Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kolorowa Belgia

Autor: Joanna Antonik

Data publikacji: 27.02.2012 05:35

Liczba odwiedzin: 13558

Tagi: europa, belgia, zadanie 3 fotorelacja, joanna antonik, fotorelacje

Belgijska flaga- charakterystyczne, mocne, kontrastujące barwy. Ułożone pionowo 3 barwne pasy: czerń, żółć, czerwień. Determinacja, hojność, odwaga- te trzy cechy reprezentowane przez powyższe kolory Belgowie wybrali za swój cel i -jak pokazuje historia tego kraju- wytrwale do niego dążą. Jednak nie tylko w weksylologii (nauki o flagach) każdy kolor ma określone znaczenie. Zapraszam w podróż po symbolicznych kolorach Belgii, po miejscach, ludziach i ideach z nimi związanych.

Płynne złoto

Zapewne pierwszym skojarzeniem jakie pojawi się przy zestawieniu słów : złoto i Belgia będzie... piwo. I będzie to skojarzenie bardzo słuszne: w Belgii produkuje się ponad 1000 gatunków piwa w kilkuset browarach rozsianych po całym kraju. Nawet najbardziej wymagający wielbiciel gorzkiego trunku z pewnością znajdzie w tym rogu obfitości coś dla siebie. Z wielu gatunków piw produkowanych w Belgii możemy wydzielić piwa typu pilzneńskiego, bock, stołowe i słabe. Najbardziej znane browary to: Stella Artois, Jupiler, Grimbergen, Maes, Cristal, Palm, Lieve, Brand (Limburg), Leeuv (Valkenburg), Kwik (Bry Martens Bocholt), Cardinal, oraz wyśmienite browary klasztorne jak Chinay.

Płynne złoto w całej okazałości

Jednak niech złoty kolor Was nie zmyli! Belgowie uwielbiają wszelkiego rodzaju kolorowe piwa, szczególnym sentymentem darzą piwa…czereśniowe, które można kupić w każdym szanującym się pubie. Również w Polsce można zakosztować odrobinę tego belgijskiego płynnego złota - oryginalne belgijskie piwa są dostępne w sklepach specjalizujących się w tym trunku, dobrych pubach, a czasami można je spotkać również w zwykłym monopolowym- szczególnie Jupilera i Stellę Artois. Jednak piwo najlepiej smakuje w prawdziwym belgijskim pubie, jak choćby w tej kultowej brukselskiej piwiarni- La Mort Subite.

Kultowy pub w Brukseli

Niebieski jak...

…Smerf! Belgia to ojczyzna tych sympatycznych, błękitnych istot. Pierwszy raz pojawiły się w 1958 roku w belgijskim magazynie „Spirou” i szybko podbiły serca wielu milionów czytelników. Wkrótce została wydana seria komiksów o przygodach Smerfów, a Amerykanie nakręcili kilkaset odcinków popularnej bajki. Komiksy i bajki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i przez wiele lat gromadziły przed telewizorami rzesze wiernych fanów ( nie tylko dzieci).

Smerfny Smerf

Człowiekiem, który wymyślił Smerfy ( i wiele innych bajkowych postaci!) jest Pierre Culliford bardziej znany jako Peyo. Z okazji 50 rocznicy powstania niebieskich istot w Brukseli zostało otwarte Muzeum Komiksu, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów: tych małych i tych nieco większych. O skali popularności Smerfów może świadczyć fakt utworzenia w Brukseli ulicy... Smerfowej ( która z pewnością jest bardzo smerfna!). Ulice Smerfowe można spotkać również w innych krajach, a także w Polsce ( np. w Ełku, Olsztynie).

Smerfna ulica

Krwista czerwień

Krwista czerwień, czerwień krwi- słowa te są nierozerwalnie ze sobą związane. Dla wielu Belgów zapewne pierwszym skojarzeniem dla słowa „krew” będzie Bazylika Św. Krwii w Brugii. Według wierzeń przechowywana jest w niej fiolka krwii chrystusowej, która dotarła do Belgii dzięki wyprawom krzyżowym. Legend i opowieści na ten temat jest wiele, ale chyba najpopularniejszą jest ta, w której ampułkę z krwią przywozi do Brugii książę Diederik van den Elzas- uczestnik II krucjaty do Ziemi Świętej. Fiolkę z krwią otrzymał on od króla Jerozolimy- Baldwina III, który wszedł w jej posiadanie dzięki zakonowi templariuszy. Ponoć nawet samo doknięcie ampułki z krwią pozwoliło uzdrowić żonę Diedrika z trądu. Najstarsze dokumenty na temat Najświętszej Krwii z Brugii pochodzą z 1256 roku. Co roku- począwszy od XIII wieku- w dniu święta Wniebowstąpienia, ulicami Brugii przechodzi procesja Najświętszej Krwii Pańskiej, a mieszkańcy ubrani w stroje z epoki odtwarzają przybycie do miasta księcia Flandrii z drogocenną ampułką.

Zielono mi!

Ekologia to w Belgii rzecz bardzo ważna. Problem zanieszyszczenia środowiska jest bardzo aktualny w kraju tak silnie zurbanizowanym, tak bardzo przekształconym przez człowieka. Wśród Belgów ekologia jest swoistą modą, ale też stylem życia- na każdym kroku spotkać można sklepy z ekologiczną żywnością a ostatnio dużą popularnością cieszą się owoce (zwłaszcza jabłka) wyhodowane w ekologicznych gospodarstwach. Ale ekologiczne może być w zasadzie wszystko: od ubrań, przez kawę po pojazdy- bardzo wielu Belgów porusza się na rowerach lub pieszo.

Belgijska natura

Aby promować ideę ekologii i wegetarianizmu miasto Gent- jako pierwsze na świecie- wprowadziło jeden wegetariański dzień w tygodniu. Dniem tym jest czwartek i wtedy urzędnicy i politycy w Gentcie rezygnują z jedzenia mięsa, dając dobry przykład mieszkańcom. Do akcji włączyli się także uczniowie szkół. Udział w akcji jest całkowicie dobrowolny, a jego głównym celem jest podniesienie świadomości na tematy związane z ochroną środowiska i zdrowym odżywianiem.

Ekologia totalna

Biel po belgijsku

Biały to w zasadzie nie kolor- to raczej koloru brak. W tym przypadku kolor jednak nie ma takiego znaczenia jak smak- pyszny smak majonezu! Dla Belgów jest to oczywisty dodatek do frytek, które traktowane są niemal jak potrawa narodowa i duma kuchni belgijskiej. Obowiązkowe frytki z majonezem najlepiej kupować je w zielonych budkach stojących przy ulicy i rozkoszować się ich smakiem, jednocześnie podziwiając piękną architekturę belgijskich miast.

Obowiązkowe belgijskie danie

Kolor średniowiecza

Wiele osób powie, że ceglasty ( bo o nim mowa) to nie kolor. Ale wystarczy przyjechać do Brugii by przekonać się, że żadne inne określenie nie jest właściwsze dla kolorytu pięknych, zabytkowych kamieniczek.

Ceglasta Brugia

Spacerując po najstarszej części Brugii można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie i trafiliśmy w sam środek nieco surowego, ale jakże pięknego średniowiecznego miasta.

Wszechobecna cegła

Belgowie lubią brąz

Kolor ten, w różnych odcieniach i kształtach, gości na wystawach wszystkich czekoladarnii w Belgii. Pyszne czekoladki są obowiązkowym punktem programu dla każdego odwiedzającego ten kraj. Im ciemniejsza czekoladka tym więcej jest w niej kakao i tym bardziej jest deserowa- a więc mniej słodka.

Kuszące czekoladki

Rodzajów czekoladek jest całe mnóstwo i wbrew pozorom występują we wszystkich kolorach tęczy i we wszystkich możliwych kształtach. Można znaleźć nawet symbol Brukselii- sikającego chłopca- Manneken Pis w wersji nie dość, że czekoladowej to jeszcze multikolorowej!

Tęczowo- czekoladowy symbol Brukseli- Manneken Pis

Wszystkie kolory tęczy

Tęcza- ten zbiór kolorów świadczy o tolerancji jaka panuje w tym niewielkim kraju.

Symbol tolerancji

Belgia jest drugim (po Holandii) państwem europejskim, które zezwoliło na małżeństwa osób tej samej płci. Jednym z warunków jest to, żeby przynajmniej jedna/jeden z małżonków mieszkał w Belgii od co najmniej 3 miesięcy. Pary homoseksualne mają takie same prawa i obowiązki co pary heteroseksualne, oprócz prawa do adopcji dzieci. Dwa lata później we Flandrii zezwolono osobom homoseksualnym na adopcję dzieci. Prawo o związkach homoseksualnych obowiązkuje w Belgii od 2003 roku.

Gay is OK- mural w centrum Brukseli

Belgijska paleta barw

Belgia, jak na tak niewielkie państwo, jest wyjątkowo różnorodna. Powyższy tekst to tylko kilka przykładów, mających zilustrować jak bogaty kulturowo i obyczajowo jest ten kraj. Ten, kto myśli, że Belgia to tylko nudni eurourzędnicy- jest w wielkim błędzie! Dla mnie Belgia jest jak kolorowa paleta barw, z których każda jest jest unikalna a razem tworzą niesamowity obraz. Zupełnie taki jak ten, namalowany przez belgijskiego malarza Rene Margitte'a.

Favourable Omens- Rene Margitte

Komentarze (7)

  • Dominika (gość)

    Dominika (gość)

    20.09.17, 14:59

    Mam rodzinę w Belgii i często ich odwiedzam. Z Polski jeżdżę busami do Belgii z http://www.prestigebus.pl na miejscu jeżdżę już samochodem z rodziną. Muszę przyznać, że bardzo podobami się kraj i zastamawiam się nad studiowaniem tam.

    Zgłoś

  • HUBAL (gość)

    HUBAL (gość)

    25.02.16, 19:41

    WIELE BŁĘDÓW ORTOGRAFICZNYCH OMG!!!!! KTO TO PISAŁ

    Zgłoś

  • Marszal (gość)

    Marszal (gość)

    03.09.14, 23:35

    Pierwszy akapit o piwie tragiczny, wiele błędów, co tu dużo mówić... Jeśli chodzi o ten temat to lepiej poczytać na jakieś innej stronie, cała reszta to nie mogę się wypowiedzieć bo nie mam takiej wiedzy :)

    Zgłoś

  • belgia (gość)

    belgia (gość)

    15.03.12, 10:01

    Rodzaje piw belgijskich - opis tragiczny i wprowadzający w błąd. To nie Niemcy! Belgijskie piwa to przede wszystkim klasztorne, z opactw, najwieksza charaktrerystyczna grupa to piwa produkowane zupelnie inaczej niz "normalnie" czyli z fermentacji górnej. Piwa z "abbayes", jest tylko kilka takich na świecie w tym tylko jedno poza granicami Belgii. Piwa białe! Gdzieś ty dziewczyno wcisnęła tu "lagery" :(

    Zgłoś

  • Miro (gość)

    Miro (gość)

    04.03.12, 20:22

    swietny pomysł na tekst i dobrze dobrane przykłady- aż się chce jechać do takiego kolorowego i rożnorodnego kraju

    Zgłoś

  • Maryla (gość)

    Maryla (gość)

    01.03.12, 15:37

    Fajne ciekawostki! nie wiedziałam, że smerfy są z Belgii:)

    Zgłoś

  • Dorota (gość)

    Dorota (gość)

    27.02.12, 17:57

    Ciekawy pomysł na artykuł - taki kolorowy :)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6161

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5762

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 18006

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7198

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8824

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7804

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8045

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6482

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7061

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5699

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6288

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5040

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35917

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78806

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6438

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 117680

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze