Dziś jest 23.12.2024
Imieniny obchodzą Sławomira, Wiktoria, Iwon, Anatolia
Autor: Joanna Kościańska
Data publikacji: 22.07.2011 11:55
Liczba odwiedzin: 8201
Tagi: europa, bałkany, czarnogóra, podgorica, boka kotorska, kotor, wyspa św. jerzego, budva, bar, ulcinj, artykuły, joanna kościańska
W Czarnogórze nigdzie nie jest daleko, ale za to wszędzie wysoko – mówią mieszkańcy kraju. I nie ma w tym przesady. Czarnogóra to jedno z najmniejszych państw Europy, którego przeważającą część powierzchni zajmują wysokie pasma gór Dynarskich. Na południowym-zachodzie kraju skaliste zbocza opadają do morza Adriatyckiego.
Fot. Ina Vikalo/sxc.hu
To właśnie tym widokiem zachwycał się George Byron, twierdząc, że „w momencie powstawania naszej planety najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem przypadło wybrzeżu Czarnogóry”. Montenegro to jednak nie tylko góry i woda, lecz także mozaika kultur, narodowości i religii oraz bogata, a zarazem burzliwa historia.
Kraj wielu kultur
Czarnogóra, należąca do najmłodszych krajów Europy, niepodległość ogłosiła w 2006 r. Dzieje Montenegro są jednak o wiele starsze, a pozostałości po dawnych czasach nieustannie towarzyszą turystom podczas podróży po kraju. Z początku na tych terenach mieszkały plemiona starożytnego ludu Ilirów. Z czasem wybrzeże zaczęli kolonizować Grecy, a po nich Rzymianie. Po podziale cesarstwa rzymskiego tereny dzisiejszego Montenegro znalazły się w strefie wpływów Bizancjum. Od VI w. notuje się napływ Słowian, a następnie Serbów.
Kolejne wieki to czas wpływów tureckich, austriackich, rosyjskich a także weneckich. To właśnie kupcom weneckim Czarnogóra zawdzięcza nazwę kraju. Kupcy, widząc górskie szczyty, które w pełnym słońcu sprawiają wrażenie czarnych, nazwali obszar Montenegro. W XIX w. na forum międzynarodowym potwierdzono niepodległość Czarnogóry, jednak po I wojnie światowej została ona włączona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców – późniejszej Jugosławii. Po rozpadzie Jugosławii, aż do 2006 r., Czarnogóra pozostawała w związku z Serbią.
Dziś, obok Czarnogórców, w kraju żyją także Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Romowie, Chorwaci i słowiańscy muzułmanie. Stolicą kraju jest Podgorica. W mieście dominuje współczesna zabudowa, gdyż zostało ono zniszczone podczas bombardowań w czasie II wojny światowej, a następnie trzęsienia ziemi, które dotknęło Czarnogórę w 1979 r. Z Podgoricy warto udać się na wycieczkę w głąb kraju, zwracając uwagę na liczne w Czarnogórze monastyry, w tym Ostrog oraz Morača – imponujący monastyr wybudowany w pionowej skale. Oprócz Podgoricy przyciąga także historyczna stolica Czarnogóry – Cetinje.
Fiord południa
Pomiędzy Chorwacją na północy a Albanią na południu rozciąga się pas czarnogórskiego wybrzeża. Urzeka niezwykle urozmaicona linia brzegowa. Na północnym-zachodzie leży Boka Kotorska – największa zatoka morza Adriatyckiego, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz zatoki znany jest szczególnie z tego, że stanowi jedyne miejsce na południu Europy przypominające fiordy północy. Skaliste góry, wysokie na ponad 1700 m stromo opadają do ciemnoturkusowego morza. Uwagę przyciąga Park Narodowy Lovćen obejmujący pasmo górskie o tej samej nazwie wznoszące się nad wodami zatoki. Dla Czarnogórców najważniejszym szczytem jest tu Jezerski vrh (1657 m n.p.m.), na którym mieści się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša, najsławniejszego czarnogórskiego bohatera narodowego.
W głębi zatoki, u podnóża masywu Lovćen, leży Kotor – miasto portowe pamiętające czasy Ilirów (to właśnie tu, w renomowanej szkole morskiej, nakreślono pierwszą mapę Adriatyku). Podobnie do innych miast regionu, Kotor ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 1979 r. Atmosferę kotorskiej starówki (również wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO), tworzą wąskie, kamienne uliczki, małe i nieregularne place, budynki wybudowane w różnych stylach architektonicznych, liczne kościoły, cerkwie, pałace, a także katedra i wieża zegarowa. Całość otaczają potężne mury obronne, które pną się w górę ponad miasto aż do ruin twierdzy św. Jana, skąd rozciąga się panorama na część Boki Kotorskiej.
Zdobycie twierdzy nie jest jednak proste – najpierw trzeba bowiem pokonać drogę pod górę składającą się z 1426 schodków. Nad Boką Kotorską leży także Risan – miasto założone w III w. p.n.e., słynące z rzymskich mozaik. Na uwagę zasługuje pobliski Perast. Niewielkie, zabytkowe i senne miasteczko zamieszkuje jedynie około 300 osób, w większości starszych. Paradoksalnie, to właśnie spokojna atmosfera przyciąga zwiedzających w te strony.
Madonna i Wyspa Umarłych
Naprzeciwko miasta Perast leżą dwie wysepki – Wyspa św. Jerzego i Wyspa Matki Boskiej na Skale. Na pierwszej z nich znajduje się klasztor Benedyktynów oraz cmentarz. Wyspa św. Jerzego jest także znana jako Wyspa Umarłych – wszystko za sprawą obrazu „Wyspa umarłych” autorstwa szwajcarskiego malarza Arnolda Böcklina. Wyspa Matki Boskiej na Skale jest natomiast jedyną sztuczną wysepką na Adriatyku, a z jej powstaniem wiąże się miejscowa legenda.
Według przekazów w miejscu obecnej wyspy niegdyś znajdowała się skała, na której znaleziono obraz Madonny. Wizerunek kilkakrotnie przenoszono do kościoła do Perastu, ale ten za każdym razem w niewyjaśniony sposób wracał na skałę. W końcu mieszkańcy rozpoczęli budowę wyspy – zwozili kamienie, zatapiali zdobyte na morzu statki przeciwników. W XV w. wzniesiono na niej pierwszą świątynie, a w XVII w. wybudowano kościół, w którym do dziś znajduje się obraz Madonny. Latem każdego roku, na pamiątkę tamtych wydarzeń, mieszkańcy w tradycyjnych strojach podpływają do wyspy i wrzucają kamienie na dno morza.
Czarnogóra w wersji LUX
Kierując się dalej, w stronę Albanii, krajobraz wybrzeża zmienia się. Mimo iż wzdłuż morza cały czas ciągną się tereny górzyste, to liczne są także piaszczysto-żwirowe plaże (zaliczane do najlepszych w tej części Adriatyku) i niewielkie zatoczki sąsiadujące z malowniczymi klifami. Uroku dodaje roślinność – cyprysy, gaje oliwne, figi, modrzewie, a także palmy, oleandry i drzewa cytrusowe. Z brzegu możemy dostrzec niewielkie wyspy z ruinami twierdz i zamków. Turystów przyciągają w te strony nie tylko widoki, piękne plaże i atrakcje wodne, lecz także trzy miasta – Budva, Bar (w tym Stary Bar) i Ulcinj. Każde z nich ma wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.
Budva to miejscowość turystyczno-wypoczynkowa. W sezonie miasto jest hałaśliwe i gwarne, tętni życiem do późnej nocy. Szukający wakacyjnych wrażeń z pewnością nie będą się tu nudzić, jednak dla osób ceniących spokój Budva może okazać się zbyt głośnym kurortem. W mieście spotyka się wielu Serbów i Rosjan, którzy na wakacje przyjeżdżają nad czarnogórskie wybrzeże. Część turystów przypływa tu luksusowymi jachtami, zacumowanymi w jednym z dwóch portów miasta. Godna uwagi jest z pewnością średniowieczna starówka otoczona murami obronnymi (wraz z cytadelą, bramami i wieżami).
Na południe od Budvy leży niewielka wyspa Sveti Stefan – w XV w. wybudowano tu osadę otoczoną murami obronnymi. Dziś cała wyspa to ekskluzywny hotel, w którym wypoczywają m.in. przywódcy państw, członkowie rodów królewskich czy hollywoodzkie gwiazdy. Sveti Stefan powszechnie uważany jest za najbardziej widokowe miejsce w Czarnogórze.
Gaje oliwne i duchy przeszłości
Bar, leżący w połowie drogi między Budvą a Ulcinjem, to przede wszystkim duży węzeł komunikacyjny – znajduje się tu największy port morski Czarnogóry oraz początek linii kolejowej łączącej miasto z Podgoricą oraz Belgradem. Cały czas widać tu zniszczenia powstałe w wyniku trzęsieniu ziemi. Bar dzieli się na nową i starą część, i to przede wszystkim ta druga, niezamieszkała partia miasta, przyciąga odwiedzających.
Mówi się, iż porzuconą, zrujnowaną starówkę zamieszkują już tylko duchy przeszłości. Na skalistym wzgórzu rozciągają się ruiny budynków, kościołów, cerkwi, pałaców – wszystko porasta roślinność, a pomiędzy opustoszałymi, rozpalonymi słońcem ruinami biegają jaszczurki. Obecnie na terenie Starego Miasta trwają prace renowacyjne, odbudowano już m.in. łaźnię turecką, amfiteatr oraz wieżę zegarową. Czarnogórcy chcą, aby w przyszłości Stary Bar stał się ważnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym.
Okolice Baru porastają gaje oliwne – rośnie tu około 130 tys. oliwek, a wiele z nich ma ponad 1000 lat. Tak duża ilość drzew wynika zarówno z tego, że oliwki były źródłem utrzymania mieszkańców, jak i z lokalnej tradycji, zgodnie z którą młody mężczyzna mógł ożenić się dopiero, gdy zasadził co najmniej dziesięć drzewek. Jedna z rosnących tu oliwek, stara maslina, ma ponad dwa tysiące lat i uważana jest za najstarsze drzewo Europy!
Nuta Orientu
Ulcinj należy do najbardziej wysuniętych na południe miast Czarnogóry. Miejscowość może pochwalić się długą historią – już na przełomie V i IV w. p.n.e. osiedlili się tu Ilirowie. Dziś miasto w większości zamieszkują Albańczycy (wielu z nich to uchodźcy z Kosowa, którzy przybyli tu pod koniec lat 90.). W centrum stoją meczety, w architekturze widoczne są wpływy tureckie, malutkie sklepiki zapraszają do środka, kuszą stragany z owocami, a atmosfery dopełnia rozbrzmiewający przed modlitwą głos muezina. Urzeka Stare Miasto – zlokalizowane na wysokim brzegu, otoczone murami, na każdym kroku zaskakuje kolejnymi niespodziankami – np. baranami wypasającymi się pośród dawnych zabudowań. Ulcinj, ostatnie miasto na wybrzeżu przed granicą z Albanią, zachęca do spotkania z odmienną kulturą.
Wodna kraina pelikanów
W południowej części kraju, na granicy z Albanią, leży jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim. Znaczną jego część obejmuje Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego, a od Adriatyku oddziela je pasmo górskie Rumija. Na licznych wyspach położonych na jeziorze znajdują się pozostałości monastyrów i twierdz. Jezioro Szkoderskie to raj dla miłośników przyrody, a w szczególności dla ornitologów. Na wodach żyje ok. 260 gatunków ptaków, w tym ok. 100 wędrownych, przylatujących z północnych regionów Azji i Europy. Jezioro Szkoderskie jest największym rezerwatem ptaków w Europie, a zarazem ostatnim siedliskiem pelikanów w tej części świata. Działalność człowieka, zanieczyszczenia cywilizacyjne oraz coraz mniej miejsca do zakładania gniazd sprawiły, że żyjąca na tym obszarze, niegdyś imponująca, populacja pelikanów uległa znacznemu zmniejszeniu.
Góry i kaniony
Północną i wschodnią część kraju pokrywają wysokie góry Dynarskie, gdzieniegdzie poprzecinane kanionami, z których najbardziej znane są kaniony trzech rzek: Moračy, Pivy i Tary. W większości są to tereny dziewicze, jedynie od czasu do czasu spotkać tu można niewielkie miejscowości.
Jednym z najwyższych i najchętniej odwiedzanych masywów Czarnogóry jest Durmitor będący częścią Parku Narodowego Durmitor i wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obok potężnych gór spotykamy tu jeziora polodowcowe, jaskinie, zjawiska krasowe, łąki, które tworzą zachwycający krajobraz. Lasy porastają sosny, świerki, jodły, buki. W górach żyją rysie, niedźwiedzie, wilki, dziki, kozice. Występuje tu także wiele gatunków ptaków m.in. orły. W sezonie w dolinach pasą się owce.
Centrum Durmitoru stanowi Žabljak. Nazwa miejscowości pochodzi od żab żyjących w pobliżu – wieczorami kumkają tak głośno, że dźwięk wypełnia całą dolinę. Park obejmuje także kanion rzeki Tary – najgłębszy kanion w Europie i jeden z najgłębszych na świecie (jego głębokość dochodzi miejscami do 1300 m). Nad kanionem Tary przebiega natomiast najwyższy most w Europie osiągający wysokość 172 m. Durmitor oferuje mnóstwo form aktywnego wypoczynku – piesze wędrówki, jazdę konną, wycieczki rowerowe, rafting, a zimą tereny masywu przyciągają miłośników białego szaleństwa.
Komu w drogę, temu poradnik!
Samochodem bądź samolotem – do Podgoricy lub Dubrownika (Chorwacja, tuż przy granicy z Czarnogórą). W Dubrowniku można skorzystać z połączeń autokarowych do Czarnogóry.
Obywatele RP granicę Czarnogóry mogą przekraczać na podstawie dowodu osobistego. Przy pobytach dłużysz niż 30 dni wymagany jest paszport.
Samochodem (samochód można wynająć na miejscu), transportem lokalnym – autobusami lub pociągami. Do wielu miejsc w kraju, stojących na uboczu popularnych szlaków nie dojeżdżają ani autobusy, ani pociągi, w związku z czym najpewniejszy może okazać się własny środek transportu.
Miasta: Hercegnovi, Risan, Perast, Kotor, Budva, Bar, Ulcinj, Cetinje, Podgorica, Žabljak.
Monastyry: Morača, Ostrog.
Kaniony rzek: Moračy, Pivy, Tary.
Parki Narodowe: Park Narodowy Durmitor, Park Narodowy Lovćen, Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego.
Mimo iż Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, obowiązującą walutą w kraju jest euro.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16576
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11857
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 176410
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 205760
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8257
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7218
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42058
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9138
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11493
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8816
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10796
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8308
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10245
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6747
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8780
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6812
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 70066
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 179910
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8252
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 286506
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 08.04.2013 10:34
Liczba odwiedzin: 68504
Akcja MAROKO TRIP 2013 rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku, by 28 czerwca 2013 grupa młodych zapaleńców mogła wsiąść w 24-letniego busa i wyruszyć w podróż na drugi kontynent mając za cel dotarcie do wrót Sahary, przy okazji przejeżdżając góry Atlas i oglądając lodowiec. Wszystko to relacjonując jednocześnie na antenie radiowej i w telewizji. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 29.03.2013 12:30
Liczba odwiedzin: 198202
MTT Wrocław 2013 to jedyne targi w Polsce, które stawiają na turystyczne show. Inspirują, pobudzają wyobraźnię, ale też w ich trakcie są zadawane ważne pytania. W tym roku w programie targów nie zabraknie warsztatów survivalowych, fotograficznych Akademii Nikona, Festiwalu Podróżników, Festiwalu Kulinarnego, atrakcji dla najmłodszych, konkursów z cennymi nagrodami. »
Powered by Webspiro.