Dziś jest 02.11.2024
Imieniny obchodzą Bohdana, Tobiasz, Bohdan, Ambroży
Autor: Dagmara Grzanka
Data publikacji: 12.06.2012 06:32
Liczba odwiedzin: 5928
Tagi: europa, dania, jutlandia, grenlandia, kopenhaga, christiania, skandynawia, alborg, roskilde, arhus, odenesa, relacje, dagmara grzanka, staż zadanie 1
"A teraz, słuchaj!" (H.Ch. Andersen 'Stokrotka') Dawno, dawno temu w Północnej Europie, na Półwyspie Jutlandzkim, pomiędzy Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym, na rozłożystej nizinie, wśród zielonej trawy na świat przyszła mała dziewczynka o imieniu Dania. W X w. była ona prawdziwą europejską potęgą, na przestrzeni historii burzliwie zmieniała swe kształty i z małej dziewczynki stawała się potężną kobietą, by po II wojnie światowej powrócić jako filigranowa królowa, kokieteryjna i władcza. Na Cieśninach Duńskich otacza ją ponad czterystu wyspiarskich adoratorów. Nie ulega im łatwo. Danię trudno jest zrozumieć, bo wiele ma imion i różne oblicza, a mimo to jest niezwykle spójna i harmonijna. Jak to możliwe, że kobieta o twarzach Jutlandii, Zelandii, Fionii, Lolland, Bornholm i Falster na 43 094 km² ma w swym władaniu, wprawdzie autonomiczną, lecz jednak niezwykle rozległą pannę Grenlandię i wielce urokliwe Wyspy Owcze?
Jest i płasko i pysznie.
We Flensburgu przekraczamy granicę i mamy dwa, trzy a może i nawet cztery tygodnie, jak nam się zachce, na to, by Danię podglądać z bliska. Zaczynamy na małej polance w Padborgu, tuż przy granicy z jedynym duńskim sąsiadem - Niemcami. Siedząc na kocu wyciągniętym gdzieś z dna torby zajadamy się Smorrebrod który jest mało skomplikowaną, ale jak mówią, Narodowa Duńska potrawą. Na jej kompozycję, według najdawniejszej receptury składają się: pasztet, słone mięso, galaretka oraz cebulowe krążki. W czasie kiedy my mieliśmy okazje jej spróbować przeszła już ona mnogość prozdrowotnych i ekologicznych modyfikacji - niestety! I zarówno z dawną recepturą, jak i z wyśmienitym smakiem niewiele miała już wspólnego. Jedzenie w Danii po tej nie najpyszniejszej przygodzie, było już tylko lepsze, a na koniec wyprawy z czystym sumieniem pomyślałam nawet, że smakowało. Co najbardziej i dlaczego dowiecie się, jeszcze nie teraz. Wyspani z pełnymi brzuchami ruszyliśmy dalej.
Na szlaku z stokrotką.
O wschodzie słońca z mapą w dłoniach i po zatrzaśnięciu drzwi jesteśmy już na prowadzącym przez wąskie ścieżki ,przepiękne krajobrazy, mierzącym ponad 3000 km najpopularniejszym w Danii "Szlaku Stokrotki" . Doskonale oznakowanym tabliczkami z wzorową ikoną stokrotki dostępnym zarówno dla rowerzystów jak i dla nas siedzących na lekko brudnawych siedzeniach, we wszystko mieszczącym domku na kółkach. Na szlaku tym warto się znaleźć z wielu powodów i z podobnej ilości powodów warto z tego szlaku zbłądzić, poznając wzdłuż linii brzegowej, może nie wszystkie największe atrakcje spod znaku stokrotki, ale na pewno te które wydawać by się mogło są tu na chwile i tylko dla nas, a wśród nich piaskowe wydmy zmieniające się wraz z siłą i kierunkiem wiatru na zachodnim wybrzeżu Danii. Łodzie, statki i kutry zawijające jedynie na chwile do niewielkiej przystani w Esbjerg i piaskowe rzeźby kilkadziesiąt kilometrów dalej w czarujące miejscowości Søndervig , w pobliżu Hvide Sande. Warto zbłądzić też dla krętych dróg i ronda na każdym skrzyżowaniu, szumu wody i ryb zazwyczaj pieczonych, ale równie często gotowanych, smażonych, duszonych w warzywach lub marynowanych w zalewie octowej.
"Wolniej, ..."
"Wolniej, nie zdążę policzyć gwiazd" - jechaliśmy wolno, ale w trakcie liczenia zasnęłam, obudziłam się na miejscu, gdzie to jest na miejscu? Miejsce na wspomnianym miejscu to Aalborg ,czwarte pod względem wielkości, po Kopenhadze, Arhus i Odense miasto w Danii. Nad miastem zbudowano dwa zwodzone mosty. Jeden dostępny dla samochodów, rowerów i pieszych, drugi natomiast kolejowy. Miasto portowe, w oczach aż mieni się od statków i okrętów, ale Aalborg to nie tylko rybołówstwo, przemysł i transport morski, Aalborg to oprócz tego wąskie malownicze uliczki, 4 dniowy wyścigach żaglowców, w których o zwycięstwo walczy od 70 do 100 statków, z załogą pełną młodych uśmiechniętych twarzy, to również "wona be cool party town" czyli sławna na cały kraj, położona w centrum starówki Jomfru Ane Gade - Ulica Dziewicy Anny. Znajdują się na niej wyłącznie puby, kluby, bary, restauracje i dyskoteki. Cel główny oryginalność, zdziwienie i zaciekawienie gości. Cel został osiągnięty bo to właśnie przy tej ulicy skupia sie całe nocne życie miasta.
Piłka jest okrągła a ser pachnie zbyt intensywnie.
Z Aalborg przez Viborg i Silkeborg do Arhus. W Silkeborg na niebiletowanym meczu, na świetnie zadbanym stadionie oglądamy mecz piłki nożnej, powtarzając nieśmiało duńskie przyśpiewki, brzmiące troszkę jak mamrotanie przez chore gardło bez wyraźnej składni i konkretnych słów. Po meczu, dźwięk "cssyt", upada kapsel i beztrosko odpoczywamy zbliżając się do wspomnianego Arhus. A tu się człowiek i napić i ukulturalnić może, bo Arhus uznawane jest za stolice kulturalną Danii oraz za mekkę studentów. Atmosfera miasta kryje się w niecodziennych połączeniach historii z nowoczesności gdzie jedna ustępuje drugiej by doskonale się dopełniać. Ogromna liczba studentów, to również doskonały powód na organizowanie znacznej ilości imprez kulturalnych, koncertów i festiwali. Również dzięki studentom w mieście otwarte są do późnych godzin nocnych puby i kawiarenki, już z daleka nęcące "pachnącym" serem, którym Duńczycy zajadają się bez pamięci i zapraszają do środka tolerancją względem każdego.
"Skład Iron Maiden ciągle znam na pamięć"
Po serowych rewolucjach - niezapomnianych, odwiedzamy Kolding, bezczelnie podglądamy graficiarzy przy pracy, śmiejemy się do siebie bez sensu patrząc na monumentalne, starawe, drewniane wiatraki, spacerujemy niedługo, bo na wieczór w planie mamy Odense i piknik na odbywającym się tam 15.08 koncercie pod gołym niebem, na którym prezentowane będą utwory nadchodzącego sezonu operowego Hali Koncertowej Odense w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Odense. Kolejne kilka dni spędzamy na kamienistych i pełnych traw plażach gdzieś między Rudkobing i Bagenkop.
Przez zapierającą dech w piersiach konstrukcje mostu łączącego Fionię z Zelandią przejeżdżamy by zbliżyć się do stolicy, ale nie tak szybko, do drodze jeszcze kilka przystanków, a wśród nich najważniejszy w Roskilde w mieście panoszy się Ratusz, Pałac Królewski, Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Łodzi Wikingów, a to wszystko trwa obok siebie przy dźwiękach muzyki unoszącej się po mieście z najpopularniejszego niekomercyjnego duńskiego festiwalu. Wydarzenie to trwa kilka dni, budzi ducha miasta i przez lata, poza koncertami takich grup jak Metallica, Duran Duran, Iron Maiden, Red Hot Chili Peppers, Nirvana, Green Day czy Rammstein oraz wiele innych, oferuje różne warsztaty artystyczne, imprezy sportowe i występy kabaretowe, na terenie festiwalu aktywnie działają też organizacje ekologiczne, praw człowieka i odbywają się różnego rodzaju happeningi.
Wolne miasto.
Po kilkudziesięciu dniach podróży, otwieramy drzwi samochodu i docieramy do dawno wyczekanej Kopenhagi, która od naszych oczekiwań nie odbiega nawet w najmniejszym ułamku. Jak było w tym „wolnym mieście” w legendarnej dzielnicy Christiania? Jak wygląda sieć ulic, placów i zaułków z większością kopenhaskich zabytków Indry By? Jak z kolei Latinerkvarteret dzielnica uniwersytecka czy też Norrebero czyli dzielnica młodych z alternatywnym centrum kultury? Czym się różni dzielnica Vesterbro słynąca z imigrantów i dzielnica Orestad super nowoczesny świat biznesu? Jak droga jest stolica Danii, gdzie,za ile i co można kupić, gdzie miasto w mieście ma swoje prawa? Czym się najlepiej poruszać i czy piknik ma się tu w zwyczaju urządzać nawet na cmentarzu? Odpowiedzi na te pytanie obrazujące Kopenhage i na wiele innych związanych z całym Królestwem Danii w kolejnych relacjach. A teraz rowerem podjeżdżamy pod bramę z napisem Christiania i z butelką wina siadamy na drewnianych paletach, czekając na drugi już tego dnia występ na scenie w środku wolnego miasta.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16346
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11631
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 162434
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 191574
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8061
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7047
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 34948
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8906
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11130
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8654
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10488
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8037
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9826
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6618
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8577
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6633
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 60587
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 164664
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 7907
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 264465
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16346
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11631
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.