Dziś jest 23.01.2021

Imieniny obchodzą Ildefons, Rajmund, Klemens, Emerencja

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Dzika Bułgaria

Autor: Paulina Dwużnik

Data publikacji: 12.07.2011 09:54

Liczba odwiedzin: 4369

Tagi: europa, bułgaria, riła, pirin, musała, melnik, jastrebec, saparewa bania, jezioro ledenoto, artykuły, paulina dwużnik

Bułgaria uwalnia swój smak powoli jak wino i jak wino upaja. Nie można przejść obok niej obojętnie. Szczególnie jeśli wyruszycie na południe, gdzie od tysięcy lat górują Riła i Piryn. Masyw górski Riła leży w południowo-zachodniej części Bułgarii i ma typowo alpejski charakter. Krajobraz, który się tu rozciąga to przede wszystkim strome zbocza i ostre szczyty, ogromne rumowiska skalne, głębokie doliny i 180 jezior położonych na wysokości ponad 2000 metrów. Jeśli nie brzmi to dla was wystarczająco zachęcająco, czytajcie dalej.

Bułgaria
Siedem Jezior Rilskich – bułgarski top 10. Fot. Danail Nachev

Słowo „Riła” (dawniej „rouła”) oznacza „góry pełne wody”. Masyw rilski jest miejscem magicznym, porośniętym prastarą puszczą. Tutaj znajdują się źródła takich rzek jak Marica, Struma czy Mesna. Riła leży niecałe 100 km od stolicy Bułgarii – Sofii. Można stamtąd dostać się wprost na górskie szlaki autobusem, który jest niedrogi a wygodny. W szczycie sezonu wakacyjnego, kiedy masowy turysta wygrzewa się na złotych piaskach wybrzeża, można tu znaleźć kwaterę za 15 levów za noc, np. w miejscowości Borowec, która zimą jest narciarskim rajem. Latem natomiast oferuje ciszę i spokój wszystkim zabłąkanym tu traperom. Borowec leży dokładnie 70 km od Sofii. Łatwo można tu więc dotrzeć w bardzo krótkim czasie. Miejscowość ta jest już z kolei świetnym punktem wypadowym na szczyt najwyższej góry Bałkanów – Musały (2925 m n.p.m.).

Musała

Na zaprawionych w wędrówkach górskich podróżników czeka sześciogodzinna wspinaczka na Jastrebec. Dla leniwych pozostaje kolejka gondolowa, która tę samą trasę pozwala pokonać w godzinę, bez konieczności podjęcia większego wysiłku. Dodatkowo możemy podziwiać rozpościerające się pod nami widoki tonących w kwiatach dolin, górskich piargów i zielonej kosodrzewiny. Niestety dalej droga dla unikających wysiłku się kończy.

Z Jastrebca na szczyt Musały wiedzie bowiem czerwony szlak, którym w ciągu kolejnej godziny docieramy do najwyżej w Rile położonego jeziora. Jego nazwa – Ledenoto Ezero jest równie tajemnicza, co trafna i oznacza „Lodowate Jezioro”. Na początku lipca, gdy tu dotarliśmy, faktycznie pokryte było lodem i miejscami dryfującą krą. Gdy wstajemy rano uderza nas tu przede wszystkim wszechogarniająca cisza. Krystalicznie czyste górskie powietrze zdaje się nieskażone żadną chemiczną domieszką.

Poza tym jest naprawdę zimno. Z brzegu Ledenoto Ezero można już dostrzec szczyt Musały, na który w ciągu kolejnej godziny dotarliśmy drogą prowadzącą wzdłuż trakcji elektrycznej. To szlak zimowy, który wbrew nazwie o tej porze roku okazuje się być łatwiejszy niż szlak letni. Po drodze oczywiście nie jest łatwo i gdy wszyscy uczestnicy wyprawy zaczynają już marudzić, oczom strudzonych wędrowców ukazują się widoki wynagradzające wszelki trud. W dodatku na szczycie Musały znajduje się stacja meteorologiczna, w której można napić się herbaty. A propos meteorologii, to najwyższa średnia temperatura, którą tu odnotowano wynosiła 19 stopni Celsjusza, natomiast najniższa -39 stopni. Brr!

Saparewa Bania

Gdyby natomiast kogoś podobne temperatury doprowadzały do dreszczy i pragnienia jak najszybszej ucieczki, nic prostszego. U podnóży Riły tryska bowiem ogromna liczba gorących źródeł, których temperatura z kolei przekracza czasami 100 stopni Celsjusza! Raj dla zmarzluchów. Jedną z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w tym rejonie jest Saparewa Bania. Oferuje ona nie tylko lecznicze kąpiele w termalnych źródłach i zawsze zadziwiające widoki gejzerów, ale także ciekawostki architektoniczne i historyczne.

W Saparewej Bani możecie zobaczyć np. XII-wieczną cerkiew czy ruiny rzymskiej łaźni. W miejscowości tej znajdują się bardzo liczne hotele, sanatoria i gospodarstwa agroturystyczne. Także nam udało się odnaleźć tutaj bezpieczną przystań u miejscowych gospodarzy, którzy ugościli nas iście po królewsku, chętnie opowiadając przy tym o swoim kraju i życiu. Chyba. Niewiele bowiem zrozumieliśmy z tych zawiłych wywodów, bo język bułgarski jest nam niestety obcy. Nie to było jednak najważniejsze.

Najważniejsza była wspaniała atmosfera, życzliwi ludzie i oczywiście wyborna kuchnia. Warto wspomnieć, że bułgarskie przysmaki wywodzą się w dużej mierze z kuchni tureckiej, serbskiej a nawet greckiej. Wszędzie można zjeść zatem zarówno najbardziej chyba tu popularną sałatkę z pomidorów, cebuli i owczego sera, jak i kebab czy gulasz (kawarna) lub tzw. giuwecz. Bułgarską specjalnością jest także pędzona ze śliwek lub winogron wódka – rakija. Idealna na długie, deszczowe niekiedy wieczory.

Pirin

Drugim ciekawym pasmem górskim Bułgarii jest niewątpliwie Pirin, którego nazwa pochodzi od imienia słowiańskiego boga grzmotów i piorunów Peruna. Pod względem wysokości góry te ustępują Rile. Są natomiast równie piękne i majestatyczne. Pirin to głównie nie granity, ale tzw. skały przeobrażone, czyli przede wszystkim marmury, przez co góry wydają się jakby usypane z białego piasku. Nie dajcie się jednak zwieść ich urzekającej urodzie. Są bowiem, jak każde góry, równie piękne, co niebezpieczne. W rejon ten równie łatwo jak do Riły dotrzecie autobusem z Sofii za kilka levów.

Pasmo Pirin objęte jest ochroną w ramach Parku Narodowego i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Dla nas ciekawostką krajoznawczą okazała się być podróż w góry Pirin kolejką wąskotorową z Septemwri do Banska – najważniejszego tu kurortu a jednocześnie punktu wypadowego dla zdobywców najwyższego tutejszego szczytu Wichren (2914 m n.p.m.). Wspinaczka na Wichren jest bardzo wymagająca. (Zginęło tu wielu alpinistów). Dobrze więc jest znaleźć miejscowego przewodnika, który zna te góry jak własną kieszeń.

Na mniej doświadczonych czeka dużo łatwiejsza a równie atrakcyjna trasa spod Wichrenu do środkowej części Pirynu, obfitującej w malownicze jeziora polodowcowe. Szlak ten prowadzi wzdłuż głównej grani masywu i nie nastręcza zbyt wielu trudności technicznych. Wędrując przez większość czasu na wysokości ponad 2600 m n.p.m. podziwiamy leżące w dole jeziora Wasiliaszkie i 10 jezior Waliawiszkich Jezior. Idąc dalej bajkowymi przełęczami, dotrzemy do skrzyżowania szlaków ze schroniska „Demianica” do schroniska „Jane Sandanski”. Nieco później trzeba tu koniecznie odpocząć i zjeść obiad (sałatka z pomidorów murowana” w leżącym na wysokości 2512 m n.p.m. gościnnym schronisku „Tewno ezero”. Nad naszymi głowami góruje tu kilka imponujących szczytów, wśród których najwyższa jest Kamenica (2822 m n.p.m.).

Melnik

Obowiązkowym punktem podróży po Pirynie jest także maleńkie górskie miasteczko Melnik. Jest to miejsce nie tylko bujnej przyrody i zapierających dech górskich widoków, ale także niezwykłej tradycji i kultury. Liczący niegdyś 25 000 mieszkańców Melnik jest dziś niewielką osadą. My odwiedziliśmy np. najstarszy w Bułgarii dom, zachwycający architekturą i estetyką wykończenia. Dla ciekawych historii gratką z pewnością okażą się ruiny monastyru Św. Nikoła z XII wieku, stara turecka łaźnia i pozostałości wielu cerkwi. Dla miłośników natury Melnik ma w zanadrzu „Melniszki Piramidy” kształtowane przez siły przyrody przez tysiące lat.

Miasto to jest również miastem wina, które dojrzewa w okolicznych piwnicach, a nawet zaadoptowanych do tego celu jaskiniach w zboczach piaskowych wzniesień. Jednym z takich miejsc jest np. utworzona przez bogatego kupca „Kordopulowata Kysza”, w której ogromne beczki z winem stoją w otoczeniu witraży, rzeźb i ściennych malowideł. Kilka kilometrów od Melnika można obejrzeć świetnie zachowany monastyr, czyli powstały najprawdopodobniej ok. 890 r. klasztor Rożeński. Wedle miejscowej legendy, przechowywana w nim ikona Matki Boskiej została ocalona przed zniszczeniem przez pewną wdowę, która wrzuciła obraz do wód Strumy. Wodną drogą dotarł aż do monasteru Iwiron w Grecji.

Jeśli nadal nie jesteście przekonani, że podróż do Bułgarii jest warta wysiłku, to chyba nic już nie będzie was w stanie podnieść z kanapy. Zamiast nadal się zastanawiać i tkwić w miejscu, po prostu spakujcie plecak, wsiądźcie w samolot do Sofii i za godzinę będziecie na miejscu. A stąd już tylko krok do wszystkich bogactw, które kraj ten oferuje podróżnikom. Bułgaria poszerza horyzonty, zbliża ludzi i zachwyca na każdym kroku. Tylko, błagam, omijajcie Złote Piaski!

Komu w drogę, temu poradnik!

 • Na granicy

  Od 2007 roku Bułgaria jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Oczywiście trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, ale już przed wieloma laty Polska zawarła z Bułgarią umowę o ruchu bezwizowym.

 • Waluta

  Walutą bułgarską jest lev (1 lev = ok. 1,70 zł). Można tę walutę zakupić w Polsce, choć czasami są z tym problemy. Można również zabrać ze sobą euro lub dolary. Punkty wymiany walut w Bułgarii są niemal wszędzie i nie ma z tym większego problemu. W restauracjach i sklepach można płacić kartami Visa, Mastercard, American Express itp.

 • Kiedy jechać

  Klimat Bułgarii jest umiarkowany, suchy i ciepły. Wyprawom szczególnie sprzyja pogodna i słoneczna jesień, czyli czas poza sezonem, ale właściwie można tam podróżować przez cały rok. Klimat jest dla Bułgarów dużo łaskawszy niż dla nas.

 • Dobre rady

  Bułgaria jest dla Polaków nadal krajem stosunkowo tanim, choć oczywiście od przystąpienia do Unii Europejskiej wszystko zdrożało. Ceny żywności są dość niskie. Warzywa i owoce można kupić za 2/3 zł za kilogram, a butelkę lokalnego wina już za 7 zł. W restauracji za główne danie zapłacimy ok. 14/15 zł podobnie jak np. za pizzę.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3473

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3427

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 9194

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5063

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5971

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5711

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5414

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4188

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4129

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3727

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3896

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3181

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 16256

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 24897

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4147

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 41539

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze