Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jak dotrzeć

Z Polski do Czech można dojechać na wiele sposobów. Oczywiście w grę wchodzi własny samochód, ale po co być później uzależnionym od miejsc parkingowych, winietek na autostrady i coraz wyższych cen benzyny?

Najtaniej – autostopem. Czesi są przyzwyczajeni do widoku autostopowiczów na drogach, wielu młodych ludzi podróżuje w ten sposób. Dobry sposób, jeżeli nie mamy sztywnych ram wyjazdowych. Może być łatwo, szybko i przyjemnie – albo wręcz odwrotnie.

Dla niewysokich – autobus. Dwanaście godzin w dziwnej pozycji, bo nie zawsze jest wolne miejsce obok. A wtedy chciałby się pociąć na kawałeczki swoje nogi. W zeszłym roku czechofile dostali prezent w postaci Polskiego Busa – jeżeli zamówimy bilety dostatecznie wcześniej, dostaniemy się do Pragi nawet za 40 zł w obie strony (wyjazd z Łodzi, Warszawy i Wrocławia, http://www.polskibus.com/). Aż głupio wspominać o innych przewoźnikach, jak Ecolines i Eurolines (www.ecolines.net, www.eurolines.pl) – od kiedy jest na rynku nowy gracz, ich ceny przestały być konkurencyjne.

Najwygodniejszy jest pociąg. Tu mamy kilka opcji. Jeżeli należymy do tych bardziej leniwych, najlepszy będzie EuroCity do Ostrawy i samej Pragi, bez przesiadek (z Warszawy przez Katowice, ok. 9 godzin). Tańszą opcją jest przejazd kombinowany – kupujemy bilet do ostatniej stacji przed granicą, następnie przejściówkę u konduktora do pierwszej stacji w Czechach, a potem wyskakujemy po bilet lub kupujemy go u konduktora za dopłatą 40 Kč. W ten sposób możemy jechać przez Zebrzydowice, Międzylesie, Chałupki i Jakuszyce. Dobrze wcześniej się upewnić, że nasz pociąg rzeczywiście przekracza granicę.

Powyższy sposób pokochają studenci, w pociągach EuroCity nie obowiązują zniżki – za to kombinując, z Wrocławia można dojechać do Międzylesia za ok. 12 złotych. A dalej jest jeszcze fajniej, bo u naszych południowych sąsiadów obowiązują zniżki grupowe. W Czechach grupa to już dwie osoby. Przed wyjazdem warto się upewnić, czy nie ma utrudnień na trasie. Kilka lat temu na krótkim odcinku do Międzylesia prowadzono remont trakcji i dostanie się na czeską stronę okazało się trochę bardziej problematyczne. Lepiej wiedzieć o tym zawczasu, by nie musieć wykorzystywać całej swojej inwencji twórczej w dostaniu się na malutką stację po tej upragnionej, czeskiej stronie granicy.

Istnieją jeszcze bardziej skomplikowane sposoby – dojechać pociągiem jak najbliżej granicy, dalej autobusem lub piechotą do czeskiej stacji kolejowej. Autobusów z Kudowy do Náhodu jest wiele, a spacer z polskiego do czeskiego Cieszyna może być całkiem fajną sprawą.

Więcej o polsko-czeskich związkach kolejowych na http://www.kolej.one.pl/~halski/cestovani_vlakem.html, gdzie przy okazji wytłumaczono meandry wszelkich zniżek.

Dla nieliczących się z kosztami i nielubujących w przygodach z pociągami/autobusami/autostopem zawsze zostaje samolot. LOT lata z Warszawy, ČSA z Poznania, Karkowa i Warszawy (www.lot.pl i www.csa.cz).

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące