Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podróżowanie po Danii – praktyczny przewodnik

Autor: Katarzyna Chojecka

Data publikacji: 15.03.2014 13:26

Liczba odwiedzin: 4953

Tagi: europa, dania, kopenhaga, kastrup, artykuły, katarzyna chojecka

Pierwszy raz Danię odwiedziłam ponad 2 lata temu. To kraj, który mogę opisać w 3 słowach: wiatr, tajemnica, precyzja. Zawsze, kiedy tu jestem, mam wrażenie, że pod „przykrywką” duńskiego porządku i spokoju kryje się jakiś sekret, którego jeszcze nie odkryłam, trochę jak w baśniach Andersena. Myślę, że to dobre miejsce dla tych, którzy potrzebują odpoczynku i szeroko pojętej przestrzeni, przede wszystkim tej mentalnej. Dania, jest miejscami surowa, ale na pewno nie nudna. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad, które ułatwią wam podróżowanie po Danii.

Sielskich widoków nie brakuje w Danii, kraju oddalonego zaledwie o godzinę lotu od Polski
 
Sielskich widoków nie brakuje w Danii, kraju oddalonego zaledwie o godzinę lotu od Polski
fot. magnetismus (Flickr.com/CC BY)

Samolotem do Danii – najlepsze, sprawdzone połączenia lotnicze

Z Polski do Danii możemy dostać się na kilka sposobów. Samolotem do samej Kopenhagi lecieć możemy z liniami lotniczymi LOT. Bezpośrednie loty do duńskiej stolicy obsługuje tylko lotniska w Warszawie (Lotnisko Chopina). Lot trwa nieco ponad godzinę, do wyboru są też 3 różne godziny wylotu (poranna, popołudniowa i wieczorna), gdzie ta pierwsza zawsza jest w najkorzystniejszej cenie, co sprawia, że warto kupić bilet wcześniej.

Sama kilkukrotnie doświadczyłam sytuacji, kiedy to cena zmieniła się praktycznie w trakcie wykonywania transakcji, ponieważ wykupiony został ostatni tani bilet. Lot proponuje 4 taryfy: ECONOMY SAVER, ECONOMY SEMI-FLEX, ECONOMY FLEX, BUSINESS. Różnice w cenach są drastyczne. Bilet w jedną stronę do Kopenhagi w taryfie ekonomicznej kupić można, z mniej więcej miesięcznym wyprzedzieniem, za nieco ponad 300 zł z wliczonym 23-kilowym bagażem. To może nie najtańsze, bardzo wygodne i szybkie połączenie. Ponadto bezpośrednie rejsy z Warszawy do Kopenhagi obsługuje także linia SAS.

Kopenhaga
 
Kopenhaga
fot. Stig Nygaard (Flickr.com/CC BY)Ryanair, mam wrażenie, że to z jednej strony ulubione, z drugiej znienawidzone linie lotnicze Polaków. Często można tu „upolować” bardzo tanie bilety, lecz w przypadku lotów z przesiadkami wiąże się to niejednokrotnie z długim oczekiwaniem na drugi lot. Samoloty Ryanair'a dolatują do Aarhus (drugiego pod względem wielkości miasto Danii – www.aar.dk) i Billund – umiejscowionego w centralnej Jutlandii (www.bll.dk), lecz wszystkie loty z Polski będą wymagały przesiadki. Pod wieloma względami najkorzystniejszy wydaje się lot przez Londyn (lotnisko Standsted). Nie dość, że do tego lotniska dolatują samoloty z każdego miasta w Polsce (skąd odlatuje Ryanair), to jeszcze możliwe jest kupienie biletu do Londynu niemalże za grosze. W trakcie kupowania biletu do wyboru mamy kilka taryf bagażu nadanego (15 kg, 20 kg lub 2 sztuki nadane). Niestety ceny bagażu zawsze znacznie przekraczają cenę samego biletu. Co więcej, w przypadku lotów z przesiadką należy wykupić bagaż na każdy lot (nawet, jeśli ten drugi też obsługuje Ryanair). Takie połączenie to zdecydowanie najlepsza opcja dla tych, którzy latają tylko z bagażem podręcznym. Z lotniska w Aarhus i Billund do najbliższej stacji kolejowej wydostać się można autobusem, a potem pociągiem właściwie do każdego miasta Danii.

Inną możliwością jest podróż z przesiadką w Malmö. Linią Wizz Air dolecimy tam z Katowic, Warszawy (lotnisko Chopina) i Gdańska. Lot z Gdańska do Malmö można kupić już od 39 zł (to cena oczywiście bez bagażu rejestrowanego). Najtańsze loty z Katowic i Warszawy kosztują około 100 zł.

Jadąc z lotniska do dworca kolejowego w Malmö najwygodniej skorzystać z autobusu Flygbussarna.se spod samego terminalu. Bilet w obie strony kosztuje 179 SEK/88 PLN. Autobus kursuje co godzinę, a przejazd trwa 40 minut.

Pociągi do Kopenhagi kursują bardzo często, bo co 10-15 minut. Przejazd w obie strony pociągami firmy Sj.se (www.sj.se) wynosi ponad 100 zł (jeśli kupuje się z wyprzedzeniem), a droga na lotnisko to około 35 minut. Najtańszą opcją jest jednak autobus. Jadąc liniami autobusowymi Swebus.se (www.swebus.se) za bilety w obie strony zapłacimy około 50 zł, przejazd trwa godzinę.

Pociągiem po Danii

Duńskie pociągi. Do najtańszych nie należą (za bilet z lotniska w Kopenhadze do Holstebro – to około 260 kilometrów odległości- zapłaciłam 269 koron – trochę mniej niż 150 zł w podstawowej taryfie). Z odpowiednim wyprzedzeniem kupić można tak zwany „pomarańczowy bilet”, który na dłuższych trasach jest naprawdę dużo tańszy). Bilety są dostępne m.in. na stronie internetowej: www.dsb.dk lub bezpośrednio na stacji w kasach i automacie (nie ma jednak wtedy możliwości kupienia „pomarańczowego biletu”).

Wnętrze lotniska Kopenhaga-Kastrup
 
Wnętrze lotniska Kopenhaga-Kastrup
fot. Dornum72 / http://en.wikipedia.org/wiki/File:Copenhagen_Airport_Mai_2009_PD_105.JPGStacja kolejowa znajduje się przy samym lotnisku Kastrup, z niej możemy przemieścić się do centrum Kopenhagi (przejazd trwa około 15 minut), skąd łatwo już dojechać do wybranego miejsca. Dużym plusem duńskich kolei jest punktualność, dokładnie opisane bilety kolejowe, co dla nas, pasażerów krajowych linii może być pewnym zaskoczeniem oraz rewelacyjne, wyciszające widoki roztaczające się zza szyby wagonu: niekończące się pastwiska, fiordy i lasy.

Towarzyszący podróży pociągiem widok z okna
 
Towarzyszący podróży pociągiem widok z okna
fot. Stig Nygaard (Flickr.com/CC BY)Carpooling – staje się coraz bardziej popularny w Polsce, w Danii raczej nie funkcjonuje jako alternatywny do pociągów lub busów sposób komunikacji.

Podróżując po Danii skorzystać można również z przewoźników autobusowych np. www.abildskou.dk/en, jednak sieć kolejowa jest bardziej rozwinięta i skomunikowana z większą ilością miast.

Dla tych, którzy zmęczeni są gwarem miasta, polecam zaszycie się w jednym z duńskich miasteczek. Można w nich znaleźć spokój i ciszę. I pamiętajmy, że Dania może być tylko przystankiem w dalszej podróży!

Komentarze (6)

 • 05.11.18, 02:51

  Komentarz usunięty

 • 04.02.15, 04:40

  Komentarz usunięty

 • 31.01.15, 16:45

  Komentarz usunięty

 • 20.09.14, 07:00

  Komentarz usunięty

 • 20.09.14, 06:57

  Komentarz usunięty

 • 20.09.14, 06:57

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7737

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73826

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111556

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze