Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Chorwacja – wakacyjna Arkadia polskich turystów

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 01.02.2014 15:30

Liczba odwiedzin: 5441

Tagi: europa, chorwacja, bałkany, split, dubrownik, inspiracje artykuły, ewelina szłapa

„Šumi, šumi more” – śpiewali niegdyś Trubadurzy z Dubrownika, wyrażając miłość do swej ukochanej krainy. Wielobarwne morze, kolorowe muszelki, wspaniałe widoki, rozgrzane słońcem owoce, a także gościnni i życzliwi „tubylcy”, którzy zarażają turystów swoją radością życia… Taka właśnie jest uwielbiana przez polskich turystów Chorwacja.

Plaża w Podgorze na Riwierze Makarskiej; miejscowości chętnie odwiedzanej przez turystów, których liczną reprezentację stanowią Polacy
 
Plaża w Podgorze na Riwierze Makarskiej; miejscowości chętnie odwiedzanej przez turystów, których liczną reprezentację stanowią Polacy
fot. jsucur (sxc.hu/CC BY)

Gdy przechodzę przez uliczki, które świetnie pamiętają czasy starożytnego Rzymu, słyszę wiele języków, ale uderza mnie język polski. Gdy spoglądam na parkingi, moim oczom ukazują się samochody z rejestracjami z różnych państw, lecz najczęściej, oprócz miejscowych, niemieckich i czeskich, pojawiają się nasze, polskie. Widać tutaj tablice z całego kraju – od Augustowa aż po Jelenią Górę i od Świnoujścia aż po Krosno i Bieszczady. Po ulicach krążą mężczyźni w sandałach i skarpetach. Myślę sobie wtedy: „nasi są wszędzie”. W takich chwilach człowiek zaczyna się zastanawiać nad tym, na czym polega fenomen Chorwacji i dlaczego tak wielu polskich turystów wybiera na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku właśnie ten kraj.

W drugiej połowie ubiegłego wieku, kiedy turystyka stała się zjawiskiem masowym, pierwsi polscy śmiałkowie zaczęli odkrywać Chorwację; wtedy jeszcze część Jugosławii. Na początku lat dziewięćdziesiątych doszło do wojny na Bałkanach, która zatamowała ruch turystyczny. Jednakże, gdy tylko zakończyła się wojenna zawierucha, mieszkańcy Chorwacji, a w szczególności Dalmacji, Istrii oraz wysp, zaczęli znów przyciągać turystów cenami oraz wszelkiego typu atrakcjami. I stało się – Polacy polubili ten kraj. Ci, którzy już tam byli, chętnie wracają ponownie.

Słońce, morze, plaża, mewy i palmy…

W tym miejscu nasuwa się pytanie: na czym polega fenomen Chorwacji? Odpowiedzi jest wiele. Zacznijmy od łagodnego, morskiego klimatu i sprzyjającej aury. Nawet jeśli czasami spadnie deszcz lub nad wybrzeżem przejdzie burza, po kilku godzinach wszystko wraca do normy. Wielu z nas pamięta wyjazdy nad Bałtyk, w czasie których brakowało dobrej pogody. Na południu Europy nie ma takiego problemu. Średnia temperatura powietrza w Chorwacji w czasie sezonu waha się od dwudziestu kilku do trzydziestu stopni Celsjusza. Niewiele niższa jest też temperatura wody, co umożliwia turystom częste kąpiele w morzu.

 Góry i morze naraz – takie widoki często można zobaczyć na Bałkanach.
 
Góry i morze naraz – takie widoki często można zobaczyć na Bałkanach.
fot. Ewelina Szłapa

Ciepłe Morze Adriatyckie, które każdego dnia zmienia swój kolor i przybiera rozmaite barwy, od niemal przeźroczystego i szaroniebieskiego, poprzez różne odcienie błękitu, turkusu, granatu, aż do zieleni; to, bez wątpienia, największa i najbardziej ceniona przez wszystkich turystów atrakcja tego kraju. Jeśli przypatrzymy się dobrze, w jego wodach dostrzeżemy pływające sardynki. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby uważać na jeżowce, gdyż ukłucie kolcem przez takie stworzonko może okazać się dla nas bardzo bolesne. Choć plaże nie są piaszczyste, pokrywają je białe kamyki, przez co wyglądają one niezwykle malowniczo. Morze wyrzuca na brzeg kolorowe muszle; chętnie zbierane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Góry, wznoszące się ponad wybrzeżem, to widok, którego próżno szukać w Polsce.

W wyspiarskiej i nadmorskiej części Chorwacji widać charakterystyczną dla tego obszaru roślinność śródziemnomorską, czyli tzw. makię, a także wszechobecne palmy, które każdemu turyście kojarzą się z wakacjami i beztroskim wypoczynkiem. Kolorowe kwiaty, jak oleandry, przez długi czas wystawiają swe płatki do słońca i ubogacają krajobraz. Nad głowami turystów przelatują też mewy – najbardziej nadmorskie ptaki, jakie znamy. Wielu Polaków przez cały rok tęskni za takimi widokami i życiem, które płynie wolniej i spokojniej.

Mały kraj na wielkie wakacje

Dubrownik
 
Dubrownik
fot. Michael Caven (Flickr.com/CC BY)

Kolejnym ważnym czynnikiem, który sprawił, że tak wielu turystów zaczęło odwiedzać ten kraj, jest stosunkowo niewielka odległość od granic Polski. Wynosi ona od ośmiuset do dwóch tysięcy kilometrów; w zależności od tego, czy wyjeżdżamy z Gdańska, czy z Wrocławia lub nawet Cieszyna. Wiele osób, zwłaszcza pochodzących z południa Polski, wybiera samochody lub zorganizowany transport autokarowy i wyrusza na Bałkany. Linie lotnicze również dostosowały do nich swoją ofertę i dlatego też na rynku, w sezonie, pojawiają się nawet bezpośrednie loty z Krakowa czy Warszawy do Splitu i Dubrownika, w cenie niewiele wyższej niż przejazd autokarem. Do Chorwacji jest też znacznie bliżej niż do środkowych i południowych Włoch (odległość od północnych Włoch jest porównywalna) oraz Grecji, nie mówiąc już o Hiszpanii; co działa na korzyść tego niewielkiego kraju.

Na wybór tego kierunku mają też wpływ stosunkowo niewielkie koszty; zarówno samej podróży, jak i pobytu na miejscu. W latach dziewięćdziesiątych było tam, oczywiście, znacznie taniej, ale ceny usług noclegowych, gastronomicznych i pozostałych są i tak znacznie niższe niż w wielu popularnych destynacjach wypoczynkowych. Jeśli rozważymy propozycje wyjazdowe biur podróży, możemy znaleźć nawet ofertę wycieczki objazdowej za tysiąc pięćset złotych lub bardzo atrakcyjne oferty wczasów last minute. Przy tej okazji warto również dodać, że jest tam bardzo bezpiecznie – praktycznie nie zdarza się, żeby komuś cokolwiek ukradziono czy też wyrządzono jakąś krzywdę.

Jeziora Plitwickie, jedna z największych turystycznych atrakcji Chorwacji
 
Jeziora Plitwickie, jedna z największych turystycznych atrakcji Chorwacji
fot. aap411vm (sxc.hu/CC BY)

Wyjazdy do tego kraju ułatwia również niedawne przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej. Chociaż już od dawna można przekroczyć granicę państwa po okazaniu dowodu osobistego, planuje się włączenie Chorwacji do strefy Schengen.

Nie tylko morze i słońce przyciągają turystów nad Adriatyk. Pozostaje jeszcze ogrom atrakcji turystycznych, będących bogactwem Chorwacji. Parki narodowe, miasta, miasteczka, katedry, winnice, pałace, zabytki z czasów rzymskich oraz urokliwe porty sprawiają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i zobaczy to, co najbardziej go interesuje. Polakom podoba się klimat bałkańskich miast i miasteczek – zielone palmy, kamienne domki z czerwonymi i pomarańczowymi dachówkami, kawiarnie wypełnione miejscowymi i turystami, restauracje, czyli konoby; gdzie w sezonie kwitnie życie,a także skąpane w słońcu owoce i warzywa na bałkańskich bazarach oraz sprzedawcy, pokrzykujący do klientów „probuj, probuj”, czyli „próbuj, próbuj” (w domyśle: a jak spróbujesz, to kup u mnie). Dodam, że sprzedawcy alkoholu świetnie mówią po polsku. Ciekawe, dlaczego.

Turyści na plaży w Splicie
 
Turyści na plaży w Splicie
fot. Adam Jones, Ph.D. - Global Photo Archive (Flickr.com/CC SA)

Nie bez znaczenia pozostaje też miejscowa ludność, życzliwie nastawiona do turystów, chętnie ucząca się języków obcych, z którą, z racji słowiańskich korzeni, łatwo się porozumieć. Jej mentalność, zamiłowanie do śpiewu, tańca, odpoczynku i czerpania radości z życia pełnymi garściami ujmuje niejednego Polaka. Biesiady, połączone ze spożywaniem rozgrzanych w słońcu owoców i warzyw oraz miejscowego alkoholu – rakiji sprawiają, że nasi rodacy świetnie się bawią i chętnie tam wracają.

Chorwaci są bardzo gościnni i lubią swoich turystów; nie tylko dlatego, że stanowią oni ważną część gospodarki tego kraju. Reklamują się hasłem „mały kraj na wielkie wakacje”. Byłam świadkiem sytuacji, kiedy kelner przepraszał Koreańczyka za to, że nie potrafi powiedzieć ani słowa w jego języku. Ich otwartość, radość życia oraz wesołość podoba się ludziom. Kiedy patrzy się na nich oraz na całą infrastrukturę turystyczną, trudno uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu na tych terenach toczyły się działania wojenne. Na szczęście, teraz można już spokojnie i bez obaw cieszyć się słońcem i pięknem Dalmacji, Istrii, Pagu, Rabu, Cresu, Korculi i wielu innych, pięknych miejsc, które z takim zachwytem odkrywają nie tylko polscy turyści.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (3)

 • 02.12.15, 15:14

  Komentarz usunięty

 • Paweł (gość)

  Paweł (gość)

  13.06.14, 20:16

  Artykuł o wszystkim i o niczym. Nic nowego nie wniósł do mojego życia.

  Zgłoś

 • @ (gość)

  @ (gość)

  07.02.14, 09:47

  Na czym polega fenomen Chorwacji? Że za niewielką cenę można mieć egzotykę. Ale to się zmienia. Chorwacja drożeje i niedługo nie będzie tam już samochodów z polskimi blachami.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6597

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6085

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22174

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7563

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9229

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7986

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8560

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6756

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7615

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6822

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5288

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 40917

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96827

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6691

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 143722

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze