Dziś jest 16.08.2022

Imieniny obchodzą Joachim, Roch, Domarad, Ambroży

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Dwulicowy Paryż

Autor: Sylwia Żmuda

Data publikacji: 11.07.2011 13:44

Liczba odwiedzin: 3558

Tagi: europa, paryż, francja, relacje

O Paryżu powstają piosenki, filmy i książki. Jest stolicą mody, stolicą miłości, stolicą zabytków. Paryż – stolica świata? Pewnie wielu tak uważa. Bo Paryż, a w zasadzie Paris (nie mylić z panną Hilton), to mekka milionów ludzi na całej kuli ziemskiej. Tak, ja też zakochałam się w Paryżu, ale kocham go miłością dojrzałą i dostrzegam to, czego nie zobaczy przeciętny turysta. Widzę jego drugą twarz.

Panorama Paryż
Fot. leila haj-hassan/sxc.hu

Bienvenue à Paris

Po dziewięciu godzinach jazdy autostopem znalazłam się na obrzeżach Miasta Miłości, a dokładnie tuż przy stacji metra Chàtillon-Montrouge. Z nieba leciały strugi deszczu, a ja zastanawiałam się, co w zasadzie robię o 22:00 na tym odludziu. Weszłam na stację i zamarłam – jakiś ciemnoskóry mężczyzna jednym kopniakiem pokonał bramkę i bezpardonowo znalazł się w środku. Aż pasowało, by ktoś powiedział: „Witamy w Paryżu”. Dalej wcale nie było lepiej – cuchnący fekaliami peron, bezdomni i drobne pijaczki śpiący na ławkach, mnóstwo podejrzanych typów kręcących się wokół... A wszystko to w słynnym paryskim metrze. Tak, w tym samym, w którym dzieje się akcja naszego rodzimego musicalu. Dla mnie, jako fanki spektaklu, był to cios prosto w serce. Mimo wszystko, wciąż nuciłam „Wybudujemy wieżę”.

Sama przejażdżka metrem była dla mnie zaskoczeniem i przez moment zastanawiałam się, czy nie pomyliłam środka transportu. Bo metro paryskie momentami pokonuje wyznaczoną odległość nad ziemią, zupełnie jak kolejka SKM. Natomiast kiedy wysiadłam i dotarłam do mieszkania mojego gospodarza (korzystam z serwisu Couchsurfing – społecznościowego portalu, w którym można dokonać „wymiany kanap”, przyp. red.), byłam zszokowana. Po wspięciu się na chyba tysiąc drewnianych schodów typowej, starej, paryskiej kamienicy, znalazłam się w mikroskopijnej klitce o powierzchni może 2 metrów kwadratowych , z której na drugi dzień uciekłam do innego użytkownika Couchsurfingu. Sprawę samego gospodarza pozostawiam bez komentarza.

Paryż – ładne miasto

Paryż ma też swoje mroczne sekrety
 
Paryż ma też swoje mroczne sekrety
fot. etraveler.pl

„Owszem, ładne miasto, ale wybudowali je strasznie daleko od Ciebie, tak jakoś nieprzewidująco, i po co jeszcze ci Niemcy w środku?” – pisał z Paryża Jeremi Przybora do Agnieszki Osieckiej. I w zasadzie miał rację. Paryż to ładne miasto. Z całą tą tandetą, którą – bądźmy szczerzy – przedstawia Eiffel Tour. Nie to, żebym sama jej nie lubiła. Na tle Wieży mam chyba 30 zdjęć. Mam na myśli raczej to, co ją otacza, a mianowicie setki handlarzy pochodzenia arabskiego bądź afrykańskiego, za wszelką cenę starających się wcisnąć turystom breloczki mini-wieże, podróbki markowych torebek, a wieczorami na Champs Mars nawet butelki wina, szampana czy piwa. I co z tego, że właśnie siedzisz z własnym trunkiem? „Wine, champagne, beer” – usłyszysz milion razy, w tym od każdego handlarza razy 500. Są oni na tyle bezczelni, że gdy po raz n-ty, lekko zirytowana, odparłam „NO!”, usłyszałam od pewnego, przeuroczego, ciemnoskórego chłopca: „fuck you”. Stąd wysnułam prosty wniosek, że kultura sprzedaży w Paryżu pozostawia wiele do życzenia.

Są jednak rejony, które mogą stanowić wizytówkę Paryża pod każdym względem. Mówię tu głównie o Polach Elizejskich, Wzgórzu Montmart i okolicach Luwru. Są to też ulubione miejsca drobnych złodziei, których w Paryżu można spotkać na każdym kroku. Podobnie jak żebraków, chociaż pod względem ich liczby Hiszpania bije Francję na głowę.

Paris, je t’ame!

Przeciętny czytelnik tego artykułu może poczuć się lekko zniechęcony do stolicy Francji, chociaż nie taki miałam zamysł, gdy zaczęłam go pisać. Pragnę jedynie zauważyć, iż Paryż to nie tylko Wieża Eiffel’a, Mona Lisa i Łuk Triumfalny. Tam żyją ludzie, którzy dalecy są od obiektów ze skansenu. W tym ogromnym, liczącym blisko 2,2 mln ludności mieście nad Sekwaną, istnieją dwa światy: świat wspaniałych zabytków, luksusowych sklepów i hoteli, z pięknymi, bogatymi ludźmi i turystami przechadzającymi się Polami Elizejskimi i ten drugi, trochę mniej kolorowy. Tam spotkać można przedstawicieli wszystkich mniejszości etnicznych tego kraju, zepchniętych na margines społeczeństwa, którzy po prostu próbują przetrwać. Bieda i patologia są tam codziennością i w niczym nie ustępują okrytej złą sławą warszawskiej Pradze. Powiedziałabym nawet, że w tym wyścigu ją przeganiają. Warto o tym pamiętać, kiedy pędzi się za przewodnikiem wąskimi ulicami Paryża i może zatrzymać się na moment, choćby pod pretekstem zasznurowania buta. Bo ten mniej znany Paryż jest zdecydowanie warty uwagi.

Pokochałam Paryż całym sercem i już planuję powrót do tego niesamowitego, tętniącego życiem miasta. Znowu chcę się zgubić w jego krętych uliczkach, posłuchać kakofonii dźwięków pochodzących od różnych zespołów występujących na moście na tyłach Notre Dame i, z ukłuciem zazdrości, spojrzeć na kolejkę do Moulin Rouge, by potem zobaczyć nocną panoramę miasta ze Wzgórza Montmartre. Szczerze żałuję, że nie kupiłam sobie tej skądinąd obciachowej koszulki z napisem „I love Paris”, bo teraz z pewnością miałabym ją pewnie na sobie. Je t’ame Paris! Nigdy o Tobie nie zapomnę…

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 4345

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4168

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 10258

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5643

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 6853

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6353

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6235

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4739

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4970

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4307

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 4557

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3656

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 19800

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 35577

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4864

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 54667

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze