladowa bielizna kobieca, do założenia i zjedzenia tego samego wieczoru.

Frytki natomiast to duma Belgów i punkt sporny z Francuzami, którzy również uważają siebie za wynalazców tej potrawy. W języku angielskim występuje ona pod nazwą french fries, jednak żaden Belg nie ma wątpliwości i chętnie podzieli się wiedzą na temat tego, który naród tak naprawdę wynalazł frytki. Być może z tego powodu do Belgów przylgnęła opinia smakoszy ziemniaków; wieść głosi, że żadna inna nacja nie potrafi przyrządzić tego warzywa na tak wiele różnych sposobów. Frytki po belgijsku podaje się z dodatkiem majonezu.

Jak już było wspomniane, Belgia jest krajem miejskim i bardzo zabawowym. W związku z tym wszystkich ośrodków sztuki, kultury i rozrywki nie sposób opisać w jednym artykule. Nie można też opisać wszystkiego, odbierając turystom przyjemność płynącą z odkrywania i bycia zaskakiwanym w podróży. Nie warto jednak dać się zaskoczyć cenami, przygotujmy się na to, że będzie raczej drogo. Im bardziej popularne miejsce, tym drożej, ceny w Brugii potrafią przebijać Londyn czy nawet Paryż. Warto zatroszczyć się o wcześniejsze zarezerwowanie miejsca w hotelu czy schronisku. Najciekawsze miejsca w Belgii to te, których nie można obejrzeć za darmo.

Ciężko zadowolić się widokiem muzeów, galerii, pubów, sklepów z czekoladą z zewnątrz, choć belgijskiej architekturze nie brakuje urody. Chyba lepiej nastawić się na zabawę, doświadczanie, próbowanie i co za tym idzie, wydawanie pieniędzy. Oszczędzić można na podróży – zarówno Wizzair, jak i Ryanair oferują wiele połączeń w bardzo niskich cenach. Samoloty do Charleroi (belgijskiego lotniska obsługującego wyłącznie tanich przewoźników) startują z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Bilety nie są drogie, a samoloty w obie strony latają codziennie, z nielicznymi wyjątkami.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7481

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6613

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27140

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8247

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10294

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9672

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7369

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8770

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7839

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6058

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50742

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128875

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7276

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195727

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze