Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Magiczna Czarnogóra – zaskakuje i zachwyca

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 31.03.2014 09:00

Liczba odwiedzin: 4578

Tagi: ewelina szłapa, europa, czarnogóra, bałkany, ulcinj, budva, artykuły

Słowo „bal” po turecku znaczy „krew”, a „kan” oznacza miód. Bałkany – region, gdzie waleczność ludności miejscowej miesza się z bogactwem przyrody, upodobało sobie wielu turystów spragnionych pięknych widoków, słońca oraz dobrej zabawy. Jak na ich tle wypada Czarnogóra, będąca jeszcze do niedawna częścią byłej Jugosławii?

Wielu turystów, którzy dogłębnie poznali już Chorwację, szuka nowych miejsc i nowych kierunków, gdzie można cieszyć się dobrą pogodą, bajkowymi krajobrazami, śródziemnomorską roślinnością oraz zabytkami, które przenoszą nas kilka wieków wstecz. Ich oczekiwania z pewnością spełni Czarnogóra, gdzie nie brakuje lasów, gór, morskiej wody, strumieni, które zmieniają swoją barwę oraz rozgrzanych w słońcu owoców. Można również dostrzec tradycyjną bałkańską wielokulturowość. Mieszkają tam prawosławni, katolicy, a także muzułmanie, co znajduje swoje odzwierciedlenie w architekturze sakralnej miast i miasteczek.

Widok na stare miasto w Budvie od strony morza.
 
Widok na stare miasto w Budvie od strony morza.
fot. Konsultant1 (Creative Commons)


Nazwa „Czarnogóra” (ser. „Crna Gora”) pochodzi od kupców weneckich, którzy przemierzali te ziemie. Gdy zobaczyli niezwykle ciemne, niemal czarne lasy, jakie porastały Góry Dynarskie, nazwali te tereny „Monte Negro”, co znaczy „Czarna Góra”. Dzieje tej krainy były niezwykle burzliwe. Nie ominęła jej wielowiekowa okupacja turecka, a także liczne wojny. W roku 2003, po ostatniej zawierusze wojennej na Bałkanach, Jugosławia zmieniła swoją nazwę na Serbia i Czarnogóra. Trzy lata później Czarnogóra przekształciła się w samodzielne państwo, ze stolicą w Podgoricy, zwanej niegdyś Titogradem, na cześć generała Josifa Broz Tito.

Zieleń wody, hałaśliwe pelikany i klasztory pełne tajemnic

Kraj, którego populacja nieznacznie przewyższa liczbę ludności Poznania, skrywa w sobie wiele magicznych miejsc i niezwykłych atrakcji turystycznych. Tunele, wywołujące drżenie serca u cierpiących na klaustrofobię oraz strome zbocza gór, wywierają ogromne wrażenie na przyjezdnych. Ciemne lasy, a także potoki, których barwa często się zmienia, pozostają w pamięci na długo. Próżno szukać takich widoków gdziekolwiek indziej.

Jezioro Czarne w Parku Narodowym Durmitor
 
Jezioro Czarne w Parku Narodowym Durmitor
fot. Antidiskriminator (Creative Commons)

Najbardziej niezwykłą oazą dzikiej przyrody jawi się park narodowy Durmitor, który wyróżnia się najgłębszym w Europie kanionem łączącymi góry i rzekę Tarę. Widać tam również mnóstwo mniejszych kanionów, jezior polodowcowych oraz strumieni z wielobarwną wodą. Przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać rysia lub niedźwiedzia, ale rysie, jak to koty, zwykle chadzają swoimi drogami. Niedaleko parku leży niewielkie miasteczko Żabljak, słynące z głośnego kumkania żab, zbierających się nad strumieniem.

Niedaleko granicy z Albanią utworzono kolejny, niezwykły park narodowy, chroniący Jezioro Szkoderskie. Jedna trzecia powierzchni zbiornika leży na powierzchni Albanii. Zamieszkuje go wiele gatunków ryb, jak węgorze czy łososie. Symbolem tego miejsca są pelikany, które ochoczo gromadzą się nad wodą i pozują turystom pragnącym wykonać pamiątkowe zdjęcia. Nad jeziorem żyją też czaple i kormorany.

W Czarnogórze można zobaczyć wiele malowniczych cerkwi i cerkiewek. Jednakże, na szczególną uwagę zwiedzających zasługują dwa monastery, czyli klasztory prawosławne: monaster Ostrog i monaster Morača. Pierwszy z nich wznosi się niedaleko miasta Nikšić. Jego górna część została wtopiona w skałę, a w dolnej gromadzą się pielgrzymi. We wnętrzach tej białej budowli mieszczą się relikwie świętego Wasyla Ostrogskiego, czyli założyciela klasztoru. W tej niezwykłej, siedemnastowiecznej świątyni można również podziwiać kaplicę Zaśnięcia Matki Bożej (prawosławni nie uznają wniebowzięcia; tylko posługują się terminem „zaśnięcie”) oraz kaplicę Świętego Krzyża.

Prawosławni mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego chętnie podróżują również do monasteru Moraca. Wyróżnia on się dwiema cerkwiami – pod wezwaniem świętego Mikołaja oraz Zaśnięcia Matki Bożej. Ogrody i wodospady, jakie bajkowo wplatają się w tamtejszy krajobraz, dodają uroku temu wyjątkowemu miejscu. Tutaj, w otoczeniu pięknej przyrody, można zatrzymać się, zamyślić i zapomnieć na chwilę o całym świecie.

Widok na twierdzę w Ulcinju, gdzie, według legendy, był przetrzymywany Miguel Cervantes.
 
Widok na twierdzę w Ulcinju, gdzie, według legendy, był przetrzymywany Miguel Cervantes.
fot. Ewelina Szłapa

Szum morza, piaszczyste plaże i ... strome zbocza gór

Jednakże, większość przybywających z wielu krajów turystów spędza wolny czas na wygrzewaniu się na słońcu i kąpielach w ciepłym morzu, które, jak to często na Bałkanach bywa, często zmienia swoją barwę. Turyści najczęściej wybierają Budvę – urokliwe, tętniące życiem miasteczko, gdzie czeka na nich wiele klubów, muzyka i dobra zabawa, która trwa aż do białego rana. Starówka, zwana Starą Budvą, zachwyca świątyniami różnych wyznań, odzwierciedlającymi różne style architektoniczne. W pobliżu kurortu znajduje się słynna wyspa Święty Stefan, widniejąca na wielu pocztówkach z Czarnogóry. Obecnie jest ona własnością prywatną; gości tam wielu możnych tego świata, a wstęp na nią kosztuje od pięćdziesięciu euro wzwyż. Nad Zatoką Kotorską położona jest nieduża miejscowość o nazwie Kotor, którą turyści darzą wielką sympatią.

Morze, góry i meczet - to musi być Ulcinj.
 
Morze, góry i meczet - to musi być Ulcinj.
fot. Ewelina Szłapa

Siedemdziesiąt kilometrów od Budvy, w pobliżu granicy z Albanią, leży niewielkie miasteczko z pogranicza kultury słowiańskiej i Orientu – Ulcinj. Większą część jego mieszkańców stanowią Albańczycy, którzy wyznają islam. Turyści, decydujący się na wypoczynek w tej miejcowości, muszą liczyć się z tym, że w określonych godzinach będzie można usłyszeć nawoływania muezina na modlitwy. Po ich zakończeniu można wejść do meczetu, pamiętając o tym, ze jest on podzielony na część dla mężczyzn i dla kobiet, a potem – zobaczyć wnętrze świątyni. Ulcinj słynie też z zabytkowej twierdzy, gdzie, według legendy, był przetrzymywany Miguel Cervantes – autor „Don Kichota”. Na cześć miasteczka pisarz nadał jednej z bohaterek swej powieści imię Dulcynea. Jeśli ktoś lubi twierdze, powinien również zawitać do miasta Herceg Novi.

Turyści najczęściej wypoczywają na Małej Plaży, położonej w centrum Ulcinja, a Wielka Plaża jest oddalona od niej o pięć kilometrów. Można się tam przespacerować lub wynająć łódkę i za cztery, pięć euro podjechać na Wielką Plażę. Choć Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej, płaci się tam w euro. Ceny produktów spożywczych są dosyć przystępne – jest tam znacznie taniej niż w Chorwacji. Wiele z nich można kupić na bazarach, po których paradują Albanki w strojach ludowych.

Choć podróż na Bałkany trwa wiele godzin, a loty do Podgoricy dopiero zaczynają pojawiać się w ofertach niektórych linii lotniczych, warto znieść trudy podróży, a potem już tylko sycić się pejzażami, jakie zapierają dech, wędrować po górach i wsłuchiwać się w śpiew ptaków, spacerować po bazarach, zwiedzać świątynie lub, dla odmiany, kąpać się w ciepłym morzu i korzystać z dobrodziejstw wszędobylskiego słońca, a wieczorem wesoło bawić się przy bałkańskiej muzyce, bo taka jest Czarnogóra.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8812

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5026

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77626

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116436

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze