Dziś jest 24.05.2024

Imieniny obchodzą Joanna, Maria, Zuzanna, Cieszysława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bułgaria to nie tylko Złote Piaski!

Autor: Jagoda Piotrowska

Data publikacji: 09.02.2012 17:51

Liczba odwiedzin: 8781

Tagi: europa, bułgaria, riła, pirin, wielkie tyrnowo, lakatnik, złote piaski, warna, burgas, sofia, góry, relacje, zadanie 1, góry relacje z podróży

No właśnie... większości z nas Bułgaria skojarzy się ze znanymi betonowymi kurortami i zaludnionymi plażami nad Morzem Czarnym, które to, szczerze mówiąc, raczej zniechęcą nas do poznania tego naprawdę fascynującego kraju. A szkoda, bo można naprawdę wiele przegapić...

Bułgaria to…

...dzikie góry

W Bułgarii spędziłam dwa miesiące jako wolontariuszka w sofijskim domu dziecka. W międzyczasie, gdy tylko się dało, opuszczałam stolicę i podróżowałam po kraju. Miałam szczęście ponieważ kraj ten jest pełen młodych podróżników i ludzi uwielbiających spędzać aktywnie czas, którzy w dodatku z chęcią zabierali na wyprawy małą Polkę, ponieważ są niezwykle serdecznym i otwartym narodem.

Moją ulubioną częścią Bułgarii jest jej południowo-zachodnia część – góry Riła i Pirin. Pierwsze z nich, znajdują się zaledwie godzinę drogi od Sofii. Dotarliśmy do nich zapakowanym do granic możliwości busem, który kursuje z centrum miasta. Siedząc skulona na desce rozdzielczej miałam imponujące widoki, co niestety przestało mnie bawić po kilku pierwszych ostrych zakrętach. Nasz kierowca zdawał się nie przejmować ostrożnością na wąskich i krętych drogach, ale jak się później przekonałam, nie on jeden – przejście przez ulicę w centrum Sofii to zazwyczaj szybki sprint z duszą na ramieniu.

Doliny pod szczytem Malyovitsa
 
Doliny pod szczytem Malyovitsa
fot. Jagoda Piotrowska

Góry Riła są jednak warte pewnych poświęceń, ponieważ widoki, jakie można tam podziwiać, są wyjątkowe. Mnie szczególnie zachwyciły szerokie, intensywnie zielone doliny, na których pasły się setki koni przyprowadzanych tutaj przez pasterzy. Można je podziwiać schodząc ze szczytu Malyovitsa (2729 m n.p.m.) do schroniska Ivan Vazow. W tym też schronisku pierwszy raz dane mi było skosztować bałkańskiego trunku – rakiji, którą piło chyba całe schronisko na czele z jego kierownikiem. Jest to alkohol ok. 40-50-procentowy, który pędzi się ze słodkich owoców: śliwek, brzoskwiń, winogron. W Bułgarii najczęściej spotkałam się z grozdovicą (z winogron), którą częstowano mnie w niemal każdym domu i mimo że pijąc tak mocny płyn krzywiłam się i prychałam ( doprawdy nie jak prawdziwa Słowianka) – to wiadomo – w gościnie nie należy odmawiać.

Schronisko Ivan Vazow w górach Rila
 
Schronisko Ivan Vazow w górach Rila
fot. J. Piotrowska

Jadą dalej na południe, już autostopem w góry Pirin spodziewałam się podobnego krajobrazu. Nic bardziej mylnego. Góry Pirin są zbudowane z wapienia, mają więc postać białych, stromych i nagich ścian. Peter – kolega z Sofii, który dużo czasu spędza w tych górach zabrał mnie na swój ulubiony szlak zwany „źrebiętami” (кончето). Okazało się, że to droga dla osób lubiących „stąpanie nad krawędzią”. Prowadzi ona wzdłuż ostrej grani od szczytu Wichryn (2914 m n.p.m.). Są tam łańcuchy, więc jest w miarę bezpiecznie, ale wciąż trzeba pokonać strach widok przepaści po obu stronach szlaku.

Góry Pirin
 
Góry Pirin
fot. Petar Sapundjiev

W bułgarskich górach szlaki jednak nie są zbyt dobrze oznakowane, warto jest mieć ze sobą mapę, oczywiście nie chodzi o to, że się całkiem pogubimy, ale zdarzało nam się mieć dylematy natury „w lewo czy w prawo”. W połowie drogi "na źrebiętach" złapała nas noc, po ciemku na takiej drodze lepiej nie ryzykować, w związku z tym przenocowaliśmy na szczycie.

Co prawda mieliśmy ze sobą namiot, ale jak go rozbić na wąskim, kamienistym szczycie? Noc była zimna i wietrzna, ale przynajmniej nie trzeba było wychodzić z „łóżka” żeby zobaczyć wschód słońca. Takie nocowanie na dziko w górach, z tego co powiedzieli mi bułgarscy znajomi, nie jest czymś nietypowym lub karalnym. Góry Pirin są parkiem narodowym, ale na szczycie poza nami nocowało jeszcze kilka osób, a nie rzadko dalej, na halach spotykałam także rozbite namioty.

Nocleg na szlaku "źrebięta" ok. 2800 m n.p.m.
 
Nocleg na szlaku "źrebięta" ok. 2800 m n.p.m.
fot. P. Sapundijev

…skalny raj…

Zachodnia część kraju to raj dla osób lubiących wspinaczkę. Na południe od Sofii rozciągają się góry, natomiast część północna to skałkowa kraina. Jest tutaj bardzo dużo wychodni wapiennych, kredowych, nierzadkim widokiem są białe pionowe ściany, a pod nimi malownicza rzeka. Godzinę drogi pociągiem od stolicy znajduję się maleńka miejscowość Lakatnik.

Lakatnik
 
Lakatnik
fot. Jagoda Piotrowska

Sama podróż pociągiem jest niezwykła, ponieważ lokomotywa pokonuje wąwozy, tunele, mostki… aż w końcu dociera do małej stacji, na której czas zatrzymał się dawno temu. Z samego dołu, od stacji prowadzi droga na szczyt skał, które widać wyraźnie na zdjęciu. Co ciekawe, możemy niemal iść wzdłuż krawędzi, nigdzie nie ma żadnych zakazów, płotów, siatek ochronnych itp. Przed szczytem, w pionową ścianę wciśnięto i wkomponowano małą chatkę, do której można się dostać wyłącznie po linie.

Bardzo często na szlakach wśród skał można spotkać religijne symbole i budowle – prawosławne krzyże (oficjalna religia to prawosławie), monastry (zakony) bogato zdobione lub miejsca po dawnych pustelniach.

…małe miasteczka

Veliko Tarnovo
 
Veliko Tarnovo
fot. J. Piotrowska

Jednym z najpiękniejszych miast, które zostało wkomponowane w skały jest Wielkie Tarnowo (Veliko Tarnovo), w centralnej części Bułgarii nad rzeką Jantrą. Aby mieszkać w takim mieście, trzeba mieć dobrą kondycję, ulice są tutaj ostro nachylone, dostanie się z dołu miasta na jego górę wymaga pokonania kilkuset metrów. Lokalizacja wśród skał wymusiła na budowniczych stworzenie nietypowej ciasnej zabudowy. Wąskie uliczki są niezwykle malownicze, przypominające nieco te weneckie. Małe domki pochodzą nawet z VIII wieku, patrząc na nie z daleka ma się wrażenie, że wyrastają jeden na drugim.

Złote Piaski
 
Złote Piaski
fot. J. Piotrowska

Miasto ma swój urok i klimat, jest tutaj leniwie i spokojnie, ale na pewno nie nudno, co chwila jakiś architektoniczny szczegół przykuwa uwagę. Na końcu miasta dociera się do fortyfikacji – zamku na wzgórzu Cerewec. Jest ona imponująca: długie mury rozciągają się wzdłuż przepaści nad rzeką, a wewnątrz na szczycie górują wieże zamku z XII-XIV w. W okresie wakacyjnym na zamku odbywa się pokaz dźwięku i światła, który można podziwiać z placu w mieście w pewnej odległości od twierdzy.

To zaledwie kilka miejsc, które w Bułgarii odwiedziłam i mogę polecić. A co ze Złotymi Piaskami? Jeśli ktoś chciałby się cofnąć w sentymentalną podróż szarych bloków PRL-u to zapraszam do Warny, z której już tylko kawałek do „złotych” kurortów. Oczywiście, nawet tam znajdą się ciekawe miejsca jak chociażby Pałac Letni i Ogród Botaniczny rumuńskiej Królowej Wiktorii. Jeżeli ktoś jednak bardzo chcę spędzić czas nad Morzem Czarnym, to wystarczy wybrać się na południe, za Burgas, gdzie wybrzeże staję się bardziej opustoszałe i klifowe.

Lakatnik
 
Lakatnik
fot. Jagoda Piotrowska
 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (2)

 • grazyna (gość)

  grazyna (gość)

  19.02.12, 11:27

  pani magister, bardzo piekny artykul

  Zgłoś

 • agata (gość)

  agata (gość)

  14.02.12, 14:20

  Zgadzam się w Bułgarii jest mnóstwo pięknych miejsc, gdzie nie ma turystów. Właśnie góry są prawdziwą Bułgarią, a nie wybrzeże Morza Czarnego. Tekst ciekawy, tylko ten Pałac i Ogród w Balchiku to był Królowej Marii Koburg :)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6637

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6098

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22265

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7599

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9270

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8002

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8595

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6774

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7662

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5949

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6881

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5304

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41751

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 99105

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6701

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 146605

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze