Dziś jest 05.02.2025
Imieniny obchodzą Agata, Adelajda, Justynian, Albin
Autor: Agata Kozłowska
Data publikacji: 08.02.2012 22:10
Liczba odwiedzin: 6231
Tagi: europa, czechy, praga, czeski krumlow, ołomuniec, szumawa, góry, artykuły, zadanie 1, agata kozłowska
Skalne miasta, labirynty jaskiń, monumentalne zamki, niesamowita architektura miast i miasteczek, najlepsze placki ziemniaczane na świecie, pozytywnie zakręceni ludzie przesiadujący w niezliczonych pubach... To właśnie Czechy, nasz mało znany sąsiad. Po co jechać tak blisko, skoro można dalej? To podstawowy błąd w myśleniu o Republice Czeskiej. Omijając ją, traci się wiele. Ten kompaktowy kraj jest wręcz najeżony atrakcjami wszelkiej maści. I co najlepsze – wszystko blisko, bo na powierzchni niemal cztery razy mniejszej od Polski.
Najtrudniejsze za nami. Zdecydowaliśmy się poznać sympatycznych sąsiadów. Tylko jak to zrobić? Co zobaczyć, a co sobie odpuścić? Decyzja z pewnością nie będzie łatwa, bo gdy już znajdziemy się w Czechach, trudno będzie sobie odmówić czegokolwiek. Od zobaczenia jeszcze jednej urokliwej starówki, przez zanurkowanie w kolejnym skalnym mieście, po spróbowanie już naprawdę ostatniej marki piwa i zagryzienia wszędzie inaczej przyrządzanym utopencem.
Nie tylko złota Praga
Symbol kraju. Miasto tysiąca iglic, romantyczna mgła nad Wełtawą, najpiękniejsza panorama Europy – jednym słowem Praga. Łapie za serce i nie chce puścić, więc wraca się i wraca, wciąż znajdując w niej coś nowego. Wciąga tak, że nie ma się ochoty zobaczyć już nic więcej. A to błąd, bo całe Czechy są piękne. I na pewno o wiele mniej zatłoczone, niż mocno oblegana stolica. Warto wyrwać się z oszałamiającej Pragi, bo przecież i tak się do niej wróci, by nocą spojrzeć setny raz z wyszehradzkiego wzgórza na mosty przerzucone nad Wełtawą.
Wobec tego co poza stolicą? Czeski Krumlow z niedźwiedziami przy murach XIII-wiecznego zamku i słynnym barakowym teatrem. Imponująca gotycka katedra ze znakiem jakości UNESCO, kaplica czaszek i kopalnia srebra w Kutnej Horze. A renesansowe fasady budynków nigdzie nie wyglądają lepiej niż w Telczu.
Ołomunieckie stare miasto często bywa niedoceniane, a śmiało może konkurować z Pragą – brak tłumów z aparatami na szyjach daje mu dodatkowe punkty. Pilzno z drugą największą synagogą Europy, labiryntem trzypiętrowych piwnic pod miastem i browarem, który zna cały kontynent. Stareńkie Znojmo z niemal włoską atmosferą i wrześniowym festiwalem wina, schowane w krainie winorośli. Tak wymieniać można długo, sypiąc coraz to nowymi nazwami miast i miasteczek.
Naturalnie
Jednak miasta to nie wszystko. Jeżeli chcemy naprawdę poznać Czechy, nie możemy się do nich ograniczyć. Skarby schowały się też na terenach wiejskich i w różnorodnym krajobrazie. Sztandarowym przykładem wiejskiej barokowej perły są Holašovice, kilkanaście kilometrów od Czeskich Budziejowic. Wielbicieli tradycji na pewno skuszą też liczne skanseny, w których kilka razy do roku ożywają dawno wymarłe tradycje. Warto pojawić się np. w południowomorawskich Strážnicach na zakończenie winobrania.
Czesi dziwnie czują się w centrum i na zachodzie Polski, bo gdzie nie sięgnąć okiem – płasko. A Republika Czeska jest niemal na całym swoim terenie mniej lub bardziej pofalowana. W tych górach, górkach i pagórkach schowane są przepiękne jaskinie krasowe. By zobaczyć najlepsze z najlepszych (a ma się w czym wybierać, bo jest ich tam ponad 1000), trzeba pojawić się w Morawskim Krasie, gdzie znajduje się słynna Macocha.
Nie da się też uniknąć słynnych skalnych miast. Bo i po co? Adrszpaskie i Teplickie Skały, Czeska Szwajcaria, Czeski raj. Unikalne formacje skalne, szmaragdowa woda jezior, chłodne, skaliste wąwozy, kamienne labirynty, zamki... Zachwyt za zachwytem, oczy są bombardowane niezwykłym, romantycznym pięknem. Trzeba uważać, by nie przesadzić.
Będąc z wizytą u południowych sąsiadów, warto wybrać się na trekking w Szumawie – delikatne wzgórza oferują najlepsze i najdłuższe trasy. Niektóre przez imponujące, dziewicze lasy. Surowość starych puszcz uwiodła już niejednego. Wielbicieli nietkniętej przyrody powinien skusić też Park Narodowy Podyji, który za istnienia Czechosłowacji był zamkniętą strefą. Nikt nie zakłócał rytmu natury. Na stokach wzgórz rosną winorośle, z których wciąż robi się wina uznawane swego czasu za najlepsze w cesarstwie Austro-Węgierskim.
Na fanów wędrówek czeka szlak przyjaźni polsko-czeskiej. 17 km wzdłuż granicy w Karkonoszach, ze Spindlerova Bouda do Pomezni Boda. Czy da się lepiej uczcić więź między narodami? Chyba tylko wznosząc wspólny toast.
Nie mają morza, ale mają zamki
I są z nich dumni. Nie bez podstawy. Hrady i zámki trudno zliczyć, podobno ich liczbą na kilometr kwadratowy Czechy ustępują tylko Liechtensteinowi. Przyjechać tu i nie zwiedzić chociaż jednego, to jak przegapić Koloseum w Rzymie. Warto zboczyć z przetartego szlaku tych najsłynniejszych i zahaczyć o Javorník czy Pernštejn. Może zabraknąć życia na zobaczenie wszystkich, zanim rozpadną się już całkowicie.
Naród z charakterem
Czesi mają dystans do siebie i otaczającej ich rzeczywistości. Wyluzowani siedzą w pubach, popijają piwo (o którym napisano już wiele...) i oglądają hokej na lodzie. Otwarci na nowe znajomości i dumni ze swojego kraju, chętnie opowiedzą o swoich zwyczajach i ze zdziwienia szczęka spadnie im na podłogę, kiedy dowiedzą się, jak profanujemy piwo, podgrzewając je. Ale za chwilę o tym zapomną, ucząc nas, w jaki sposób prawidłowo wznosi się toast. Szklanki stykają się najpierw górnym brzegiem, potem denkiem, w końcu uderzają o stół – i patrz mi w oczy!
Ogromna większość Czechów to ateiści, czasem wyśmiewający się z religijności innych narodów. O Polsce krąży nawet dowcip: dlaczego Polska nie otrzymuje dotacji z UE na nowe drogi? Bo wydałaby je na budowę kościołów.
Typowa cecha narodowa? Według czeskiego barda, Jaromira Nohavicy, jest nią balansowanie na cienkiej granicy między powagą a śmiechem. Czesi żartują z siebie, bo są pewni własnej wartości. A czeski humor nie ma sobie równych. W jakim innym kraju powstałaby bajka, w której mama przez przypadek miksuje swojego synka i piecze tort, który potem odzywa się dziecięcym głosem? Morał jest jeden – nie należy się chować w mikserze.
Język
Nie można go nie kochać. Tak jak nas bawią te wszystkie –iczki i –aczki, tak Czesi pękają ze śmiechu, słysząc syczący polski. Często ulegamy złudzeniu, że to praktycznie takie same języki. Nic bardziej mylnego. Niby ta sama rodzina, ale różnic wiele. Jednak wystarczy trochę się wysilić, poczytać, ciut pouczyć – i chociaż spróbować dogadać się z Czechami w ich języku. Barmani będą zachwyceni, gdy spoceni z wysiłku zamówimy piwo po czesku.
Niebo w gębie
Nie piwo, rum czy absynt. Jedzenie. Mało znana atrakcja turystyczna. Czesi to mistrzowie kuchni, o czym wcale nie jest głośno. Od prostego pubowego jedzenia (utopenec czy niebiański marynowany ser), przez rewelacyjne bramboraki i wariacje na ich temat z camembertem, po najlepsze na świecie sosy i mięsa. A do tego banalny w przygotowaniu smażony ser czy mistrzowski pstrąg z masłem czosnkowym prosto z rusztu. Jeżeli spędzimy w Czechach trochę więcej czasu, nie ma siły – wrócimy o kilka kilogramów ciężsi. I wcale nie będziemy żałować.
O każdej porze
Do Czech mamy rzut kamieniem. Tym lepiej, bo kiedy tylko najdzie nas ochota, możemy tam wpaść, choćby na chwilę. Po kawałku poznawać ten mało znany, fascynujący kraj. Wyłapywać to, co nas z czeskimi braćmi łączy i dzieli. Wpadać na piwne i winne festiwale, oglądać czeskie filmy w kraju ich powstania, rozkoszować się pustym mostem Karola o świcie. Zakochać się. I zazdrościć im tych wszystkich wspaniałości, tak jak oni nam morza.
23.02.12, 14:29
W razie pytań - pisz (; nie wszystko pewnie opiszę, ale chętnie się podzielę informacjami. W razie wątpliwości męczę moją czeską przyjaciółkę.
20.02.12, 23:32
Bardzo chcę pojechać do Czech w ramach Erasmusa i myślę, że przyda mi się ten artykuł:) Czekam na więcej:)
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16982
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12199
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 188727
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 218759
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8683
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7549
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 43648
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9518
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11836
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9210
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11369
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8601
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10770
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7012
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9147
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7156
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 78615
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 191272
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8547
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 303496
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.02.2014 10:37
Liczba odwiedzin: 127375
Już 9-11 maja 2014 odbędzie się czwarta edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży KORMORANY. Impreza organizowana jest przez Akademicki Klub Turystyczny przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i odbywa się w malowniczym Olsztyńskim miasteczku studenckim - Kortowie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.02.2014 10:10
Liczba odwiedzin: 142776
Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich miłośników podróży w dniach 2 – 4 kwietnia 2014 roku do Bytomskiego Centrum Kultury na II edycję Festiwalu Podróżniczego "Okno na Świat"! »
Powered by Webspiro.