Dziś jest 04.01.2025
Imieniny obchodzą Aniela, Tytus, Eugeniusz, Benedykta
Autor: Anna Łakomy
Data publikacji: 28.06.2011 12:42
Liczba odwiedzin: 11473
Tagi: europa, białoruś, mińsk, brześć, lida, pińsk, świteź, artykuły, anna maria łakomy
By podróżować dziś na Białoruś trzeba mieć w sobie trochę odwagi. Nie będzie nam ona potrzebna do zwalczania groźnych bandytów, ale do zmierzenia się z przeszłością.
Mińsk. Fot. Max Mitenkov/sxc.hu
Polska wciąż mozolnie stara się pozbyć dziedzictwa socjalizmu. Spłacamy długi, odbudowujemy gospodarkę, zmieniamy mentalność homo sovieticus, której pozostałości wciąż są głęboko zakorzenione, szczególnie wśród starszego pokolenia. Stopniowo budujemy społeczeństwo obywatelskie,aktywne i uczestniczące. Na Białorusi czas wciąż stoi w miejscu i nic nie zapowiada, by w ciągu najbliższych lat miało się wiele zmienić. Dlatego odwiedziny sąsiadów mogą być trudną, ale jednak potrzebną wyprawą.
Z sąsiadami za pan brat
By zrozumieć Białoruś i na własnej skórze doświadczyć jej klimatu, należy pamiętać, że obowiązują tam dwa oficjalne języki urzędowe – białoruski i rosyjski. Według spisu powszechnego z 2009 roku Białorusini w domach mówią najczęściej po rosyjsku. Tylko jedna trzecia deklaruje posługiwanie się językiem białoruskim. Polacy wg oficjalnych statystyk są jedyną grupą etniczną na Białorusi, co daje pewien obraz charakteru społeczeństwa. Białorusini zazwyczaj odnoszą się do Polaków ciepło i życzliwie, szczególnie w zachodniej i północnej części kraju, gdzie mieszka polska mniejszość. Nie powinno być także większych problemów w komunikacji, bo większość naszych rodaków mówi łamaną polszczyzną. Inni obcokrajowcy mogą napotkać jednak pewne trudności, o dogadaniu się w języku angielskim nie ma bowiem mowy.
Hoteli na Białorusi jest niewiele, a ich standard dość niski. Ceny dla obcokrajowców są nieproporcjonalnie wyższe niż dla mieszkańców. Nasze wydatki wyniosą około 60 – 70 USD za dobę w Mińsku i około 30 USD w mniejszych miastach. Zdecydowanie Po Białorusi podróżuje się dość ciężko, na prowincji infrastruktura turystyczna i gastronomiczna praktycznie nie istnieje, pomimo ogromnych walorów przyrodniczych kraju, które mogłyby przecież przyciągnąć tłumy turystów. Zawsze i wszędzie organizowane są przerwy w pracy, często dużo bardziej uciążliwe niż śródziemnomorska sjesta. Są przerwy techniczne, obiadowe i przerwy sensu stricto. Najczęściej występują w najbardziej pożądanych godzinach.
Nie lękajcie się!
Ostatnio na Białorusi zainicjowano kampanię „Nie lękajcie się!”, która ma za zadanie przełamywać atmosferę strachu, jaką władze starają się narzucić społeczeństwu białoruskiemu. Inicjatorami kampanii są m.in. ruch „O wolność”, Partia BNF, niezarejestrowany związek „O modernizację” i inne siły demokratyczne w proteście przeciwko prześladowaniom oraz totalnej presji wywieranej na działaczy demokratycznych i politycznych. Dzisiejsze działania władzy mają na celu zminimalizowanie aktywności obywatelskiej. Inicjatorzy mają nadzieję na rozprzestrzenianie się kampanii za pomocą symboli. Jednym z pomysłów jest noszenie znaczka z napisem „Byłem na Placu”.
Good morning Lenin!
Podróżując po Białorusi należy zwrócić uwagę na szlak zabytkowych miejsc, których historia wskazuje na jej wspólne dzieje z Polską. Do najciekawszych miast należą: Brześć, Grodno, Pińsk i Witebsk. W Brześciu znajdziemy słynną „Twierdzę – Bohater”, a także zespół ogromnych pomników. Bardzo ważnym punktem jest muzeum historyczne poświęcone wydarzeniom z 1941 roku. Warto także zwiedzić pozostałości średniowiecznego grodu. Pińsk z kolei to miejsce, w którym narodził się Ryszard Kapuściński. Jest to piękne miasto zabytkowych, barokowych kościołów.
Na mocy słynnej Unii Lubelskiej (1569 r.) Mińsk wszedł w skład Rzeczypospolitej, a w rezultacie II rozbioru Polski w 1793 r. miasto zajęli Rosjanie. Od sierpnia 1991 roku jest stolicą niepodległej Białorusi. Miasto położone jest nad rzeką Świsłoczą w centralnej części kraju. Bardzo mała starówka mińska składa się z niskich uliczek oraz starannie odrestaurowanych budynków. Do jednych z cenniejszych zabytków stolicy należą: katedra św. Ducha z XVII w., cerkiew Pietropawłowska z XVII w., cerkiew św. Marii Magdaleny z XVIII w. oraz kościół św. Rocha z poł. XIX w. Mińsk jest miastem stosunkowo nowym, stanowi swego rodzaju pomnik architektury socrealistycznej z licznymi reliktami pochodzącymi z epoki radzieckiej. Niemalże wszędzie, jak grzyby po deszczu wyrastają pomniki Lenina i przodowników pracy. Podróż w te miejsca może okazać się o tyle uciążliwa, że wszędzie spotykamy się z wyraźnymi ograniczeniami wolności osobistej Białorusinów.
Z opowieści podróżników wywnioskować można, iż to właśnie jest najbardziej przykry i demotywujący element wyjazdów tam. Nasi sąsiedzi wciąż zmuszani są do pisania zobowiązań do powrotu przed jakimkolwiek wyjazdem z kraju, wykonywania określonych prac dla kraju albo otrzymują całkowity zakaz opuszczania granic. Nagminne jest także preparowanie materiałów obciążających Białorusinów. Dla wszystkich tych, którym atmosfera socrealizmu jest znajoma taka podróż może być dość smętnym powrotem do przeszłości. Dla młodych z kolei będzie świetną lekcję historii.
Śladami Mickiewicza
Dla Polaków interesujące mogą być zwłaszcza te miejsca, związane z życiem Adama Mickiewicza. Wśród nich znajduje się przede wszystkim Nowogródek, w którym spędził dzieciństwo. Zwiedzimy tam rekonstrukcję dworku należącego do rodziny wieszcza oraz kościół, w którym został ochrzczony. Możemy także odwiedzić dworek w Zaosiu koło Nowogródka, gdzie Mickiewicz przyszedł na świat. W Bolcienikach, młody poeta przeżywał romantyczne chwile w towarzystwie Maryli, a najwięcej emocji przyniesie nam znane z romantycznych ballad Mickiewicza słynne jezioro Świteź.
Według dziennikarza Jerzego Haszczyńskiego, Adam Mickiewicz jest dziś jednym z ważniejszych pisarzy, których poznają w szkole dzieci na Białorusi, także w szkołach rosyjskojęzycznych. Wśród lektur obowiązkowych znajdują się też dzieła Elizy Orzeszkowej i Henryka Sienkiewicza. Wydaje się, że Mickiewicz wciąż jest spoiwem łączącym nie tylko Polskę i Litwę, ale i Białoruś. Bardzo wiele świąt i nazw własnych, którymi posługiwał się wieszcz zostało zaczerpniętych z białoruskiej kultury i tradycji. Mowa tu np. o samym święcie Dziadów.
Kuchnia prawdziwie tradycyjna
Kuchnia białoruska bazuje na składnikach wysokokalorycznych. Jej podstawę stanowią ziemniaki i różnorakie zupy, a najsłynniejsze są dania na różne sposoby nadziewane – pierogi, wareniki, pielmieni, uszka czy zrazy. Białoruś jest jednym z niewielu krajów europejskich w tak dużym stopniu przywiązanych do swoich tradycji kulinarnych. Gdzieniegdzie widać wpływy staropolskie czy rosyjskie, ale w pełni zharmonizowane z tradycją. Potrawy naprawdę unikatowe, przygotowywane tylko według domowych receptur.
Ziemniak zajmuje tak zaszczytne miejsce w kulinariach, że na 150. rocznicę zainicjowania jego uprawy w tym kraju postawiono mu niedaleko Mińska pomnik. Do najczęściej jadanych potraw należą różnego rodzaju placki ziemniaczane, bliny czy babki. Potrawy mięsne są często duszone na wolnym ogniu, dodaje się do nich warzywa i koncentrat pomidorowy. Prawdziwym przysmakiem Białorusinów jest mielona wieprzowina faszerowana słoniną, kiełbasą oraz ziemniakami. Warzywa są traktowane jako nieodłączne składniki wszelkiego rodzaju gulaszy i zup.
Potrawą, o której także należy wspomnieć jest maslenica. W zasadzie jest to nazwa tygodnia przed rozpoczęciem postu, starosłowiańskie święto powitania wiosny. Maslenica jako potrawa jest związana z nadchodzącym postem, co oznacza, że ma być sycąca i zawierać duże ilości mięsa. Są to bliny połączone z maczanką ze słoniny, mięsa, jajka i śmietany. Do popicia – kwas brzozowy, który oprócz walorów smakowych ma także istotne walory zdrowotne. A na deser? Kułaga, czyli ciasto ze sfermentowanej mąki gryczanej przygotowywane na wolnym ogniu z suszem owocowym.
Komu w drogę, temu poradnik!
Na Białoruś można dojechać koleją, codziennie z warszawy rusza bezpośredni pociąg do Mińska. Są jednak tańsze możliwości dojazdu, z kilkoma przesiadkami: do Terespola, stamtąd do Brześcia tzw. przemytnikiem, potem już bezpośrednio do Mińska. Najkrótsza podróż z Warszawy zajmie 9 godzin, najdłuższa ok. 12. Dostępne są także wycieczki autokarowe.
Wymagane jest posiadanie wiz, których typ zależy od charakteru wyjazdu. By otrzymać wizę turystyczną (jednokrotną lub dwukrotną) musimy złożyć następujące dokumenty w Ambasadzie Białorusi (ul. Wiertnicza 58, Warszawa): formularz o wydanie wizy (do pobrania na stronie internetowej ambasady), jedno kolorowe zdjęcie, paszport (ważny co najmniej 3 miesiące po ukończeniu ważności wizy), ubezpieczenie zdrowotne, podanie od białoruskiej firmy turystycznej, czyli tzw. voucher; w przypadku pobytu do dziesięciu dni niezbędne jest potwierdzenie rezerwacji hotelu; wiza jednokrotna to koszt 25 euro, dwukrotna – 35 euro, wielokrotna – 60 euro. Czas oczekiwania to 5 dni roboczych w trybie normalnym, w trybie ekspresowym znacznie mniej, bo 48 godzin, opłaty są wtedy wyższe, za jednokrotną wizę turystyczną zapłacimy 50 euro. Konsulaty białoruskie znajdują się również w Białymstoku, Gdańsku i Białej Podlaskiej. Procedura załatwiania wizy w ambasadzie jest dość skomplikowana, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług biur podróży, które specjalizują się w pośrednictwie wizowym.
– kościół Bernardynów z 1595 r.
– Stary Zamek Królewski z końca XIV w. nad Niemnem, w którym to obecnie znajduje się ciekawe muzeum
– bagno Jelnia
– Jezioro Świteź
– Zamek książąt litewskich w Lidzie
– Pałac Butrymowiczów w Pińsku
Nie są wymagane szczepienia ochronne. Zagrożenie chorobami zakaźnymi, np. błonicą (zwłaszcza latem), grypą (w zimie) i chorobami wenerycznymi jest dość duże. Latem i jesienią w lasach należy uważać na kleszcze roznoszące wirusowe choroby. Obywatele Polski są leczeni na Białorusi odpłatnie. Warto korzystać z przychodni i szpitali prywatnych, standard w placówkach państwowych jest bowiem o wiele niższy niż w Polsce.
1 zł = 1010 rubli białoruskich
Ceny na Białorusi ostatnio bardzo skoczyły w górę. Produkty są droższe niż w Polsce, choć średnie pensje 2,5 razy niższe niż u nas.
13.10.17, 17:19
Jest to niestety nagminne w przypadku obecnej Białorusi, że zagarnia się historię Rzeczypospolitej i Litwy przez obecny reżim białoruski niejako legitymując swoje istnienie na arenie międzynarodowej. Ostatnim, świeżym przykładem jest sprawa upamiętnienia Tadeusza Kościuszkę w Solurze, które Białoruś próbuje wykorzystać propagandowo. Białoruś jako dość efemeryczny twór powstała 1918 roku. Język białoruski (a właściwie starosruski) był językiem niższych warstw społecznych Kresów. Inteligencja i szlachta, nawet ta nie wywodząca się z terenów rdzennie Rzeczypospolitej była spolonizowana. Identyfikowała się z RzP, mówiła po Polsku i przypisywanie sobie tych osób jako synów/córki Białorusi, białoruskiej ziemi jest nie na miejscu.
04.08.13, 10:18
MIckiewicz nie ma nic wspólnego z bałtycką Litwą. Litwo ojczyzno moja, oznacza ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego czyli Wileńszczyznę (obecnie Litwa), jego rodzinną Grodzieńszczyznę (obecnie Białoruś) oraz Wołyń i Podole (obecnie Ukraina). Z dawnymi Żmudzinami Mickiewicz raczej wiele wspólnego nie miał.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16702
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11967
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 178923
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 209133
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8330
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7296
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42564
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9332
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11663
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9055
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10962
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8428
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10319
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6913
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8961
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7007
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 71610
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 182262
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8419
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 290873
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 06.03.2013 14:02
Liczba odwiedzin: 4249
Fundacja Ocean Marzeń zaprasza na II Festiwal Kultury Marynistycznej Oceany Marzeń do Tawerny Korsarz przy ul. Gostyńskiej 45 w Warszawie. Festiwal odbędzie się w dniach 8-10 marca 2013 r. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 05.03.2013 11:46
Liczba odwiedzin: 4655
Zapraszamy na opowieść o nie do końca zbadanym, a przez to tajemniczym i pociągającym rejonie naszej planety – Przesmyku Darién. Położony między Panamą i Kolumbią uchodzi za miejsce, przed wyjazdem do którego warto poważnie się zastanowić. I to kilkukrotnie. O pokonywaniu dziewiczej panamskiej dżungli opowiedzą Michał Zieliński i Tomasz Zakrzewski członkowie ekspedycji „Do jądra ciemności: Strefa Darién”. »
Powered by Webspiro.