Dziś jest 19.05.2024

Imieniny obchodzą Piotr, Celestyn, Augustyn, Bernarda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Magia Finlandii

Autor: Karolina Paduszyńska

Data publikacji: 07.02.2012 15:17

Liczba odwiedzin: 8164

Tagi: europa, finlandia, helsinki, suomelinna, laponia, relacje, zadanie 1, karolina paduszyńska

Finlandia to jedno najbardziej tajemniczych miejsc Europy, zaś jej mieszkańcy uchodzą za bardzo małomównych. Nie przeszkadza im to jednak w osiąganiu wielopłaszczyznowych sukcesów, a przy tym są uważani za jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Na czym polega magia Finlandii i dlaczego warto ją odwiedzić?

Monk Bay
Monk Bay – Helsinki. Fot. Karolina Paduszyńska

Finlandia jest położona niedaleko Polski, mimo tego jest dla Polaków miejscem nieznanym. Kojarzy nam się ona przede wszystkim ze popularną marką telefonów komórkowych, jeziorami, zimnem, charakterystycznymi domkami, Świętym Mikołajem, białymi nocami i zorzą polarną. Oczywiście to jedynie kilka atrybutów, dzięki którym możemy po części podporządkować je do tego kraju, ale aby tak naprawdę dobrze poznać to miejsce, należy zagłębić się w jego sekrety, odwiedzać poszczególne miejsca i zbliżyć się do jego mieszkańców. Trzeba jednak uważać, odkrywanie Finlandii uzależnia!!!

Bliżej natury

Finlandia to: 338 tys. km kwadratowych powierzchni i zaledwie 5 milionów mieszkańców, co oznacza, że na jeden kilometr kwadratowy przypada zaledwie 17 osób. Kraj zajmuje 7 miejsce pod względem wielkości w Europie. 190 tysięcy jezior, niezliczona liczba wysp i miliony drzew tworzą niezwykłą mozaikę, stanowiącą fundament geografii państwa.

Finowie kochają naturę i przywiązują ogromną wagę do ochrony środowiska. Dzięki temu Finlandia jest jednym z najczystszych państw w całej Europie. Dbałość o ekologię, która nie polega na wywieszaniu tabliczek „ Nie deptać trawników”, lecz na jak najbliższym kontakcie z nią, jest niepisanym, zwyczajowym prawem Finów, które obowiązuje od dziesiątków lat. Dzięki temu turyści przyjeżdżający do Finlandii wchodząc do lasu, mogą poczuć jego prawdziwy zapach i przejrzeć się w krystalicznie czystej tafli jeziora.

„Sisu” – czyli świat według Fina

Finlandia jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ krajów świata. Niewątpliwie tak trudne warunki ukształtowały zespół cech, które Finowie określają jako „sisu”.

Na definicję tego słowa składają się następujące cechy: krzepa fizyczna, akuratność, doprowadzanie spraw do końca, dążenie do celu i niepoddawanie się. Finowie są zamknięci w sobie, małomówni, starają się raczej nie pokazywać na zewnątrz swoich uczuć. Ujmują także skromnością i szczerością. Jeśli uda nam się zbliżyć do Fina, to bardzo szybko zorientujemy się, że jest naszym prawdziwym przyjacielem.

Mimo swojej powściągliwości i dystansu do nowo spotykanych osób Finowie doskonale radzą sobie w wielu dziedzinach.

Gospodarka Finlandii jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie, niemal nie istnieje tam bezrobocie. Finowie kochają pracować, dbają o to, żeby kobiety i mężczyźni byli równo traktowani. Według rankingu miesięcznika „Forbes” z 2010 roku Finowie uplasowali się na 2. miejscu wśród najszczęśliwszych narodów świata. Jak mówi stare dobre przysłowie: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem” w przypadku Finów doskonale się sprawdza.

Fiński rytuał oczyszczenia

Szczelne pomieszczenie, w którym znajdują się: piec i ławki, a temperatura może dochodzić nawet do 120 stopni Celsjusza, to jedno z najważniejszych miejsc dla rodowitych mieszkańców Finlandii.

Mowa oczywiście o słynnych na całym świecie saunach, których w samej Finlandii można znaleźć aż 2 miliony. Sauna jest dla Finów nie tylko miejscem, w którym można się skutecznie ogrzać w zimne dni, ma dla nich dużo większe znaczenie. Wiąże się bowiem z rytuałem „oczyszczenia”. Na czym on polega i czy rzeczywiście jest aż tak skuteczny?

Pobyt w saunie polega na przebywaniu w niezwykle wysokiej temperaturze, po czym opuszcza się nagrzaną kabinę i oblewa ciało zimną wodą. Bardzo popularna jest również kąpiel w zimnym jeziorze. Sauna jest dla Finów niemal miejscem świętym. To właśnie tam zaprzestaje się wszelkich sporów i kłótni, a słowo w niej wypowiedziane ma moc wiążącą do końca życia. Każdy turysta przebywający w Finlandii powinien skorzystać z pobytu w saunie. Nawet bardzo krótka wizyta oczyszcza nasze ciało z toksyn i podnosi odporność organizmu, poprawia także pracę naszego serca, a także likwiduje stres.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Mieszkańcy Finlandii dbają o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Pozbywają się nadmiaru kalorii, uprawiając nordic walking, który jest powszechnie znany na całym świcie, a swoje początki miał właśnie w Finlandii. Spacer z kijkami jest nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także odprężenia.

Finowie uwielbiają także zdrowo się odżywiać, w ich kuchni znajdziemy niemal wyłącznie składniki pełnowartościowe. Kochają oni jeść ryby, szczególnie śledzie czy łososie.

Europejska Stolica Desingnu

Helsinki 22:30
 
Helsinki 22:30
fot. Karolina Paduszyńska

Helsinki to zdecydowanie jedna z najbardziej urokliwych stolic Europy. Wyjątkowość tego miejsca jesteśmy w stanie dostrzec już w czasie lotu nad miastem. Wtedy to rozpościera się pod nami niesamowity widok – setki małych wysp. Zanim jeszcze zdążymy wylądować, zdajemy sobie sprawę, w jak pięknym miejscu się znajdujemy, a zarazem jak tajemnicza jest stolica Finlandii.

Osoby, które miały szczęście odwiedzić Helsinki wiedzą, że miasto ma dwa oblicza: miejskie, na które składają się: wspaniała architektura, biurowce, dzielnica portowa oraz wyspiarskie. Ta część miasta jest niemal w całości zarezerwowana dla artystów i różnej maści indywidualistów. To właśnie znajdują się najlepsze restauracje, kluby itd.

W centralnej części miasta odwiedzimy najbardziej charakterystyczne zabytki Helsinek – słynną Katedrę św. Henryka znajdującą się na placu Senatorskim, czy kościół wykonany w skale. Z centrum miasta odpływają także promy zawożące mieszkańców i turystów na jedną z najpiękniejszych wysp Finlandii – Suomelinnę, która w czasie drugiej wojny światowej była twierdzą.

Suomelinna jest chyba jednym z najbardziej magicznych miejsc Finlandii. Morze, otwarta przestrzeń, urwiska, kamienie, natura i otoczenie wojennych dział tworzą niemal mistyczny klimat.
Zaś Helsinki to w 100% odzwierciedlenie charakteru całej Finlandii. Dbałość o porządek, zorganizowanie, chłodny klimat, brak przepychu i zbyt dużej ilości ludzi na jednym metrze kwadratowym i słynny „finnish design”.

Doskonałe projekty, oryginalne elementy, wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, naturalne materiały, prostota, brak przepychu i genialne wykonawstwo. Wykorzystanie tych wszystkich elementów przez twórców niemal w każdym projekcie architektonicznym, odzieżowym i, można spokojnie powiedzieć, w życiu codziennym sprawiły, że Helsinki zostały wybrane Europejską Stolicą Desingnu 2012 roku. Mieszkańcy miasta uwielbiają także rozrywkę. Niemal na każdej ulicy znajdziemy dobry klub z muzyką graną na żywo.

Z krótką wizytą u Świętego Mikołaja

Laponia wydaje się być najbardziej dzikim zakątkiem Finlandii. Bardzo duża jej część leży poza kołem podbiegunowym. Zimowy krajobraz Laponii jest niemal bajkowy. Słońce wschodzi tam zaledwie na kilka godzin, a wokół rozpościera się bezkres białego puchu. Zupełnie niezwykłym zjawiskiem jest tutaj zorza polarna. Właśnie to piękne miejsce wybrał na swój dom pan, który co roku uszczęśliwia miliony dzieciaków na całej kuli ziemskiej – a mianowicie Święty Mikołaj.

Wioska Świętego Mikołaja leży aż 900 kilometrów na północ od Helsinek i jest swoistego rodzaju centrum rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Sąsiadami Mikołaja są rodowici mieszkańcy Laponii – Saamowie, którzy zajmują się rękodziełami i hodowlą reniferów.

Wonderland północy

Finlandia jest miejscem niezwykłym. W czasie wizyty w tym kraju zastaniemy małomównych mieszkańców, niezwykłą naturę, wspaniałą architekturę, świetnie prosperującą gospodarkę, niesamowity design, tajemnicę. Niewątpliwie ten kraj uzależnia. Nie znam osoby, która jadąc do Finlandii nie powróciła tam znowu.

Zadając pytanie przeciętnemu Finowi, co sądzi na temat swojej ojczyzny, bez zastanowienia usłyszymy następującą odpowiedź: że to kraj, w którym czuje się bardzo dobrze, bezpiecznie, ma dobrą pracę, odpowiednie zarobki, opiekę medyczną, dobre uczelnie, teatry...

To, że Finowie są małomówni i nie słyszymy na ich temat niemal żadnych sensacji w codziennych serwisach informacyjnych, nie znaczy, że nic się tam nie dzieje. A wręcz przeciwnie dzieje się bardzo dużo i to w wielu dziedzinach. Czasami warto zajrzeć głębiej i wsłuchać się w donośny głos małomówności…..

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (20)

 • wwww (gość)

  wwww (gość)

  19.10.17, 19:32

  www

  Zgłoś

 • sivania (gość)

  sivania (gość)

  01.03.12, 16:01

  Dzięki za ten artykuł. Też należę do tych zakochanych w FIN. Artykuł bardzo ok, mimo , że treści dla mnie nowe nie są to bardzo łapczywie przeczytałam . Gratuluję i życzę powodzenia ;)

  Zgłoś

 • Weronika (gość)

  Weronika (gość)

  20.02.12, 17:20

  Hmmm akurat znam Karolinę i wiem, że przygotowywała się do napisania tego tekstu. Pamiętam jak zrobiła sonde wśród znajomych na temat Finlandii, poza tym spędziła w Finlandii dużo czasu i dobrze ją zna. Na kopiowanie i opisywanie artykułów swoimi słowami mogą sobie pozwolić osoby, które po prostu nigdy w danym miejscu nie były :)

  Zgłoś

 • Tomek (gość)

  Tomek (gość)

  20.02.12, 16:33

  Bardzo fajny artykuł!!!!!!!

  Zgłoś

 • Asik (gość)

  Asik (gość)

  20.02.12, 16:25

  Po pierwsze artykuł jest świetny! Bardzo mi się podoba! Jezyk jest bardzo przystępny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że został napisany nie przez profesjonalnego dziennikarza, a amatora, który opisuje Finlandię na podstawie własnych doświadczeń. Czekam na kolejne teksty, wiem, że Karola ma już niedługo bardzo nas wszystkich zaskoczy w związku z tymi artykułami :)

  Zgłoś

 • Kate (gość)

  Kate (gość)

  20.02.12, 16:16

  Na pewno nie zgodzę się, że ten artykuł jest kopią innych tekstów na temat Finlandii. Jest napisany w ciekawy sposób i choćby tym się wyróżnia. Poza tym osoba, która interesuje się Finlandią znajdzie tam wszystkie potrzebne podstawowe informacje na temat kraju....

  Zgłoś

 • A (gość)

  A (gość)

  20.02.12, 16:07

  Ten artykuł jest świetny, napisany w bardzo fajny i przystępny sposób. Na pewno zachęca przeciętnego czytelnika do przyjazdu do Finlandii a przecież o to tu chodzi :)

  Zgłoś

 • Karolina (gość)

  Karolina (gość)

  20.02.12, 15:31

  Pierwszy artykuł miał być jedynie wprowadzeniem do danego kraju, co więcej jego długość była ograniczona. Nie można więc zawszeć wszystkich istotnych informacji dotyczących poszczególnych dziedzin w tak krótkim tekście. Ten opis Finlandii został napisany pod wpływem moich osobistych doświadczeń związanych z licznymi wizytami w kraju, ale także rozmowami z rodowitymi mieszkańcami Finlandii , a także osobami, które są z Finlandią związane. Dziękuję za komentarz i mam nadzieję, że kolejne będą się bardziej podobać ...

  Zgłoś

 • cherry (gość)

  cherry (gość)

  20.02.12, 15:26

  Ja również interesuję się Finlandią i stwierdzam, że artykuł jest świetny. Nie zgadzam się z Ssss, że jest skopiowany, a co do języka to nie widzę żadnych błędów. Z niecierpliwością czekam na kolejne. :)

  Zgłoś

 • Mm (gość)

  Mm (gość)

  20.02.12, 15:25

  Jako osoba kochająca przebywanie w Finlandii stwiedzam,że o gustach się nie dyskutuje.....poza tym tekst wprowadzający napisany swoimi słowami lepiej trafia do potencjalnego czytelnika niż tekst osób (z szczegółami )którego nie ma :)

  Zgłoś

 • Ssss (gość)

  Ssss (gość)

  20.02.12, 12:04

  Jako osoba interesująca się Finlandią muszę stwierdzić, że ten artykuł to tylko kolejna kopia, napisana "swoimi słowami", bez żadnych szczególnych informacji... to co napisałaś znajduje się w co drugim artykule o Suomi. Co do języka to są tu rażące błędy. Mam jednak nadzieję, że kolejne artykuły zaprezentują coś nowego i ciekawego.

  Zgłoś

 • Karolina (gość)

  Karolina (gość)

  16.02.12, 20:22

  zdjecia beda w fotorelacji za tydzien:)

  Zgłoś

 • Joanna Lisowska (gość)

  Joanna Lisowska (gość)

  16.02.12, 11:08

  Artykuł faktycznie ciekawie napisany, choć mi brakowało super zdjęć, które oddałyby to piękno opisane tekstem. Trochę więcej natury, może właśnie zdjęcie Fina..

  Zgłoś

 • Mm (gość)

  Mm (gość)

  15.02.12, 13:14

  boski :)

  Zgłoś

 • Marcinek (gość)

  Marcinek (gość)

  14.02.12, 21:33

  Super artykuł!

  Zgłoś

 • ula (gość)

  ula (gość)

  14.02.12, 20:28

  Karolina, bardzo fajnie czyta się Twój artykuł, z taką... łatwością :) Z zaciekawieniem czekam na kolejne:)

  Zgłoś

 • kana (gość)

  kana (gość)

  14.02.12, 19:26

  Faza, pierwsza klasa, nie ma co ;)

  Zgłoś

 • Kasia (gość)

  Kasia (gość)

  14.02.12, 18:43

  Rewelacyjny:)

  Zgłoś

 • Karolina

  Karolina

  13.02.12, 21:41

  dziękuję :)

  Zgłoś

 • :) (gość)

  :) (gość)

  13.02.12, 21:19

  Świetny artykuł ;D

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6544

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6051

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22088

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7539

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9186

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7975

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8523

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6725

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7536

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5923

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6790

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5280

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39476

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 94321

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6678

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 139720

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze