Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Helsinki – Perła Północy

Autor: Marta Nogas

Data publikacji: 13.07.2011 14:57

Liczba odwiedzin: 4006

Tagi: europa, finlandia, helsinki, artykuły, marta nogas

Na nie tak dalekiej północy, na około 300 wyspach leży miasto, w którym można kupić kanapkę z renifera, odwiedzić bar lodowy Arctic Icebar oraz zobaczyć pralnię dywanów na wolnym powietrzu. Helsinki to skandynawska, nadbałtycka perełka z burzliwą historią w tle. Choć cała Finlandia ze swoją zimną surowością warta jest odwiedzenia, posmakowanie życia miejskiego w fińskim stylu na pewno będzie ciekawym przeżyciem.

Helsinki we mgle
Helsinki we mgle. Fot. Mikko Luntiala

Kultura i zabawa

W całym mieście znajduje się około 70 muzeów, tak różnych, że chyba każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Nawet ci, co od muzeów stronią. Do najciekawszych należą Muzeum Hotelarstwa (Hotelli ja ravintola museo), Poczty (Posti Museo), Muzeum Sztuki Współczesnej (Kiasma) i wiele innych. Multimedialność ekspozycji i ciekawe sposoby aranżacji wystawy to już pewien standard na helsińskim szlaku muzealnym. Sposób przekazywania wiedzy sprawia, że mają więcej wspólnego z zabawą niż ze zwiedzaniem.

Zresztą, mieszkańcy miasta znają się na rozrywce. Jedną ze starszych atrakcji, tłumnie odwiedzaną przez turystów, jest wesołe miasteczko. Wszystkie dzieci i wszyscy turyści, młodzi duchem oraz lubiący dobrą zabawę powinni bez namysłu wybrać się do Linnanmäki. Ten słynny park rozrywki został założony jeszcze w XIX wieku. Znajduje się w nim ponad czterdzieści urządzeń i przyrządów służących do zabawy. Najstarsza karuzela ma ponad sto lat (jest oczywiście stale restaurowana). Najbardziej popularna jest kolejka górska, dostarczająca zarówno radości, jak i sporej dawki strachu.

Liczne w mieście są puby, kluby i kawiarnie – mieszkańcy Helsinek zdecydowanie lubią dobrą zabawę i miejskie życie. Ciekawym rozwiązaniem jest tramwaj – pub, który służyć może zwiedzaniu miasta i spędzaniu miłych chwil przy piwie. W tym miejscu warto wspomnieć, że to właśnie w Helsinkach znajduje się największa izba wytrzeźwień w całej Europie.

Wyspiarstwo miejskie

Położenie miasta jest naprawdę niezwykłe. Zabudowania rozlokowane są na półwyspie oraz większych i mniejszych wyspach, których liczba sięga około 300. Podobne zjawisko można znaleźć jedynie w Holandii, gdzie miasta wzdłuż i wszerz poprzecinane są kanałami. W Helsinkach takie położenie wywiera niesamowite wrażenie – dzikości, surowości oraz związku z naturą. Przemierzając kolejne wyspy, nie wolno ominąć twierdzy Suomenlinna ─ ulokowanej na kilku z nich przy wejściu do helsińskiego portu. Wybudowali ją Szwedzi pod koniec XVIII w. Dostać można się tam promem (taki rejs trwa około pół godziny). Istnieje również tunel łączący fortecę ze stałym lądem, jednak jest wykorzystywany jedynie w nagłych przypadkach.

Z kolei Seurasaari została w całości przerobiona na skansen. W Finlandii jest wiele obiektów tego typu, jednak ten w Helsinkach należy do najciekawszych. Można obejrzeć budowle z XVIII i XIX wieku, posłuchać o dawnych obyczajach, obejrzeć warsztaty pracy tkaczy czy hafciarek, podziwiać śpiewy i tańce ludowe. Przewodnicy ubrani są w stroje z epoki, a dbałość w odtwarzaniu szczegółów dawnych wieków jest naprawdę duża. Dzięki temu można naprawdę odnieść wrażenie cofnięcia się w czasie. Jeśli będziemy mieć szczęście i trafimy tu w Noc Świętojańską, zobaczymy największe ognisko w całych Helsinkach.

Hylkysaari, kolejna ciekawa wyspa, mieści Muzeum Morskie. Finlandia, jako kraj posiadający 4 600 km linii brzegowej, jest zmuszona do życia w symbiozie z morzem. Historia, tradycja i kultura z nim związane stanowią treść ekspozycji w muzeum na wyspie Hylkysaari.

Magia zakupów

Miejsca, które służą do kupowania i sprzedawania, tradycyjne targi czy centra handlowe, mogą stanowić ciekawostkę dla socjologów, niekiedy może ekonomistów. W Helsinkach zarówno najsłynniejszy targ, jak i największe centrum handlowe przyciągają olbrzymie ilości odwiedzających. To fenomen, który warto zgłębić.

Kauppatori to Plac Targowy usytuowany przy nabrzeżu. Można tu kupić najrozmaitsze towary, takie jak: czapki z norek, świeże warzywa, lapońskie bagnety, polarne żurawie. Oczywiście znajdzie się tam również moc świeżych ryb prosto z kutra. Gwar, wiatr od morza i specyficzny zapach tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Dom towarowy Stockman jest, prócz centrum handlu i rozrywki, również zabytkiem – został wybudowany jeszcze w XIX wieku. W tej chwili budynek posiada 9 poziomów (w tym dwa podziemne) i naprawdę ciężko wyobrazić sobie rzecz, której nie można by było w nim nabyć.

Oblicze miasta

Helsinki różnią się od innych stolic skandynawskich. Pod względem architektonicznym i rozplanowania urbanistycznego przypominają raczej miasta rosyjskie. Duże znaczenie miał pożar w 1812 roku, w wyniku którego ucierpiała większość starych zabudowań. Zatem odbudowa była przebudową (w stylu rosyjskim), i to gruntowną – ze względu na wielkość zniszczeń. Budownictwo i styl fiński pojawiły się znów w XX wieku na fali wydarzeń i nastrojów niepodległościowych.

To, co wyróżnia Helsinki od innych miast europejskich, to harmonijne współegzystowanie zabudowy miejskiej z zielenią. Skwery, parki, niekiedy wręcz lasy stanowią integralną część przestrzeni miejskiej. Helsińczycy zwykli traktować ulice swojego miasta jako przestrzeń publiczną, w której mogą się nie tylko spotykać, ale również realizować swoje pasje – wiele wydarzeń, jeśli tylko pozwala na to pogoda, odbywa się na wolnym powietrzu, zazwyczaj w parkach, liczne koncerty i festiwale mają miejsce w takiej naturalnej scenografii.

Warto w tym miejscu wspomnieć o Kaivopuisto, jednym z największych i najstarszych parków miasta, oraz o Tapioli, zielonej dzielnicy, która jest częścią projektu miasta ogrodu. Tapiola leży blisko centrum, bardziej przypomina okolicę wiejską lub przedmieścia. Budynki są tak wkomponowane w otaczającą je zieleń, że pozostają prawie niezauważone. Olbrzymie zespoły ogrodów dopełniają dzieła, czyniąc z Tapioli dzielnicę unikalną, nawet w tak zielonym miejscu jak Helsinki.

Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane, jednak w dzielnicy Kruununhaka możemy obejrzeć domy z XVI i XVII wieku, które ocalały pomimo pożarów i najazdów. Większość budowli w Helsinkach pochodzi z XIX i XX wieku, to nie znaczy jednak, że nie można wśród nich odnaleźć perełek architektonicznego kunsztu.

W centrum miasta znajduje się Plac Senacki (Senaatintori), nad którym góruje potężna Katedra Luterańska (Tuomiokirkko), jeden z najsłynniejszych budynków w mieście. Uwagę przykuwa kontrast między surowym wystrojem wnętrza a bogato zdobioną fasadą. Pozostałe budowle sakralne również są dość niezwykłe. Chociażby Sobór Uspieński (Uspenskin katedraali) – świątynia prawosławna, wybudowana w stylu rosyjskim, co jest świadectwem obecności wpływów wschodnich w Finlandii. Z pewnością nie można minąć obojętnie Temppeliaukio kirkko, kościoła wykutego w granitowej skale. Jego dach zrobiony jest ze zwiniętego drutu miedzianego. Całość wygląda trochę kosmicznie i pobudza do refleksji nad zakresem wyobraźni projektanta tego budynku.

Specjalności kuchni fińskiej

Podobnie jak architektura Helsinek, kuchnia fińska również łączy tradycje Skandynawii i Rosji. Wykorzystywana jest mnogość zbóż – tradycyjna fińska kanapka składa się z kromek różnego pieczywa wraz z dodatkami. W tak dużym kraju każdy region ma swoje potrawy, swój sposób gotowania, swoje specjały. Na dalekiej północy, w Laponii możemy spróbować na przykład duszonego renifera. W Helsinkach kuchnia korzysta z dostępności ryb, ich miłośnicy nie powinni sobie odmawiać spróbowania morskich specjałów, a wśród nich: zupy rybnej, dużego pieroga rybnego, ryby nadziewanej słoniną czy ryby pieczonej w glinie.

Niewiele w jadłospisie Finów warzyw i owoców, bo surowy klimat nie sprzyja ich uprawie. Kuchnia jest ciężka i tłusta, co jest specyficzne dla kuchni Skandynawii. Choć, co ciekawe, potrawy są dużo mniej słodkie niż w Szwecji. Dopełnieniem wielu fińskich posiłków jest wódka Ryyppy – niezwykle ceniona i popularna.

Praktyczne wskazówki

Dobrze pamiętać (a informację tą można uogólnić na całą Skandynawię), że życie codzienne w Finlandii jest drogie. Poniesiemy więc znaczne koszty jedzenia, transportu miejskiego oraz noclegu. Warto przeszukać dobrze bazy hosteli lub zastanowić się nad rozwiązaniami proponowanymi przez Couchsurfing lub Hospitality Club.

Jeśli chodzi o transport, zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy będzie lot samolotem. Można wybrać przelot bezpośrednio do Helsinek (koszt biletu w jedną stronę waha się od 400 do 700 zł) lub skorzystać z tańszego połączenia między Gdańskiem a Turku, oddalonym o 200 km od Helsinek. Koszt lotu w jedną stronę może wynosić jedynie 100 zł, jeśli trafimy na dobrą okazję.

Droga lądowa (czy raczej na wpół lądowa) wiedzie przez Rygę i Tallin, gdzie można przesiąść się na prom płynący do Helsinek. Tą trasą jeżdżą autokary, można pokusić się o podróż własnym autem. Można, tylko po co? Zapewne podróżni wybierający takie rozwiązanie mają swoje powody, jednak wybór tej drogi zarówno pod względem czasu, jak i kosztów jest nieopłacalny.

Kolejna możliwość, jedna z najdroższych, to rejs promem z Gdańska do Helsinek. Trwa on około 20 h, zaś bilet kosztuje mniej więcej 800 zł. Takie połączenia z oczywistych względów dostępne są tylko latem.

Helsinki to zielone, przyjazne miasto w kraju, które otrzymało oficjalny tytuł państwa, gdzie żyje się najlepiej. Główną atrakcją miasta jest twierdza i wesołe miasteczka, a żyjący tam ludzie są pogodni i uprzejmi. Z odwiedzaniem Helsinek wiązać się może olbrzymia pokusa pozostania tam na zawsze. Chyba tylko zimny klimat może przed tym ochronić.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6175

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5778

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 18035

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7211

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8839

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7815

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8071

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6498

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7093

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5708

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6306

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5050

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35966

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 79436

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6448

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 118400

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze