Dziś jest 29.11.2023

Imieniny obchodzą Błażej, Saturnin, Fryderyk, Bolemysł

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Estonia – bałtycka perła

Autor: Adriana Żurawska

Data publikacji: 27.06.2011 15:32

Liczba odwiedzin: 3531

Tagi: europa, estonia, tallin, tartu, saaremaa, parnawa, artykuły

Litwa, Łotwa i Estonia – zazwyczaj wymienia się je razem, jak rodzeństwo. Tylko dlaczego? Przecież Estonia o wiele bardziej czuje się związana z krajami skandynawskimi niż z Łotwą, Litwą, czy nawet Rosją. Język estoński jest blisko spokrewniony z fińskim i zasadniczo różni się od języków państw sąsiednich. W przeszłości o te tereny walczyły Dania, Szwecja, Polska, Rosja, a swoje 5 minut miał również Zakon Krzyżacki. Estonia coraz częściej zwraca na siebie uwagę turystów, chętnie odwiedzają ją Finowie, Szwedzi, a także Niemcy, Litwini i Łotysze.

Tallin
Tallin. Jenny Poole

Ten mały kraj kusi możliwością spędzenia urlopu na bałtyckich plażach, wśród których błyszczy piękny kurort Pärnu (Parnawa) usytuowana nad Zatoką Ryską. Rozwój turystyki spowodował powstanie bezpośrednich połączeń wodnych i lądowych między Skandynawią a Estonią, z Helsinek można odbyć podróż wodolotem lub komfortowym promem – a zatem Estonia stoi przed nami otworem! Zarówno jako cel podróży, jak i również jako brama do urokliwej Skandynawii.

Sernik z kminkiem i piwo ze śmietaną

Estończycy preferują kuchnię, w której przeważają ryby i potrawy mięsne. Jada się dużo śledzi, często do ryb dodawane są gęste sosy na bazie mleka lub śmietany oraz obowiązkowa kromka ciemnego chleba – obecnego przy podawaniu większości posiłków. Popularna jest również wieprzowina pieczona na blasze, z brukwią i obsypana kminkiem, do mięsa jada się „krwiste kluski” – yerikakk lub podobną do naszej kaszanki „krwistą kiełbasę”. Herbatę słodzi się miodem, co jest pozostałością tradycyjnych przyzwyczajeń wynikających z tego, że dawniej w estońskiej kuchni nie używało się w ogóle cukru. Do tradycyjnych specjałów należy korp, czyli sernik z kminkiem i solą, oraz kahja, napój sporządzany na bazie młodego piwa, z odrobiną miodu i śmietany, serwowany z dodatkiem białego sera.

Tallin – romantyczna przystań

Stolica Estonii z roku na rok staje się coraz bardziej „modna” i popularna. Swój subtelny i jednocześnie mało wyeksploatowany urok zawdzięcza przede wszystkim cudownej starówce, otoczonej labiryntem wąskich uliczek i kamienic. Miasto obfituje również w muzea, zabytkowe kościoły i wszechobecne ślady mieszania się wpływów kulturowych, uwagę zwracają potężne mury obronne z basztami: Grubą Małgorzatą, Kiek in de Kok oraz Długim Hermanem. Tallin bywa porównywany do żywego muzeum, każda uliczka i dom jest niczym gablota i żywe świadectwo bliskich kontaktów ze Skandynawią.

Nostalgiczny charakter kontrastuje z szybko powstającymi knajpkami i klubami. Te czerpią zysk z fińskich weekendowych ekspedycji, które stają się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu wśród Skandynawów. Jednak romantycznej atmosfery bronią bezsprzecznie słynne białe noce, podczas których Dolne i Górne Miasto spowite jest w różowawym blasku. Również mroźna zima jest tu niezwykle piękna i czarująca, a już z pewnością nie pozwoli na chwilę nudy w tym rozmarzonym mieście na pograniczu kultur.

Budowa murów obronnych rozpoczęła się w XIII wieku i trwała nieprzerwanie kilka stuleci. W czasach największego rozkwitu Dolne Miasto otulone było przeszło 2500-metrowym kamiennym łańcuchem fortyfikacyjnym, na który składało się 45 baszt i pomniejszych wieżyczek. Do dnia dzisiejszego przetrwało 60-70% kompleksu, prezentują się szczególnie korzystnie od strony ulicy Rannamae. Najbardziej znaną basztą jest Kiek in de Kok, ma więcej niż 17 metrów średnicy, około 4-metrowej grubości mury, a jej wysokość sięga 44,5 metra! Nazwa baszty pochodzi z jednego z niemieckich dialektów i oznacza „zaglądać do kuchni”, co wiąże się z jej wysokością – wartownik ze szczytu baszty mógł bez problemu zaglądać w okna kuchni w Dolnym Mieście. W weekendy w baszcie rozbrzmiewa muzyka – organizowane są tam okolicznościowe koncerty.

Niedaleko Kiek in de Kok znajduje się Neitsitorn, czyli Dziewicza Wieża, która według sprzecznej z nazwą legendy była średniowiecznym więzieniem dla prostytutek. Obecnie wyższe kondygnacje zajmuje kawiarenka, która jest znana ze swojego uroczego tarasu, skąd rozciąga się widok na cały Tallin. Obie wieże wchodzą w skład tzw. Ogrodu Królów Duńskich, kompleksu alejek, ścieżek, ławeczek i zielonych zakątków. Może to nie Paryż, a właśnie Tallin jest zapomnianą stolicą kochanków?

Tartu – po studencku

Podobno najlepiej jest odwiedzić miasto podczas Wiosennych Dni Uniwersytetu, które wypadają na przełomie kwietnia i maja. Na Placu Ratuszowym organizowane są różne imprezy, jarmarki, tańce, konkursy i zabawy, biegi uliczne, pochody w średniowiecznych zbrojach, zaś okoliczne uliczki zapełniają się kolorowymi straganami i wesołymi ludźmi, którzy gorliwie biorą udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez miasto. Na rzece Emajogi pojawia się specjalny wycieczkowy statek oraz aż roi się od kajaków i pontonów!

Starówkę od zabytkowego Uniwersytetu, wzniesionego w XIX wieku, dzieli kilka minut spaceru. W jego gmachu mieści się obecnie Tartuskie Muzeum Sztuki. Kolebką miasta jest wzgórze Toome, na którym wznosiła się Katedra św. Piotra i Pawła, jednak została doszczętnie strawiona przez pożar i nigdy jej nie odbudowano. Znajduje się tu zabytkowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, zaaranżowanej na Muzeum Historii Uniwersytetu, co pozwala lepiej zrozumieć studencki charakter miasta.

Ozylia, czyli Saaremaa

Największa z estońskich wysp (a jest ich bagatela 1500!) oddzielona od swoich sióstr cieśninami Soela väin i Vajke väin, dawniej znana była pod niemiecką nazwą Ösel, a po polsku Ozylia. Prawda, że pięknie? Nazwa mówi sama za siebie, ta urocza wyspa przyciąga sielskim krajobrazem i pięknymi plażami, ma również dobrze rozwiniętą bazę noclegową i zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe. Całości dopełniają liczne zabytki między innymi zamek w Kuressaare i wiele obiektów sakralnych z czasów najazdu duńskiego. Ponadto na wyspie znajdują się dwa rezerwaty przyrody oraz rezerwat geologiczny, w którym można podziwiać kratery po meteorytach.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5517

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5211

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12519

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6597

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8138

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7407

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7300

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5824

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6202

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5173

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5692

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4505

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 28721

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 58975

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5823

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 84119

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze