Dziś jest 10.01.2025

Imieniny obchodzą Dobrosław, Wilhelm, Agaton, Anna

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Mostar

Autor: Joanna Kościańska

Data publikacji: 22.07.2011 12:47

Liczba odwiedzin: 12173

Tagi: europa, bałkany, bośnia i hercegowina, mostar, artykuły, joanna kościańska

Znana bałkańska legenda mówi, że gdy Bóg stwarzał świat, trzymał w ręku dwa worki – jeden wypełniony ziemią, a drugi kamieniami. Widząc to, psotliwy Diabeł zakradł się do Boga i przedziurawił wór z kamieniami. Wszystkie spadły w jedno miejsce, tworząc w ten sposób górzystą Bośnię i Hercegowinę.

Mostar
Stary Most nad Neretwą – duma Mostaru. Fot. Darij & Ana

Pomimo diabelskiego wkładu w powstanie kraju, współcześni mieszkańcy obszaru twierdzą, że Bośnia i Hercegowina to prawdziwe serce Bałkanów. „Zemlja u obliku srca” („The heart shaped land”) – mówią, pokazując na kształt granic państwa i zachęcając do podróży po jego zakątkach. Podróży, w której nie może zabraknąć wizyty w Mostarze.

Miasto w sercu Hercegowiny

Mostar to największe miasto geograficzno-historycznej krainy zwanej Hercegowiną. Wysokie Góry Dynarskie poprzecinane są tu kanionami i dolinami, a drogi zaskakują na nowo z każdym przebytym kilometrem – spokojnie biegną poprzez lasy, aby tuż za zakrętem poprowadzić ponad stromymi, skalnymi urwiskami, z których widać przepaści i płynące dołem, rwące, szmaragdowe rzeki. W krajobraz wpisana jest tu także najnowsza historia kraju. Gdzieniegdzie wciąż widać skutki wojny, która wybuchła po rozpadzie Jugosławii – w hercegowińskich wsiach i miasteczkach stoją ruiny zniszczonych, spalonych domów, a w ścianach ocalałych budynków pozostały ślady po pociskach. Atmosferę ocieplają natomiast mieszkańcy regionu. Jak twierdzą podróżnicy, którzy na dłużej zagościli w tych stronach, przysłowie mówiące, że to przede wszystkim ludzie tworzą miejsce, doskonale sprawdza się w Hercegowinie.

W takiej scenerii położony jest także Mostar. Miasto, zlokalizowane na równinie i otoczone górami, przecina rzeka Neretwa. Neretwa, niegdyś uznawana za granicę pomiędzy Wschodem a Zachodem, barbarzyństwem a cywilizacją, dziś stanowi symboliczną linię dzielącą miasto na dwie części – zachodnią, zamieszkaną przede wszystkim przez Chorwatów i wschodnią, z przewagą muzułmanów. Przed wojną z lat 90. w Mostarze mieszkała także znaczna społeczność Serbów, obecnie stanowią oni jednak mniejszość.

Półksiężycowy most

Symbolem Mostaru jest Stary Most, duma miasta wznosząca się wysoko ponad wodami Neretwy. Konstrukcja oraz przyległa do niej stara część miasta zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowę mostu rozpoczęto w XVI w. za czasów panowania tureckiego, a za prace odpowiedzialny był osmański architekt Mimar Hayruddin. Sulejman II, sułtan Imperium Osmańskiego i zleceniodawca budowli, przysiągł, że jeśli budowa mostu nie powiedzie się, skaże na śmierć Hayruddina. Przerażony budowniczy pracował przy moście przez 9 lat. W dniu oddania konstrukcji, w strachu o swoje życie, uciekł ponoć w góry lub, według innej wersji, zaczął kopać własny grób. Obawy okazały się jednak płonne – most, o zachwycającym półksiężycowym kształcie, stał nad rzeką przez ponad 400 lat, a sułtan hojnie wynagrodził architekta.

Smukła, elegancka, pełna gracji i harmonii budowla z białego marmuru przez wieki przyciągała artystów, malarzy, podróżników i poetów, którzy napawali się jej widokiem. Wielu Europejczyków, przez wieki uznających Turków za barbarzyńców, nie mogło uwierzyć, że to właśnie oni są twórcami takiego arcydzieła. Krążyły nawet błędne teorie, że Turcy jedynie przebudowali most, który w I w. p.n.e. wybudowali w tym miejscu Rzymianie. Most przez wieki uważany był także za symbol pokoju – łączył bowiem odmienne kultury i religie.

W 1993 r. podczas działań wojennych most został zburzony przez chorwacką stronę konfliktu. Gdy marmurowe bloki wpadały do rzeki, mieszkańcy miasta płakali. Ktoś ponoć powiedział, że w chwili, kiedy runął most, umarło jego serce. Pamięć po tych wydarzeniach wciąż jest żywa – w Muzeum Hercegowiny można obejrzeć amatorski film nakręcony w momencie niszczenia konstrukcji, a w centrum Mostaru ustawiono niewielki, ocalały fragment zniszczonego mostu z napisem „Don’t forget”.

W 2004 r. most zrekonstruowano, używając technik z XVI w. i marmuru pochodzącego z kopalni, z której cztery wieki wcześniej Hayruddin wydobywał kamień na budowę swojego arcydzieła. Wraz z odbudową mostu miasto odzyskało nie tylko dawny urok, lecz także skoczków zwanych Ikarami Mostaru. Stara tradycja polega na skokach do Neretwy z najwyższego miejsca na moście (ok. 20 m nad lustrem wody). Chętnych do skoków nie brakuje, mimo iż rzeka jest stosunkowo płytka, a dno kamieniste. Dziś dla wielu mężczyzn z Mostaru skoki z mostu, szczególnie w sezonie turystycznym, są źródłem dochodu – Ikarzy skaczą bowiem wtedy, gdy turyści zapłacą odpowiednią kwotę.

Jarmark lokalności

Nad brzegiem rzeki, tuż przy moście, rozciąga się stara część miasta. Podobnie jak Stary Most, tak i starówka została podniesiona z gruzów po wojnie. Wąskie uliczki wyłożone białym kamieniem, niewielkie, kolorowe kamienice z okiennicami i okwieconymi parapetami, rzemieślnicy, liczne sklepiki, stragany, muzyka dobiegająca z restauracji i gwarne kawiarenki oraz widok na Neretwę i Stary Most – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat miejsca. Sprzedawcy oferują obrazy, rzeźby, wyroby ze złota i brązu, tkaniny, dywany, lokalne przysmaki, przyprawy i alkohol oraz unikalne pamiątki mające wartość historyczną.

Kucharze zachęcają do skosztowania lokalnego menu, w którym widoczne są wpływy kuchni tureckiej. Popularnością cieszą się przede wszystkim dania oparte na mięsie, bułki pita z różnymi rodzajami nadzienia (ze szczególnym uwzględnieniem sera), jak również musaka – rodzaj warzywnej zapiekanki, czasem podawanej z dodatkiem mielonego mięsa. Ze słodkości serwuje się asure, deser przygotowywany na bazie fasoli, ciecierzycy i bakalii, a także firinda sutlac, pieczony pudding ryżowy. Warto spróbować lokalnej kawy. Miłośnicy kulinarnych rozkoszy powinni wybrać się na Tepa Market – stary bazar, gdzie zakupić można wyroby domowej produkcji, jak np. wina, z których słynie okolica czy sery, a także różne gatunki świeżych, lokalnych owoców i warzyw.

Miasto wielu architektów

Architektura Mostaru odzwierciedla długie dzieje i wielokulturowy charakter miasta. Widoczne są przede wszystkim ślady po wojnie z lat 90. (nie tylko w postaci ruin, lecz również poprzez liczne powojenne cmentarze, będące stałym elementem mostarskiego pejzażu), a także wpływy panowania tureckiego. W starym centrum miasta godny uwagi jest Bišćevicia, turecki dom z 1635 r. Budynek, położony nad samym brzegiem Neretwy, przyciąga oryginalnym, bogatym wystrojem wnętrz, tkaninami, rękodziełem i przedmiotami codziennego użytku oraz dywanami, po których chodzi się boso.

Mostar jest także miastem wyznawców różnych religii – meczety sąsiadują tu z kościołami, w mieście stoją cerkwie i stara synagoga. Niestety nie wszystkie obiekty udało się odbudować po wojnie. Podróżników przyciąga Karadjoz-Bega z 1557 r. Jest to największy mostarski meczet, z którego minaretu widać rozległą panoramę miasta. Nieco młodszy, bo pochodzący z 1618 r., jest meczet Koski Mehmed-Paszy. Świątynia stoi na skarpie, z jej minaretu pięknie prezentuje się stara część Mostaru.

Wycieczki z Mostaru

Godne zainteresowania są również okolice Mostaru. Warto wybrać się do Medjugorje, popularnego celu pielgrzymek, gdzie znajduje się kościół oraz Wzgórze Objawień. O ile Medjugorje jest tłumnie odwiedzane, o tyle Wodospady Kravica – szerokie na 150 m i wysokie na 25 m – pozostają mniej znane, zupełnie niesłusznie zresztą. Inny charakter ma miejscowość Blagaj, zlokalizowana w dolinie otoczonej wysokimi, białymi klifami. W miasteczku znajduje się wypływające spod skał źródło rzeki Buny. Nad rzeką, w malowniczej skale, stoi Dom Derwiszów – święte miejsce muzułmanów.

Przyciąga także miasteczko Pocitelj, gdzie ostały się dawne, kamienne zabudowania tureckie, m.in. karawanseraj, wieża zegarowa, medresa, twierdza i meczet. Z Mostaru niedaleko także nad Adriatyk. Bośnia i Hercegowina posiada 17 km wybrzeża, a jedyną miejscowością nad morzem jest Neum. Miasteczko ma dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, a zainteresowanych dawnymi dziejami regionu przyciągają tu nekropolie Ilirów, starożytnego ludu, który jako pierwszy osiedlił się na tych terenach.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Dojazd

    Mostar leży przy głównej drodze łączącej Sarajewo, stolicę Bośni i Hercegowiny, z Dubrownikiem w Chorwacji, w związku z czym do miasta z łatwością można dojechać samochodem bądź autobusem z obydwu wymienionych miast. Także linia kolejowa łączy Mostar z większymi miastami w kraju, w tym z Sarajewem.

  • Przekraczanie granicy

    Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, jednak w podróży po kraju zalecane jest posiadanie paszportu. Zgodnie z przepisami na granicy należy okazać środki finansowe, których wysokość nie może być mniejsza niż 50 euro na każdy dzień pobytu.

  • Poruszanie się na miejscu

    Miasto najlepiej zwiedzać pieszo, natomiast do okolicznych miejscowości można dojechać własnym środkiem transportu lub lokalną komunikacją. Podróżując samemu nie należy wchodzić do lasów i na pobocza dróg, z uwagi na miny po działaniach wojennych (w miejscach szczególnie zagrożonych powinny stać znaki informujące o niebezpieczeństwie).

  • Co warto zobaczyć

    • W Mostarze: dom Muslibegovic, dom Bišćevića, most Kriva Ćuprija, Kujundziluk, Muzeum Hercegowiny, Stare Miasto, Stary Most, Tepa Market.
    • Meczety w Mostarze: Cejvan Cehaj, Karadjoz-Bega, Koski Mehmed-Paszy.
    • Okolice: Blagaj, Medjugorje, Počitelj, Wodospady Kravica, Neum.

  • Waluta

    Marka konwertybilna (KM), 1 KM = 100 fenigów.
    1 PLN = 0,48 BAM
    1 EUR = 1,92 BAM

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8508

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7488

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42792

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9345

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11756

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9060

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11131

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8478

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10406

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6936

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9030

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7050

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 72509

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 184108

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8469

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 293657

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze