Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rowerem w kraju Wikingów

Autor: Joanna Kościańska

Data publikacji: 16.06.2011 12:53

Liczba odwiedzin: 5317

Tagi: europa, dania, kopenhaga, rowery, artykuły, joanna kościańska

„Era samochodów zbliża się do końca i wszystko wskazuje na to, że Duńczycy dobrze o tym wiedzą” – napisał w 2009 r. dziennik „The Telegraph”. Nic trafniejszego. W większych duńskich miastach ponad 40 procent ruchu ulicznego odbywa się na rowerach, a liczba ta rośnie z roku na rok.

Dania parking rowerowy
Parking rowerowy w Kopenhadze. Fot. Bitpicture

Na terenach pozamiejskich na cyklistów czeka gęsta sieć szlaków regionalnych oraz 11 tras ogólnokrajowych dochodzących nawet do najdalszych zakątków Danii. Łącznie w tym niewielkim państwie istnieje ponad 10 tys. kilometrów świetnie przygotowanych dróg rowerowych oraz bardzo dobre zaplecze turystyczne stworzone specjalnie z myślą o osobach podróżujących na dwóch kółkach.

Duńska kultura rowerowa

Dania to miejsce, gdzie żyje się przyjemnie i wygodnie, a Duńczycy starają się robić wszystko, aby ich kraj był przyjazny ludziom i środowisku. Istotną część tej polityki stanowi rozwijanie infrastruktury i kultury rowerowej, nad czym Duńczycy pracują od ponad 100 lat. Już na początku XX w. cykliści zajmowali w Danii znaczną część miejskich ulic. Na dwóch kółkach jeździli ludzie pochodzący ze wszystkich klas społecznych, a rower służył nie tylko jako codzienny środek transportu, lecz także doskonale nadawał się na wycieczki poza miasto.

Popularność jazdy na rowerze pozytywnie wpłynęła na mobilność Duńczyków, a oni sami zaczęli mówić, że rower daje im wolność, co zresztą chętnie powtarzają do dzisiaj. Czasem dodają także, że jazda na rowerze poprawia zdrowie, a zamiana samochodu na dwa kółka oznacza redukcję emisji dwutlenku węgla i zmniejsza liczbę wypadków drogowych. I nie są to jedynie puste słowa – wielu Duńczyków naprawdę w nie wierzy.

Współcześnie – po latach mniej lub bardziej zaciętych walk o tworzenie wygodnej i bezpiecznej przestrzeni dla miłośników dwóch kółek – Dania cieszy się opinią kraju niezwykle przyjaznego rowerzystom. Śnieg, wiatr znad morza, małe dzieci do zabrania, garnitur, 80 lat na karku, kozaki czy wieczorowa kreacja – nie, Duńczykom to nie przeszkadza. Zabierają rower i jadą: do innego miasta, do szkoły, na plażę, na zakupy, na randkę, do pracy… lub po prostu dla samej przyjemności jeżdżenia. Wobec takiego stanu rzeczy nie dziwi fakt, że rowerzystów z różnych stron świata nie trzeba nawet zachęcać, aby sami chcieli odwiedzić Danię i rozkoszować się rowerową idyllą.

Kraj jak naleśnik

„Dania jest płaska jak naleśnik” – lubią powtarzać Duńczycy, dodając niekiedy, że właśnie dzięki temu tak wygodnie jeździ się tu na rowerze. Najwyższy punkt w kraju leży na poziomie 170 m n.p.m., a na szlakach nie spotkamy długich i stromych podjazdów, z jakimi trzeba się liczyć, jadąc na przykład do sąsiedniej Norwegii. Większość tras prowadzi przez tereny nizinne, jedynie momentami szlaki przecinają lekko pofałdowany krajobraz. Jeśli zatem nie chcemy jeździć po drogach wymagających bardzo dobrej kondycji, Dania będzie odpowiednim wyborem.

Duńskie szlaki są nie tylko płaskie, ale i bezpieczne – trasy ogólnokrajowe w większości prowadzą drogami zamkniętymi dla innych pojazdów lub drogami o niedużym natężeniu ruchu. Zdarza się, że szlaki przebiegają przez lasy lub prowadzą wzdłuż nieczynnych linii kolejowych. Aż 80 procent rowerowych dróg ogólnokrajowych ma dobrze utrzymaną, asfaltową nawierzchnię, dzięki czemu nawet z przyczepką jedzie się bardzo gładko.

Wikingowie jeździliby rowerami, czyli szlaki ogólnokrajowe

Przez Danię przebiega 11 tras ogólnokrajowych prowadzących przez niewiarygodnie piękne krajobrazy – wioski rybackie, portowe miasteczka, piaszczyste plaże, fiordy, tajemnicze mokradła, wydmy, klify, wrzosowiska, łąki, duńskie wysepki, wybrzeża z bursztynami… Część tras zahacza o największe duńskie miasta, w tym Kopenhagę. Dzięki przemyślanemu poprowadzeniu szlaków wyprawy rowerowe pozwalają na dokładne poznanie kraju Wikingów.

Trasy ogólnokrajowe oznakowane są białymi lub czerwonymi liczbami od 1 do 12 (nie ma trasy o numerze 11) na niebieskim tle. Szlaki o numerach nieparzystych biegną z południa na północ, podczas gdy trasy o numerach parzystych prowadzą ze wschodu na zachód. Wybierając interesujący nas szlak, warto przemyśleć kierunek jazdy. Dania to kraj, w którym najczęściej wieją zachodnie bądź południowo-zachodnie wiatry, lepiej zatem, aby wiatr był naszym sprzymierzeńcem i wiał nam w plecy. Długość poszczególnych tras wynosi od 230 do 650 km, wyjątek stanowi trasa wokół wyspy Bornholm mająca 105 km.

Szlaki ogólnokrajowe prezentują się następująco:

Trasa numer 1 – Zachodnie Wybrzeże (No. 1 The West Coast Route), 550 km

Trasa numer 2 – Hanstholm – Kopenhaga (No. 2 Hanstholm – Copenhagen), 420 km

Trasa numer 3 – Hervejen (No. 3 Hærvejen), 450 km

Trasa numer 4 – Sondervig – Kopenhaga (No. 4 Søndervig – Copenhagen), 310 km

Trasa numer 5 – Wschodnie Wybrzeże (No. 5 The East Coast Route), 650 km

Trasa numer 6 – Esbjerg – Kopenhaga (No. 6 Esbjerg – Copenhagen), 325 km

Trasa numer 7 – Sjellands Odde (No. 7 Sjællands Odde), 230 km

Trasa numer 8 – Rudbol – Mon (No. 8 Rudbøl – Møn), 360 km

Trasa numer 9 – Helsingor – Rodby (No. 9 Elsinore – Rødby), 250 km

Trasa numer 10 – Wokół Bornholmu (No. 10 Touring Bornholm), 105 km

Trasa numer 12 – Limfjord (No. 12 The Limfjord Route), 610 km

Nad Bałtykiem i do Berlina – szczególnie polecane trasy

Wśród duńskich rowerzystów krąży opinia, że pod względem malowniczości Trasa Bałtycka nie ustępuje żadnej innej. Na zachodzie szlak prowadzi przy cieśninie Mały Bełt, następnie mija archipelag południowej Fionii, słynące z pięknych, rozległych krajobrazów wyspy Lolland i Falster, aż w końcu dociera do kredowych klifów wyspy Mon położonej na wschodnim wybrzeżu Danii. Sama trasa ma kształt pętli i została zaprojektowana w taki sposób, aby można było podzielić ją na kilka krótszych odcinków. Jeśli zdecydujemy się na przejechanie całego szlaku, czeka nas ponad 800 km rowerowej przygody. Podczas podróży zobaczymy wioski rybackie, portowe miasteczka, błękitne fiordy i zielone cyple. Nieustannie towarzyszyć będzie nam morze i widok niewielkich duńskich wysepek. W kilku miejscach, aby przedostać się z wyspy na wyspę, trzeba skorzystać z przeprawy promowej.

Jeśli czujemy, że sama Dania to dla nas za mało, do wyboru mamy również międzynarodowy szlak Kopenhaga-Berlin. Obydwie stolice łączy nie tylko trasa o długości ponad 600 km, lecz również miłość do rowerów – Berlin, tak jak i Kopenhaga, to miasto niezwykle przyjazne cyklistom. Trasę rozpocząć możemy pod kopenhaskim ratuszem, w samym sercu miasta. Po duńskiej stronie droga wiedzie przez malownicze, nadmorskie tereny – wschodnią Zelandię, a następnie wyspy Mon i Falster. Po stronie niemieckiej przejeżdżamy przez słynącą z pięknej przyrody Meklemburgię i Brandenburgię, a wyprawę kończymy w stolicy Niemiec. Atrakcję trasy stanowi ponadto przeprawa promowa z Gedser w Danii do niemieckiego miasta Rostock.

Noclegi i mapy

Trasa Bałtycka, szlak Kopenhaga-Berlin oraz szlaki ogólnokrajowe zostały poprowadzone w taki sposób, aby podróżujący nie mieli problemów ze znalezieniem noclegu oraz uzupełnieniem spalonych kalorii. Na kempingach, poza rozstawieniem namiotu, można także wynająć domek lub przyczepę kempingową. Jeśli natomiast chcemy nocować w schroniskach młodzieżowych, hotelach lub hostelach – co możliwe jest w większych miastach – musimy liczyć się z wyższymi kosztami, bowiem opłata za noc wyniesie minimum 150 DKK od osoby. Duńskie organizacje turystyczne zalecają, aby w sezonie dokonywać wcześniejszej rezerwacji noclegu. Można skorzystać z usług Danhostel (www.danhostel.dk), tj. sieci hosteli turystycznych, która oferuje także pola namiotowe. Cena jest uzależniona od lokalizacji i oczywiście standardu.

Noclegi zaznaczone są również na mapach, w które zaopatrzyć może się w duńskich księgarniach. Do wyboru mamy mapy szczegółowe duńskich regionów (40-80 DKK) lub Wakacyjną Mapę Rowerową (49 DKK) zawierającą informacje o trasach, noclegach i promach. Ponadto istnieją osobne mapy poświęcone Trasie Bałtyckiej (149 DKK) i drodze Kopenhaga-Berlin (98 DKK).

Kopenhagenizacja, czyli z rowerem w mieście

Jazda rowerem to także doskonały sposób na zwiedzanie duńskich miast (także z uwagi na wysokie ceny biletów na komunikację miejską), których zagospodarowanie wychodzi naprzeciw potrzebom pieszych i rowerzystów. Podejście Duńczyków do przestrzeni miejskiej dobrze oddają słowa Jana Gehla, światowej sławy duńskiego architekta zajmującego się planowaniem przyjaznej ludziom przestrzeni miejskiej. W 2008 r., podczas podróży do Stanów Zjednoczonych, na temat potencjału Nowego Jorku Gehl powiedział: „Jesteście tutaj prawdziwymi szczęściarzami! Macie takie wielkie ulice. Moglibyście mieć szerokie, wygodne chodniki, aleje z drzewami, ścieżki rowerowe. Może nawet – dodał z przekąsem – znalazłoby się odrobinę miejsca dla samochodów”.

W większości duńskich miast funkcjonują jednokierunkowe ścieżki rowerowe z własną sygnalizacją świetlną. Ponieważ drogi rowerowe są najczęściej oddzielone od głównej jezdni, cykliści mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Zostawienie roweru również nie stanowi problemu, bowiem na każdej ulicy znajdziemy stojaki lub parkingi rowerowe. Gdy zbiera się na deszcz, z kiosków lub sklepów możemy zabrać darmowe okrycie na siodełko. Nie ma również żadnego problemu z przewiezieniem roweru pociągiem czy promem.

Przykładem dla innych miast świeci Kopenhaga, a w ciągu ostatnich lat międzynarodową karierę zrobił termin „kopenhagenizacja” oznaczający tworzenie w miastach infrastruktury rowerowej na wzór rozwiązań funkcjonujących w stolicy Danii. Jak szacuje Duńska Federacja Rowerowa, w Kopenhadze jest obecnie znacznie więcej rowerów niż mieszkańców miasta. W ciągu ostatnich lat w stolicy Danii powstała nawet szkółka rowerowa dla imigrantów, którzy w ojczystych krajach nie mieli szansy nauczyć się jazdy na rowerze.

Dobre rady

Dania to kraj o stosunkowo niskiej przestępczości, jednak wbrew pozorom zdarzają się tu kradzieże rowerów, dlatego przed wyjazdem dobrze jest zadbać o porządne zapięcie. Jeśli nie posiadamy roweru i nie wybieramy się na długie trasy, a mimo to chcemy poznać Danię z perspektywy dwóch kółek, rower można wypożyczyć bądź kupić na miejscu. W sklepach rowerowych, poza nowymi można dostać sprawne, używane rowery (ceny rozpoczynają się od 500 DKK). Kupno roweru to atrakcyjna opcja, gdyż w większości przypadków – po odbytych wycieczkach – możemy go nieco taniej odsprzedać z powrotem do sklepu, w którym wcześniej go nabyliśmy (koniecznie powinniśmy mieć wtedy przy sobie dowód zakupu).

Przydatne strony internetowe:

www.visitdenmark.com
www.bikeandsea-denmark.com
www.bike-berlin-copenhagen.com

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6070

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6906

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6219

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76581

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115110

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze