Dziś jest 20.09.2020

Imieniny obchodzą Eustachy, Filipina, Faustyna, Barbara

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Europa na stopa!

Autor: Piotr Lutomski

Data publikacji: 15.02.2014 16:28

Liczba odwiedzin: 5416

Tagi: autostop, wyprawa, podróż, niemcy, holandia, belgia, luksemburg, francja, włochy, hiszpania, katalonia, maroko, gibraltar, amsterdam, paryż, rzym, barcelona, tarragona, gibraltar, maroko, europa, podróż na medal

Jaka jest Twoja definicja podróży? Dla mnie to nie tylko zwiedzanie, nawiązywanie nowych przyjaźni, poznawanie innych krajów, kultur, czy miejscowej kuchni, ale też odkrywanie siebie, swoich fizycznych i psychicznych możliwości, a także rozwój wewnętrznego "ja".

Trasa wyprawy:

Mapa trasy. Google maps nie mogło wyznaczyć trasy promu, stąd drobna korekta na trasie Rzym-Barcelona.
 
Mapa trasy. Google maps nie mogło wyznaczyć trasy promu, stąd drobna korekta na trasie Rzym-Barcelona.
fot. Piotr Lutomski

Zanim wybierzesz się w daleki świat, przyjrzyj się temu, co Cię otacza. Zacznij od swojego kraju ("cudze chwalicie, swego nie znacie"), a dopiero później posmakuj różnorodnej Europy, krok po kroku.
Tak też zrobiłem. Wychodząc z założenia, że skończenie studiów to wspaniała okazja do zwiedzenia Europy, spakowałem plecak i zabrałem swoją dziewczynę w podróż pełną przygód.
Po przejechaniu ponad 10 000 kilometrów autostopem, zwiedziliśmy między innymi: Niemcy, Holandię, Belgię, Luksemburg, Francję, Włochy, Hiszpanię, Gibraltar oraz zaliczyliśmy nadzwyczaj krótki pobyt w Maroko. Nasza podróż trwała miesiąc, z czego ponad tydzień spędziliśmy w Katalonii, korzystając z gościny nowo poznanego przyjaciela.

Okolice Reus w Katalonii
 
Okolice Reus w Katalonii
fot. Piotr Lutomski

Wychodząc z założenia, że chcemy zobaczyć jak najwięcej, wydając jak najmniej, przeznaczyliśmy na całą wyprawę 1000 Euro. Często oznaczało to noclegi na dziko, lub spanie na plaży pod kołdrą z gwiazd, jednak z perspektywy czasu nie zamienilibyśmy tego na czterogwiazdkowe hotele.

Podróż autostopem rozpoczęliśmy od Kołobrzegu, poruszając się na zachód Europy. Pierwszym miastem, w którym spędziliśmy trzy dni był Amsterdam czyli stolica Holandii. Połączenie schludnej i miłej dla oka architektury, z niewątpliwie luźnym stylem życia tamtejszych mieszkańców. Niewyobrażalna liczba jednośladów i wspaniała infrastruktura rowerowa praktycznie wyeliminowały ruch samochodowy w centrum miasta. Dołączając do tego świetnie rozwiniętą sieć kanałów i poruszające się po nich łódki, można stwierdzić, że ekologia w tym mieście jest podstawą. Świadczy też o tym zamiłowanie do wszystkiego, co zielone...

Pożegnanie z Amsterdamem
 
Pożegnanie z Amsterdamem
fot. Piotr Lutomski

Kolejną stolicą, do której nie wypadało nie zabrać dziewczyny był Paryż. O dziwo, poruszanie się po tak ogromnej metropolii nie sprawiło nam najmniejszych problemów. Biorę tu pod uwagę fakt nie posiadania mapy i nieznajomości języka.

Kilkudniowy pobyt w mieście zakochanych sprawił, że poznaliśmy liczne sposoby na omijanie przymusu płacenia za komunikację miejską, co pozwoliło nam na dokładniejsze zwiedzenie Paryża.
Co tu dużo pisać, miasto powinno być obowiązkowym punktem na mapie każdego początkującego podróżnika. Sześciopiętrowe kamienice i niepowtarzalna architektura potrafią zatrzymać przechodnia na kilka minut pośrodku ulicy (przez którą notabene można przechodzić na czerwonym świetle), a dopiero liczne klaksony samochodów są w stanie przywołać go do rzeczywistości.
Wieczory przy Sacré-Cœur, paryskiej Bazylice z widokiem na cały Paryż, miejscu, gdzie gromadzą się mieszkańcy, turyści i artyści muzyczni, zagwarantują Ci z pewnością wspomnienia do końca życia. Idealne miejsce na zabranie dziewczyny na randkę. Po takiej wizycie możesz być pewny, że połknie romantyczny haczyk:)
Nie wspominam o Żelaznej Damie, bowiem nie da się jej nie zauważyć, zupełnie jak naszego Pałacu Kultury. Ciekawostką jest, że różnica wysokości między dwoma obiektami nie jest kolosalna, wynosi około 87 metrów. Aby wjechać na samą gorę wieży, trzeba uzbroić się niekiedy w kilkugodzinną cierpliwość.

Z Paryża przenosimy się wprost do Rzymu, do którego podwozi nas bezpośrednio pusty autokar. W zamian za sprzątniecie małego bałaganu, po małej, japońskiej wycieczce, mamy możliwość dostania się do stolicy Włoch w 24 godziny. Ma to jednak wpływ na kłopoty ze znalezieniem noclegu, bowiem w pobliżu centrum nie uświadczy się pola namiotowego. Camping odnajdujemy jednak na obrzeżach, choć stawka 30 Euro za noc, nie należy do najtańszych.
Stare miasto sprawia, że zapominasz o wysokiej cenie noclegu. Przepełnione zabytkami, wprowadza Cię do zupełnie innej rzeczywistości, mającej miejsce setki lat wstecz. Przepowiednie mówiące, że za kilkadziesiąt lat Rzym znajdzie się pod wodą, powinny zmotywować Cię do jak najszybszego odwiedzenia Włoch.
Nie znając języka włoskiego, możesz mieć małe kłopoty z poruszaniem się tamtejszą komunikacją miejską. "Drobną" rekompensatą jest fakt, że nie musisz martwić się o posiadanie biletów - jeśli wierzyć na słowo tamtejszym mieszkańcom.
Wykorzystując połączenie promowe, przedostajemy się do
Barcelony, miasta leżącego w sercu Katalonii. Tutaj również nie musisz tracić czasu na poszukiwania campingu w okolicy centrum. Najbliższy, z przystępną ceną odnajdujemy dopiero w El Masnou, dokąd dojechać można podmiejską kolejką.

Różnica pomiędzy Rzymem i Barceloną jest dla mnie kolosalna. Począwszy od architektury, poprzez komunikację miejską, a na cenach skończywszy. Hiszpania jest dużo tańsza od Włoch, dzięki czemu nasze portfele mogły trochę odetchnąć. Na dodatek, hiszpańskie plaże niejednokrotnie zaoferowały nam darmowy nocleg z dostępem do bieżącej wody i prysznica.

Okolice Mini Hollywood w Hiszpanii
 
Okolice Mini Hollywood w Hiszpanii
fot. Piotr Lutomski

W samej Barcelonie warto zwiedzić kościół Sagrada Família, Muzeum Narodowe d'Art de Catalunya mieszczące się na wzgórzu Montjuïc, oferującym wspaniały widok na miasto, oraz Park Guell.
Tarragona to kolejne miasto w Katalonii, które moim zdaniem zasługuje na duże wyróżnienie. Z sentymentu do małych, krętych uliczek zapełnionych klimatycznymi knajpkami, ogromnej ilości rzymskich pozostałości, fantastycznego smaku lokalnego wina i vermutu, można powiedzieć, że zakochałem się w tym miasteczku. Biorąc pod uwagę niewielką odległość od Barcelony (niecałe 100 kilometrów), jest to obowiązkowa pozycja na mapie Hiszpanii.

Podążając na południe, docieramy do Gibraltaru, angielskiej kolonii mieszczącej się w Hiszpanii. Miejsce niesamowite pod wieloma względami. Po pierwsze, jest jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie (około 4881 mieszkańców na 1 km²). Po drugie, Gibraltar jest bardziej angielski od samej Anglii - co można usłyszeć od samych Anglików. Mimo, że leży w Hiszpanii, nie znajdziesz tam hiszpańskich szyldów, bądź oznaczeń, a mieszkający tam Brytyjczycy posługują się wyłącznie rodzimym językiem . Idealne miejsce, jeśli chcesz porobić sobie zdjęcia na tle czerwonych budek telefonicznych, bądź angielskich pubów.

Po trzecie, żeby dostać się do miasta, musisz przejść w poprzek... pasu startowego dla samolotów. Od razu po przekroczeniu granicy, wchodzisz na teren lotniska, gdzie podczas lądowania, bądź startowania samolotu, opuszczany jest szlaban, który zagradza drogę do centrum.
Po czwarte, sporą część Gibraltaru zajmuje skała "The Rock", długa na około 4,8 kilometra. Jej teren zamieszkują małpy, będące sporą atrakcją turystyczną.
Kolejną ciekawostką jest fakt, że oglądany z oddali półwysep jest zazwyczaj zamglony, co nadaje mu tajemniczego klimatu, niczym z powieści Hitchcocka...

Komentarze (1)

 • sabinapilat@...

  sabinapilat@...

  02.03.14, 20:02

  :) same bliskie memu sercu miejsca. Przyjemnie napisane. Pozdrawiam Sabina

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3378

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3357

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 9040

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4993

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5852

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5550

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5316

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4132

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4017

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3667

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3787

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3106

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 15486

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 24037

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4044

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 37947

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze